×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Britani e Madhe/ Bandat shqiptare veprojnë me prerje koke nëse u merr drogën dhe prostitutat

Costa del Sol duket gjithnjë ëndrra e festive, por nën fasadën që duket nga jashtë fshihet një realitet i errët i dhunës dhe luftërave të bandave të përgjakshme. Nga pushkatimet brutale, deri te ekzekutimet e planifikuara dhe metodat e torturës “Mesjetare”, bandat nga e gjithë bota po gdhendin destinacionin popullor të festave në një betejë të vazhdueshme të bandave.

Të martën e kaluar, një burrë britanik u qëllua në Marbella pasi u qëllua katër herë në këmbë, ngjarje e ndodhur për larje hesapesh mes bandave.

Ndërsa vetëm një javë më parë gjashtë britanikë u mbajtën peng nën kërcënimin e thikës në Mijas Costa, ku një burrë mbeti u masakrua u gjet me zorrët përjashta.

Këto ngjarje kanë ngjallur frikë se luftërat brutale të bandave për terren që kanë pllakosur zonën me vite mund të rriten përsëri, pasi Spanja fillon të heqë bllokimet e pandemisë së koronavirusit. Sulmet e kaluara, shumica e të cilave kanë ndodhur për pazare droge, kanë shkaktuar njerëz të vrarë në garazhet e tyre.

Gazetari i pavarur Giles Brown, 52 vjeç, ka thënë për The Sun se sulmet e fundit janë një jehonë shqetësuese. “Është shenjë për mua se situata po përkeqësohet”.

Ngjarjet e rënda të mësipërme, ditën kur njerëzit u lejuan të dilnin për herë të parë, tregojnë se njerëzit kanë filluar të hakmerren ndaj njëri-tjetrit. Të shtënat ishin një paralajmërim”, tha gazetari.

Sipas statistikave të Ministrisë së Brendshme të Spanjës, pati 25 vrasje vitin e kaluar në provincën e Malaga. “Ata qëlluan shokun tim në garazhin e tij” Giles Brown.

Brown thotë se luftërat e bandave janë përkeqësuar në mënyrë të vazhdueshme vitet e fundit. Në një vëzhgim shqetësues që mbështetet nga autori dhe gazetari holandez Ivo Teulings, 52 vjeç, i cili ka hulumtuar disa nga krimet më tronditëse, për librin e tij ‘Costa del Coke’.

“Ka kaq shumë njerëz të përfshirë tani në luftërat e bandave -rusë, shqiptarë, kolumbianë, venezuelianë, marokenë, anglezë, irlandezë, të gjithë duan një pjesë të tortës,” thotë Teulings. “Ka shumë para për të fituar. Ekonomia e drogës në Kosta del Sol vlen më shumë sesa turizmi, jozyrtarisht”.

Broën thotë se ndërsa luftërat e terrenit kanë vazhduar me vite, ka pasur më shumë “larje hesapesh” së fundmi. Shqiptarët, bullgarët dhe rumunët janë mjeshtra të trafikimit të seksit dhe prostitucionit.

Së pari filluan të raportojnë për një rritje të bandave rumune, bullgare dhe shqiptare në zonë në vitet 2017-2018. “Shumica e bandave rumune merret me prostitucion” thotë Teulings.

Në vitin 2017, 13 gra u shpëtuan nga policët pasi shkatërruan një unazë bullgare prostitucioni dhe arrestuan 34 anëtarë të dyshuar. Një operacion i ngjashëm në shënjestër të grave rumune u realizua në shkurt të vitit 2018 dhe dërgoi në burg dy vëllezërit që e krijuan atë për më shumë se 100 vjet.

Gangsterët shqiptaro-kosovarë, shumë prej tyre ish-ushtarakë, gjithashtu janë arrestuar vitet e fundit për drejtimin e ekipeve profesionale të vjedhjeve nëpër vilat bregdetare. Ndërkohë, sipas Olive Press, një burrë bullgar u gjet i vdekur në një hendek në tetor të vitit të kaluar. Një bullgar tjetër u arrestua më vonë në janar për vrasje.

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Profesori suedez: Imuniteti ndaj COVID-19 mund të jetë më i lartë seç mendohet

Profesori suedez: Imuniteti ndaj COVID-19 mund të jetë më i lartë seç mendohet

Publikuar më 03.07.2020
Një studim i kryer nga Instituti Karolinksa në Suedi tregon ...

Një studim i kryer nga Instituti Karolinksa në Suedi tregon se njerëzit që nuk kanë antitrupa të koronavirusit, mund të kenë imunitet me qelizat T, të cilat i identifikojnë dhe i vrasin qelizat e infektuara. Studimi ka përfshirë rreth 200 persona. Njëri nga bashkautorët e tij, Hans-Gustaf Ljunggren, thotë se imuniteti me qeliza T duket […]

Lexo më shumë

Rëndohet situata nga Koronavirusi në rajon, qindra raste të reja dhe dhjetëra viktima

Rëndohet situata nga Koronavirusi në rajon, qindra raste të reja dhe dhjetëra viktima

Publikuar më 03.07.2020
Autoritetet në Serbi njoftuan të premten se në 24 orët e fun...

Autoritetet në Serbi njoftuan të premten se në 24 orët e fundit kanë regjistruar 11 viktima nga koronavirusi. Me këtë shifër, numri i përgjithshëm i të vdekurve në Serbi nga sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi, arrin në 298. Në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë thuhet po ashtu se autoritetet kanë identifikuar 309 raste të […]

Lexo më shumë

Integrimi i Shqipërisë/ Zyrtari gjerman flet për sfidat e zgjerimit të BE-së dhe prioritetet

Integrimi i Shqipërisë/ Zyrtari gjerman flet për sfidat e zgjerimit të BE-së dhe prioritetet

Publikuar më 03.07.2020
Zgjerimi i BE-së mbetet i lartë në agjendën tonë dhe shpreso...

Zgjerimi i BE-së mbetet i lartë në agjendën tonë dhe shpresojmë të bëjmë përparim në procesin e pranimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, tha ambasadori gjerman në Serbi, Thomas Schieb në një intervistë për European Western Balkans. Schieb shtoi se ai është i bindur se negociatat e pranimit me Serbinë gjithashtu do të përparojnë […]

Lexo më shumë

Edouard Philippe dha dorëheqjen, Macron emëron kryeministrin e ri të Francës

Edouard Philippe dha dorëheqjen, Macron emëron kryeministrin e ri të Francës

Publikuar më 03.07.2020
Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka emëruar nëpunësin e ...

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka emëruar nëpunësin e lartë civil, Jean Castex, i cili hartoi politikën për lehtësimin e masave të izolimit gjatë pandemisë, si kryeministrin të ri të vendit. Vendimi është pjesë e një riorganizimi qeveritar. Castex, 55 vjeç, ka shërbyer gjithashtu si president i Agjencisë Kombëtare të Sporteve në Francë dhe ka mbikëqyrur […]

Lexo më shumë

Zyrtare/ BE i hap dritën e gjelbër remdesivirit, ilaçit që do të luftojë Covid-in

Zyrtare/ BE i hap dritën e gjelbër remdesivirit, ilaçit që do të luftojë Covid-in

Publikuar më 03.07.2020
Zyrtarët në Bruksel kanë aprovuar remdesivirin, si ilaç për ...

Zyrtarët në Bruksel kanë aprovuar remdesivirin, si ilaç për të trajtuar disa raste të rënda të të sëmurëve me Covid-19. “Ne s’kemi lënë gur pa lëvizur në përpjekjet tona për të siguruar trajtime efikase ose vaksina kundër koronavirusit”, tha Komisionerja për Shëndetin në BE, Stella Kyriakides në një deklaratë ditën e sotme. Remdesivir është ilaçi […]

Lexo më shumë

Shpërthim i fuqishëm në fabrikën e fishekzjarrëve, 200 punëtorë shohin vdekjen me sy (VIDEO)

Shpërthim i fuqishëm në fabrikën e fishekzjarrëve, 200 punëtorë shohin vdekjen me sy (VIDEO)

Publikuar më 03.07.2020
Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në një fabrikë fishekzja...

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në një fabrikë fishekzjarrësh në veri-perëndim të Turqisë, duke lënë të paktën 41 të vdekur. Mediat vendase raportojnë se në fabrikë ndodheshin 200 punëtorë në kohën që ndodhi shpërthimi. 41 prej tyre janë nisur menjëherë drejt spitalit me plagë në trup, ndërkohë që ende s’ka raportime për të vdekur. […]

Lexo më shumë

Jep dorëheqjen kryeministri francez, Edouard Philipp

Jep dorëheqjen kryeministri francez, Edouard Philipp

Publikuar më 03.07.2020
Kryeministri francez, Edouard Philippe i paraqiti sot dorëhe...

Kryeministri francez, Edouard Philippe i paraqiti sot dorëheqjen e qeverisë së tij, presidentit Emmanuel Macron, të cilën ai e pranoi, njoftoi Pallati Elyse. Qeveria e dorëhequr do të trajtojë punët aktuale deri në emërimin e qeverisë së re, një ndryshim i kërkuar nga Emmanuel Macron i cili njoftoi për një “ekip të ri” për të […]

Lexo më shumë

Kim Jong-Un: Coronavirusi nuk hyri dot në Korenë e Veriut

Kim Jong-Un: Coronavirusi nuk hyri dot në Korenë e Veriut

Publikuar më 03.07.2020
Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un tha në një takim ...

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un tha në një takim të Byrosë Politike të Partisë së Punës në pushtet se vendi i tij arriti të parandalonte depërtimin e koronavirusit në vend. “Ne kemi parandaluar plotësisht shfaqjen e virusit dhe kemi mbajtur një situatë të qëndrueshme epidemiologjike pavarësisht krizës globale shëndetësore, gjë e cila është […]

Lexo më shumë