×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ballkani Perëndimor, oborri i Europës

Valbona Zeneli, Zoran Nechev, The Globalist

Askush në Europë nuk përfiton nga një Ballkan i paqëndrueshëm. Historia ka treguar më shumë se një herë. Kjo është arsyeja pse termi “integrim euro-atlantik” për të përshkruar të ardhmen e rajonit duhet të jetë shumë më tepër sesa retorikë e përshtatshme.

Shumë më tepër sesa retorikë.

Ai duhet të jetë mekanizmi kryesor për drejtimin e sigurisë, stabilitetit dhe demokracisë në oborrin para Europës. Pa dyshim, procesi i “europianizimit” të këtij rajoni të trazuar kërkon reforma të ashpra strukturore nga ana e vendeve në Ballkanin Perëndimor. Karota e anëtarësimit në Bashkimin Europian është përdorur për të motivuar elitat politike për të nxitur transformimin në vendet e tyre. Në ditët e ardhshme, Këshilli Europian do të marrë një vendim të rëndësishëm në lidhje me të ardhmen e integrimit në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Hapja e negociatave të pranimit do të injektonte patjetër siguri dhe parashikueshmëri në rajon. Ndërsa është e rëndësishme të shpërblehen këto vende për përpjekjet e bëra deri më tani, është thelbësore që të hapen negociata për të pastruar rrugën për reformat e ardhshme nën kujdesin dhe kushtëzimin e BE-së. Kostoja e integrimit të Ballkanit Perëndimor në familjen europiane dhe sistemin e vlerave është shumë më e ulët sesa mbajtja e tyre në gjatësi të krahut.

Duhen dy për tangon

Çfarë drejtimi do të marrë Ballkani Perëndimor në të ardhmen varet si nga vizioni gjeopolitik i BE-së, ashtu edhe nga vullneti politik i vendeve në rajon për të ndërmarrë reforma serioze demokratike. Sa i përket këtyre të fundit, është koha që ata tregojnë seriozisht se nënkuptojnë të mbajnë kursin drejt Perëndimit duke “ecur në këmbë, jo vetëm duke folur për bisedimet”. BE gjithmonë ka qenë dhe do të mbetet e angazhuar në Ballkan. BE është deri tani dhuruesi më i madh, partneri më i madh tregtar dhe investitori më i madh i drejtpërdrejtë i huaj në rajon.

Lodhja e zgjerimit kundrejt lodhjes së reformave

Në shkurt 2018, Komisioni Europian publikoi një strategji premtuese dhe të besueshme për Ballkanin Perëndimor, i shoqëruar me gjashtë nisma të flamurit. Pas shumë viteve të “lodhjes së zgjerimit” nga ana e BE-së, dukej se strategjia i dha një shtysë optimizmit në rajon, i cili tashmë preket nga “lodhja e reformave”. Sidoqoftë, entuziazmi fillestar u zbeh shpejt. Në qershor 2018, Këshilli Europian shtyu, përsëri, procesin e negociatave të BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ndarja brenda BE-së për çështje të tilla si emigracioni, Brexit dhe të tjerët devijuan nivelin e nevojshme të vëmendjes politike përsëri larg çështjes së zgjerimit.

Zgjedhje e qartë për BE-në

BE përballet me një zgjedhje të qartë. Nëse BE vë në dukje besueshmërinë duke mos hapur negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, aftësia e BE-së për të aplikuar kushte të rrepta për qeverisje të mirë do të zvogëlohej. Kjo do të krijonte një vakum të madh të fuqisë perëndimore në rajon. Vendet e rajonit në mënyrë të pashmangshme do të fillojnë të disorientohen dhe të përfshihen në një përpjekje për të gjetur partnerin tjetër “strategjik”.

Dinamizëm i ri nga një Komision i ri Europian?

