×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Biblioteka e Kongresit siguron numrin e parë të gazetës Taraboshi

Biblioteka e Kongresit amerikan përmban koleksionin më të pasur në botë jashtë trojeve shqiptare me letra shqipe dhe mbi Shqipërinë. Ky katalog me afro 30 mijë tituj, ndër të cilët libra, gazeta, pamflete e afishe, pasurohet çdo vit me 400-500 objekte të reja. Kohët e fundit biblioteka siguroi një kopje të numrit të parë të Taraboshit, gazetës së parë të përditshme të botuar në shqip brenda trojeve shqiptare. Çfarë vendi mban Taraboshi në katalogun e letrave shqiptare? Përse interesohet Biblioteka e Kongresit për historikun e gazetarisë shqiptare? Si i zgjedh ky institucion objektet që përfshin në arkivin e tij? Gazetarja e Zërit të Amerikës, Ardita Dunellari ishte në Bibliotekën e Kongresit për të mësuar përgjigjet e këtyre pyetjeve.

Drejtori i Sektorit për Evropën në Bibliotekën e Kongresit shprehet entuziast për titullin e ri që iu shtua kohët e fundit katalogut të letrave evropiane:

“Gazeta dëshmon rrënjët. Kur ke dokumente të tilla fillestare të ndezin kuriozitet më të madh për të mësuar më shumë për atë periudhë”.

Biblioteka e Kongresit Amerikan ka në katalogun e saj disa nga gazetat më të hershme në shqip, nisma të komuniteteve emigrante, mes tyre edhe komunitetit shqiptaro-amerikan:

“Këtu në Shtetet e Bashkuara, Bostoni kishte një ndër gazetat më të hershme në shqip”. “Gazeta Kombi në Boston filloi në vitin 1906”. Disa nga numrat e parë të këtyre gazetave ruhen në mikrofilm në arkivat e bibliotekës, dëshmi e fillesave të gazetarisë shqiptare në troje të huaja. Ato janë të hershme, por nuk botoheshin rregullisht dhe jo çdo ditë.

“Taraboshi është gazeta e parë e përditshme shqiptare, e botuar brenda Shqipërisë. Kopja që kemi doli më 26 shtator 1913”.

Botuar në Shkodër dhe pagëzuar me emrin e malit që shtrihet në këmbët e Liqenit të Shkodrës, Taraboshi ishte më tepër se një gazetë lokale e përditshme. Ajo ishte dëshmitare e kohërave të mbarsura me ndryshime historike. Në numrin e parë publicisti parashtron misionin e gazetës:

“Gazeta hapet në faqe të parë me një vështrim të përgjithshëm mbi ngjarjet në Shqipëri. Flet për grupime që ndoshta nuk janë krejt dashamirëse ndaj Taraboshit. Flet për ata që e kanë përqafuar pavarësinë e Shqipërisë. Por edhe për të tjerë jashtë Shqipërisë, si për shembull serbët, që nuk e duan ekzistencën e Shqipërisë. Faqja e parë u bën thirrje lexuesve të mos shpërqëndrohen duke u marrë me konfliktet e brendshme mes grupimeve brenda Shqipërisë. ‘Ndoshta nuk jemi dakord me qëndrimet e njëri-tjetrit, por të gjithë i duam të mirën Shqipërisë’”.

“Interesante është se artikulli që hap gazetën vazhdon në faqen e dytë në italisht. Në fund të faqes së parë ka një artikull për serbët dhe të këqiat që ata kanë bërë”.

Zoti Harris shpjegon se ky është një dokumt me rëndësi për pasurimin e katalogut të letrave shqipe:

“Mund të lexosh në libër diçka që ka shkruar një autor për këtë gazetë. Por është krejt ndryshe kur sheh me sytë e tu dokumentin origjinal. Kushdo që bën studime për këtë periudhë do të shohë dokumentet origjinale dhe prej aty frymëzohet për të kërkuar në pista të tjera”.

Ai shpjegon se biblioteka është vazhdimisht në kërkim të materialeve me vlerë akademike e kërkimore nga trojet shqiptare dhe për Shqipërinë e vende të tjera të Ballkanit. Procesi i identifikimit të materialeve që meritojnë të përfshihen në arkivat e bibliotekës është rigoroz, bazuar në standarde të larta dhe shoqërohet me një kosto të konsiderueshme.

“Na vijnë njerëz nga vende të tjera për të studiuar për vendin e tyre, pasi këtu gjen materiale që ndoshta nuk i gjejnë dot në vendin e tyre”. Për të përmbushur këtë mision gjatë vitit të fundit fiskal Bibliotekës së Kongresit iu akordua një fond prej afro 700 milionë dollarësh. Por vlera e këtij institucioni mbetet e pallogarithshme si për Kongresin, për amerikanët, por edhe për mbarë njerëzimin./VOA/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ju duket i drejtë vendimi i qeverisë që e cilëson vrasjen e Klodian Rashës si aksidentale dhe i jep 8 pensione sociale familjes?

Loading ... Loading ...

Koncerti i fundvitit, sopranoja shqiptare Nina Muho shkëlqen në skenën e Teatrit “Verdi”

Koncerti i fundvitit, sopranoja shqiptare Nina Muho shkëlqen në skenën e Teatrit “Verdi”

Publikuar më 05.01.2021
Një ftesë artistike në kohë pandemie për solisten e re  të T...

