×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Befason shkencëtari: Maskat mbrojtëse një mashtrim, shkaktojnë tumor (Video)

“Maska mbrojtëse është një mashtrim”, kjo është deklarata e shkencëtarit italian, Stefano Montanari. Në këtë deklaratë shkencëtari thotë se maska mund të laget, merr viruse të ndryshme dhe baktere duke shkaktuar sëmundje të tjera.

Montanari theksoi se nëse mbani maskën për 10 minuta një çerek ore nuk ju ndodh asgjë, por nëse ajo mbahet për gjatë gjithë ditës atëherë të gjithë  rrezikohen të sëmuren me tumor.

Pjesë nga deklarata

“Maska mbrojtëse është një mashtrim, është një mashtrim! Tani do të shpjegoj përse: ju vendosni këtë maskë, dhe nuk ka rëndësi nëse është lloji 1 2  3, nuk ka rëndësi. Ju e vendosni atë dhe merrni frymë, kur e nxirrni, ju lëshoni avull dhe lagni maskën. Kur maska laget, ajo merr viruset, bakteret, kërpudhat dhe parazitët që ndodhen në ambient, duke u përqendruar për orë të tëra 1mm larg nga hunda. Ju sëmureni ose rrezikoni të sëmureni për shkak të patogjenëve. Tani njerëzit janë të bindur se ekziston vetëm koronavirusi, por koronavirusi është një nga shumë miliarda virus që ekzistojnë. Kur ju vendosni këtë maskë dhe nxirrni frymën, domethënë ju flakni jashtë ato që mushkëritë tuaja kanë vendosur të jenë mbetje metabolike qelizore, për shembulldioksidi i karbonit.

Ju keni një pengesë për ta nxjerr jashtë dhe në mënyrë të pashmangshme e hidhni përsëri brenda organizmit dioksidin e karbonit. Gjaku juaj shkon në atë që në mjekësi quhet “hiperkapni”. Hiperkapni do të thotë që ju keni një tepricë të dioksidit të karbonit. Mbingarkesa me dioksid karboni do të thotë që ju çoni tek qelizat tuaja jo më oksigjen të pastër por mbeturinat e tij. Kur ti je në “hiperkapni”, ti shkon edhe në acidozë. Organizmi juaj bëhet më acid se sa duhet, pH (indeksi i aciditetit) ulet.

Sa më shumë ulet pH aq më shumë acid është organizmi juaj. Sa më shumë acid është organizmi aq më shumë rriten mundësitë që të sëmurësh. Sëmundja më e dukshme që zhvillohet me acidozën është “Tumori”. Nëse mbani maskën për 10 minuta një çerek ore nuk ju ndodh asgjë. Nëse shkoni në supërmarket, arkëtarja është me maskë nga ora 8 deri në orën 20, forcat e rendit rrinë gjithë ditën me maskë mbrojtëse. Të gjithë këta rrezikohen të sëmuren me tumor”.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tërmetet mund të parashikohen/ Google nxjerr aplikacionin

Tërmetet mund të parashikohen/ Google nxjerr aplikacionin

Publikuar më 13.08.2020
Gjiganti i teknologjisë njoftoi se funksionaliteti i ri shko...

Gjiganti i teknologjisë njoftoi se funksionaliteti i ri shkon drejtpërdrejt këtë javë, duke lidhur miliona telefona inteligjentë së bashku për të formuar sistemin e paralajmërimeve të tërmetit Android. “Duke filluar nga sot, telefoni juaj Android mund të jetë pjesë e sistemit të paralajmërimeve të tërmetit Android, kudo që jetoni në botë”, shkroi Marc Stogaitis, inxhinier […]

Lexo më shumë

Amoniak në vend të vajgurit, Britania përgatit avionët e së ardhmes

Amoniak në vend të vajgurit, Britania përgatit avionët e së ardhmes

Publikuar më 12.08.2020
Avionët me emetime zero do të mund të ngrihen në qiell brend...

Avionët me emetime zero do të mund të ngrihen në qiell brenda pak vitesh falë shkencëtarëve britanikë që po zhvillojnë teknologji që do t’i lejojë ata të përdorin amoniak. Bashkëpunimi midis Oksfordit dhe Këshillit të Shkencës dhe Teknologjisë në Mbretërinë e Bashkuar, ka arritur në përfundimin që amoniaku të zëvendësojë vajgurin si lëndë djegëse. Ndryshe […]

Lexo më shumë

Shkencëtarët zbulojnë fenomenin që ndodh në sipërfaqen e diellit

Shkencëtarët zbulojnë fenomenin që ndodh në sipërfaqen e diellit

Publikuar më 05.08.2020
Shkencëtarët zbuluan një fenomen që ndodhi në sipërfaqen e d...

