×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Bloomberg: Lufta e Kinës kundër Tajvanit mund të vijë më shpejt sesa mendohet

Rreziku i vetëm më i madh në botë tani është pothuajse shumë i dhimbshëm për tu menduar. Brenda pesë deri në gjashtë vitet e ardhshme – ndoshta më shpejt – ka një mundësi shumë reale që marrëdhëniet midis Kinës dhe Tajvanit të marrin një kthesë për keq.

Nuk është sikur papritmas një mëngjes lajmet do të mbushen me raporte të bombave që bien në Taipei. Kina ka mundësi të tjera: Mund të pushtojë ishujt Quemoy dhe Matsu, vetëm në brigjet e Kinës, por të pretenduara nga Tajvani. Imagjinoni që Kina të marrë ishujt, ndoshta me zero viktima, dhe pastaj të telefonojë Taipein dhe Washingtonin për të diskutuar se çfarë duhet të ndodhë më pas. Tajvani do të duhet të mendojë gjatë dhe shumë.

Vështirë se do të ishte e re për Kinën të vinte në shënjestër Quemoy dhe Matsu. Në vitin 1958 Tajvani mbrojti këto ishuj me mbështetjen e SHBA-së pas një inkursioni kinez. Pasoi një ngërç i paqartë. Pati gjithashtu një krizë në vitet 1954-55, përsëri me rezultate jo përfundimtare. Një përballje e mundshme sot, në funksion të rritjes së fuqisë ushtarake dhe ekonomike kineze, kërkon një llogari krejtësisht të ndryshme.

A do të fillonte SHBA një sulm i drejtpërdrejtë ndaj Kinës për hakmarrje? Kjo duket e pamundur, ashtu si edhe një bllokadë detare, e cila mund të nisë një luftë të madhe. Ndoshta SHBA do të organizonte sanksione, por ajo varet ekonomikisht nga Kina – dhe Bashkimi Evropian shpesh e konsideron Kinën si partnerin më të rëndësishëm tregtar.

Për kinezët, çdo sanksion që rezulton mund të shihet si një çmim që ia vlen të paguhet. Mbi të gjitha, Presidenti Xi Jinping dhe Partia Komuniste Kineze kanë theksuar të dy në mënyrë të përsëritur përparësinë e çështjes së Tajvanit. Ata nuk do ta bënin këtë nëse nuk ishin të gatshëm të ndërmerrnin disa rreziqe.

Argumenti më i zakonshëm kundër veprimit të afërt kinez është se “koha është në anën e Kinës”. Madhësia e ekonomisë së Kinës në krahasim me Amerikën ka të ngjarë të rritet me kalimin e kohës, së bashku me aftësitë relative ushtarake të Kinës.

Por PBB-ja e Kinës si pjesë e PBB-së globale tashmë mund të jetë afër një kulmi, varësisht nga sa mirë bën pjesa tjetër e botës. Kina duhet të shqetësohet gjithashtu për rritjen e Indisë, riarmatosjen e vazhdueshme të Japonisë dhe një Azi Juglindore ndoshta të pabindur. Ndërkohë, vetë Partia Komuniste mund të përballet me thyerje në rritje dhe të humbasë një pjesë të kontrollit të saj të pushtetit. Nëse Kina do të marrë masa të rëndësishme kundër Tajvanit, tani mund të jetë koha më e lehtë për ta bërë këtë.

Evolucioni i teknologjive ushtarake gjithashtu duket se argumenton veprimin kinez më shpejt sesa më vonë. Edhe një Kinë shumë e fuqishme mund ta ketë Tajvanin të vështirë për t’u pushtuar në 20 vjet. Në momentin aktual, aftësitë mbrojtëse të Tajvanit duken veçanërisht të pakësuara.

Momenti është një tjetër arsye pse Kina mund të vendosë të veprojë së shpejti. Kina kohët e fundit ndryshoi statusin e Hong Kongut dhe ka ndërmarrë hapa gjithnjë e më konkrete për të forcuar kontrollin e saj në Xinjiang, në të dy rastet duke u përballur me një kundërshtim ndërkombëtar që është modest dhe i menaxhueshëm.

