×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Berlusconi, statisti i fundit italian i larguar padrejtësisht!

Nga Alban Daci

Politika italiane jo vetëm që mbetet thellësisht makiaveliste, por mbetet një ndër shkollat më të rëndësishme politike në botë dhe më të vështirat për të kuptuar e për tu interpretuar. Edhe pse Italia është një Republikë Parlamentare dhe realisht sovraniteti duhet t’i përkas popullit, në fakt sovraniteti ka qenë vazhdimisht në dorë të klasës politike, e cila në shumicën e rasteve fatet e qeverisjes i ka vendosur mbi bazën e marrëveshjeve politike që thuajse në shumicën e rasteve nuk kanë përfaqësuar konsensusin e qytetarëve të shprehur me votën. Italia njihet si vendi ku ka pasur shumë më shumë qeveri se sa zgjedhje dhe zgjedhjet vazhdojnë të jenë një mekanizëm që nuk preferohen shumë nga klasa politike.

Kjo ka bërë që sistemi partiak në Itali ka ndryshuar emrat e partive, por në thelb dhe në funksion ka mbetur gjithmonë i njëjti që nga fillimet e tij. E djathta dhe e majta në Itali janë ndoshta ato më origjinalet në gjithë kontinentin. Italia ndoshta është i vetmi vend i BE ku të majtët me shume krenari herë pas here cilësohen me si trashëgimtarë të komunizmit e socializmit. E majta italiane është ndër të paktat të majta, që ka mbetur në thelb tradicionale dhe thuajse pak e reformuar dhe kjo është arsyeja që Italia ka në fakt një sistem ekonomik e social që bazohet në një sistem të komplikuar taksash ku shteti ka akoma forcë jo vetëm në planifikimin e tregut, por në fakt edhe në projektimin e të ardhmes.

Influenca e Bashkimit Sovjetik në sistemi politik italian ka qenë shumë i rëndësishëm dhe Italia ka pasur mundësi reale të kthehej në një vend komunist, por është shpëtuar nga e djathta italiane e nga marrëdhëniet e veçanta që kishin liderët e të djathtës me SHBA-të. Megjithatë në thelb e majta italiane edhe sot nuk ka shumë dallime me të majtën klasike, sepse përdor më shumë tavolinat për të qeverisur se sa besimin e qytetarëve përmes votës. Edhe pse në fakt pas viteve ’90, Italia kaloi në atë që njihet Republika e dytë duke sakrifikuar Craxi, në thelb sistemi politik e partiak nuk ndryshoi shumë, por u forcuan më shumë në aspektin politik prokurorë e gjykatës që u bënë protagonist në ngjarjet e tangentopolit e njëri prej tyre ishte Antonio di Pietro duke u bërë njëri ndër protagonistët kryesor të politikës italiane pas viteve ’90.

Pas viteve’ 90 politika italiane është dominuar në thelb nga Berlusconi që erdhi nga bota e sipërmarrjes në të cilën kishte arritur objektiva mjaft të rëndësishme edhe në nivel ndërkombëtar duke përfshirë këtu lindjen e televizioneve e gazetave private që sot janë mediat me të rëndësishme në nivel europian që njihen si Mediaset. Berlusconi ka vlera të jashtëzakonshme edhe në politikë, sepse është personi që ka përfaqësuar e ka moderuar të djathtën duke e bërë shembull edhe në familjen europiane të të djathtës.

Berlusconi mbetet ndoshta statisti i fundit në llojin e statistëve italian dhe europian që gjithmonë ka besuar në linjën europiane të italianëve dhe kontinentit. Megjithatë Berlusconi ishte pengesa e vetme për të majtën që të kishte pushtet dhe mundësi qeverisje në Itali. Sipas fakteve që janë publikuar këtë javë në të përditshmet italiane rezulton se sentenca kundër tij në 2013 ishte e pilotuar nga lart. Kjo dëshmon edhe njëherë se makiavelizmi në Itali mbetet metoda e vetme për të bërë politikë e për të marr pushtetin nëse dështojnë mënyrat e tjera demokratike të njohur përmes votës së qytetarëve.

E djathta italiane duhet të kërkoj rikthimin e sovranitetit tek qytetarët dhe tek vota e tyre. Nuk mund të jetë “salloni” i politikës ai që vendos se kush duhet të qeveris, por duhet të jenë italianët që përmes votës të vendosin për përfaqësuesit e tyre. Ka shumë gjasa që Shqipëria e ka kopjuar sistemin politik italian në thelb e ndoshta e ashtuquajtur reforma në drejtësi qe po realizohet në Shqipëri të jetë një mënyre për të forcuar protagonizmin e disa prokurorëve e gjykatës në sistemin politik në Shqipëri qoftë me përfshirje të drejtpërdrejtë ose edhe përmes mekanizmat që ju favorizon sistemi.

Ka një dallim të madh mes të Majtës italiane e asaj shqiptare, sepse e majta italiane nuk ka mundur kurrë të qeveris me model komunistë e ndërsa e majta shqiptare është trashëgimtare e drejtpërdrejtë e elitës komuniste madje kemi edhe trashëgimi të linjës së gjakut, sepse shumica e përfaqësuesve të majtë në Shqipëri sot janë nipërit e tyre. Berlusconi mbetet një mendim dhe një shkollë e rëndësishme e moderuar në politikën italiane e ndoshta e djathta italiane duhet të vazhdoj në linjën filozofike të Berlusconit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Europë, po vijmë!

