×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Bordet/ Ndërhyrja në VKM nuk emëron pedagogun. Lleshaj-Shahinit: Nuk të pëlqeu rezultati?

Pas 8 muajsh, Ministria e Arsimit ende nuk ka konfirmuar kandidaturën e pedagogut Llesh Lleshaj, i përzgjedhur si përfaqësues i studentëve në Bordin e Administrimit për UT-në. Pedagogu thotë për “Shekull”-in se gara ka qenë në përputhje me kriteret e publikuara  dhe VKM-në

Enida Vërça

Bordi i Administrimit në Universitetin e Tiranës, vazhdon ende të jetë i papërfaqësuar, ndonëse me votat e studentëve, i përzgjedhur është pedagogu i fakulteti Ekonomik, Llesh Lleshaj. Ministrja Shahini, u shpreh ditën e sotme në një konferencë për mediat, se nuk e ka konfirmuar emrin e pedagogut, sepse janë shkelur kriteret e garës. Sipas saj fakti që është pedagog i brendshëm në këtë universitet, nuk e lejon këtë emër të jetë përfaqësues i zërit të studentëve. Në një prononcim për gazetën “Shekulli”, pedagogu Llesh Lleshaj tha se kriteret dhe rregullat e garës nuk janë shkelur dhe çdo gjë është bërë në përputhje me VKM-në e miratuar prej tyre. “Kriteret kanë qenë të publikuara dhe aty thuhet se nga fusha e akademisë, e juridiksionit, ekonomike dhe publicistika, mund të konkurrojnë. Ky ka qenë kriteri dhe nuk ka pasur specifikime, pedagog i jashtëm apo i brendshëm. Që në aplikim dhe janë shpallur listat e aplikantëvë, emrat janë të pranuar dhe të nxjerrë në faqen e universitetit të Tiranës, në përputhje me VKM-në e publikuar nga Ministria. Pra, si proces ka qenë në rregull çdo gjë. Ndoshta ministrisë nuk i ka pëlqyer rezultati dhe do të kthejë emrin, në prapavijë ka qëllime të tjera, në këtë pikë nuk kam çfarë them. Në dinjitetin e punës sime, saktësinë dhe transparencën, procesi ka qenë i hapur për çdo gjë”, tha ai.

I pyetur nëse kandidatura e tij nuk është miratuar për të vendosur emra të cilët ministrja kërkon t’i zgjedh vet, ai u shpreh se kjo është një mundësi për të politizuar bordet. “Kjo është një mundësi për të kapur bordet e Administrimit. Ata janë mësuar të bëjnë shkelje, më të mëdha se kaq dhe nuk m;u duk çudi  që nuk e kanë aprovuar akoma emrin tim. U bë 8 muaj që janë fituar zgjedhjet dhe kjo situatë ishte e pritshme”, deklaroi ai.

Kujtojmë që në garë me pedagogun Llesh Lleshaj  ishte Denada Toçen dhe Florian Binajn.  Sipas Shahinit, në rastin e Universitetit të Tiranës, Llesh Lleshaj nuk është emëruar sepse është pedagog i brendshëm dhe nuk lejohet të marrë pjesë në garë. “Në bordin e administrimit do të jenë njerëz që përfaqësojnë Ministrinë e Arsimit. Ky proces ka mbaruar, aty ku kemi mbetur pa anëtarë bordi janë 3 universitete, ku studentët nuk kanë zgjedhur përfaqësuesit e tyre. Në Universitetin e Tiranës mirëpresim që të bëjë sa më shpejt procesin zgjedhor në mënyrë që studentët ta kenë përfaqësuesin e tyre. Universiteti i Tiranës ka zhvilluar zgjedhjet për përfaqësuesin e studentëve dhe përkundër faktit që kemi njoftuar që nuk mund të jenë pedagogë të brendshëm, ata kanë futur brenda pedagogë të brendshëm. Ndaj për mua ishte e pamundur ta konfirmoj personin që kishte marrë më shumë vota”, tha Besa Shahini sot.

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ministria e Arsimit mesazh pedagogëve: Mos penalizoni studentët me rezultate më të ulëta për shkak të situatës, kujdes me notat

Ministria e Arsimit mesazh pedagogëve: Mos penalizoni studentët me rezultate më të ulëta për shkak të situatës, kujdes me notat

Publikuar më 10.07.2020
Ministria e Arsimit Sportit dhe Rinisë iu ka kërkuar pedagog...

Ministria e Arsimit Sportit dhe Rinisë iu ka kërkuar pedagogëve që të mos penalizojnë studentët me rezultate shumë më të ulëta se në provimet e mëparshme për shkak të situatës nga COVID-19 dhe mënyrës së re të zhvillimit të mësimit. Ndër të tjera thuhet se pavarësisht mënyrës së ndryshme të zhvillimit të mësimit, rezultatet e […]

Lexo më shumë

Zbulohet mesazhi i MASR për pedagogët e universiteteve publike: Mos penalizoni studentët me rezultate më të ulëta për shkak të situatës

Zbulohet mesazhi i MASR për pedagogët e universiteteve publike: Mos penalizoni studentët me rezultate më të ulëta për shkak të situatës

Publikuar më 10.07.2020
Ministria e Arsimit Sportit dhe Rinisë iu kërkon pedagogëve ...

