×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion turistik. Duke qenë të preferuara për turistët nga e gjithë bota, ato bëhen një treg potencial për drogat që përdoren nëpër feta të Kankunit, Playa del Carmen, Tulum etj.

DEA Amerikane dhe Interpol kanë zbuluar kriminelë të kërkuar nga të paktën 12 vende që banojnë në shtetin meksikan Quintana Roo por edhe në destinacionin turistik Riviera Maya. Një raport i ROCCISS (Sistemi Rajonal i Organizuar Kundër Krimit të Ndarjes së Informacionit) zbuloi disa organizata kriminale në destinacionin turistik Riviera Maya, disa prej tyre shqiptare dhe të njohura.

Në vitin 2007, Interpoli paralajmëroi për operacionin e mafias ruse në Kankun, pasi ata planifikonin kontrabandë të madhe droge, armë dhe vjedhje makinash për t’u dërguar në Spanjë, Itali dhe Portugali, përmes porteve të ndryshme në Quintana Roo, veçanërisht në ishullin Cozumel.

Në vijim u zbuluan pesë organizata me bazë në Riviera Maya, duke përfshirë: Solntsevskaya, e cila është ukrainase, dhe nga Çeçenia, Gjeorgjia, Armenia, Lituania, Polonia , Kroacia, Serbia, Hungaria, Rumania, si edhe nga Shqipëria.

Abcneës.al mëson përmes medieve të huaja se organizatat shqiptare janë identifikuarsi Tambosvkaya, Poldolskaya, Mazukinskaya dhe Izamailovskaya, të lidhur me organizatën kryesore të njohur si Vory V Zakone (Hajdutët e ligjit).

Interpoli, ashtu si DEA, siguroi se këto grupe kriminale kërkojnë të krijojnë një urë për trafikun e drogës, tregtinë e paligjshme të armëve, pastrimin e parave dhe trafikimin e qenieve njerëzore drejt Shteteve të Bashkuara si dhe të kontrollojnë prostitucionin.

DEA dhe Interpol

Në vitin 2020, përmes një raporti, DEA tha se Quintana Roo u bë një “pikë transferimi” për drogën, destinacioni përfundimtar i së cilës është tregu i SHBA. Danielle Dreyer, një agjente, e cila depërtoi në kartelin Sinaloa, shpjegoi se që nga viti 2018 droga ka mbërritur në Quintana Roo nga Guatemala, Kolumbia dhe Venezuela, të cilat më vonë janë transferuar në vendin fqinj nga toka, ajri ose deti, shkruan abcneës.al.

Raporti është pjesë e procedimit penal kundër meksikanëve Raymundo Montoya López, Abraham Alfonso García Montoya dhe Felizardo Díaz Hernández, të kapur në shtator 2020 në brigjet e Quintana Roo, kur në bordin e një varke ata synonin të transportonin rreth tre ton drogë në Shtetet e Bashkuara. DEA theksoi se aktiviteti kriminal ishte regjistruar në Chetumal, megjithatë, ai është përhapur edhe në shtete të tjera të Gadishullit Jukatan, si Campeche, ku u bë e mundur verifikimi i lidhjeve që kanë bizneset e mëdha me kompanitë kolumbiane dhe njerëzit e Amerikës Qendrore.

Italianët kanë 22 vjet që operojnë në Riviera Maya

Në vitin 2021, një tjetër hetim ndërkombëtar me titull “Pse resortet turistike janë tërheqëse për krimin? Rasti i Riviera Maya”, detajon se mafia italiane vepron prej 22 vitesh në këtë rajon të Meksikës dhe ka arritur të kalojë pa u vënë re falë faktit që anëtarët e saj shtiren si biznesmenë.

Pasi Kankun u bë xhevahiri në kurorën turistike në 1997, mafia italiane e pa destinacionin si një mundësi për të filluar operacionet në Meksikë, veçanërisht për të lëvizur drogën nga Karaibet meksikane në Shtetet e Bashkuara dhe Amerikën Latine. Mafia italiane filloi me tre liderë, Oreste Pagano, Vincezo Salzano dhe Iván Fornari, të cilët mbërritën në destinacionin turistik si agjentë imobiliare, të instaluar në Kankun dhe Playa del Carmen, dhe megjithëse dy prej tyre tashmë janë kapur, operacionet e tyre në rajon janë ende aktive pasi janë prodhuar nga kompani, prona dhe palestra të ndryshme.

Rumunët e vendosur në Kankun

Në vitin 2019, Florian Tudor dhe Adrián Nicolaé Cosmín u arrestuan. Ata kishin kontakte me mafiozët e Kinës, Indisë dhe Indonezisë, nëpërmjet të cilave paratë e vjedhura nga turistët e huaj lëvizeshin përmes klonimit të kartave. Ata ishin aksionarë të një kompanie ATM të quajtur Intacash, të cilën ata mundën ta instalonin në Cancun, Isla Mujeres, Playa del Carmen dhe Tulum dhe shërbeu për grupeet e drogës. Ndonëse u kapën, pasi u kontrolluan pronat dhe bizneset e tyre, ata u lanë të lirë.

