×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Biçikleta e zgjuar me motor dhe bateri (FOTO)

1Me këtë shpikje kompania britanike “Gtech” synon të revolucionarizojë kulturën e të lëvizurit me biçikletë në qytet.

Modeli “eBike” ushqehet nga një bateri me litium dhe jon, e njëjtë me atë të telefonave celularë dhe makinave elektrike. Biçikleta duket njëlloj si të gjitha të tjerat, por e veçanta qëndron në faktin se bateria është maskuar brenda një shisheje uji të zakonshme.

3Gjithashtu biçikleta ka një motor të vogël të vendosur në boshtin e rrotës së prapme, me anë të të cilit mjeti mund të arrijë shpejtësinë deri 25 kilometra në orë.

Ndryshe nga modelet e tjera të biçikletave të zgjuara, “eBike” nuk ka marshe, ndërsa në vend të zinxhirit të zakonshëm metalik ka një rrip karboni që lidh pedalet me rrotën e pasme. Ndërkohë që motori ndihmon për ngjitjen e maloreve, përdoruesi mund edhe ta fikë e të pedalojë njëlloj një biçikletë të zakonshme.

4Bateria e lëvizshme do tri orë për t’u mbushur dhe mban deri në 50 kilometra. Ajo mund të karikohet mbi një mijë herë.

5Trupi i biçikletës përbëhet nga aliazh alumini, i njëjti material që përdoret në avionët modernë, çka e bën atë të lehtë në peshë dhe shumë të fortë.

Biçikleta që vjen si në modelin për meshkuj ashtu edhe për femra kushton rreth 1700 stërlina dhe blerësi mund ta rikthejë kundrejt rimbursimit të plotë brenda dy javësh nëse nuk është i kënaqur.

2

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Mbeta pa fjalë…”, studentja nga Durrësi që fitoi në konkursin e teknologjisë pa Wifi tregon mesazhin dhe dhuratën nga Bill Gates

“Mbeta pa fjalë…”, studentja nga Durrësi që fitoi në konkursin e teknologjisë pa Wifi tregon mesazhin dhe dhuratën nga Bill Gates

Publikuar më 01.12.2021
Xhulia Kurti është 21-vjeçarja nga Shqipëria e cila studion ...

Xhulia Kurti është 21-vjeçarja nga Shqipëria e cila studion shkencat Kompjuterike në Durrës. Aftësitë e saj sa i përket teknologjisë janë komentuar shumë. Xhulia Kurti është studentja shqiptare që fitoi çmimin e dytë në Gjermani pasi paraqiti ide inovative për dërgimin e materialeve përmes ‘Smartfonëve’ edhe pa internet dhe pa paguar faturën. 21- vjeçarja u […]

Lexo më shumë

Për herë të parë në histori, një aeroplan ‘Airbus A340’ ulet në pistën e akullit në Antarktidë (VIDEO)

Për herë të parë në histori, një aeroplan ‘Airbus A340’ ulet në pistën e akullit në Antarktidë (VIDEO)

Publikuar më 24.11.2021
Jemi mësuar të shohim aeroplanë të mëdhenj duke u ulur në ae...

Jemi mësuar të shohim aeroplanë të mëdhenj duke u ulur në aeroporte të zakonshme, por a keni parë ndonjëherë aeroplan Airbus duke u ulur në Antarktidë? Në një video të publikuar në internet shihet ulja e parë e një aeroplani të tipit Airbus A340 në Antarktidë. Aeroplani u ul në pistën e akullt të martën […]

Lexo më shumë

Rusia shkatërron me raketë një satelit spiun, SHBA: Do të përgjigjemi

Rusia shkatërron me raketë një satelit spiun, SHBA: Do të përgjigjemi

Publikuar më 16.11.2021
Pas kufijve tokësorë, tashmë konflikti midis Rusisë dhe vend...

