×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

BBC: Baza e artilerisë shqiptare e fshehur në një shkëmb

BBC ka paraqitur një artikull mjaft interesant, ku tregon se brenda bukurisë së Shqipërisë fshihet artileria ushtarake e vendit.

BBC e nis galerinë e fotove me titullin, “Baza e artilerisë shqiptare e fshehur në një shkëmb”.

“Gjatë Luftës së Ftohtë, ushtria shqiptare ndërtoi tunele dhe bunkiere, në qoftë se kishte ndonjë sulm. BBC Future bëri një vizitë në parkun natyral ku janë ndërtuar tunele dhe bunkier”.

E shkuara e parkut

Parku Detar Karaburun-Sazan, është i pari i këtij lloji në Shqipëri. Një nga udhërrëfyesit, Elton Caushi tregon se për këtë zonë ka një interes të madh, jo vetëm për historinë e lashtë që përmban por edhe për pasurinë që ka në faunë.

Parku 125 kilometra katrorë është një shtëpi për breshkat, çakallët e artë etj.

Natyra e Izoluar

Në gadishullin e Karaburunit, thuajse nuk jetojnë banorë. Kjo zonë është e krijuar nga shkëmbi i llojit karstik që do të thotë se ka sasi të vogla të ujit të pijshëm. Flora dhe Fauna janë lënë në duart e tyre.

Zonë e pakalueshme

Kur Enver Hoxha ishte udhëheqësi i Shqipërisë, nga vitet 1946 deri në 1985, kjo zonë ishte jashtë kufirit. Pranë është baza detare e “Pashalimanit” vendi ku liheshin anijet e Marinës shqiptare .

Shpatet e këtij vendi rruheshin nga bunkierë betoni, të cilat shihen dhe ekzistojnë edhe sot.

Braktiset e kaluara

Gjatë udhëtimit më barkë përgjatë këtij gjiri, të udhëhequr edhe nga një tjetër udhërrëfyes, i quajtur Nexhip Hysolakoj, i cili tregoi më shumë rreth asaj që përmban kjo zonë, por theksohet gjithashtu se pas thuajse 30 vitesh nga përfundimi i regjimit komunist, fortifikimet ushtarake janë thuajse në shkatërrim.

Pamje nga zona

Gjatë një shëtitje të shkurtër vihet re se nuk ka lëvizje të njerëzve në gadishull, edhe pse kjo rrugë ishte mjaft e gjerë, sa për një kamion.

Ka vetëm pak njerëz që lejohen të hyjnë në këtë park dhe ato që shihen më shpesh janë barinjtë vendas. Njëri prej tyre që takuam rrugës, kalon me mushkën e tij.

Shpellat sekrete

Ajo që mund të shohësh janë shpellat sekrete, të ndërtuara në shkëmb. Më parë ajo ishte një depo, tani përdoret nga baza lokale.

E ndërtuar për betejë

Më tej pamë një strehim të vjetër prej guri, një vend shumë sekret në këtë gadishull. Ajo ishte një bazë e fshehur e artilerisë, e mbushur me armë të rënda sovjetike.

E shkuara e errët

Në mure janë gdhendur pamje të armëve dhe mendohet se ata janë bërë nga të burgosurit politik.

Fshehja e kujtimeve

Secili bunkier ishte i mbushur më armë, Shqipëria komuniste kishte frikë nga pushtimi. Jo vetëm nga pushtimi nga NATO, por edhe nga ish-Jugosllavia.

Madje kishte frikë edhe nga ish-aleatët e vetë, si nga Bashkimi Sovjetik, më të cilën kishte ndërprer marrëdhëniet.

Fjalë udhëzuese

Brenda çdo bunkieri mund të gjeni fjalë udhëzuese për përdorimin e armëve, në qoftë se do të ndodhtë pushtimi i vendit. Ata ishin të shoqëruar me formulat për qitje.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ju duket i drejtë vendimi i qeverisë që e cilëson vrasjen e Klodian Rashës si aksidentale dhe i jep 8 pensione sociale familjes?

Loading ... Loading ...

Si bëhet gati Shtëpia e Bardhë për të pritur familjen e re presidenciale

Si bëhet gati Shtëpia e Bardhë për të pritur familjen e re presidenciale

Publikuar më 17.01.2021
Në Ditën e Inaugurimit, Shtëpia e Bardhë ka vetëm gjashtë or...

Në Ditën e Inaugurimit, Shtëpia e Bardhë ka vetëm gjashtë orë për të hequr objektet e familjes në largim dhe për t’u bërë gati për banorët e saj më të rinj. Dora Mekouar e Zërit të Amerikës bisedoi me një nga njerëzit që kanë përvojë personale me këtë proces. “Dita e Inaugurimit mund të konsiderohet […]

Lexo më shumë

“Edhe ne kemi zemër”, hajdutët i kthejnë makinën gruas që ja vodhën dhe arsyeja do ju lërë pa fjalë (Foto)

“Edhe ne kemi zemër”, hajdutët i kthejnë makinën gruas që ja vodhën dhe arsyeja do ju lërë pa fjalë (Foto)

Publikuar më 17.01.2021
Një histori e pazakontë është bërë publike në mediat italian...

