×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Bashkimi Europian investon me 88 milionë doza vaksinash për vendet e varfëra

BE është e gatshme të investojë në rreth 88 milion doza vaksinash kundër koronavirusit për vendet e varfëra si pjesë e pjesëmarrjes së saj në një përpjekje globale për të siguruar dhe shpërndarë në mënyrë të barabartë imunizimet, tha Komisioni Europian të premten.

Komisioni dhe BE, nën siglën e “Team Europe”, do të kontribuojnë në Lehtësinë COVAX me 230 milion € fillestare në para përmes një kredie nga Banka Evropiane e Investimeve. Kjo shumë arrin në rezerva ose mundësi për të blerë 88 milion doza dhe BE “do t’i transferonte këto” në vendet e pranueshme me të ardhura të ulëta dhe të mesme, tha një njoftim për shtyp.

Një kontribut tjetër prej 170 milion € do të ishte në formën e garancive nga buxheti i BE-së.

Komisioni së pari njoftoi synimin e tij për të ofruar garanci deri në 400 milion € për COVAX më 31 gusht. Sot është afati i fundit që vendet të konfirmojnë zyrtarisht qëllimin e tyre për të marrë pjesë.

Komisioni tha se detajet e plota të pjesëmarrjes së tij në COVAX janë ende në diskutim.

Njoftimi për shtyp vuri në dukje se Komisioni “kërkon nga prodhuesit që të bëjnë të disponueshme kapacitetin e tyre të prodhimit për të furnizuar të gjitha vendet dhe bën thirrje për rrjedhën e lirë të vaksinave dhe materialeve pa kufizime të eksportit”, përmes marrëveshjeve të tij paraprake të blerjes në emër të BE.

Ky njoftim vjen mes shqetësimit nga zyrtarët globalë të shëndetësisë që ato marrëveshje paraprake të blerjes shtojnë rrezikun se nuk do të mbeten doza për vendet e varfëra.

Duke vërejtur një marrëveshje të re për një vaksine nga Sanofi-GSK të njoftuar sot, Komisioni tha se zhvilluesi do të “përpiqet të sigurojë një pjesë të konsiderueshme të furnizimit të tyre me vaksinë” përmes COVAX.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Vala e dytë është këtu, do të jetë masive”/ Franca është gati të mbyllet sërish, njerëzit do urdhërohen të qëndorjnë në shtëpi

“Vala e dytë është këtu, do të jetë masive”/ Franca është gati të mbyllet sërish, njerëzit do urdhërohen të qëndorjnë në shtëpi

Publikuar më 28.10.2020
Qeveria franceze është vendosur të shpallë kufizimet e koron...

Qeveria franceze është vendosur të shpallë kufizimet e koronavirusit që të kujtojnë bllokimin e vendosur më parë këtë vit, por me përjashtime për të provuar të shmangësh një katastrofë ekonomike, thanë zyrtarët të mërkurën. Autoritetet pritet të urdhërojnë njerëzit të qëndrojnë në shtëpi përveç se të bëjnë udhëtime thelbësore, të bëjnë stërvitje ose të shkojnë […]

Lexo më shumë

Shifra rekord në Itali, ndërrojnë jetë nga koronavirusi 205 pacientë, rreth 25 mijë raste pozitive

Shifra rekord në Itali, ndërrojnë jetë nga koronavirusi 205 pacientë, rreth 25 mijë raste pozitive

Publikuar më 28.10.2020
Edhe 24 orët e fundit kanë shënuar shifra alarmante nga koro...

Edhe 24 orët e fundit kanë shënuar shifra alarmante nga koronavirusi në Itali. Autoritetet italiane kanë bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 198,952 testime, ndërsa janë konfirmuar 24,991 persona pozitivë. Në 24 orët e fundit, kanë ndërruar jetë edhe 205 persona të prekur me Covid-19, duke e çuar në 37,905 […]

Lexo më shumë

Erdogan merr masat ligjore ndaj revistës franceze që guxoi ta tallte

Erdogan merr masat ligjore ndaj revistës franceze që guxoi ta tallte

Publikuar më 28.10.2020
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan po ndërmerr veprime lig...

