BBC: Baza e artilerisë shqiptare e fshehur në një shkëmb

BBC ka paraqitur një artikull mjaft interesant, ku tregon se brenda bukurisë së Shqipërisë fshihet artileria ushtarake e vendit.

BBC e nis galerinë e fotove me titullin, “Baza e artilerisë shqiptare e fshehur në një shkëmb”.

“Gjatë Luftës së Ftohtë, ushtria shqiptare ndërtoi tunele dhe bunkiere, në qoftë se kishte ndonjë sulm. BBC Future bëri një vizitë në parkun natyral ku janë ndërtuar tunele dhe bunkier”.

E shkuara e parkut

Parku Detar Karaburun-Sazan, është i pari i këtij lloji në Shqipëri. Një nga udhërrëfyesit, Elton Caushi tregon se për këtë zonë ka një interes të madh, jo vetëm për historinë e lashtë që përmban por edhe për pasurinë që ka në faunë.

Parku 125 kilometra katrorë është një shtëpi për breshkat, çakallët e artë etj.

Natyra e Izoluar

Në gadishullin e Karaburunit, thuajse nuk jetojnë banorë. Kjo zonë është e krijuar nga shkëmbi i llojit karstik që do të thotë se ka sasi të vogla të ujit të pijshëm. Flora dhe Fauna janë lënë në duart e tyre.

Zonë e pakalueshme

Kur Enver Hoxha ishte udhëheqësi i Shqipërisë, nga vitet 1946 deri në 1985, kjo zonë ishte jashtë kufirit. Pranë është baza detare e “Pashalimanit” vendi ku liheshin anijet e Marinës shqiptare .

Shpatet e këtij vendi rruheshin nga bunkierë betoni, të cilat shihen dhe ekzistojnë edhe sot.

Braktiset e kaluara

Gjatë udhëtimit më barkë përgjatë këtij gjiri, të udhëhequr edhe nga një tjetër udhërrëfyes, i quajtur Nexhip Hysolakoj, i cili tregoi më shumë rreth asaj që përmban kjo zonë, por theksohet gjithashtu se pas thuajse 30 vitesh nga përfundimi i regjimit komunist, fortifikimet ushtarake janë thuajse në shkatërrim.

Pamje nga zona

Gjatë një shëtitje të shkurtër vihet re se nuk ka lëvizje të njerëzve në gadishull, edhe pse kjo rrugë ishte mjaft e gjerë, sa për një kamion.

Ka vetëm pak njerëz që lejohen të hyjnë në këtë park dhe ato që shihen më shpesh janë barinjtë vendas. Njëri prej tyre që takuam rrugës, kalon me mushkën e tij.

Shpellat sekrete

Ajo që mund të shohësh janë shpellat sekrete, të ndërtuara në shkëmb. Më parë ajo ishte një depo, tani përdoret nga baza lokale.

E ndërtuar për betejë

Më tej pamë një strehim të vjetër prej guri, një vend shumë sekret në këtë gadishull. Ajo ishte një bazë e fshehur e artilerisë, e mbushur me armë të rënda sovjetike.

E shkuara e errët

Në mure janë gdhendur pamje të armëve dhe mendohet se ata janë bërë nga të burgosurit politik.

Fshehja e kujtimeve

Secili bunkier ishte i mbushur më armë, Shqipëria komuniste kishte frikë nga pushtimi. Jo vetëm nga pushtimi nga NATO, por edhe nga ish-Jugosllavia.

Madje kishte frikë edhe nga ish-aleatët e vetë, si nga Bashkimi Sovjetik, më të cilën kishte ndërprer marrëdhëniet.

Fjalë udhëzuese

Brenda çdo bunkieri mund të gjeni fjalë udhëzuese për përdorimin e armëve, në qoftë se do të ndodhtë pushtimi i vendit. Ata ishin të shoqëruar me formulat për qitje.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet