×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Bomba nga Gjermania, një në çdo pesë pacientë me COVID-19 humb jetën

Rreth një e pesta e pacientëve të shtruar me Covid-19 në spitalet gjermane nga fundi i shkurtit deri në mes të prillit kanë vdekur. Sidomos të rrezikuar janë pacientët që kanë nevojë për frymëmarrje artificiale.

Nga analiza e të dhënave të 10,000 pacientëve të konfirmuar si të infektuar me Covid-19 që janë trajtuar në 920 spitale gjermane nga 26 shkurti deri më 19 prill rezulton se një në çdo pesë pacientë kanë vdekur nga sëmundja.

Po ashtu sipas studimit pacientët që kishin nevojë për frymëmarrje artificiale kanë shumë më tepër gjasa që të vdesin, sesa ata që nuk kanë nevojë për frymëmarrje artificiale. Tek pacientët që kishin nevojë për frymëmarrje artificiale vdekshmëria ishte 53 përqind, kurse te ata që nuk kishin nevojë 16 përqind.

Të vdekur edhe nga grupmoshat e reja

Në rastet e pacientëve – sidomos të atyre mbi 80 vjeç – që kishin nevojë për frymëmarrje artificiale vdekshmëria ishte 72 përqind, pra mjaft më e lartë se e atyre që nuk kishin nevojë. Po ashtu shkallë e lartë vdekshmërie u konstatua tek pacientët që kishin nevojë për dializë për shkak të mosfunksionimit të veshkave.

Sipas të dhënave rezulton edhe se vdekshmëria tek meshkujt e trajtuar në spital ishte 25 përqind, kurse tek gratë 29 përqind. Pavarësisht nga gjinia vdekshmëria më e lartë konstatohet tek pacientët e moshuar – 27 përqind i përkisnin grupmoshës nga 70 deri në 79 vjeç, 38 përqind ishin mbi 80.

Megjithatë sipas dr. Christian Karagiannidis, drejtor i Klinikës për Sëmundjet e Mushkërive në Këln-Merheim, edhe nga grupmoshat e reja ka pasur si të infektuar edhe të vdekur, prandaj masat mbrojtëse duhet të vazhdojnë të respektohen prej të gjithëve.

Grupet më të rrezikuara
Sipas studimit pacientët që vuajnë nga sëmundje të zemrës, si aritmia, apo nga diabeti kanë më shumë të ngjarë të kenë nevojë për frymëmarrje artificiale sesa ata që nuk vuajnë nga sëmundje të tilla. Analiza tregoi se 43 përqind e pacientëve me sëmundje zemre dhe 39 përqind e atyre që vuajnë nga diabeti kishin nevojë për frymëmarrje artificiale.

Studimi i kryer nga Instituti shkencor i AOK (WIdO), Shoqata Ndërdisiplinare Gjermane e Reanimacionit (DIVI) dhe Universitetit Teknik të Berlinit, u botua në revistën mjekësore “The Lancet Respiratory Medicine”./DW/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Erdogan bën një hap pas, kërkon takim me Kryeministrin e Greqisë

Erdogan bën një hap pas, kërkon takim me Kryeministrin e Greqisë

Publikuar më 18.09.2020
Turqia tërhoqi anijen e saj Oruç Reis nga Mesdheu Lindor për...

Turqia tërhoqi anijen e saj Oruç Reis nga Mesdheu Lindor për të lejuar diplomacinë me Greqinë, tha të premten, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan, duke shtuar se ai është gati të takohet me udhëheqësin Grek për të diskutuar mosmarrëveshjet. Duke folur para gazetarëve pas lutjeve të së premtes në Stamboll, Erdogan tha se ishte gati të […]

Lexo më shumë

Bashkimi Europian investon me 88 milionë doza vaksinash për vendet e varfëra

Bashkimi Europian investon me 88 milionë doza vaksinash për vendet e varfëra

Publikuar më 18.09.2020
BE është e gatshme të investojë në rreth 88 milion doza vaks...

