×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Botë e bukur ndjenjash poetike në librin ‘Aphrodite’ të poetes Afërdita S. Satka

Kleo Lati

Sa herë që marr në duar një libër, gjithnjë provoj se në botën e ndjenjave të Unit tim, si lexues, diçka ndodh. Është një trazim i bukur, një vërshim ndjesish dhe emocionesh që lidhet me teatrin e jetës që shpaloset në faqet e librit. Por janë ndjesi që lidhen edhe me Unin e shkrimtarit apo të poetit, autorit te librit që mbaj në duar dhe që pastaj nis dhe shfletoj nga faqja e parë deri në faqen e fundit.

Libri i fundit që lexova këto ditë është libri i parë me poezi i poetes Afërdita S. Satka, botim i shtëpisë së mirënjohur botuese “FAN NOLI” . Gjetja poetike spikat qysh në lidhjen dhe simbolikën mes emrit të autores dhe titullit të librit të saj: “Aphrodite” “. .. Prindërit më quajtën Afërditë/ Asgjë nuk dinin rreth origjinës së emrit/ Nuk dinin që kishte lidhje me perënditë”… Dhe nëse sipas mitologjisë Afërdita ishte perëndesha e dashurisë dhe e bukurisë, poetja Afërdita e këtij libri me 90 poezi – e cila tashmë e di fort mirë kuptimin e simbolikës që mbart ky emër – na shfaqet e bukur sa në kopertinë me një pikturë ku është fiksuar vetë ajo, aq edhe në vargjet e librit: “E dashuruar, e fortë/ Plot hire gruaje/ Tokësore, por e ngjashme me Perëndinë!”… Dhe pastaj kalon nga e veçanta tek e përgjithshmja, duke shprehur dëshirën e saj të çiltër: “Model për gjithë vajzat e dua Aphroditën”…

Poezia e Afërdita Satkas nuk është e palëndët, siç ndodh jo rrallë sidomos tek poetët e rinj, që kuturisen në ëndërrime boshe, në fluturime poetike, në fantazira që pak ose aspak kanë lidhje me jetën, me realitetin. Përkundrazi, shumica dërrmuese e poezive të këtij vëllimi fitojnë një domethënie të pranueshme pikërisht sepse kanë në vargjet e tyre lëndë jetësore. Kështu, në të i këndohet poetikisht babait, nënës, vëllait, atdheut, vendlindjes së poetes, Velipojës, “më e bukura e botës”. Nëpër vargje vizatohet poetikisht natyra, qielli gri, gjethet, pranvera, vjen i ngrohtë dhe përmallshëm zëri i nënës, madhështia e kalasë së Rozafës dhe Shkodra “qytet me vepra dhe histori”, deti, Valbona, Berati, Mali i Shënjtë, liqeni magjik i Ohrit, lulet, mimoza, qiparisi, loti, buzëqeshja… Me thjeshtësi, por më ndjenjë dhe brishtësi femërore, autorja e këtij libri na paraqet një tablo të gjerë jetësore, duke e bërë sa më tokësore poezinë e saj. Autorja shpreh jo vetëm ndjenjat, emocionet dhe përjetimet e veta për gjithçka të lëndët që kanë si temë poezitë e saja, por shpreh edhe dëshirën për përsosjen njerëzore, për pasurimin e shpirtit njerëzor. “Kurrë mos urre e shpirtin mos e mbush me ligësi”, apo “se zemra nga e keqja tkurret e gurësohet”. Poetja është e ndjeshme jo vetëm ndaj natyrës dhe bukurive të saja, por edhe ndaj fenomeneve të jetës, asaj i vret syrin e shëmtuara, i krijon dhimbje në shpirt përdhosja e personalitetit njerëzor, ndaj gati sa nuk shpërthen: “Më mirë “pakt” me përbindëshat imagjinarë/ Sesa zvarrë e i nënshtruar si gjarpri nën gur…”.

Duke lexuar poezitë e këtij vëllimi poetik, kupton se poetja Afërdita Satka ka jo vetëm vetëdijen për mundësitë njerëzore, por edhe për mundësitë e vetë poezisë, që ajo e bën njeriun më të bukur shpirtërisht. Në një ndër poezitë e bukura të librit, në atë me titull “Kafja e poetit”, adhurimin për poetin e panjohur, autorja e shpreh edhe përmes një detaji shumë të goditur: Kafeneja e preferuar e poetit nuk e ka më atë magji kur ai nuk duket më atje, si zakonisht. “Bosh dhe e akullt duket qoshja, ku vargjet thurte Ai”… Të bukurën, poetiken, autorja e gjen jo vetëm te vargjet e poetit, por edhe tek sytë plot dritë tw njerëzve, tek drita e hënës, tek dashuria dhe mirësia njerëzore, kudo ku ka jetë. E gjen edhe tek një vazo e thyer, sjellë si dhuratë për vajzën e vet nga gjyshi kur ai ishte në kurbet, që “çdo copë e thyer e saj është poezi”.

Autorja Afërdita S. Satka dhe kopertina e librit të saj me poezi

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Publikuar më 25.06.2022
Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carr...

Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carré Otis u kontaktuar nga agjentët e modelingut sapo fotoja e saj ra në tavolinën e shefit të agjencisë më të madhe të modeleve. Në moshën 16 vjeçare ajo nënshkroi me ‘Elite Model Management’ – ku janë krijuar gjithashtu supermodelet si Naomi Campbell, Cindy Crawford e Helena Christensen, shkruan në […]

Lexo më shumë

Sëmundja e pashërueshme i merr jetën producentes Vjosa Berisha

Sëmundja e pashërueshme i merr jetën producentes Vjosa Berisha

Publikuar më 23.06.2022
Ditën e sotme ka vdekur producentja nga Kosova, Vjosa Berish...