Karaibet meksikane: Lufta mes dy karteleve alarmon hotelierët

Një konfrontim midis grupeve kriminale Los Pelones dhe Los Compich, të dedikuara për tregtimin e drogës në zonë dhe të lidhur me kartelin Sinaloa dhe Jalisco Nueva Generación, ishte shkaku i të shtënave më 4 nëntor në hotelin Hyatt Ziva në Cancún, Quintana Roo. Organizata Mayo Zambada është bërë gjithashtu një nga grupet kriminale më të fuqishme, më të frikshme dhe me rritje të shpejtë në Karaibe. Shoqata e Hoteleve të Kankunit, Puerto Morelos dhe Isla Mujeres, të përballur me këtë skenar, i bëri thirrje autoriteteve të qeverisë komunale, shtetërore dhe federale, në mënyrë që me veprime të vendosura dhe të forta, t’i kushtojnë vëmendje prioritare problemi i pasigurisë, që dita-ditës po jetohet në destinacionet turistike të Quintana Roo.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U qëllua me thikë ndërsa priste djalin të dilte nga shkolla, arrestohet vrasësi i shqiptares

U qëllua me thikë ndërsa priste djalin të dilte nga shkolla, arrestohet vrasësi i shqiptares

Publikuar më 26.05.2022
Policia italiane ka ndaluar sot njeriun që dyshohet se godit...

Policia italiane ka ndaluar sot njeriun që dyshohet se goditi me thikë 37-vjeçaren me origjinë shqiptare, Brunilda Halla në Vittoria provincë e Raguzës. Vrasësi i dyshuar u identifikua falë kamerave që rrethonin zonën. Thuhet se i dyshuari e ka pranuar se është autori i vrasjes dhe sipas të dhënave të para, goditja me thikë e […]

Lexo më shumë

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Publikuar më 26.05.2022
Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbl...

Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbledhjen e kufomave nga kryqëzori “Moskva”, i cili u mbyt më 14 prill kur u sulmua nga ukrainasit. Kjo luftëanije konsiderohej si krenari detare e Rusisë. Në fakt, prindërit e marinarëve të zhdukur të anijes së Flotës së Detit të Zi deklarojnë hapur se rusët […]

Lexo më shumë

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Publikuar më 26.05.2022
Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi R...

Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një falenderim për të gjithë ata që kanë kontribuar që gjithçka të shkonte mirë. “Mirëmëngjes dhe me falenderimin e përzemërt për të gjithë ata që i dhanë jetë eurombrëmjes së djeshme të Shqipërisë, si edhe me krenarinë për përshtypjet fantastike […]

Lexo më shumë

Ukraina: Ushtarët rusë kanë rrëmbyer 230 mijë fëmijë

Ukraina: Ushtarët rusë kanë rrëmbyer 230 mijë fëmijë

Publikuar më 26.05.2022
Forcat ruse kanë rrëmbyer të paktën 230,000 fëmijë ukrainas ...

Forcat ruse kanë rrëmbyer të paktën 230,000 fëmijë ukrainas që nga fillimi i pushtimit të vendit më 24 shkurt, tha këshilltari i misionit të përhershëm ukrainas në OKB, Sergiy Dvornyk, gjatë një debati të mbajtur dje në selinë e OKB-së për mbrojtjen e civilëve në konflikte të armatosura. “Rrëmbimi i të paktën 230,000 fëmijëve ukrainas, […]

Lexo më shumë

Vritet me thikë përpara shtëpisë në Itali, nëna e dy fëmijëve të mitur

Vritet me thikë përpara shtëpisë në Itali, nëna e dy fëmijëve të mitur

Publikuar më 26.05.2022
Brunilda Halla, 37 vjeçe, shqiptare, e martuar me një bashka...

Brunilda Halla, 37 vjeçe, shqiptare, e martuar me një bashkatdhetar dhe nënë e dy fëmijëve, ishte viktimë e goditjes me thikë të ndodhur dje në Vittoria. Gruaja u qëllua me thikë para shtëpisë së saj dhe me forcat e fundit arriti të futet deri brenda shtëpisë. Kur ndihma mbërriti, ajo pothuajse kishte dhënë shpirt. Në […]

Lexo më shumë

Merr flakë në ecje autobusi në autostradën Fier-Vlorë

Merr flakë në ecje autobusi në autostradën Fier-Vlorë

Publikuar më 26.05.2022
Një autobus ka marrë flakë në ecje autostradën Fier-Vlorë. M...

Një autobus ka marrë flakë në ecje autostradën Fier-Vlorë. Mësohet se autobusi merrte punëtorët nga Cakrani dhe ka marrë flakë në Novoselë. Sipas dëshmive të pasagjerëve, u dëgjuan shperthime. Ata janë detyruar të zbresin, fatmirësisht në kohë, pasi nuk ka të lënduar. Autobusi është mjet privat i një fasonerie.

Lexo më shumë

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Publikuar më 26.05.2022
Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe ...

Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe Roterdamin. Pas fitores, në Romë, tifozët pritën deri në 5 të mëngjesit që të mbërrinte ekipi dhe të festonin me ta ndërsa tifozët holandezë ishin të revoltuar dhe shkaktuan trazira në Roterdam. Policia ndërhyri menjëherë dhe janë arrestuar 72 persona.  Ndeshja doli me rezultatin […]

Lexo më shumë

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Publikuar më 26.05.2022
Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kësht...

Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kështu janë zhvilluar ndër vite marrëdhëniet ndërmjet presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Prej përplasjeve që patën gjatë takimit të parë zyrtar në Beograd, në vitin 2014, për shkak të statusit të Kosovës, është arritur deri aty që Vuçiç, […]

Lexo më shumë