Ministria e Arsimit Sportit dhe Rinisë iu kërkon pedagogëve të mos penalizojnë studentët me rezultate shumë më të ulëta se në provimet e mëparshme për shkak të situatës nga COVID-19 dhe mënyrës së re të zhvillimit të mësimit. Në një e-mail dërguar pedagogëve, MASR kujton rekomandimet e UNESCO, OECD, UNICEF që të kihet një kujdes […]

Lexo më shumë

Beteja për zgjedhjet/ Gjykata Administrative rrëzon studentët, pushimet e gjyqtares shtyjnë seancën

Beteja për zgjedhjet/ Gjykata Administrative rrëzon studentët, pushimet e gjyqtares shtyjnë seancën

Publikuar më 10.07.2020
Studentët 2 muaj më parë depozituan padinë kundër zgjedhjeve...

Studentët 2 muaj më parë depozituan padinë kundër zgjedhjeve të cilat pritet të zhvillohen në 30 korrik, në Universitetin e Tiranës. Qëndresa Qytetare ka njoftuar se Gjykata Administrative Tiranë vendosi të mos marrë vendim mbi kërkesën e studentëve për pezullimin e procesit zgjedhor në UT deri në marrjen e një vendimi përfundimtar nga gjykata për […]

Lexo më shumë

“Po na heqin bukën e fëmijëve”, denoncimi i fortë: 320 mësuesve nuk u jepet rroga!

“Po na heqin bukën e fëmijëve”, denoncimi i fortë: 320 mësuesve nuk u jepet rroga!

Publikuar më 09.07.2020
Kryetari i Sindikatave të Arsimit Dibër Selami Kaza, denonco...

Kryetari i Sindikatave të Arsimit Dibër Selami Kaza, denoncon në gazetën “Shekulli”, se 320 mësues rrezikojnë mosmarrjen e pagave për dy muaji, si pasojë e një udhëzimi të ri nga MASR. Mësuesit: Rrezikojmë bukën e fëmijëve. Zyra Arsimore Vendore pa përgjigje Enida Vërça 320 mësues rrezikojnë të mos marrin pagën për muajin korrik-gusht në rrethin […]

Lexo më shumë

“Filozofia dhe Kodi Rrugor lëndë me detyrim”, Kuvendi në debat për librat shkollor

“Filozofia dhe Kodi Rrugor lëndë me detyrim”, Kuvendi në debat për librat shkollor

Publikuar më 09.07.2020
Deputeti Artur Rroshi kërkoi këtë të enjte në Kuvend një int...

Deputeti Artur Rroshi kërkoi këtë të enjte në Kuvend një interpelancë me ministren e Arsimit, Besa Shahinin, të cilës i ka adresuar disa pyetje konkrete. Ai kërkoi të dijë se cilat ishin kriteret e përzgjedhjes së mësuesve, librave shkollorë dhe jashtëshkollorë, se çfarë masash janë marrë për zhdukjen e analfabetizmit, si edhe pse disa prej […]

Lexo më shumë

“Zgjedhjet nuk mund të anulohen”, kandidatët për rektor dalin kundër Konit

“Zgjedhjet nuk mund të anulohen”, kandidatët për rektor dalin kundër Konit

Publikuar më 08.07.2020
Kërkesa për anulimin e zgjedhjeve në 30 korrik nga ana e rek...

Kërkesa për anulimin e zgjedhjeve në 30 korrik nga ana e rektorit aktual, Mynyr Koni ka bërë që të ketë reagime. Kanë qenë dy kandidatët për rektor të Universitetit të Tiranës, Artan Hoxha dhe Mimoza Hafizi të cilët e konsiderojnë legjitim procesin. Më tej thonë se nuk është në kompetencat e rektorit, anulimi i zgjedhjeve. […]

Lexo më shumë

Kaos në universitete/ Mynyr Koni padit dekanët e fakulteteve

Kaos në universitete/ Mynyr Koni padit dekanët e fakulteteve

Publikuar më 08.07.2020
Rektori i Universiteti të Tiranës, Mynyr Koni ka paditur dek...

Rektori i Universiteti të Tiranës, Mynyr Koni ka paditur dekanin e fakultetit të Drejtësisë Artan Hoxha dhe atë të Ekonomikut Dhori Kule. Koni njofton se i ka kërkuar Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor, Tiranë, për të hetuar procesin zgjedhor. Koni thotë se këta persona kanë krijuar një konfuzion dhe një kaos total në institucion dhe në […]

Lexo më shumë

Udhëzimi/ Caktohet data e provimit për mësuesit që kërkojnë rritje page

Udhëzimi/ Caktohet data e provimit për mësuesit që kërkojnë rritje page

Publikuar më 08.07.2020
Caktohet data e provimit për kualifikim të mësuesve që kërko...

Caktohet data e provimit për kualifikim të mësuesve që kërkojnë rritje page. Data, shtesat që do të përfitojnë dhe penalizimet  Të gjithë mësuesit të cilët synojnë rritje page, është përcaktuar provimi i kualifikimit të aftësive profesionale. Nëpërmjet një udhëzimi, Ministria e Arsimit ka vendosur datën 20 korrik, dhënien e këtij provimi. “Provimi me shkrim për […]

Lexo më shumë