Sapo vendet të fillojnë një rrugë kaq agresive, ndonjëherë është e vështirë për ta të ndalojnë. Si ushtria kineze ashtu edhe infrastruktura organizative e Partisë Komuniste janë aktualisht të drejtuara drejt “zgjidhjeve”, aktivizmit dhe nocionit të sjelljes së të gjithëve. Kina është mësuar të marrë kritika të huaja dhe udhëheqësit e saj duket se po konsolidojnë fuqinë e tyre. Për shkak të suksesit të saj në ndalimin e përhapjes së pandemisë, partia aktualisht gëzon një status që mund ta ketë të vështirë ta rimarrë.

A është e mundur që partia të vendosë frenat në këtë proces dhe ta rifillojë atë 20 vjet më vonë? Ndoshta – por përsëri, pikëpamja se Kina është e përgatitur për veprim të afërt ndaj Tajvanit është një pikëpamje e besueshme.

Kina mund ta konsiderojë Joe Biden si një president relativisht të dobët të SHBA. Administrata e Barak Obamës, pjesë e së cilës ishte ai, ishte relativisht e paanshme ndaj ekspansionizmit kinez në Detin e Kinës Jugore. Partia Demokratike si një e tërë shpesh duket më e shqetësuar për Rusinë.

Ndoshta shikimi i Biden si i butë do të ishte një llogaritje e gabuar, por vështirë se e tensionon besueshmërinë të mendosh se Pekini mund ta ketë atë qëndrim. Para takimit të parë ballë për ballë midis zyrtarëve amerikanë dhe kinezë muajin e kaluar, negociatorët kinezë folën me terma të vrazhdë dhe jo-bashkëpunues për Amerikën.

Motivi më i nënvlerësuar në politikë është sinqeriteti dhe kinezët mund të besojnë se është koha për ardhjen e Amerikës. Parë nga kjo perspektivë dhe nga këndvështrimi më i gjerë i historisë botërore, një lëvizje e madhe kineze kundër Tajvanit – dhe së shpejti – nuk do të ishte një surprizë. Bloomberg.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Covid në Greqi/ Regjistrohen 1 718 raste të reja me koronavirus, 52 të vdekur dhe 780 të intubuar

Covid në Greqi/ Regjistrohen 1 718 raste të reja me koronavirus, 52 të vdekur dhe 780 të intubuar

Publikuar më 11.04.2021
Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik njoftoi  sot 1 718 r...

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik njoftoi  sot 1 718 raste të reja me Covid-19 në Greqi. Në të njëjtën kohë, sipas informacionit të shërbimeve shëndetësore greke, 780 pacientë janë të intubuar në ICU. Që nga fillimi i pandemisë, 1 859 pacientë janë larguar nga ICU.   Numri i përgjithshëm i rasteve arrin kështu në 295 […]

Lexo më shumë

Horror në Itali/ Burri vret gruan, djalin dhe pronarët e shtëpisë

Horror në Itali/ Burri vret gruan, djalin dhe pronarët e shtëpisë

Publikuar më 11.04.2021
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali ku një 83 vjeçar ka ...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali ku një 83 vjeçar ka vrarë bashkëshorten dhe djalin e tij me aftësi të kufizuara, gjithashtu ka vrarë dhe çiftin e bashkëshortëve pronarë të shtëpisë ku banonin. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja e rëndë ka ndodhur në Torino, ndërsa pas krimit autori Renzo Tarabella, 83 […]

Lexo më shumë

Shembet miniera, mbesin të bllokuar 21 minatorë në Kinë

Shembet miniera, mbesin të bllokuar 21 minatorë në Kinë

Publikuar më 11.04.2021
Tetë minatorë u shpëtuan dhe 21 të tjerë kanë mbetur të bllo...

