×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Bab, a jam biri i një Heroi?

Nga Enida Vërça

– Bab, a jam biri i një Heroi?

– Sot nuk ka rëndësi bir, unë i mbylla sytë përgjithmonë!


Ai u largua si çdo ditë, me vrapin që e shoqëronte çdo mëngjes. Më puthi në ballë, fort, fort. Më të qeshur më tha se e kisha lënë pa gjumë gjithë natën nga të qarat e mia, që tani dimë t’ u vendosim një emër. Më tha se do të kthehej dhe se gjithë darkën do të luanim bashkë. Nisa të qaja më shumë se çdo herë tjetër, kur ai mbyllte derën. Më tha të mos llastohem dhe se do të kishim gjithë fundjavën para. Do të më bënte xhiro, e madje do më merrte hopa gjithë ditën sipër qafës, ashtu siç mua më pëlqente. Askush nuk po e kuptonte, pse unë nisa të qaja me ngashëri. Mami mendonte, se ishte dhëmbi i radhës që po dilte (jam vetëm 2 vjeç), ose një e ftohur më shkaktonte dhimbje barku. Asnjëra nga këto nuk ishte. Thjesht doja që ai të mos shkonte në punë atë ditë.

Por, një ditë mungesë në punë, përkthej në lekë më pak në fundin e muajit për familjen tonë. Me atë rrogë, duhej të bliheshin pelenat e mia, vizitat e shpeshta te pediatri, ushqimet e muajit, ujë- drita dhe një xhiro në fundjavë që më bënte bashkë me Heroin, nga mëngjesi deri në darkë. Sa e doja atë ditë…

Heroi, punonte me ndershmëri dhe dinjitet nga mëngjesi në darkë. Shpeshherë oraret ishin të tejzgjatura dhe kur ai vinte në shtëpi, më gjente në gjumë. Po ashtu, ishin të rralla mëngjeset kur ai priste zgjimin tim. Përshëndetjen e parë, ia jepte kolegëve dhe urimin e fundit në darkë me “Natën e mirë”, e dëgjoja nëpër gjumë.

E ashtu me të qarat qurravitëse e përcolla Heroin tim, që brenda pak orëve të asaj të mërkure u bë Heroi i të gjithëve. Baba, ishte kudo atë ditë. Në çdo media shkruhej për të dhe pse shumë prej tyre, nuk saktësonin se ku kishte ndodhur ngjarja. “Vetëm 3 km larg nga qendra e Tiranës”, kështu nisin shkrimet. Prindërit e Heroit, prisnin me ankth një lajm, bashkëshortja e Heroit më përkëdhelte kokën dhe më thoshte: “Po vjen Baba”.

Tre ditë kërkime dhe ende nuk kishte dritë në fund të tunelit. Reagimet zyrtare ishin thuajse inekzistente. Përpjekjet për gjetjen e Heroit tim ishin minimale. Zjarrfikëset nuk kishin të gjitha mjetet për të shpëtuar Heroin, që shpëtoi 25 vetë. Në ndihmë të zjarrfikësve mbërriti dhe ekip i ushtrisë, por ishte vonë…Shpresat po digjeshin nën flakët e atij zjarri që e shkrumbuan përsëgjalli.

Tani, ai nuk e di nëse do të shpallet “Dëshmor i Atdheut”, nëse do ketë vizitë qeveritare në shtëpinë e tij modeste. Nëse do të ketë një fond të posaçëm për të siguruar të ardhurat mujore të familjes. Heroi im nuk e di nëse emri i tij do të shënohet në ndonjë rrugë. Po ashtu nuk e di nëse unë do të quhem biri i një Heroi. Por a ka më rëndësi? Ai i mbylli sytë përgjithmonë!

P.S.Ky shkrim i dedikohet, Arjan Salës, 33-vjeçarit që humbi jetën pranë qendrës tregtare ‘Casa Italia’, Tiranë, ku sakrifikoi veten për të shpëtuar punonjësit. Ai la pas, djalin 2-vjeçar, bashkëshorten, prindërit dhe vëllanë.

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Skandali i abuzimit me tenderat e projektuar për kafshët nga Bashkia e Tiranës, avokatja Adriana Kalaja tregon shifrat marramendëse

Skandali i abuzimit me tenderat e projektuar për kafshët nga Bashkia e Tiranës, avokatja Adriana Kalaja tregon shifrat marramendëse

Publikuar më 11.04.2021
Keqtrajtimi dhe vrasja e kafshëve ka nxjerrë në protestë qyt...

Keqtrajtimi dhe vrasja e kafshëve ka nxjerrë në protestë qytetarë dhe anëtarë të shoqërisë civile para bashkisë së Tiranës që prej datës 2 prill. Organizatorët e protestës kanë dërguar dhe një padi në SPAK, pasi bashkia nuk i përgjigjet kërkesave të tyre. Në tetë vitet e fundit sipas statistikave janë vrarë rreth 15 mijë qen. […]

Lexo më shumë

Zjarrfikësi hero shpëton foshnjën 3-muajshe/ Zjarri në garazh bllokon banorët e pallatit

Zjarrfikësi hero shpëton foshnjën 3-muajshe/ Zjarri në garazh bllokon banorët e pallatit

Publikuar më 11.04.2021
Banorët e një pallati në zonën e Freskut kanë përjetuar tmer...

