×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Boll më, koha për ta bërë, “faleminderit” Edi Ramës…

Pirro Naçi

Dje në mbrëmje kisha veçuar nga libri i Mehdi Frashërit disa mendime të shkruara për  Sarandën shumë dekada më parë. Thashë t’i vendosja edhe një titull, por e lashë për të shtunën, sot në mëngjes. Doja ta ndaja me miqtë, qytetarët  dhe  dashamirësit e Sarandës. Por më kishte befasuar Edi Rama me një publikim në “Facebook”, po për Sarandën, për shëtitoren buzë detit, sot në mëngjes. Një telepati e çuditshme, por për rastin, shumë e dobishme. Nuk them se nuk më pëlqeu, por më shumë u ndala në  fjalët  që shkruante, madje disa prej tyre i bëra titull për ato çka shkruante Mehdi Frashëri në shekullin e kaluar. Nuk po ndalem tek figura e Mehdiut, se çdo kush mund të dijë apo të mësojë për të. Por do të doja të veçoja njërën nga ‘’bëmat’’ e tij. Leku që sot kemi në përdorim, emërtimi,’’ pagëzimin’’ e tij, e kemi nga Mehdiu. Monedhat e para quheshin ‘’Leka i Madh’’, ai insistoi dhe u shkurtua  dhe u vendos  emërtimi ‘’LEK’’, 100-të vite më parë…! Por, për të mos u zgjatur le të shikojmë se çfarë mendonte  Mehdiu për Sarandën.

…Toka dhe klima shqiptare, sidomos një  zonë e saj mjaft e gjerë ku fillon nga bregu i detit deri në thellësinë 50-80 km formon një rrip të gjatë ,ku mund të lëvrohen në shkallë të gjerë ulliri, limoni e portokalli, orizi, pambuku, liri dhe konopi, në mënyrë që Shqipëria brenda 10-15 viteve, mund të shesë jashtë nga produktet e bimëve dhe të pemëve një sasi të tyre mjaft të madhe.

…. Bie fjala gjithë pellgu i Delvinës me gjithë gropën e Butrintos, mbasi të pastrohet nga ferrat, nga drizat dhe nga moçalet dhe mbasi të arkëtohen lumenjtë e vegjël, që quhen Bistricë, Kalas dhe Povla, për të mos dalë jashtë shtratit të tyre, mund të përdoren përgjithësisht si zonë e lëvrimit të portokalleve, të mandarinave dhe të pambukut. Kjo zonë, nga ana e perëndimit është rrethuar me vargun e maleve të Himarës, që në kohët e lashta quhej Akroqeravnos (bishti i rrufesë). Nga ana e lindjes, me vargun e maleve të Muzinës, nga ana e veriut nga malet e thata të Kurveleshit, nga ana e jugut me vargun e maleve të Konispolit, që quhet Saraqinoros. Gjithë gropa, që mbetet midis këtyre maleve, ka një pjellori të çuditshme dhe përçahet prej tre lumenjsh, që përmendëm më sipër, është një vend ideal për të lëvruar ato që thamë.Me të vërtetë kjo gropë, po të qërohet dhe të kanalizohet do të bëhet një parajsë tokësore dhe atje, ku populli është dobësuar nga malarja dhe përveç misrit nuk kultivon gjë tjetër, do të bëhet populli më i lumtur i gjithë Shqipërisë, siç ka qënë këtu e 25 shekuj më parë.  Rrënimet e qytetit të vjetër që quhet Phyniqi, ashtu edhe qyteti i vjetër  Vuthrotos, ndodhen brenda kësaj zone.

Akropoli i Phyniqit dolly më i madh se ay i Athinës. Legjenda e literaturës së vjetër tregon se njerëzit e kësaj zone , në kohërat e lashta përdornin enë prej floriri. Statuja e Eneës që përmend Omiri në vjershën e tij, u gjent në Butrinto me një bukuri të mrekullueshme, dhe ndodhet sot në muzeun e Musolinit. Përtej historisë njerëzore, vendet që kanë mundësi përparimi dhe lulëzimi, herë vinë dhe herë tjetër ringjallen me dritën e ditunisë, me zellin e idealit dhe me energjinë e njeriut, që frymëzoi me atë ideal.

Duket se natyra i ka falur këtij vendi shumë të mira: brigje deti,kodrina të ëmbla, fusha pjellore, lumenj të kulluar, male të lartë, gji deti të thellë e të qetë, pamje madhështore, që vajtojnë për njerëz me ideale fisnike dhe me energji punimi. Kjo zonë e jashtëzakonshme përfshin nënprefekturat e Delvinës, të Sarandës dhe të Koninspolit. Një solidar i këtillë që i ka rënë guri në truall, që pret njerinë për ta vërë në vend dhe që të ndrisë më mirë se Korfuzi, që ndodhet kundrejt dhe që e ndan një kanal deti…

Kaq, jo më shumë nga pena  e tij… Ah mor Mehdi, të mira fjalët dhe ëndrrat për Sarandën, por edhe pak ‘’BUZKUQ’’nuk i bën dëm.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

S’ka Dibër të Madhe dhe të Vogël, por ka vetëm një Dibër!

S’ka Dibër të Madhe dhe të Vogël, por ka vetëm një Dibër!

Publikuar më 26.11.2020
Alban Daci Për herë të parë përmendet në hartën e Ptolemeut ...

Alban Daci Për herë të parë përmendet në hartën e Ptolemeut (shek.II e.r.) me emrin Deburus. Më 1502, njihet si qendër e rëndësishme qytetare. Në vitet 30-40 të shek XIX, Dibra me afro 8 400 banorë dhe 250 dyqane, ishte një nga qendrat më të rëndësishme ekonomike të tregut të brendshëm shqiptar. Në kohën e […]

Lexo më shumë

Sa shumë i kam dhënë këtij vendi, e kurrë, kurrë s’më ka dhënë asgjë

Sa shumë i kam dhënë këtij vendi, e kurrë, kurrë s’më ka dhënë asgjë

Publikuar më 23.11.2020
Haris Vongli Si e dalë shëndoshë e mirë nga Covid-19, ku...

Haris Vongli Si e dalë shëndoshë e mirë nga Covid-19, ku veç besimit tek fryma e shenjtë dhe miqtë e të afërmit, të fushës së mjeksisë a jo, besim të madh gjeta edhe tek vetja e shërbimi që i bëra instiktivisht vetes, si edhe duke lexuar shumë, me shpresë plot e sakrifica të panumërta, po […]

Lexo më shumë

Histeri publike kundër Bashës!

Histeri publike kundër Bashës!

Publikuar më 21.11.2020
Alban Daci Njerëz, nuk e kuptoni që po jetojmë në një diktat...

Alban Daci Njerëz, nuk e kuptoni që po jetojmë në një diktaturë moderne dhe kjo ka emrin “Rilindje”. Reagimi thuajse publik i të gjithëve: institucioneve, mediave, pushtetit dhe një grupi qytetarësh kundër deklaratës së Bashës për numrin e viktimave, dëshmon qartë polarizimin maksimal të shoqërisë dhe kontrollin e saj nga pushteti në shërbim të pushtetit. […]

Lexo më shumë

Ekrem Spahiu: Pse u krijua Legaliteti, 77 vite më parë?!

Ekrem Spahiu: Pse u krijua Legaliteti, 77 vite më parë?!

Publikuar më 20.11.2020
Nga pikëpamja historike, Partia “Lëvizja e Legalitetit” e ka...

Nga pikëpamja historike, Partia “Lëvizja e Legalitetit” e ka zanafillën që nga “Triumfi i Legalitetit”, më 24 dhjetor 1924, kur u rikthye legjimiteti i zgjedhjeve të dhjetorit 1923 të fituara nga Ahmet Zogu. Në kontekstin e Luftës së II Botërore, zogistët, përveçse kanë kontribuar drejtpërdrejt në luftë, janë përpjekur me të gjitha mënyrat për bashkimin […]

Lexo më shumë

Kur avokatja e Bashës mbron krimin e Ramës te Teatri Kombëtar

Kur avokatja e Bashës mbron krimin e Ramës te Teatri Kombëtar

Publikuar më 19.11.2020
Arben Rrozhani Në 32 faqet e raportit të Avokatit të Populli...

Arben Rrozhani Në 32 faqet e raportit të Avokatit të Popullit për shembjen banditeske të kompleksit të Teatrit Kombëtar, natën e 17 majit, dhe dhunën ndaj civilëve që pasoi aktin barbar, nuk gjen të përmendur në asnjë radhë fjalët “qeveri’, “bashki”, “Rama”, ‘Veliaj”, ndërsa fjala “terror” është fshehur, e përmendur vetëm një herë, në mes […]

Lexo më shumë

Kadia dhe sistemi!

Kadia dhe sistemi!

Publikuar më 15.11.2020
Alban Daci Ka ditë që merren njerëzit me Besart Kadin. A thu...

Alban Daci Ka ditë që merren njerëzit me Besart Kadin. A thua u largua një gjeni dhe vendi nuk ka shpresë! U largua dikush që kishte nevojë për një rrogë. Kaq larg shkon vizioni! Po i japim aq shumë vëmendje sa po e rrisim “piazze-n” e tij, ndoshta përtej dimensionit të merituar. Janë disa mediume […]

Lexo më shumë

Jeta e barinjve dhe e deleve të Perëndisë

Jeta e barinjve dhe e deleve të Perëndisë

Publikuar më 14.11.2020
Arben Rrozhani Hirësia e tij Janullatos u mor me urgjencë pë...

Arben Rrozhani Hirësia e tij Janullatos u mor me urgjencë për t’u shtruar në një klinikë të specializuar në Greqi. Imzot George Frendo u transportua me urgjencë me një avion sanitar brenda një kapsule për në Bari të Italisë. Myftiu i Shkodrës, Muhamed Sytari, u nis me urgjencë për në një klinikë të specializuar në […]

Lexo më shumë

Idealizmi dhe pseudo idealistët!

Idealizmi dhe pseudo idealistët!

Publikuar më 11.11.2020
Alban Daci Çdo vend ka nevojë për idealistë, por jo çdo kush...

Alban Daci Çdo vend ka nevojë për idealistë, por jo çdo kush mund të jetë idealist! Për të qenë idealist, para se gjithash duhet të kesh ide, të cilat vijnë si pasojë e formimit personal, trashëgimisë familjare e po ashtu edhe ecurisë në jetë. Shqipëria ka dhe do të ketë nevojë për idealistë. Lind natyrshëm […]

Lexo më shumë