Tetë minatorë u shpëtuan dhe 21 të tjerë kanë mbetur të bllokuar në një minierë qymyri që u shemb në rajonin veriperëndimor të Kinës, Xinjiang. Sipas CNN, një pjesë e minierës u shemb duke çuar në ndërprerje të energjisë menjëherë pas orës 6 pasdite (ora lokale) të shtunën, kur 29 minatorë po punonin në minierën […]

Lexo më shumë

Vaksina: Më shumë përfitim se rrezik sëmundjesh të rralla?

Vaksina: Më shumë përfitim se rrezik sëmundjesh të rralla?

Publikuar më 11.04.2021
U fol shumë për vaksinën AstraZeneca për shkak të trombozave...

U fol shumë për vaksinën AstraZeneca për shkak të trombozave. Tani Agjencia Europiane e Medikamenteve, EMA po vëzhgon edhe një vaksinë tjetër për rreziqet që sjell por edhe AstraZenecan për një sëmundje tjetër të rrallë. Agjencia Europiane e Medikamenteve e BE, EMA po verifikon një lidhje të mundshme mes vaksinës kundër Coronës të prodhuesit amerikan, […]

Lexo më shumë

Kurz: Austria përfundoi negociatat për vaksinën ruse të Sputnik V

Kurz: Austria përfundoi negociatat për vaksinën ruse të Sputnik V

Publikuar më 10.04.2021
Austria ka përfunduar negociatat për të marrë vaksinën kundë...

Austria ka përfunduar negociatat për të marrë vaksinën kundër koronavirusit të Sputnik V, tha të shtunën kancelari Sebastian Kurz. Në një konferencë për mediat lokale, Kurz tha se bisedimet “de facto kishin marrë fund” duke bërë të mundur që Austria të blinte një milion doza dhe të siguronte një “numër shtesë” për përhapjen e vaksinimeve […]

Lexo më shumë

‘Bum’ infektimesh në Greqi, mbi tre mijë persona me COVID-19 dhe 75 të tjerë konfirmohen të vdekur!

‘Bum’ infektimesh në Greqi, mbi tre mijë persona me COVID-19 dhe 75 të tjerë konfirmohen të vdekur!

Publikuar më 10.04.2021
Raporti epidemiologjik i 24 orëve të fundit më Greqi vë në d...

Raporti epidemiologjik i 24 orëve të fundit më Greqi vë në dukje se infeksionet e reja të konfirmuara, janë rreth 3.000 ndërsa vdekjet janë 75. Pati një rritje margjinale të numrit të intubuarve, pasi dje ishte 780 dhe sot u rrit në 781. Numri i përgjithshëm i testeve të kryera në 24 orët e fundit […]

Lexo më shumë

Kosova regjistron 9 viktima dhe 571 raste me COVID-19

Kosova regjistron 9 viktima dhe 571 raste me COVID-19

Publikuar më 10.04.2021
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi të shtunën...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi të shtunën se janë regjistruar edhe nëntë viktima dhe 571 raste të reja me koronavirus. “Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (80, 79, 66 vjeç), Ferizaj 1 rast (80 vjeç), Gjakovë 1 rast (65 vjeç), Lipjan 1 rast (81 vjeç), Rahovec 1 rast (48 vjeç), Shtime […]

Lexo më shumë

Vrasja e gazetarit të kronikës, pas aktit qëndron krimi i organizuar; Reagon policia: Ata bënë një gabim shumë të madh tani ne…

Vrasja e gazetarit të kronikës, pas aktit qëndron krimi i organizuar; Reagon policia: Ata bënë një gabim shumë të madh tani ne…

Publikuar më 10.04.2021
“Pas vrasjes së gazetarit grek të kronikës, George Kar...

“Pas vrasjes së gazetarit grek të kronikës, George Karaivaz, qëndron ajo që ne e quajmë krim i organizuar. Zgjedhja e gazetarit ishte simbolike dhe ishte një mesazh me shumë marrës, madje edhe vetë policia që thotë se ne mund të godasim kur të duam, kë të duam dhe jo dikush mund të na prekë. Arsyeja […]

Lexo më shumë