×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ballkani Perëndimor midis sfidave demokratike dhe aspiratave europiane: çfarë roli ka Këshilli i Europës?

Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanike (IFIMES) nga Lubjana, Slloveni, analizon rregullisht zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkanin dhe në mbarë botën. Josip Juratoviç, (SPD), socialdemokrat dhe anëtar i Bundestagut gjerman që shërben në mandatin e tij të katërt, paraqet pikëpamjen e tij mbi gjendjen e demokracisë në Ballkanin Perëndimor dhe rolin e Këshillit të Europës. Ne sjellim një përmbledhje të pikëpamjeve të tij të titulluar “Ballkani Perëndimor midis sfidave demokratike dhe aspiratave europiane: çfarë roli ka Këshilli i Europës”?

Ballkani Perëndimor midis sfidave demokratike dhe aspiratave europiane: çfarë roli ka Këshilli i Europës?

Fatkeqësisht, politikat e bashkësisë ndërkombëtare gjithashtu bënë gabime serioze gjatë shpërbërjes së ish -Jugosllavisë, nga të cilat ne duhet të mësojmë sot.

Marrëveshja në Aktin e Helsinkit mbi të drejtën e vetëvendosjes së popujve ishte një bekim për ribashkimin e Gjermanisë – por katastrofike për ish -Jugosllavinë. Vetëvendosja e popujve pa respektimin e Kartës së të Drejtave të Njeriut pengon demokracinë dhe krijon nacionalizmin dhe kështu pasojat e tmerrshme që njohim nga shpërbërja e përgjakshme e Jugosllavisë.

Një bashkësi demokratike e vlerave në Ballkanin Perëndimor nuk ishte kërkuar kurrë. Disa vjet më parë, kur një politikan boshnjak-hercegovinas nuk ishte në gjendje të më jepte më asnjë argument mbi çështjen e respektimit të të drejtave themelore demokratike, ai tha fjalinë e mëposhtme: “Juratoviç, Europa është e dobët dhe ne kemi kohë”.

Këshilli i Europës para së gjithash duhet të jetë besnik ndaj rezolutës së tij, e cila përcaktohet në Kartën e të Drejtave të Njeriut. Kjo do të thotë që nuk ka tregti me forcat antidemokratike që shpërfillin të drejtat themelore. Do të thotë mbështetje e aleatëve demokratikë në terren. Në të njëjtën kohë, kjo do të thotë që nuk do të ketë më fonde për projektet e drejtuara nga qeveritë autokratike pa lejuar që të ndodhë demokratizimi në vendin e tyre.

Me fjalë të tjera, Këshilli i Europës duhet të kërkojë vlerat e tij demokratike në mënyrë më të fortë dhe më të qëndrueshme, dhe kjo do të thotë në terma konkretë:

Së pari, në vendet në fjalë, pika jonë kryesore e kontaktit duhet të jetë organi më i lartë i çdo rendi demokratik bazë, përkatësisht parlamenti dhe institucionet që rrjedhin prej tij, dhe jo pjesërisht ‘gurusët’ e partisë.

Së dyti, ne duhet të fillojmë një luftë aktive kundër korrupsionit në institucionet shtetërore, e siguruar me gjyqësorin.

Dhe së treti, fatkeqësia më e madhe e Ballkanit Perëndimor është edukimi i të rinjve në frymën nacionaliste. Kjo është arsyeja pse ne kemi nevojë për një libër të ri dhe të zakonshëm të historisë në të cilin kriminelët e luftës emërohen si të tillë, në vend që t’i stilizojmë ata si heronj. Wshtë e papranueshme që paratë e taksapaguesve të vendeve tona, të BE -së dhe të çdo institucioni ndërkombëtar të përdoren nga individë dhe parti politike në të gjitha nivelet e qeverisjes në Ballkanin Perëndimor, të cilët sfidojnë dhe mohojnë gjenocidin ose nuk njohin gjykimet përfundimtare të brendshme dhe gjykatat ndërkombëtare. Kjo praktikë duhet të ndalet dhe ka një rol të rëndësishëm për Këshillin e Europës, i cili mund të ndikojë me mekanizmat e tij si institucioni më i vjetër demokratik europian.

