Britania arreston spiunët rusë, reagon Putin: Ata nuk janë kriminelë…

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka reaguar ashpër ndaj akuzave të Britanisë së Madhe për dy rusët që janë përfshirë në helmimin e ish-agjentit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia. Putin tha se dy spiunët e akuzuar prej Londrës nuk janë kriminelë.

Autoritetet britanike kanë akuzuar si autorë të dyshuar Alexander Petrov dhe Ruslan Boshirov, që besohet se janë zyrtarë të Shërbimit të Inteligjencës Ushtarake të Rusisë. Por Putin tha se akuzat janë të kota dhe se të akuzuarit janë civilë e jo spiunë. Personat e arrestuar besohet se janë përgjegjës për sulm ndaj ish-agjentit rus Skripal.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet