×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Befason studimi/ Koronavirusi dëmton placentën gjatë shtatzënisë

Një studim i vogël me 16 gra shtatzëna që kanë rezultuar të prekur nga koronavirusi kanë gjetur prova të dëmtimit të placentës, organit që vepron si zorrë, veshkë, mëlçi dhe mushkëri për një fetus. Provimet patologjike të kryera direkt pas lindjes gjetën prova të rrjedhës së pamjaftueshme të gjakut nga nëna tek fetusi dhe mpiksja e gjakut në placentë.

Kjo mund të ndërhyjë në rolin e placentës në shpërndarjen e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese nga rrjedha e gjakut të nënës tek fëmija dhe largon produktet e mbeturinave nga gjaku i foshnjës.

“Jo për t’ju frikësuar, por këto gjetje më shqetësojnë vërtetë”, Emily Miller, bashkautorë në studim dhe mjeke obstetër.

“Unë nuk dua të nxjerr përfundime gjithëpërfshirëse nga një studim i vogël, por kjo pamje paraprake se si Covid-19 mund të shkaktojë ndryshime në placentë mbart disa implikime mjaft domethënëse për shëndetin e një shtatëzënieje”, shtoi ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

“Mezi pres që të mbarojë pandemia”/ 90-vjeçari pasi bëri vaksinën fitoi makinën luksoze me 502 kuaj fuqi

“Mezi pres që të mbarojë pandemia”/ 90-vjeçari pasi bëri vaksinën fitoi makinën luksoze me 502 kuaj fuqi

Publikuar më 23.01.2021
Dashuria për makinën nuk njeh moshë, siç dëshmohet nga një s...

Dashuria për makinën nuk njeh moshë, siç dëshmohet nga një sërë rastesh të personave të moshuar të cilët kanë vendosur të shtojnë një stoli të re në garazhin e tyre, ose kokëfortësisht refuzojnë të lënë makinën e tyre të preferuar. Më parë ishte 80-vjeçari që ka blerë makinën Ferrari F40, si dhe bashkëmoshatarin e tij, […]

Lexo më shumë

“Kokainën e shet tek grupet shqiptare”/ Si funksionon Ndragheta italiane dhe lidhjet me biznesin e ndërtimit

“Kokainën e shet tek grupet shqiptare”/ Si funksionon Ndragheta italiane dhe lidhjet me biznesin e ndërtimit

Publikuar më 23.01.2021
Aeroporti në Lamezia Terme, Kalabria, në majën e çizmës së I...

Aeroporti në Lamezia Terme, Kalabria, në majën e çizmës së Italisë, u ndërtua në vitet 1970 dhe nuk është vjetëruar mirë. Fasada e çimentos shënohet nga radhët e dritareve të rrumbullakëta që ngjajnë me gropa të mëdha. Parkingu është i shtruar dobët. Përtej saj ngrihet një kullë prej betoni e papërfunduar, e hapur për elementet […]

Lexo më shumë

Bota nën ethet e virusit të ri/ OBSH jep rekomandimin: Maska prej rrobe mund të përdoret përsëri; Franca: Gabim, mos përdorni më maska rrobe

Bota nën ethet e virusit të ri/ OBSH jep rekomandimin: Maska prej rrobe mund të përdoret përsëri; Franca: Gabim, mos përdorni më maska rrobe

Publikuar më 23.01.2021
Planeti po përballet me zhvillimin e ri të pandemisë. Fjalim...

Planeti po përballet me zhvillimin e ri të pandemisë. Fjalimi i kryeministrit britanik për variantin e ri të koronavirusit ka shkaktuar shqetësim. Boris Johnson konfirmoi se ka indikacione që e bëjnë atë edhe më vdekjeprurës për pacientët. Deri më tani, komuniteti shkencor ka konfirmuar se është më ngjitës, por jo më i rrezikshëm. “Ne u […]

Lexo më shumë

Prej disa kohësh po luftonte me COVID-19, vdes legjenda e gazetarisë amerikane, Larry King, para një viti humbi dhe dy fëmijët e tij

Prej disa kohësh po luftonte me COVID-19, vdes legjenda e gazetarisë amerikane, Larry King, para një viti humbi dhe dy fëmijët e tij

Publikuar më 23.01.2021
Ish drejtuesi i emisionit më të ndjekur të CNN Larry King ka...