Pikërisht në këto tri pika matet, para së gjithash, besueshmëria jonë dhe, ndërsa jemi te tema e kredibilitetit, do të doja të shpreh mendimin tim për pranimin e Maqedonisë veriore në BE.

Ajo që më shqetëson është se, edhe një herë, duket se një vend i vetëm po përcakton të ardhmen e Bashkimit Europian. Kështu, ky nuk është më problemi i Bullgarisë me Maqedoninë e Veriut, por një problem serioz për Bashkimin Europian.

Prandaj unë propozoj që çështjen e Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore t’ia dorëzojmë një organi ndërkombëtar të arbitrazhit shkencor, si në rastin e Sllovenisë dhe Kroacisë, për shembull, dhe kështu të lejojmë që procesi i pranimit të Maqedonisë Veriore të fillojë me këdo që ruan fytyrën.

BE -ja ka 27 anëtarë dhe ekziston gjithmonë mundësia e kushteve dhe bllokimeve të ndryshme, të cilat shtetet anëtare duhet t’i shmangin, domethënë ata duhet të gjejnë një përgjigje institucionale për këto pyetje. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në rrethanat kur vendet e tjera dhe sferat e interesit po përpiqen të ushtrojnë një ndikim të fortë në Ballkanin Perëndimor. Pavendosmëria dhe veprimet e papërshtatshme të BE -së mund të kenë pasoja strategjike në Ballkanin Perëndimor dhe në vende të veçanta, për shkak të pengesave dhe pasigurisë në procesin e zgjerimit të BE -së dhe presionit nga publiku vendas mund të çojë në një ndryshim në orientimin gjeopolitik të këtyre vendeve.

Unë besoj se puna së bashku me administratën e re amerikane, e cila i ka vënë theksin të drejtave të njeriut dhe demokracisë, mund të arrijë efektin e pritur në Ballkanin Perëndimor dhe të jetë një stimul për zhvillimin e këtyre shoqërive me institucione të forta shtetërore. Pa institucione të forta nuk ka shtet të fortë, dhe pa atë, nuk ka bazë për zhvillimin e demokracisë dhe të drejtave të njeriut në kuptimin e vërtetë të fjalës.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ndërron jetë senatori amerikan, postimi i tij i fundit në Twitter: Zoti e bekoftë Kosovën dhe SHBA-të

Ndërron jetë senatori amerikan, postimi i tij i fundit në Twitter: Zoti e bekoftë Kosovën dhe SHBA-të

Publikuar më 05.12.2021
Është ndarë nga jeta në moshën 98-vjeçare ish-senatori ameri...

Është ndarë nga jeta në moshën 98-vjeçare ish-senatori amerikan dhe ish-kandidati për President, Bob Dole. Ish-senatori ka ndërruar jetë gjatë kohës që ishte në gjumë dhe ende nuk dihen shkaqet e sakta të kësaj humbjeje. Vdekja e Dole u konfirmua nga Fondacioni Elizabeth Dole dhe familja e tij përmes një deklarate të dielën. Dole u […]

Lexo më shumë

Makina përplas këmbësoren, shoferi ia mbath. E plagosura dërgohet me urgjencë në spital

Makina përplas këmbësoren, shoferi ia mbath. E plagosura dërgohet me urgjencë në spital

Publikuar më 05.12.2021
Një 58-vjeçare është përplasur nga një automjet, duke e lënë...

Një 58-vjeçare është përplasur nga një automjet, duke e lënë të plagosur. Ngjarja ka ndodhur në Korçë, ndërsa drejtuesi i mjetit është larguar. E plagosura aktualisht ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. “Më datë 05.12.2021, rreth orës 16:45, në lagjen nr. 18, Korçë, një automjet ka përplasur shtetasen D. M., 58 vjeçe, banuese në […]

Lexo më shumë

11 efektivë dalin përdorues droge në Tiranë! Ja komisariatet ku kanë rezultuar pozitivë

11 efektivë dalin përdorues droge në Tiranë! Ja komisariatet ku kanë rezultuar pozitivë

Publikuar më 05.12.2021
11 efektivë të Policisë së Shtetit kanë rezultuar përdorues ...