Europë, po vijmë!

Publikuar më 12.07.2020
Silvana Begaj O, si nuk kam një grusht të fuqishëm! Malit, q...

Silvana Begaj O, si nuk kam një grusht të fuqishëm! Malit, që hesht, mu në zemër me ia njesh! Ta shoh si dridhet nga grusht’ i paligjshëm… E unë të kënaqem, të kënaqem tu’ u qesh. Migjeni Na prit! Ne kuq e zinjtë e Ballkanit po vimë! Po vijmë me gjithë shqiponjat, historinë dhe trimërinë. […]

Lexo më shumë

Kjo klasë politike ka qenë dhe është kundër Diasporës!

Kjo klasë politike ka qenë dhe është kundër Diasporës!

Publikuar më 10.07.2020
Alban Daci Disa kanë iluzione se vota e Diasporës do të bëhe...

Alban Daci Disa kanë iluzione se vota e Diasporës do të bëhet e mundur e disa të tjerë kanë argumentet se klasa politike është e ndarë në dy kampe: – pro – kundër E vërteta është se kjo klasë politike është fillim e mbarim kundër Diasporës dhe përfshirjes së saj në politikën shqiptare, qoftë si […]

Lexo më shumë

Mos shpresoni tek elita e vjetër

Mos shpresoni tek elita e vjetër

Publikuar më 10.07.2020
Koço Kokëdhima Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim, mbrojti rota...

Koço Kokëdhima Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim, mbrojti rotacionin e pushtetit, si diçka të mirë në një demokraci, si qarkullimi i gjakut. Ndërrimi i pushtetit ndodh rëndom në shumë prej vendeve demokratike, me në krye SHBA-të, demokracinë më të madhe dhe më të konsoliduar në botë, ku republikanët dhe demokratët, prej gati dy shekujsh e […]

Lexo më shumë

Zgjidhja: PS-PD-LSI, bashkë për të ruajtur oligopolin mbi votën e shqiptarëve

Zgjidhja: PS-PD-LSI, bashkë për të ruajtur oligopolin mbi votën e shqiptarëve

Publikuar më 09.07.2020
Partia ‘Zgjidhja’ deklaroi sot se tri partitë pjesëmarrëse d...

Partia ‘Zgjidhja’ deklaroi sot se tri partitë pjesëmarrëse dhe firmosëse të draftit të reformës zgjedhore të miratuar me 5 qershor, do t’i bëjnë 84 votat e nevojshme për ta votuar në Kuvend. Vladimir Lulaj, nënkryetar i partisë ‘Zgjidhja’, deklaroi se largimi i ‘Opozitës së re’ nga punimet e Kuvendit, nuk do të ndryshojë asgjë në […]

Lexo më shumë

Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut duhet të bashkohen

Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut duhet të bashkohen

Publikuar më 08.07.2020
Koço Kokëdhima Deklarimet e kryetarit të Bashkimit Demokrati...

Koço Kokëdhima Deklarimet e kryetarit të Bashkimit Demokratik Shqipëri, Ali Ahmeti, se shqiptarët e Maqedonisë së Veriut vuajnë nga sindromat e principatave e fiseve dhe rreth 300 mijë votues ndahen në 5-6 parti, duke ulur ndjeshëm numrin e mandateve në parlament, tregon krizën e faktorit politik, që cenon përfaqësimin real dhe mbrojtjen e interesave të […]

Lexo më shumë

Shkëlqimi dhe rënia e një ëndërrimtari

Shkëlqimi dhe rënia e një ëndërrimtari

Publikuar më 07.07.2020
Silvana Begaj Kam frikë t’i tregoj ëndrrat e mia. Mi marrin,...

Silvana Begaj Kam frikë t’i tregoj ëndrrat e mia. Mi marrin, mi tjetërsojnë dhe më çojnë në bankën e të akuzuarve. Kam frikë mos flas në gjumë dhe më dëgjojnë. Ëndrrat janë e vetmja gjë që kam. Për gabimet e shumta të shtetit të ëndrrave duhen fajtorë. Nuk dua të fajësohem une vetëm sepse ëndërroj […]

Lexo më shumë

Ditar nga Epoka Covidiane

Ditar nga Epoka Covidiane

Publikuar më 07.07.2020
Nga Gentian Stroni Janar 2020, i gjithë rruzulli u ndesh me ...

Nga Gentian Stroni Janar 2020, i gjithë rruzulli u ndesh me lajmet që vinin nga Kina në lidhje me atë që do bëhej shumë shpejt një nga problemet por së pari shëndetsore të gjithë popullatës botërore nëpërmjet Pandemisë covidiane. Megjithatë lajmi në Europë dukej i largët sikurse edhe largësia prej Lindjes së largët. Rastet e […]

Lexo më shumë

Zgjedhjet pa studentë japin struktura drejtuese pa legjitimitet

Zgjedhjet pa studentë japin struktura drejtuese pa legjitimitet

Publikuar më 07.07.2020
Julian Nura Tentativa për kapjen e plotë të institucioneve n...

Julian Nura Tentativa për kapjen e plotë të institucioneve në vend nuk ka lënë të qeta as institucionet e Arsimit të Lartë. Pas anulimit të zgjedhjeve për strukturat drejtuese të universiteteve të shpallura më parë nga Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sportit për t’u mbajtur në datën 12 qershor kur pandemia mbante të izoluar e […]

Lexo më shumë