×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Banesa të siguruara, AMF: Si të merrni kompensim për dëmet

Të gjithë qytetarët e prekur nga tërmeti i datës 26 nëntor 2019, që kanë një kontratë për sigurimin e banesës apo pronës nga katastrofat natyrore, janë të lutur të kontaktojnë menjëherë shoqërinë e sigurimit për të njoftuar për dëmtimet e ndodhura. Apelin e bën Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, i cili orienton qytetarët se si të veprojnë në këtë rast. “Pasi të keni njoftuar zyrtarisht ndodhjen e ngjarjes së siguruar, një ekspert i shoqërisë së sigurimit do paraqitet në banesën/pronën e dëmtuar për të evidentuar dëmet.

Bëni kujdes që njoftimi i shoqërisë së sigurimit të kryhet brenda afateve të përcaktuara në kontratën e sigurimit. Ju mund të kontaktoni shoqërinë e sigurimit të adresën e selisë qendrore apo në zyrat që ajo ka në rrethin ku ndodheni për të njoftuar dëmtimet e ndodhura në banesën apo pronën Tuaj, si dhe për t’u informuar me detaje në lidhje me procedurat dhe afatet e trajtimit të kërkesave për dëmshpërblim. Çdo shoqëri sigurimi ka një faqe zyrtare interneti, ku ka të publikuar adresat dhe mënyrat e kontaktit”, shkruan AMF.

Dokumentet

Për të marrë kompensimin e dëmit dokumentet që nevojiten janë si vijon:

  1. Njoftim kërkesa, polica e sigurimit, dokumentacionin e pronësisë të objektit të dëmtuar.
  2. Raporti i policisë për ngjarjen(në varësi të ngjarjes).
  3. Vendimi i prokurorisë për ngjarjen (në varësi të ngjarjes).
  4. Fotografi të vendit të ngjarjes dhe objektit të dëmtuar.
  5. Preventiv paraprak (në rast se disponohet).

Afati ligjor për trajtimin e rastit është 60 ditë nga data e njoftim kërkesës. N.Gj

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetëflijimi për ringjallje/ Mjeku flet për psikozën e familjes Josifi, çfarë i çoi drejt vdekjes

Vetëflijimi për ringjallje/ Mjeku flet për psikozën e familjes Josifi, çfarë i çoi drejt vdekjes

Publikuar më 07.07.2020
Vetëflijimi i familjes Josifi në Kombinat. Psikiatri Gentian...

Vetëflijimi i familjes Josifi në Kombinat. Psikiatri Gentian Çala thotë për “Shekulli”-n se referuar gjithë ngjarjes, dyshohet se vajzat dhe nëna vuanin nga Psikoza e Induktuar. Si shfaqet kjo sëmundje, pasojat dhe rastet të tjera të ngjashme në shoqërinë shqiptare Enida Vërça Blerta Josifi, e mbijetuara e vetme e ngjarjes në Kombinat është shtruar në […]

Lexo më shumë

Mbushet Spitali Infektiv, ja sa raste u zbuluan sot, preken ndjeshëm moshat e reja

Mbushet Spitali Infektiv, ja sa raste u zbuluan sot, preken ndjeshëm moshat e reja

Publikuar më 07.07.2020
74 raste të reja, 2 humbje jete dhe 42 të shëruar, ky është ...

74 raste të reja, 2 humbje jete dhe 42 të shëruar, ky është bilanci i 24 orëve të fundit nga Covid-19 në vendin tonë. Mësohet se një qytetare 45-vjeçare nga Berati dhe një 82 vjeçar nga Kruja, me disa sëmundje bashkëshoqëruese, megjithë përpjekjet e mjekëve, nuk kanë mundur të mbijetojnë. Gjatë 24 orëve të fundit […]

Lexo më shumë

Pa radhë dhe duke shtyrë njëri-tjetrin me bërryl, qytetarët nisin të udhëtojnë me urban (Video)

Pa radhë dhe duke shtyrë njëri-tjetrin me bërryl, qytetarët nisin të udhëtojnë me urban (Video)

Publikuar më 06.07.2020
Vëzhgim/ Rinis transporti publik. Frika nga virusi përgjysmo...