BE është e gatshme të investojë në rreth 88 milion doza vaksinash kundër koronavirusit për vendet e varfëra si pjesë e pjesëmarrjes së saj në një përpjekje globale për të siguruar dhe shpërndarë në mënyrë të barabartë imunizimet, tha Komisioni Europian të premten. Komisioni dhe BE, nën siglën e “Team Europe”, do të kontribuojnë në […]

Lexo më shumë

Shifra të frikshme të të prekurve me virus/ Irani rrezikohet nga një valë e tretë infektimesh

Shifra të frikshme të të prekurve me virus/ Irani rrezikohet nga një valë e tretë infektimesh

Publikuar më 18.09.2020
Irani duket të jetë në rrezikun e një “vale të tretë” të shp...

Irani duket të jetë në rrezikun e një “vale të tretë” të shpërthimit të koronavirusit, me numrin e infeksioneve të reja mbi 3,000 në ditë – aq i lartë sa në çdo moment që kur virusi goditi për herë të parë në muajin shkurt. Irani ishte një nga vendet e para që u godit nga […]

Lexo më shumë

Cikloni mbërthen Greqinë, probleme serioze në katër ishuj të Jonit (Foto)

Cikloni mbërthen Greqinë, probleme serioze në katër ishuj të Jonit (Foto)

Publikuar më 18.09.2020
Orët e fundit shteti fqinj, Greqia, është mbërthyer nga cikl...

Orët e fundit shteti fqinj, Greqia, është mbërthyer nga cikloni mesdhetar “Janos”, i cili ka sjell reshje të dendura shiu dhe erë të fortë. Mediat greke kanë bërë publike foto nga situata e krijuar në vend, dhe sipas tyre, e premtja parashikohet të jetë një ditë me reshje të mëdha shiu dhe stuhi, të cilat […]

Lexo më shumë

Rritet numri i të vdekurve nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut, regjistrohen 144 raste të reja

Rritet numri i të vdekurve nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut, regjistrohen 144 raste të reja

Publikuar më 18.09.2020
Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer 1...

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer 1545 teste ndërsa janë regjistruar 144 raste të reja të të infektuarve me Covid-19. Instituti i Shëndetit Publik në vendin fqinj informon se ka regjistruar 97 pacientë të shëruar, ndërsa betejën me Covid-19 e kanë humbur 8 persona. Një pacient nga Kumanova i moshës […]

Lexo më shumë

Rritet numri i vdekjeve nga virusi/ 4 persona humbasin betejën dhe 57 rezultojnë pozitivë

Rritet numri i vdekjeve nga virusi/ 4 persona humbasin betejën dhe 57 rezultojnë pozitivë

Publikuar më 18.09.2020
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë M...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 678 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 57 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 4 raste të vdekjes me SARS CoV-2 […]

Lexo më shumë

Konflikti Turqi-Greqi/ NATO: Edhe Turqia dhe Greqia kanë përgjegjësitë e tyre

Konflikti Turqi-Greqi/ NATO: Edhe Turqia dhe Greqia kanë përgjegjësitë e tyre

Publikuar më 18.09.2020
Një hetim i NATO-s për një bllokim detar midis anijeve franc...

Një hetim i NATO-s për një bllokim detar midis anijeve franceze dhe turke në qershor, është vlerësuar shumë e ndjeshme për t’u diskutuar në publik dhe nuk ndan fajin, pasi Parisi dhe Ankara zhvillojnë një luftë fjalësh, i thanë diplomatët Reuters. Çështja nënvizon vështirësitë e NATO-s me Turqinë, gjithashtu në kundërshtim me Greqinë për të […]

Lexo më shumë

Bill Gates tregon për një problem më të madh se Covid-19

Bill Gates tregon për një problem më të madh se Covid-19

Publikuar më 18.09.2020
Bill Gates, bashkëthemelues i Microsoft, është shprehur se b...

Bill Gates, bashkëthemelues i Microsoft, është shprehur se bota po përballet aktualisht me një problem shumë më të madh sesa koronavirusi. Ky problem është ndryshimi klimatik. “Nuk ka një vaksinë për ta zgjidhur ndryshimin klimatik, është shumë më i rëndë”, tha Gates për “Bloomberg”. Sipas tij, problemi mjedisor do të jetë shumë më i madh […]

Lexo më shumë