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan po ndërmerr veprime ligjore kundër Charlie Hebdo pasi revista satirike franceze e përqeshi atë me një karikaturë në faqen e parë. Karikatura përshkruan Erdoganin me të brendshme, duke ngritur fundin e një gruaje të veshur me shami për të ekspozuar të pasmet e saj të zhveshura, ndërsa thërret “Ooh! Profeti.” […]

Lexo më shumë

Gjermani/ Si u prish gara për të trashëguar mantelin e Merkelit në CDU

Gjermani/ Si u prish gara për të trashëguar mantelin e Merkelit në CDU

Publikuar më 28.10.2020
Gara për të udhëhequr Kristian Demokratët e Gjermanisë ̵...

Gara për të udhëhequr Kristian Demokratët e Gjermanisë – dhe për të fituar një arritje në pasimin e Angela Merkel si kancelare – më në fund po bëhet interesante. Për muaj me radhë, gara e udhëheqjes për partinë e qendrës së djathtë të Gjermanisë, CDU, i ngjante më shumë një shoqërie kolegjiale debatuese sesa një […]

Lexo më shumë

“Do të jetë më keq këtë herë, më shumë vdekje”/ Shkencëtarët anglezë kërkojnë të merren më shumë masa drastike

“Do të jetë më keq këtë herë, më shumë vdekje”/ Shkencëtarët anglezë kërkojnë të merren më shumë masa drastike

Publikuar më 28.10.2020
Shkencëtarët britanikë që këshillojnë qeverinë e Mbretërisë ...

Shkencëtarët britanikë që këshillojnë qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar kanë parashikuar që vala e dytë e koronavirusit do të marrë më shumë jetë sesa e para. Grupi Këshillimor Shkencor për Emergjencat (SAGE) i ka prezantuar qeverisë projeksionin e saj më të fundit: Ndërsa Britania e Madhe nuk do të shohë një kulm aq të lartë […]

Lexo më shumë

Presidenti i Partive Popullore Evropiane futet në karantinë, shfaqi simptoma të COVID-19

Presidenti i Partive Popullore Evropiane futet në karantinë, shfaqi simptoma të COVID-19

Publikuar më 28.10.2020
Donald Tusk, presidenti i Partive Popullore Evropiane, është...

Donald Tusk, presidenti i Partive Popullore Evropiane, është futur në vetë-izolim pasi ka zhvilluar simptoma të lidhura me COVID-19, tha një zyrtar i partisë të mërkurën, “Që nga dje, 27 tetor, Presidenti Tusk ka qenë vetë-izolues për shkak të simptomave”, tha zyrtari. “Ai po pret rezultatet e testit”. Më 15 tetor, Tusk kryesoi një takim […]

Lexo më shumë

Rritja e rasteve me COVID-19, Gjermania hynë në karantinë nga 2 nëntori

Rritja e rasteve me COVID-19, Gjermania hynë në karantinë nga 2 nëntori

Publikuar më 28.10.2020
Kancelarja Angela Merkel (CDU) dhe kryeministrat e të gjithë...

Kancelarja Angela Merkel (CDU) dhe kryeministrat e të gjithë landeve kanë rënë dakord për një izolim të dytë të Gjermanisë, duke nisur nga e hëna e 2 nëntorit. Sipas raportimit të Bild, nga e hëna, do të nisin kufizimet dhe në parqe nuk do të lejohen më shumë se 10 persona. Nën shoqërinë e njëri-tjetrit […]

Lexo më shumë

Konflikti/ Armenia akuzohet nga Azerbajxhani për vrasjen e 21 personave

Konflikti/ Armenia akuzohet nga Azerbajxhani për vrasjen e 21 personave

Publikuar më 28.10.2020
Azerbajxhani akuzoi Armeninë për vrasjen e 21 personave dhe ...

Azerbajxhani akuzoi Armeninë për vrasjen e 21 personave dhe plagosjen e dhjetra në një sulm raketash pranë Nago-Karabak të mërkurën, sulmi më vdekjeprurës i raportuar ndaj civilëve në një muaj luftimesh mbi rajonin e diskutueshëm. Armenia menjëherë e mohoi kryerjen e sulmit, e dyta në dy ditë, që Azerbajxhani thotë se vrau civilë në rrethin […]

Lexo më shumë