Brenda burgut më të madh në Australi (FOTO)

Foto 1 nga 19 Pas Para

Rreth 20 kilometra në perëndimit të Sidneit është i ndërtuar burgu më i madh në Australi.
“Mirë se vini në MRRC. Respekto çdo person që takon këtu dhe ata gjithashtu do të ju respektojnë ju”, shkruhet në një tabelë në hyrje të burgut.
I ndërtuar për të strehuar rreth 900 të burgosur, në këtë burg kalojnë çdo vit thuajse 18 mijë persona, ndërsa aktualisht janë 1179 persona.
Persona me shkelje nga më të rëndat kanë qëndruar të burgosur këtu, ndërsa të martën mbushen plotë 20 vjet nga hapja e tij.
Gjatë kësaj kohe nuk kanë munguar as arratisjet e bujshme, si e ajo e vitit 1999. John Killick, i cili ishte dënuar për grabitje të armatosur, u arratis nga burgu me një helikopter me ndihmën e te dashurës së tij Lucy Dudko.

Të tjera

Abissnet