Shkencëtarët zbuluan një fenomen që ndodhi në sipërfaqen e diellit. Studiuesit në Observatorin e Radios Metsähovi gjetën këto zona, të quajtura “ndriçime radio” në zona të shumta të diellit. Zakonisht, këto shkëlqime kanë tre shpjegime. E para janë vrimat kurorale në dy polet e diellit, të cilat drejtojnë nxehtësinë jashtë përmes erërave diellore, e dyta […]

Lexo më shumë

Pas misionit të tyre, astronautët po kthehen në tokë

Pas misionit të tyre, astronautët po kthehen në tokë

Publikuar më 03.08.2020
Dy astronautët amerikanë që u nisën në fund të majit drejt h...

Dy astronautët amerikanë që u nisën në fund të majit drejt hapësirës kanë nisur kthimin në tokë, pas misionit të tyre që shënoio një erë të re në fluturimet hapësinore amerikane, të cilat ishin ndërprerë që prej vitit 2011. Astronautët amerikanë Doug Hurley dhe Bob Behnken kanë nisur rikthimin në tokë pas misionit të tyre […]

Lexo më shumë

Shkencëtarët publikojnë hartën 3D më të madhe të Universit

Shkencëtarët publikojnë hartën 3D më të madhe të Universit

Publikuar më 21.07.2020
Shkencëtarët kanë publikuar hartën më të madhe tredimensiona...

Shkencëtarët kanë publikuar hartën më të madhe tredimensionale të Universit të krijuar ndonjëherë. Sipas një deklarate të lëshuar në faqen e internetit të Universitetit Shtetëror të Ohios, harta 3D, e cila u krijua pas mbledhjes dhe analizimit të të dhënave nga qielli për dekada, tregon se si Universi ka ndryshuar dhe është zgjeruar gjatë 11 […]

Lexo më shumë

Misione paralele për eksplorimin e planetit Mars

Misione paralele për eksplorimin e planetit Mars

Publikuar më 20.07.2020
Shtetet e Bashkura të Amerikës, Emiratet e Bashkura Arabe dh...

Shtetet e Bashkura të Amerikës, Emiratet e Bashkura Arabe dhe Kina kanë në plan të lëshojnë veçmas anije hapësinore robotike drejt planetit Mars. Planeti i kuq prej shekujsh ka magjepsuar njerëzimin. Por vetëm në gjashtë dekadat e fundit, ndërsa anijet hapësinore kanë vizituar planetin e kuq, shkencëtarët kanë mësuar më shumë lidhur me planetin fqinj […]

Lexo më shumë

E trishtë, ndërron jetë mjeshtri shqiptar i analizave të ADN-së

E trishtë, ndërron jetë mjeshtri shqiptar i analizave të ADN-së

Publikuar më 09.07.2020
Një lajm trishtë është bërë i ditur këtë të enjte. Akademia ...

Një lajm trishtë është bërë i ditur këtë të enjte. Akademia e Shkencave ka njoftuar se është ndarë nga jeta në mënyrë të papritur profesori i njohur, anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë dhe Gjenetikës” si dhe “mjeshtri” i analizave të ADN Grigor Zoraqi. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Akademia e Shkencave e ka konsideruar […]

Lexo më shumë

E konfirmojnë shkencëtarët: Covid-19 është bërë i rrezikshëm, përhapet edhe nga ajri

E konfirmojnë shkencëtarët: Covid-19 është bërë i rrezikshëm, përhapet edhe nga ajri

Publikuar më 06.07.2020
Koronavirusi po shënon viktima të reja në të gjithë botën. N...

Koronavirusi po shënon viktima të reja në të gjithë botën. Një ndër dilemat më të mëdha që kanë shoqëruar njëzimin gjatë kësaj periudhe ka qenë si përhapet virusi dhe sa qëndron ai në ajër. “The New York Times”, i ka kushtuar një artikull këtij fakti, ku thotë se një grup prej 239 shkencëtarësh nga 32 […]

Lexo më shumë