Belgjika ka sekuestruar 50 ton kokainë

Më shumë se 50 ton kokainë janë konfiskuar në vitin 2018 në portin e Antuerp, Belgjikë, volumi më i madh i regjistruar ndonjëherë në vend, porti i dytë më i madh në Evropë për trafikun e mallrave, tha të premten ministri belg i Financave.

Sa i përket marihuanës dhe heroinës, rritja e konfiskimeve është gjithashtu “e konsiderueshme”, tha në një deklaratë ministri, Alexander De Croo. Ato arrijnë përkatësisht 16.8 ton (kundrejt 0.6 ton në vitin 2017) dhe 4.4 ton (kundrejt 1.1).

Porta për trafik kokaine në Amerikën e Jugut

50.1 ton kokainë të konfiskuar paraqet një rritje prej 22% gjatë 2017 (41.2 t) dhe “një vlerë tregu prej rreth 2.5 miliard euro”, thuhet në deklaratë. Porti i Antëerpit konsiderohet porta kryesore në Evropë për kokainë nga Amerika e Jugut dhe të dhënat vazhdimisht po thyhen çdo vit në lidhje me konfiskimet. Rreth 8,1 ton kokainë u kapën në vitin 2014. Vendet kryesore të origjinës së kokainës janë “Kolumbia, Brazili, Ekuadori, Surinami, Kili, Peru, Kosta Rika dhe Panama”. Droga shpesh udhëton fshehurazi në kontejnerë në mes të mallrave të zakonshme siç janë pemët. Ajo gjithashtu mund të fshihet në strukturën e kontejnerit ose të transportohet nga trafikantët që shmangin kontrollet, shpjegon lirimin, shpjegojnë ekspertët.

Përforcimi i kontrolleve

Dogana të premten justifikoi këto konfiskime rekord me bashkëpunim më të mirë me policinë, si dhe përforcim të stafit të tyre në port dhe përmirësim të pajisjeve të tyre. “Ne kemi bërë përmirësime në infrastrukturën tonë të skanimit, (…) Pajisjet tona janë shumë më efikase”, tha Kristian Vanderwaeren, për kanalin RTBF. Kryebashkiaku i Antwerpit, Bart De Wever, kryetar i Partisë nacionaliste flamande N-VA, e ka bërë luftën kundër krimit të kokainës një nga prioritetet e tij. Në shkurt të vitit 2018, ai ishte ankuar se disa nga anëtarët në trafik në Roterdam në Holandë, porti kryesor i Evropës, kishin lëvizur në Antwerp për shkak të “pjesëmarrjes në familjet kriminale” në qytetin belg.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Edhe unë

Koço Kokëdhima Nisma #Edheunë, e frymëzuar nga deklarata e mjeshtrit të mirënjohur Bujar Kapexhiu për të bojkotuar 30 qershorin, prej ditësh…

Abissnet