Lajmi i mirë është se Presidenti i ardhshëm i Komisionit të BE-së, Ursula Von der Leyen, tashmë ka njoftuar se komisioni i saj do të angazhohet të veprojë gjeopolitikisht në një botë me një konkurrencë të madhe të pushtetit. Vitet e fundit, ndërhyrja agresive e Rusisë në Ballkanin Perëndimor është rritur. Qëllimi i Rusisë, minimumi, është të rrisë kostot e integrimit të rajonit në NATO dhe BE. Në mënyrë të vendosur, Rusia vepron kështu si një plaçkitës dhe është e prirur të shfrytëzojë dobësitë e brendshme politike dhe ekonomike të rajonit.

Faktori i Kinës

Kina gjithashtu luan një rol gjithnjë e më të dukshëm në rajon. Ai i sheh vendet e Ballkanit Perëndimor si një frutë. Me “paratë e saj të lehta”, ajo ka mënyrat e veta për të marrë një nivel në rritje të vazhdueshëm të kontrollit ekonomik dhe gjeopolitik në Europën Juglindore. BE-ja duhet të pyesë veten se çfarë është ajo për të fituar për një afat të mesëm dhe më të gjatë, nëse këto vende, si rezultat i rritjes së ndikimit kinez, e gjejnë veten në një kurth borxhi dhe ulin standardet mjedisore dhe standardet të punës. Mbi të gjitha, kjo do të nënkuptonte jo vetëm të përjetësosh, por mund të përkeqësonte korrupsionin tashmë të përhapur dhe mungesën e transparencës në rajon. Ndjeshmëria ndaj aktivizimit diplomatik dhe ekonomik në rritje të Pekinit në rajon është nxitur nga skepticizmi nëse BE mund të formojë një pozicion të përbashkët ndaj Ballkanit Perëndimor. Për më tepër, shtrirjet e mundshme midis rrëfenjave anti-perëndimorë të Pekinit dhe Moskës nuk duhet të anashkalohen kur bëhet fjalë për Ballkanin Perëndimor.

Përfundim

BE ka mundësinë dhe një interes të fortë për të bllokuar një moment pozitiv afatgjatë në të gjithë rajonin. Ky është momenti më i mirë që BE të angazhohet për zgjerimin, pasi sondazhet tregojnë një rritje të madhe të besimit dhe optimizmit të më shumë se 61% të qytetarëve europianë drejt BE-së, rezultatet më të mira që nga viti 2014. Në këtë situatë, vendet anëtare të BE-së duhet të promovojnë debat publik për zgjerimin e ardhshëm, të theksojnë rëndësinë e vlerave, rregulla të qarta dhe qeverisje të mirë dhe të mbështesin zhvillimin e përgjithshëm në shtetet kandidate. Më në fund, nëse BE nuk do të hyjë në Ballkanin Perëndimor me mjetet dhe investimet e saj demokratike të transformimit për ta afruar atë në vlerat dhe institucionet e saj, atëherë qytetarët nga Ballkani do të vazhdojnë të shkojnë në BE.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Brenga e një emigranti!

Brenga e një emigranti!

Publikuar më 05.08.2020
Silvana Begaj I dashur baba! (Ajo që e vuante mosbindjen tim...

Silvana Begaj I dashur baba! (Ajo që e vuante mosbindjen time si fëmijë ishte mami. Por le të jetë kjo letër vetëm e jona. Vetëm e ne të dyve.) E di, nëse unë të shkruaj një letër ti do mendosh se dua të të kërkoj dicka dhe mënyra më e mirë për të të bindur […]

Lexo më shumë

Diaspora nuk ka nevojë për mashtrime

Diaspora nuk ka nevojë për mashtrime

Publikuar më 05.08.2020
Anxhela Likrama Kryetare e Forumit të Politikave në partinë ...

Anxhela Likrama Kryetare e Forumit të Politikave në partinë ‘Zgjidhja’ Tenderi për blerjen e 2000 lojërave “Mos u nxeh” organizuar nga Qendra e Botimeve për Diasporën, në varësi të ministrit të shtetit për Diasporën, nuk është lojë “novative” apo një program plotësues i mësimdhënies për fëmijët, siç u munduan ta justifikojnë drejtuesit e saj. Është […]

Lexo më shumë

Ndryshimi i vetëm që i duhet bërë kushtetutës

Ndryshimi i vetëm që i duhet bërë kushtetutës

Publikuar më 30.07.2020
Koço Kokëdhima Rilindja i vuri sot një mballomë tjetër Kusht...