Një ftesë artistike në kohë pandemie për solisten e re  të TKOB-së, sopranon Nina Muho, solli një  pikë arritjeje jo vetëm për artisten, por një vlerë që ju shtua edhe Teatrit tonë të Operas dhe Baletit. Ditën e enjte, më 31.12.2020 sopranoja nga Shqipëria interpretoi në skenën  skenën e Teatrit Lirik “Verdi” në qytetin e […]

Lexo më shumë

Interpretoi me qindra role, ndahet nga jeta aktori i njohur i skenës shqiptare

Interpretoi me qindra role, ndahet nga jeta aktori i njohur i skenës shqiptare

Publikuar më 04.01.2021
Aktori i njohur i skenës Xhemil Tagani ka ndërruar jetë në m...

Aktori i njohur i skenës Xhemil Tagani ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare. Xhemil Tagani u lind në Tiranë, më 6 shkurt 1945, ndërsa studio në Institutin e Lartë të Arteve, dega e dramës. Me 1968 filloi punë si aktor në Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar) derisa doli në pension. Luajti mjaft role të dyta […]

Lexo më shumë

Video e rrallë e Lasgush Poradecit, tregon si fitoi bursën për të studiuar në Berlin

Video e rrallë e Lasgush Poradecit, tregon si fitoi bursën për të studiuar në Berlin

Publikuar më 28.12.2020
Arkivi qendror shtetëror i filmit ka publikuar një video të ...

Arkivi qendror shtetëror i filmit ka publikuar një video të rrallë të Lasgush Poradecit, i cili tregon se si ka arritur të fitoi brusën për të bërë studime në albanologji. Poradeci mes emocioneve thotë sa babai i tij e donte shumë kulturën dhe se poezinë nisi ta shkruante kur i ati e dërgoi për të […]

Lexo më shumë

Ditë e trishtë për artin/ COVID-19 i merr jetën ikonës së komedisë franceze

Ditë e trishtë për artin/ COVID-19 i merr jetën ikonës së komedisë franceze

Publikuar më 23.12.2020
Me dhjetëra role, me doza të holla humori do të luheshin nga...

Me dhjetëra role, me doza të holla humori do të luheshin nga ikona e komedisë franceze, Claude Brasseur. Ai, ndërroi jetë në moshën 84-vjeçare shkruan ‘Le Monde’, si pasojë e COVID-19. Kanë qenë persona të afërt të aktorit që kanë konfirmuar këtë lajm të trishtë, ku më tej thuhet se artisti do të prehet në […]

Lexo më shumë

Arti në zi/ I prekur me COVID-19 ndahet nga jeta regjisori i njohur

Arti në zi/ I prekur me COVID-19 ndahet nga jeta regjisori i njohur

Publikuar më 20.12.2020
Është ndarë nga jeta si pasojë e COVID-19, regjisori i njohu...

Është ndarë nga jeta si pasojë e COVID-19, regjisori i njohur, Kadri Metohu. Ai u nda nga jeta në moshën 90-vjeçare. Lajmin e ka bërë me dije në rrjetet sociale gazetari Dhimitër Gjoka. Ai shkruan se Metohu la pas një vepër të madhe për artin shqiptar për të cilat gjatë jetës së tij është nderuar […]

Lexo më shumë

“Artiste e Popullit”, legjenda e kinematografisë Tinka Kurti feston sot 88-vjetorin e lindjes

“Artiste e Popullit”, legjenda e kinematografisë Tinka Kurti feston sot 88-vjetorin e lindjes

Publikuar më 17.12.2020
Artisja e madhe, Tinka Kurti feston sot 88-vjetorin e lindje...

Artisja e madhe, Tinka Kurti feston sot 88-vjetorin e lindjes. Kurti ka lindur në 17 dhjetor të 1932 në Sarajevë të Bosnjës, nga një baba shqiptar me origjinë nga Dukagjini i Shkodrës dhe nga një nënë hungareze. Aktorja e madhe, ka interpretuar 120 role, ku më të spikaturit kanë qenë  rolet e forta dramatike të […]

Lexo më shumë

Prej ditësh në gjendje të rëndë, humb betejën me COVID-19 piktori Besim Tula

Prej ditësh në gjendje të rëndë, humb betejën me COVID-19 piktori Besim Tula

Publikuar më 04.12.2020
Një tjetër humbje e madhe si pasojë e COVID-19 në vendin ton...

Një tjetër humbje e madhe si pasojë e COVID-19 në vendin tonë. Piktori i njohur, Besim Tula pas 20 ditësh i shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi”, nuk ka arritur të fitoi betejën me virusin. Piktori humbi jetën në moshën 71-vjeçare, duke lënë pas një karrierë të gjatë. Për këtë humbje të madhe ka reaguar edhe […]

Lexo më shumë

Humbi jetën nga COVID-19/ Koço Devole do të festonte sot 75-vjetorin e lindjes, miqtë përlotin rrjetin

Humbi jetën nga COVID-19/ Koço Devole do të festonte sot 75-vjetorin e lindjes, miqtë përlotin rrjetin

Publikuar më 28.11.2020
Pak ditë më parë, legjenda e humorit shqiptar, Koço Devole, ...

Pak ditë më parë, legjenda e humorit shqiptar, Koço Devole, u nda nga jeta si pasojë e COVID-19. Këtë 28 Nëntor, Devole do të festonte edhe 75-vjetorin e lindjes. Profili i tij, është mbushur me mesazhe nga miqtë dhe të njohurit e të ndjerit. Mes dhjetërave mesazheve, miqtë dhe të njohurit shprehen se ende nuk […]

Lexo më shumë