Vëzhgim/ Rinis transporti publik. Frika nga virusi përgjysmon kapacitetet, por nuk ndryshon sjelljet e qytetarëve. Shoferët dhe fatorinot ndajnë me “Shekulli”-n frikën dhe problematikat e ditës së parë Enida Vërça Kjo e hënë, shënoi rifillimin e transportit publik, pas afro 4 muajsh pezullim për shkak të epidemisë. Me 70% të kapaciteteve, maska, doreza dhe shumë frikë, qytetarët […]

Lexo më shumë

“Shkova në gradën e fundit për të më bërë tamponin”, 62-vjeçari tregon torturat në Spitalin Infektiv

“Shkova në gradën e fundit për të më bërë tamponin”, 62-vjeçari tregon torturat në Spitalin Infektiv

Publikuar më 04.07.2020
Denoncimi/ Edmond Mara, është një nga pacientët e prekur me ...

Denoncimi/ Edmond Mara, është një nga pacientët e prekur me Covid-19. 62-vjeçari tregon për “Shekulli”-n peripecitë me të cilat u ndesh për të bërë tamponin edhe pse ishte në gjendje të rëndë. Situata në Spitalin Infektiv alarmante, mesazhi për shqiptarët Enida Vërça Edmond Mara është një nga pacientët e prekur me Covid-19, i cili prej […]

Lexo më shumë

Vazhdojnë shifrat e larta nga Covid-19, ja sa raste u zbuluan në 24 orët e fundit

Vazhdojnë shifrat e larta nga Covid-19, ja sa raste u zbuluan në 24 orët e fundit

Publikuar më 04.07.2020
Në 24 orët e fundit, janë shënuar 2 vikitma, 67 raste të rej...

Në 24 orët e fundit, janë shënuar 2 vikitma, 67 raste të reja dhe 45 të shëruar. Mësohet se një 67 vjeçare dhe një 73 vjeçare, të dyja nga Tirana me disa sëmundje bashkëshoqëruese, kanë humbur jetën në spitalin infektiv, pavarësisht përpjekjeve të stafit mjekësor. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 376 testime për […]

Lexo më shumë

“Spitali Infektiv i mbushur edhe nga të rinjtë”, Manastirliu: Virusi s’bën dallim moshe

“Spitali Infektiv i mbushur edhe nga të rinjtë”, Manastirliu: Virusi s’bën dallim moshe

Publikuar më 04.07.2020
Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manas...

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu i ka bërë thirrje të gjithë të rinjve që të ndërgjegjësohen, pasi rastet po shtohen nga dita në ditë. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook” Manastirliu njofton se në spitalin Infektiv po trajtohen mosha të reja me simptoma të rënda. Sakaq, shton se virusi nuk bën […]

Lexo më shumë

Sektet që i çojnë besimtarët drejt vdekjes/ Sociologët: Janë kriminale, të ndalohen me ligj

Sektet që i çojnë besimtarët drejt vdekjes/ Sociologët: Janë kriminale, të ndalohen me ligj

Publikuar më 03.07.2020
Ngjarja në Kombinat/ Flasin për “Shekulli”-n ekspertët. Gëzi...

Ngjarja në Kombinat/ Flasin për “Shekulli”-n ekspertët. Gëzim Tushi, sociolog: Janë kriminale, duhet të ndalohen me ligj. Almeida Xhaferi, psikologe: Rast i përsëritur, faktorët që çojnë në një akt të tillë   Enida Vërça Ngjarja në Kombinat, e bërë publike mbrëmjen e së enjtes, tronditi të gjithë opinionin publik. Vetëflijimi i familjes Josifi, për të […]

Lexo më shumë

Mbi 100 fëmijë të prekur nga koronavirusi në Shqipëri, si paraqitet gjendja e foshnjës të shtruar tek Infektivi

Mbi 100 fëmijë të prekur nga koronavirusi në Shqipëri, si paraqitet gjendja e foshnjës të shtruar tek Infektivi

Publikuar më 03.07.2020
Janë publikuar detaje të reja nga infektimi i foshnjës 2 mua...

Janë publikuar detaje të reja nga infektimi i foshnjës 2 muajsh, i cili tashmë është i shtruar në spitalin Infektiv. Ka qenë shefja e  Infektivit të Pediatrisë, Gjeorgjina Kuli,  e cila ka lajmëruar se fëmija ka shfaqur simptoma Covid-19 është e stabilizuar bashkë me nënën e tij. “Ata në orët e fundit nuk kanë shfaqur […]

Lexo më shumë