11 efektivë të Policisë së Shtetit kanë rezultuar përdorues droge, nga testimet e kryera në 6 Komisariate të Tiranës. Testimi ka nisur në të gjithë vendin, në mënyrë rastësore dhe do të jetë periodik, pas urdhrit të dhënë nga drejtori i ri i Policisë së Shtetit, Gledis Nano. Disa efektivë kanë kundërshtuar rezultatin e testimit, […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda nga momenti kur ushtria vërsulet me makinë drejt protestuesve, vdesin 5 persona (Video)

Pamje të rënda nga momenti kur ushtria vërsulet me makinë drejt protestuesve, vdesin 5 persona (Video)

Publikuar më 05.12.2021
Pesë demonstrues janë vrarë, e të paktën 15 tjerë janë arres...

Pesë demonstrues janë vrarë, e të paktën 15 tjerë janë arrestuar, pasi që forcat e sigurisë në Mianmar kryen aksionin e bastisjes kundër atyre që supozohet se kryen grusht-shtet, raportojnë mediat lokale. Dëshmitarët okularë kanë bërë të ditur për Reuters, se dhjetëra persona janë lënduar e fotografitë dhe videot e publikuara nëpër rrjetet sociale, tregojnë […]

Lexo më shumë

Zetori bie në kanal, humb jetën 55 vjeçari në Fier, plagoset e bija 10 vjeçe

Zetori bie në kanal, humb jetën 55 vjeçari në Fier, plagoset e bija 10 vjeçe

Publikuar më 05.12.2021
Një aksident i rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Fier, nj...

Një aksident i rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Fier, një një 55-vjeçar ka humbur jetën, ndërsa vajza e tij e mitur 10 vjeçe është plagosur. Sipas policisë, 55-vjeçari ishte duke drejtuar mjetin e tij zetor, kur ka rrëshqitur dhe është rrëzuar në kanal. “Sot rreth orës 15:40, shtetasi B. H., 55 vjeç, banues […]

Lexo më shumë

Shoferi humb kontrollin e mjetit dhe del nga rruga, plagosen tre pasagjerët. Detajet e aksidentit

Shoferi humb kontrollin e mjetit dhe del nga rruga, plagosen tre pasagjerët. Detajet e aksidentit

Publikuar më 05.12.2021
Tre persona, pasagjerë në një automjet kanë mbetur të plagos...

Tre persona, pasagjerë në një automjet kanë mbetur të plagosur si pasojë e një aksidenti. Ngjarja ka ndodhur pasditen e kësaj të diele në rrugën Elbasan-Peqin, ku shoferi i makinës, një 23-vjeçar ka humbur kontrollin e mjetit duke dalë nga rruga. Të plagosurit janë të moshës 48, 52 dhe 21 vjeç, të cilët u dërguan […]

Lexo më shumë

Shënohet 1 viktimë nga Covid-19 në Kosovë, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve të fundit

Shënohet 1 viktimë nga Covid-19 në Kosovë, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve të fundit

Publikuar më 05.12.2021
Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë ...

Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 3 raste të reja të infektuara me këtë virus. Kështu është bërë e ditur nga Ministria e Shëndetësisë. Gjatë kësaj kohe janë shëruar 4 persona nga COVID-19.

Lexo më shumë

Skandali në Greqi, si u pajis me pasaportë false porositësi i vrasjes së komisarit Artan Cuku për t’i shpëtuar ekstradimit

Skandali në Greqi, si u pajis me pasaportë false porositësi i vrasjes së komisarit Artan Cuku për t’i shpëtuar ekstradimit

Publikuar më 05.12.2021
Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me skandalin e pasa...

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me skandalin e pasaportave në Greqi. Bledar Jambelli allias Rikardo Muho, porositësi i vrasjes së Komisar Artan Cukut, rezulton të jetë pajisur me identitet grek fals nga grupi kriminal që u ndryshonte identitetin kriminaleve shqiptare me qellim që t’i shmangeshin drejtësisë. Bledar Jambelli kishte siguruar në Xania […]

Lexo më shumë