×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

BE-ja ndihmon Kosovën me 26.5 milionë euro

Bashkimi Evropian dhe Qeveria e Kosovës nënshkruan të premten një kontratë me vlerë 26.5 milionë euro, e cila do t’i ndihmojë Kosovës t’i adresojë pasojat e pandemisë COVID-19.

Sipas Zyrës së BE-së në Prishtinë, pagesa e parë prej 20.5 milionësh pritet të bëhet para fundit të këtij viti.

“Kjo mbështetje e re e BE-së do t’i sigurojë buxhetit të Kosovës fonde shumë të nevojshme për zbutjen e ndikimit socio-ekonomik të krizës së COVID-19 ndaj qytetarëve dhe bizneseve të Kosovës”, thuhet në një komunikatë të Zyrës së BE-së.

Kontrata u nënshkrua nga ambasadori Szunyog dhe kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, pas një takimi, në të cilin Qeveria u zotua të hartojë kritere të qarta dhe masa të targetuara mirë për përdorimin e fondeve.

Mbështetja e BE-së vjen pas një pagese për mbështetjen e buxhetit prej 10 milionë eurosh të bërë në muajin korrik, kredisë për ndihmë makro-financiare prej 50 milionë eurosh të paguar në tetor, dhe ndihmës emergjente për sistemin e kujdesit shëndetësor të dhënë më parë këtë vit. Ndërkaq mbështetje më e madhe pritet të vijë në muajt e ardhshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vjosa Osmani shkarkon kryetaren e KQZ

Vjosa Osmani shkarkon kryetaren e KQZ

Publikuar më 14.06.2021
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka shkarkuar nga detyra ...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka shkarkuar nga detyra kryetaren e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka. Në arsyetimin e Presidencës thuhet se Kushtetuta parasheh që kryesuesi i KQZ-së duhet të jetë një figurë e lartë gjyqësore, me një mandat burimor në Gjykatën e Apelit apo Gjykatën Supreme të Republikës së Kosovës. Po ashtu thuhet […]

Lexo më shumë

Kosovë: Pesë raste të reja me COVID-19

Kosovë: Pesë raste të reja me COVID-19

Publikuar më 14.06.2021
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftu...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të hënën (14 qershor) se janë regjistruar edhe pesë raste të reja me koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19. Shifra bazohet në 1.977 mostra të testuara në laboratorët publikë dhe privatë. Gjatë 24 orëve të fundit, nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes. Nga sëmundja […]

Lexo më shumë

Samiti i NATO-s/ Sjellja ‘arrogante’ e Erdogan, përshëndet me duar Biden pa lëvizur nga vendi

Samiti i NATO-s/ Sjellja ‘arrogante’ e Erdogan, përshëndet me duar Biden pa lëvizur nga vendi

Publikuar më 14.06.2021
Erdogan qëndroi larg zgjedhjeve të njohura, “arrogante...

Erdogan qëndroi larg zgjedhjeve të njohura, “arrogante” në takimet e tij me udhëheqësit e tjerë, kur iu desh të përshëndeste Presidentin e SHBA Joe Biden ndërsa hyri në sallën ku po zhvillohet Samiti i NATO-s. Shtrëngimi i duarve, siç dihet, është ndaluar për vitin e fundit për shkak të pandemisë – dhe kështu prekja e […]

Lexo më shumë

Maqedonia e Veriut shënon 1 viktimë nga COVID-19, vijon rënia e rasteve

Maqedonia e Veriut shënon 1 viktimë nga COVID-19, vijon rënia e rasteve

Publikuar më 14.06.2021
Maqedonia e Veriut ka regjistruar një viktimë nga COVID-19. ...

Maqedonia e Veriut ka regjistruar një viktimë nga COVID-19. Një ditë më parë shteti fqinj pas 9 muajsh arriti të mos shënonte asnjë viktimë, por ditën e sotme i është rikthyer sërish humbjes së pacientëve prej virusit Gjithsesi infektimet vijojnë të bien ndjeshëm, pasi në 24 orët e fundit ka pasur vetëm 4 raste me […]

Lexo më shumë

Turqia i propozon SHBA-së instalimin e raketave ruse S-400 në territoret e okupuara, në të kundërt ato do vendosen në kufi me Azerbajxhanin

Turqia i propozon SHBA-së instalimin e raketave ruse S-400 në territoret e okupuara, në të kundërt ato do vendosen në kufi me Azerbajxhanin

Publikuar më 12.06.2021
Pak para takimit të Joe Biden me homologun e tij turk, Erdog...

Pak para takimit të Joe Biden me homologun e tij turk, Erdogan, të hënën, gjatë një periudhe marrëdhëniesh të acaruara midis Uashingtonit dhe Ankarasë, doli informacioni se qeveria turke u kishte propozuar Shteteve të Bashkuara vendosjen e raketave ruse në territoret e okupuara, sipas gazetës opozitare Jumhuriyet. Sipas “Kathimerini” të Qipros, kolumnisti i Cumhuriyet, Mehmet […]

Lexo më shumë

Ulje drastike e infektimeve me COVID-19 në Greqi: 591 raste të reja, 360 të intubuar dhe 21 vdekje

Ulje drastike e infektimeve me COVID-19 në Greqi: 591 raste të reja, 360 të intubuar dhe 21 vdekje

Publikuar më 12.06.2021
Rastet e reja të koronavirusit në Greqi arritën në 591, sipa...

Rastet e reja të koronavirusit në Greqi arritën në 591, sipas raportit të EODY. Numri i njerëzve të intubuar ra në 360, ndërsa vdekjet në 24 orët e fundit janë 21. Nga rastet e fundit, dy u identifikuan pas kontrolleve në hyrjet e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve është 414.636 (ndryshim ditor + 0.2%), […]

Lexo më shumë

Kosovë: Një viktimë dhe 17 raste të reja me COVID-19

Kosovë: Një viktimë dhe 17 raste të reja me COVID-19

Publikuar më 12.06.2021
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK)...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar të shtunën (12 qershor) një rast të vdekjes nga koronavirusi i ri që e shkakton sëmundjen COVID-19. Viktima është nga Prizreni. Sipas njoftimit të IKSHPK-së gjatë 24 orëve janë testuar 1.774 mostra dhe janë shënuar edhe 17 raste të reja me COVID-19. Nga sëmundja janë […]

Lexo më shumë

Kosova kërkon ndihmë nga Facebook, ja për çfarë bëhet fjalë

Kosova kërkon ndihmë nga Facebook, ja për çfarë bëhet fjalë

Publikuar më 12.06.2021
Institucionet e Kosovës vazhdimisht kanë kërkuar informacion...

Institucionet e Kosovës vazhdimisht kanë kërkuar informacione nga kompania Facebook për llogari të qytetarëve të Kosovës, kryesisht në kuadër të hetimeve për vepra penale. Nga janari i vitit 2013 e deri në muajin maj 2021, Kosova ka kërkuar plot 228 herë ndihmë nga Facebook-u. Njëzet kërkesa për qasje në informacione të llogarive, janë dërguar vetëm […]

Lexo më shumë