Ish drejtuesi i emisionit më të ndjekur të CNN Larry King ka vdekur pas një beteje të me COVID-19. Kompania e tij, Ora Media, bëri njoftimin në llogarinë e tij në Twitter. King 87-vjeçar i ishte nënshtruar trajtimit në Qendrën Mjekësore Cedars-Sinai në Los Angeles. Në fillim të këtij muaji, Associated Press njoftoi se King […]

Lexo më shumë

Ndaj saj u shfaq një video porno/ Gruaja e Mauro Icardi fiton gjyqin ndaj Google dhe Yahoo; Wanda Nara: Më pëlqen ti bëj djemtë xhelozë

Ndaj saj u shfaq një video porno/ Gruaja e Mauro Icardi fiton gjyqin ndaj Google dhe Yahoo; Wanda Nara: Më pëlqen ti bëj djemtë xhelozë

Publikuar më 22.01.2021
Falë fansave të saj në Instagram, të cilët numërojnë 7.4 mil...

Falë fansave të saj në Instagram, të cilët numërojnë 7.4 milion, Wanda Icardi, Nara, ka treguar triumfin e saj ndaj Google dhe Yahoo mbi një kasetë të pretenduar me përmbajtje seksuale ku ajo ishte protagoniste. Në një seancë të pakufizuar Pyetje-Përgjigje, Wanda Nara u pyet nëse ishte e vërtetë që ajo ishte liruar nga një […]

Lexo më shumë

Një vit pasi hynë në bllokim, të rinjtë e Wuhan mbushin klubet e natës, tregu i mishit hapet përsëri, bota mendon se Kina po fsheh diçka

Një vit pasi hynë në bllokim, të rinjtë e Wuhan mbushin klubet e natës, tregu i mishit hapet përsëri, bota mendon se Kina po fsheh diçka

Publikuar më 22.01.2021
Një vit pasi hynë në bllokim, të rinjtë e Wuhan po mbushin k...

Një vit pasi hynë në bllokim, të rinjtë e Wuhan po mbushin klubet e natës, tregjet e tij janë rihapur. Ndërkohë, shumica e pjesës tjetër të botës vazhdon betejën e saj me sëmundjen vdekjeprurëse të zbuluar së pari në qytetin kinez, e cila ka shkaktuar vdekjen e më shumë se dy milion njerëzve në mbarë […]

Lexo më shumë

Diarre dhe dhimbje koke/ Popullata botërore po injekton vaksinën, por ja efektet anësore të saj

Diarre dhe dhimbje koke/ Popullata botërore po injekton vaksinën, por ja efektet anësore të saj

Publikuar më 22.01.2021
Vaksinimet kundër koronavirusit kanë filluar në pjesën më të...

Vaksinimet kundër koronavirusit kanë filluar në pjesën më të madhe të planetit. Mjekët e Shkollës Mjekësore të EKPA në Greqi përmbledhin të dhënat e deritanishme për vaksinat. Këto janë pyetjet më të shpeshta në lidhje me procesin dhe efektet anësore të vaksinave: Cili është mekanizmi i veprimit të vaksinave kundër SARS-CoV-2? Dy vaksina janë aprovuar […]

Lexo më shumë

“Më kanë përdhunuar 5 vetë”, rrëfehet nëna biologjike e djalit që e la 3-ditësh te familja rome: I urova vetes vdekjen

“Më kanë përdhunuar 5 vetë”, rrëfehet nëna biologjike e djalit që e la 3-ditësh te familja rome: I urova vetes vdekjen

Publikuar më 22.01.2021
Pak ditë më parë në emisionin “Shqipëria Live”, Elvira dhe E...

Pak ditë më parë në emisionin “Shqipëria Live”, Elvira dhe Elez Dungaj, treguan se si kanë rritur një fëmijë që 3-ditësh e deri tani, që ua la në shtëpi një vajzë e re 18-vjeçe. Nëna biologjike e djalit është Esmeralda Kamena, e cila sot tregoi jetën e saj të vështirë dhe arsyet se pse e […]

Lexo më shumë