Një histori e pazakontë është bërë publike në mediat italiane. Një gruaje i është vjedhur makina e saj, ndërsa pas disa ditësh hajdutët e kanë kthyer automjetin dhe brenda lanë edhe një letër ku kërkonin ndjesë. Mësohet se makina e vjedhur i përkiste një personi me aftësi ndryshe. Maria Elena Barile-s, cila vuan nga skleroza […]

Lexo më shumë

Bill Gates shfaqet me një rrekord në bujqësi, ai bëhet pronari i fermës më të madhë ne botë, afërsisht sa një duzinë shtetesh

Bill Gates shfaqet me një rrekord në bujqësi, ai bëhet pronari i fermës më të madhë ne botë, afërsisht sa një duzinë shtetesh

Publikuar më 16.01.2021
Themeluesi i Microsoft, Bill Gates është tani pronari i tokë...

Themeluesi i Microsoft, Bill Gates është tani pronari i tokës më të madhe bujqësore në Shtetet e Bashkuara, sipas Land Report. Studiuesit e Land Report arritën në përfundimin se Gates, tani njeriu i katërt më i pasur në botë, dhe gruaja e tij, Melinda, zotërojnë 242,000 hektarë tokë bujqësore. Ata zotërojnë afërsisht 52,000 hektarë më […]

Lexo më shumë

Leonora Jakupi me veshje 50 mijë euro viziton familjen e varfër, vijnë reagime të shumta

Leonora Jakupi me veshje 50 mijë euro viziton familjen e varfër, vijnë reagime të shumta

Publikuar më 16.01.2021
Këngëtarja e famshme me origjinë nga Kosova, Leonora Jakupi,...

Këngëtarja e famshme me origjinë nga Kosova, Leonora Jakupi, i është bashkuar hoxhë, Halil Kastratit, në një aksion bamirësie në një familje në Kosovë. Ajo ka e shpërndarë këtë vizitë edhe në Facebook-un e saj, por në vend të bamirësisë së këngëtares, vëmendje ka marrë një gjest i saj, posaçërisht veshja e saj super e […]

Lexo më shumë

OBSH del kundër krijimit të pasaportave të vaksinave si kusht për udhëtime jashtë vendit

OBSH del kundër krijimit të pasaportave të vaksinave si kusht për udhëtime jashtë vendit

Publikuar më 16.01.2021
Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të premten se ...

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të premten se  është kundër “për momentin” për futjen e certifikatave të vaksinimit – të ashtuquajturat “pasaporta vaksine” – kundër COVID-19 si një kusht për lejimin e hyrjes së udhëtarëve ndërkombëtarë në vendet e tjera. Disa vende kanë sinjalizuar tashmë interesin e tyre në prodhimin e pasaportave të vaksinave […]

Lexo më shumë

Bill Gates po projekton bllokimin e diellit që të zvogëlohet ngrohja globale, çfarë mund të shkojë keq

Bill Gates po projekton bllokimin e diellit që të zvogëlohet ngrohja globale, çfarë mund të shkojë keq

Publikuar më 14.01.2021
Themeluesi i Microsoft Bill Gates po mbështet financiarisht ...

Themeluesi i Microsoft Bill Gates po mbështet financiarisht zhvillimin e teknologjisë së errësimit të diellit që potencialisht do të reflektonte rrezet e diellit nga atmosfera e Tokës, duke shkaktuar një efekt ftohës global, citon revista e njohur amerikane, Forbes. Më tej në shkrim thuhet se: Eksperimenti i Strukturës së Kontrolluar të Stratosferës (SCoPEx), i nisur […]

Lexo më shumë

Rishfaqet Stresi dhe paralajmëron: Më 25 prill ju betohem në Allah se as te ura e Kukësit nuk kini për të kaluar dot

Rishfaqet Stresi dhe paralajmëron: Më 25 prill ju betohem në Allah se as te ura e Kukësit nuk kini për të kaluar dot

Publikuar më 14.01.2021
Reperi Arkimed Lushaj, i njohur ndryshe si “Stresi”, në një ...

Reperi Arkimed Lushaj, i njohur ndryshe si “Stresi”, në një postim në rrjetet sociale thotë se disa prej miqve e kanë tradhtuar pavarësisht se ka bërë shumë për ta. Ai ka bërë një paralajmërim ku thotë se “Më 25 prill ju betohem në Allah as te ura e Kukësit nuk kini për ta kaluar dot […]

Lexo më shumë

E mahnitshme/ Cili është vendi ku do të vaksinohen njerëzit e pasur, ata kanë shërbime ekstra

E mahnitshme/ Cili është vendi ku do të vaksinohen njerëzit e pasur, ata kanë shërbime ekstra

Publikuar më 14.01.2021
Një shërbim vetëm elitar, që punon vetëm për anëtarët e pasu...

Një shërbim vetëm elitar, që punon vetëm për anëtarët e pasur, po angazhon persona të pasur në botë me mbi 40,000 paund për t’i fluturuar në Dubai dhe Indi për një vaksinë Covid. Rrethi Knightsbridge u ofron anëtarëve të tij të klasit të parë anëtarëve të saj 25,000 paund në vit në vendet që administrojnë […]

Lexo më shumë