Pas kufijve tokësorë, tashmë konflikti midis Rusisë dhe vendeve perëndimore po shfaqet edhe në hapësirë. Shtetet e Bashkuara kanë dënuar ashpër vendimin rus që dje ka shkatërruar me anë të një rakete një satelit të vjetër të epokës sovjetike në orbitë, rreth 420 kilometra nga Toka. Departamenti i Shtetit e ka cilësuar aktin si një akt […]

Lexo më shumë

NASA do të shkatërrojë asteroidin që rrezikon Tokën, në një mision që të kujton “Armageddon”

NASA do të shkatërrojë asteroidin që rrezikon Tokën, në një mision që të kujton “Armageddon”

Publikuar më 05.11.2021
Në më pak se një vit, një anije kozmike e NASA-s do të përpl...

Në më pak se një vit, një anije kozmike e NASA-s do të përplaset qëllimisht në sipërfaqen e një asteroidi, objektivi: Për ta bërë atë të devijojë nga kursi i tij. Ky mision, i cili përshkruhet si një mision “mbrojtjeje planetare”, pritet të lejojë njerëzimin të përgatitet për kërcënimin e një goditjeje asteroidi në të […]

Lexo më shumë

Astronautët e kapsulës së Elon Musk do të kthehen në Tokë me pelena për shkak të prishjes së tualetit

Astronautët e kapsulës së Elon Musk do të kthehen në Tokë me pelena për shkak të prishjes së tualetit

Publikuar më 04.11.2021
Duke u kthyer në Tokë me kompaninë e saj hapësinore të kapsu...

Duke u kthyer në Tokë me kompaninë e saj hapësinore të kapsulës ‘Dragon’ të Elon Musk, ‘SpaceX’, ekuipazhi prej katër anëtarësh do të duhet të mbajë pelena pasi sonda hapësinore hidraulike shfaqi probleme. Kompania e miliarderit Elon Musk, në bashkëpunim me NASA-n, synon të zgjidhë shpejt problemin e rrjedhjeve nga tualeti i predhës hapësinore, që […]

Lexo më shumë

Paralajmërimi i Google: Fshini nga telefoni këto 150 aplikacione të dëmshme që ju marrin paratë

Paralajmërimi i Google: Fshini nga telefoni këto 150 aplikacione të dëmshme që ju marrin paratë

Publikuar më 03.11.2021
Përpara se ta kuptoni, keni humbur para, të cilat mund të mo...

Përpara se ta kuptoni, keni humbur para, të cilat mund të mos jeni në gjendje t’i rekuperoni. Pavarësisht se çfarë pajisje po përdorni, duhet të jeni në vëzhgim për mashtrimet. Çdo email që merrni, mesazh që ju dërgon dikush ose aplikacion që shkarkoni mund të jetë i rrezikshëm. Ne nuk mund të kalojmë as një […]

Lexo më shumë

WhatsApp do të ndalojë së punuari në mijëra telefona brenda disa ditësh – shikoni nëse i juaji është në listë

WhatsApp do të ndalojë së punuari në mijëra telefona brenda disa ditësh – shikoni nëse i juaji është në listë

Publikuar më 29.10.2021
Përdoruesit e Apple dhe Android me modele të vjetra kanë vet...

Përdoruesit e Apple dhe Android me modele të vjetra kanë vetëm disa ditë derisa WhatsApp t’i ndalojë ata të kenë akses në mesazhe, foto dhe video. Platforma e mesazheve po heq mbështetjen për një numër modelesh të vjetra të smartfonëve, që do të thotë se nga 1 nëntori shumë duhet të bëjnë pa aplikacionin popullor […]

Lexo më shumë

“Facebook”, kur mania bëhet problem…

“Facebook”, kur mania bëhet problem…

Publikuar më 21.10.2021
Pirro Naçi                     Më kujton fëmijët e vegjël dh...

Pirro Naçi                     Më kujton fëmijët e vegjël dhe kohën tonë të largët. Mama! Mama! Ε bëra këtë!… e bëra edhe atë!… .  Një  sjellje  që kërkon vëmendjen dhe vlerësimin e prindërve për çdo  veprimin  të fëmijës. Këto pëson kur “Facebook” të kthehet në mani. Pothuajse duket sikur njerëzit kanë pësuar një ‘’paralizë’’ dhe një […]

Lexo më shumë