Ditën e sotme ka vdekur producentja nga Kosova, Vjosa Berisha. Lajmin e ka bërë të ditur bashkëshorti i saj, Fatos Berisha përmes një postimi të në rrjetin social “Instagram”. “Me pikëllim të thellë bëjmë të ditur se e dashura jonë Vjosa Berisha ndërroi jetë, sot me datë 23 qershor në spitalin University College Hospital në Londër. […]

Lexo më shumë

Plan i zgjeruar ndërtimesh në zonën tashmë të pambrojtur të Parkut të Butrintit (VIDEO)

Plan i zgjeruar ndërtimesh në zonën tashmë të pambrojtur të Parkut të Butrintit (VIDEO)

Publikuar më 22.06.2022
Në Butrint, banorët e zonës përreth, por edhe të ardhur rish...

Në Butrint, banorët e zonës përreth, por edhe të ardhur rishtaz nga Mirdita, siç është rasti i fshatit Shëndëlli, janë në dijeni të ndryshimeve që pritet të pësojë e gjithë zonë. Por ata janë të ndarë sa i takon nevojës për investime në funskion të infrastrukturës së parkut dhe jo vetëm, ndonëse pranojnë se nuk […]

Lexo më shumë

Presidenti Meta kërkon komision të posaçëm parlamentar për Parkun e Butrintit: Çështje me rëndësi ekstremisht të veçantë

Presidenti Meta kërkon komision të posaçëm parlamentar për Parkun e Butrintit: Çështje me rëndësi ekstremisht të veçantë

Publikuar më 20.06.2022
Presidenti Ilir Meta i është drejtuar Kuvendit me një kërkes...

Presidenti Ilir Meta i është drejtuar Kuvendit me një kërkesë për ngritjen e një Komision i Posaçëm parlamentar për Parkun Kombëtar të Butrintit. Meta thotë se kjo çështje ka një rëndësi ekstremisht të veçantë që kërkon kujdes të lartë nga organet shtetërore dhe për këtë Kuvendi i Shqipërisë, duhet të miratojë dekretin e Presidentit, dhe të […]

Lexo më shumë

Sunny Hill rikthehet në Prishtinë, festivali do të mbahet në dy kryeqytetet shqiptare

Sunny Hill rikthehet në Prishtinë, festivali do të mbahet në dy kryeqytetet shqiptare

Publikuar më 20.06.2022
Sunny Hill Festival do të mbahet edhe në Prishtinë. Lajmin e...

Sunny Hill Festival do të mbahet edhe në Prishtinë. Lajmin e ka bërë të ditur me anë të një deklaratë të përbashkët Sunny Hill Festival dhe Ministrisë së Kulturës. Një njoftim bëhet me dije se Sunny Hill do të mbahet në Prishtinë në datat 4, 5, 6 dhe 7 gusht 2022. Institucionet qendrore dhe lokale […]

Lexo më shumë

Zhvendosja e festivalit ‘Sunny Hill’ nga Prishtina në Tiranë, media amerikane: Kosova humbi ndaj Shqipërisë

Zhvendosja e festivalit ‘Sunny Hill’ nga Prishtina në Tiranë, media amerikane: Kosova humbi ndaj Shqipërisë

Publikuar më 17.06.2022
Zhvendosja e Sunny Hill në Tiranë ka marrë vëmendjen e media...

Zhvendosja e Sunny Hill në Tiranë ka marrë vëmendjen e mediave të njohura në botë. Billboard, e specifikon zhvendosjen nga Prishtina në Tiranë si mosmarrëveshje politike. Ata e cilësojnë si fitore të Shqipërisë dhe humbje të Kosovës, zhvendosjen e festivalit të organizuar nga Dua Lipa dhe i ati i saj, Dukagjin Lipa. Shkrimi Një festival ndërkombëtar […]

Lexo më shumë

Dua Lipa konfirmon zhvendosjen e festivalit ‘Sunny Hill’ në Tiranë, historia e plotë e përplasjes që trazoi Kosovën dhe lumturoi dyshen Veliaj-Rama

Dua Lipa konfirmon zhvendosjen e festivalit ‘Sunny Hill’ në Tiranë, historia e plotë e përplasjes që trazoi Kosovën dhe lumturoi dyshen Veliaj-Rama

Publikuar më 15.06.2022
Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, e cila njëh...

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, e cila njëherësh ishte e përfshirë në organizimin e “Sunny Hill” ka reaguar pas anulimit të festivalit. Kjo pas zhvendosjes së tij në Tiranë, për shkak të zvarritjes së përgjigjes nga Ministria e Administrimit Publik për dhënien e pronës. Ajo ka ripostuar një fotografi të faqes zyrtare të “Sunny Hill” […]

Lexo më shumë

Besa nxjerr këngën e parë të albumit të ri, shqiptarë dhe francezë mirëpresin ‘En Equilibre’

Besa nxjerr këngën e parë të albumit të ri, shqiptarë dhe francezë mirëpresin ‘En Equilibre’

Publikuar më 12.06.2022
Besa Kokëdhima, këngëtarja e shkëlqyer shqiptare me një karr...

Besa Kokëdhima, këngëtarja e shkëlqyer shqiptare me një karrierë të gjatë e të suksesshme, sapo ka nxjerrë “En Equilibre”, që është kënga e parë “single”nga albumi i saj i ardhshëm në Francë dhe Evropë. “En Equilibre” (Ekuilibri) është publikuar në të gjitha platformat dixhitale në Francë & EU https://smarturl.it/besa Regjia është bërë nga artisti i talentuar […]

Lexo më shumë