Koço Kokëdhima Rilindja i vuri sot një mballomë tjetër Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, me 106 votat gjoja për listat e hapura që do jenë sërish të kryetarëve dhe ndalimin e koalicioneve paragjedhore. Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë u bë copash me amendimet e viteve 2007, 2008, 2012, 2015, 2016 dhe ndryshimin e sotëm, si […]

Lexo më shumë

Tmerri i kryetarëve nga listat e hapura

Tmerri i kryetarëve nga listat e hapura

Publikuar më 28.07.2020
Koço Kokëdhima Këmbëngulja e Ramës që më 30 korrik, me deput...

Koço Kokëdhima Këmbëngulja e Ramës që më 30 korrik, me deputetët e emëruar, të votojë ‘hapjen’ e pjesshme të listave të kandidatëve për deputetë, ku sërish vendosin kryetarët e partive, tregon frikën personale për t’u përballur me votën popullore. Partitë e vjetra ishin dhe janë bashkë në çdo maskaradë zgjedhore, siç tregoi sot edhe një […]

Lexo më shumë

Vërini gishtin kokës, vala e dytë Coronas do të vijë!

Vërini gishtin kokës, vala e dytë Coronas do të vijë!

Publikuar më 28.07.2020
Me një çmim të lartë ne arritëm ta mbajnë nën kontroll kurbë...

Me një çmim të lartë ne arritëm ta mbajnë nën kontroll kurbën e infeksionit me Sars-CoV-2. Por nëse tani nuk përpiqemi të gjithë bashkë do ta çojmë dëm suksesin e arritur në luftën kundër COVID-19, mendon Fabian Schmidt. Shumë vende të botës reaguan ndaj pandemisë Corona  me kohë duke marrë masat e izolimit si dhe […]

Lexo më shumë

T’i kthejmë çdo shqiptari dinjitetin e humbur nga skamja!

T’i kthejmë çdo shqiptari dinjitetin e humbur nga skamja!

Publikuar më 28.07.2020
Silvana Begaj A ke para?- Jo! Ti je askush, Ti je asgjë! A k...

Silvana Begaj A ke para?- Jo! Ti je askush, Ti je asgjë! A ke para?-Po ! Ti je gjithkush, Ti je gjithçka! “Varfëria është uri. Varfëria është mungesa e një strehe. Varfëria është të qenit i sëmurë dhe të mos kesh mundësi për t’u vizituar tek doktori. Varfëria është të mos kesh akses në edukim […]

Lexo më shumë

Kur televizioni publik fle

Kur televizioni publik fle

Publikuar më 27.07.2020
Vladimir Lulaj Nënkryetar i partisë ‘Zgjidhja’ Prej vitesh, ...

Vladimir Lulaj Nënkryetar i partisë ‘Zgjidhja’ Prej vitesh, televizioni publik “fle”, përton t’i bëjë oponencë konstruktive pushteteve të përkohshëm politikë, që vazhdimisht sillen në menyre destruktive dhe nuk përfaqësojnë interesat themelore të shtetit Juridik. Kater pushtetet kryesore të shoqërisë sonë (pushtetet e pavarur shtetërore legjislative, ekzekutive, gjyqësor dhe mediatik), prej kohësh ndihen të “droguar..” dhe […]

Lexo më shumë

Për zgjedhjet universitare

Për zgjedhjet universitare

Publikuar më 27.07.2020
Nga: Rezart Prifti Para 7 vjetësh kur fillova punë në Univer...

Nga: Rezart Prifti Para 7 vjetësh kur fillova punë në Universitetin e Tiranës si rishtar, idealist, zelltar dhe me një frymë inovative u ngërdhesha mes asaj si është dhe të paktën se si mendoja unë se si duhet të ishte. Rrugës nuk humba as të qenit rishtar, idealist, zelltar, apo frymën inovative, por mësova disa […]

Lexo më shumë