Banorët e një pallati në zonën e Freskut kanë përjetuar tmerrin mëngjesin e sotëm, pasi ngelën të bllokuar nga tymi që shkaktoi një makinë e cila kishte marrë flakë në garazh. Zjarrfikësit mundën të evakuonin në kohë banorët me anë të shkallëve. Sipas gazetares së Top Channel Anila Hoxha, e cila ndodhej në vendngjarje, janë […]

Lexo më shumë

Cili ishte roli i ish-ministrit Nasip Naçi dhe Avokates së Shtetit në gjobën 110 mln euro të Becchetit

Cili ishte roli i ish-ministrit Nasip Naçi dhe Avokates së Shtetit në gjobën 110 mln euro të Becchetit

Publikuar më 11.04.2021
Procesi gjyqësor mes Shqipërisë dhe biznesmenit italian Fran...

Procesi gjyqësor mes Shqipërisë dhe biznesmenit italian Francesco Beccheti, i cili u ngarkoi shqiptarëve faturën marramendëse 120 milionë euro, përveç përgjegjësisë direkte të zyrtarëve më të lartë të qeverisë, ekspozon një rrjet të mirëfilltë konflikti interesi dhe transaksionesh të dyshimta të ngritura rreth Avokaturës së Shtetit. Historia nis në vitin 2015. Në 23 janar 2015, […]

Lexo më shumë

Të dhënat e qytetarëve po përdoren nga PS përmes e-Albania? Reagon AKSH: Të gatshëm të ballafaqohemi!

Të dhënat e qytetarëve po përdoren nga PS përmes e-Albania? Reagon AKSH: Të gatshëm të ballafaqohemi!

Publikuar më 11.04.2021
Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit (AKSH) ka mo...

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit (AKSH) ka mohuar kategorikisht përdorimin e të dhënave për rreth 900 mijë qytetarëve për qëllime elektorale. Në një reagim zyrtar, AKSH ka hedhur poshtë akuzuar se të dhënat që disponon si institucion të jenë përdorur nga partitë politike për qëllime elektorale. Më tej ka sqaruar se të dhënat e qytetarëve nuk ruhen, […]

Lexo më shumë

Si na monitoron Rilindja nr e telefonit, nr ID, vendet e punës, të dhënat konfidenciale për 910 mijë votues të Tiranës

Si na monitoron Rilindja nr e telefonit, nr ID, vendet e punës, të dhënat konfidenciale për 910 mijë votues të Tiranës

Publikuar më 11.04.2021
Çdo parti politike tenton që të hartojë një regjistër sa më ...

Çdo parti politike tenton që të hartojë një regjistër sa më real të votuesve të saj potencialë ditën e zgjedhjeve, për të krijuar një projeksion të përafërt mbi rezultatin. Me këtë qëllim krijohen lista me emra votuesish që kanë lidhje me strukturat. Këto lista organizohen, sipas Qendrave të Votimit dhe në bazë të llogaritjeve krijohet […]

Lexo më shumë

Kundërshtuan ndërtimin e HEC-it, policia shoqëron 33 persona në Mirditë

Kundërshtuan ndërtimin e HEC-it, policia shoqëron 33 persona në Mirditë

Publikuar më 11.04.2021
Policia ka njoftuar se janë shoqëruar 33 persona të fshatrav...

Policia ka njoftuar se janë shoqëruar 33 persona të fshatrave Thirrë dhe Sang në Mirditë, të cilët kundërshtuan ndërtimin e HEC-it në dhe ndërtimin e fabrikës se ujit. Kësaj proteste iu bashkuan edhe dhe disa organizata mjedisore si dhe deputetë e aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë. Protestuesit bllokuan Rrugën e Kombit dhe kjo solli […]

Lexo më shumë

Zyrtare: Efektshmëria e vaksinave kineze është e ulët

Zyrtare: Efektshmëria e vaksinave kineze është e ulët

Publikuar më 11.04.2021
“Efektiviteti e vaksinave kineze është i ulët”, ...

“Efektiviteti e vaksinave kineze është i ulët”, kështu ka deklaruar zyrtari më i lartë i kontrollit të sëmundjes në Kinë, i cili tha se efektiviteti i tyre është i ulët dhe qeveria po konsideron përzierjen e tyre, raporton AP. “Vaksinat kineze nuk kanë norma shumë të larta mbrojtjeje“, tha drejtori i Qendrave Kineze për Kontrollin […]

Lexo më shumë

Protesta kundër HEC-it, banorët bllokojnë Rrugën e Kombit

Protesta kundër HEC-it, banorët bllokojnë Rrugën e Kombit

Publikuar më 11.04.2021
Vijimi i punimeve dhe mungesa e reagimet pas akuzave për mas...

Vijimi i punimeve dhe mungesa e reagimet pas akuzave për mashtrim dhe falsifikim te firmave, ka ngritur sërish në protestë banorët e fshatrave Thirrë dhe Sang në Mirditë. Ata kundërshtojnë ndërtimin e një HEC-i dhe ndërtimin e fabrikës se ujit në ketë zonë. Banorëve u janë bashkuar edhe disa organizata mjedisore si dhe deputetë e […]

Lexo më shumë