×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

BOTIMI I PORTRETEVE TË RRALLA TË GJERGJ KASTRIOTIT, PIRROS SË EPIRIT DHE ALEKSANDRIT TË MADH

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 31 Korrik 2017

Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut « Dars (Klos), Mat – Albania », sjell portretet autentike* të Gjergj Kastriotit, Pirros së Epirit dhe Aleksandrit të Madh, të marra në veprën « Eloges de Paul Jove** » nga Theobalde Müller de Marbourg (Theobaldum Müller von Marpurck) dhe të botuara në vitin 1577 nga Pietro Perna (1520 – 1582) në Bazel të Zvicrës.

/D.Xh/

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rriten shpresat/ Pas tre muajsh mund të jenë gati vaksinat e para anti virus

Rriten shpresat/ Pas tre muajsh mund të jenë gati vaksinat e para anti virus

Publikuar më 19.10.2020
Vaksina e koronavirusit do të jetë e disponueshme nga tre de...

Vaksina e koronavirusit do të jetë e disponueshme nga tre deri në gjashtë muajt e ardhshëm, i tha një këshilltar shkencor qeveritar në Britaninë e Madhe, Sky News. Sir Jeremy Farrar, i cili është anëtar i komitetit SAGE, tha: “Unë mendoj se në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm do të kemi vaksina – […]

Lexo më shumë

SHBA i tregon ‘dhëmbët Kinës’/ Ngre në qiell “bishat” bombarduese pas paralajmërimeve për luftë

SHBA i tregon ‘dhëmbët Kinës’/ Ngre në qiell “bishat” bombarduese pas paralajmërimeve për luftë

Publikuar më 19.10.2020
Ushtria amerikane bëri një prezantim force disa ditë më parë...

Ushtria amerikane bëri një prezantim force disa ditë më parë kur nxorri në pistën e bazës ajrore të “Barksdale” në Luisiana flotën e avionëve të saj bombardues B-52. Një grup prej 8 avionësh “Boeing Stratofortress” u fotografuan më 14 tetor në atë që quhet “Parada e Elefantëve”, e cila nënkupton vendosjen e këtyre gjigantëve ajrorë […]

Lexo më shumë

Ministrja suedeze pret trenin në stacion për t’u kthyer në shtëpi, darka është një sanduiç

Ministrja suedeze pret trenin në stacion për t’u kthyer në shtëpi, darka është një sanduiç

Publikuar më 19.10.2020
Një ministre suedeze është fotografuar teksa priste në staci...

Një ministre suedeze është fotografuar teksa priste në stacion trenin për t’u kthyer në shtëpi. Bëhet fjala për Eloa Johansson, e cila për darkë po konsumonte një sanduiç të blerë në platformën e stacionit të trenit. Johansson është ministre e Punës në Suedi. Pavarësisht postit që mban, ajo vijon të bëjë një jetë modeste, njësoj […]

Lexo më shumë

Ndodh mrekullia/ Zbulohet macja me origjinë 2.000 vjeçare

Ndodh mrekullia/ Zbulohet macja me origjinë 2.000 vjeçare

Publikuar më 18.10.2020
Imazhi i një maceje gjigande është zbuluar në shkretëtirën N...

Imazhi i një maceje gjigande është zbuluar në shkretëtirën Nazca në Peru. Linjat Nazca, një vend i Trashëgimisë Botërore të Unesco, është shtëpia e projekteve në tokë – të njohura si gjeoglifë – krijuar rreth 2,000 vjet më parë. Shkencëtarët besojnë se macja, ashtu si me figurat e tjera të kafshëve Nazca, u krijua duke […]

Lexo më shumë

Mbi 39.7 milionë raste me koronavirus në shkallë globale

Mbi 39.7 milionë raste me koronavirus në shkallë globale

Publikuar më 18.10.2020
Numri i të infektuarve me koronavirus në shkallë globale ka ...

Numri i të infektuarve me koronavirus në shkallë globale ka shkuar në mbi 39.7 milionë vetë, ndër të cilën 1.1 milionë kanë vdekur nga COVID-19, sipas statistikave të Universitetit Johns Hopkins. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të kryesojnë si nga numri i infektimeve me 8.1 milionë të diagnostikuar me koronavirus, ashtu edhe nga viktimat me më […]

Lexo më shumë

“Ta kesh mik të prish punë, ta kesh armik, të ha m*n*!” Malaj shpërthen ndaj Ramës

“Ta kesh mik të prish punë, ta kesh armik, të ha m*n*!” Malaj shpërthen ndaj Ramës

Publikuar më 16.10.2020
Për ish- deputeten e LSI-së, Nora Malaj, kryeministri Edi Ra...

Për ish- deputeten e LSI-së, Nora Malaj, kryeministri Edi Rama dështoi në përballjen që pati me gazetarët mbrëmë i ftuar në “Opinion”. Ajo shkruan se gjuha e trupit e tradhtoi përballë gazetarëve që u soll me arrogancë ndaj tyre. Për Malajn, e gjitha ajo skenë i kujtoi “vargjet e te madhit Dritero Ta kesh mik […]

Lexo më shumë

Kjo foto po thyen rrjetin, foshnja e porsalindur i tërheq maskën doktorit

Kjo foto po thyen rrjetin, foshnja e porsalindur i tërheq maskën doktorit

Publikuar më 16.10.2020
Një foto e postuar nga një mjek arab në rrjetin social “Inst...

Një foto e postuar nga një mjek arab në rrjetin social “Instagram” është bërë virale. Mjeku gjinekolog ka pozuar me foshnjën e porsalindur, por ky i fundit i kap maskën dhe ja tërheq. Në fakt maska është kthyer në një mjet të domosdoshëm në vitin 2020, për të bërë të mundur parandalimin e koronavirusit, i […]

Lexo më shumë

“Miq, sot 76 vjeç”, Sali Berisha feston ditëlindjen, por me letra e kishte tre muaj më parë (DOKUMENTI ZYRTAR)

“Miq, sot 76 vjeç”, Sali Berisha feston ditëlindjen, por me letra e kishte tre muaj më parë (DOKUMENTI ZYRTAR)

Publikuar më 15.10.2020
“Miq, sot 76 vjeç! Mirënjohje të pakufishme Zotit, familjes ...

“Miq, sot 76 vjeç! Mirënjohje të pakufishme Zotit, familjes dhe të gjithë atyre që me dashurinë, miqësinë, besimin dhe mbështetjen kanë qenë dhe janë eleksiri i udhëtimit tim jashtë imagjinatë 76 vjeçar. Zoti ju bekoftë! Sb”-shkruante në mesnatë ish-presidenti dhe ish-kryeministri Sali Berisha në profilin e tij në Facebook, sipër një fotoje ku pozon ulur […]

Lexo më shumë