×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Autor i mbi 50 dramave dhe komedive, ndahet nga jeta dramaturgu i njohur Fadil Kraja

Shkrimtari dhe dramaturgu i njohur Fadil Kraja është ndarë nga jeta në moshën 91-vjeçare. Lajmi është bërë i ditur nga Teatri “Migjeni” në një postim në rrjetet sociale. “Me hidhërim të thellë njoftojmë se vdiq në moshën 91 vjeçare, shkrimtari e dramaturgu i shquar shqiptar, Fadil Kraja. Homazhet për këtë figurë të shquar zhvillohen nesër, me datë 19 , nga ora 9-12, në hollin e teatrit “Migjeni”, thujet në njoftimin e teatrit. Kraja është vlerësuar me disa çmime, si “Kalorësi i Skënderbeut”, “Mjeshtër i Madh” dhe “Krenaria e Qytetit”.

Fadil Kraja u lind në Shkodër, Shqipëri, më 11 tetor 1931.
Shkollen e mesme e kreu ne gjimnazin e Shkodres ku spikati me talentin per letersine. Studimet e larta i përfundoi në Universitetin e Tiranës, në Fakultetin e Filologjisë, dega Gjuhe-Letersi. Pas diplomimit punoi ne profesionin e mesuesit te cilin e trashegonte edhe nga familja e tij.
Në vitin 1950, filloi punën për herë të parë si mësues në fshatin Mjedë. Në atë kohë nuk kishte shkollë në këtë fshat keshtu qe mesimi zhvillohej në shtëpinë e njerit prej banoreve, Hasan Metit. Kjo shkolle kishte 50 nxënës të ardhur nga 8 fshatra: Shelqet, Spathar, Laç, Qyrsaq, Hajmel, Ganjoll, Kaç, Naraç, dhe 4 mësues; Isak Ramadani, Fadil Kraja, Rifat Barbullushi, Gita Shani.
Fadil Kraja kontribuoi për vite me radhë si një mësues i nderuar në fshat e qytet duke nxjerrë nga duart e tij nxënës e studentë që u shquan me pas në fusha të ndryshme psh. ne letërsi dhe art.
Fadil Kraja luajti rol të madh edhe në gjallërimin e Gjimnazit të Shkodrës si mesues i letersise. Me vone ai punoi si pedagog i letërsisë në Universitetin “Luigj Gurakuqi” – Shkodër.
Për disa kohë drejtoi Klubin e Rinisë dhe më vonë qe anëtar i përhershëm i Këshillit Artistik në Teatrin “Migjeni”.
Nga viti 1972 gjer më 1992 ka qenë shkrimtar në profesion të lirë, duke vazhduar si pedagog i jashtëm në fakultet dhe njëkohësisht Kryetar i Degës së Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve për Degën e Shkodrës.
Vëllimet poetike
• “Kënga ime”
• “Melodi malësore”
• “Jehona malesh”
Vëllime me tregime
• “Kandidatja e fundit”
• “Ndodhitë e Nereidës”
• “Fajin e kishte Besa”
Romane
• “Britma e një gruaje”
• “Pengu i diellit”
• “Balada e nënës”
Drama
Ka shkruar mbi 50 drama dhe komedi të suksesshme te shfaqura në të gjithë teatrot profesioniste të Shqipërisë, si dhe në Kosovë, Mal i Zi, Maqedoni dhe në diasporë etj.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Modelja më e vjetër në botë fotografohet nudo nga Fadil Berisha për revistën prestigjioze

Modelja më e vjetër në botë fotografohet nudo nga Fadil Berisha për revistën prestigjioze

Publikuar më 06.10.2022
Mosha është thjesht një numër. Për modelet Carmen Dell’...

Mosha është thjesht një numër. Për modelet Carmen Dell’Orefice dhe Beverly Johnson, kjo nuk mund të ishte më e vërtetë. Ato u shfaqën së bashku në kopertinën e fundit të revistës New You – respektivisht në moshën 91 dhe 69 vjeç – dhe fotot janë realizuar nga fotografi shqiptar Fadil Berisha. Fadil Berisha/ New You […]

Lexo më shumë

Ismail dhe Helena Kadare reagojnë për fituesen e Nobelit: Edhe pse jetojmë në Francë, nuk e njohim

Ismail dhe Helena Kadare reagojnë për fituesen e Nobelit: Edhe pse jetojmë në Francë, nuk e njohim

Publikuar më 06.10.2022
Shkrimtarja franceze Annie Ernaux fitoi çmimin ‘Nobeli’ në l...

Shkrimtarja franceze Annie Ernaux fitoi çmimin ‘Nobeli’ në letërsi. Ky çmim i është dhënë shkrimtares  “për guximin dhe mprehtësinë klinike me të cilën ajo zbulon rrënjët, veçimet dhe kufizimet kolektive të kujtesës personale”. Shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare, ishte sërish pretendent për ta marrë këtë çmim, për të disatin vit me rradhë. I pyetur […]

Lexo më shumë

(FOTO+VIDEO) Bella Hadid del nudo në sfilatë, ndërsa stilistët krijojnë fustanin në mes të skenës

(FOTO+VIDEO) Bella Hadid del nudo në sfilatë, ndërsa stilistët krijojnë fustanin në mes të skenës

Publikuar më 01.10.2022
E gjitha vëmendja ishte tek modelja Bella Hadid të premten, ...

E gjitha vëmendja ishte tek modelja Bella Hadid të premten, në Javën e Modës në Paris. Modelja ngriti temperaturat teksa doli nudo për sfilatën e “Copernit” përpara se mbi trupin e saj të krijohej një fustan i bardhë. 25-vjeçarja fillimisht doli në pasarlenë e veshur vetëm me një palë të brendshme dhe taka të bardha përpara se […]

Lexo më shumë

Kënduan për Ramën dhe Ballukun, grupi polifonik shpërblehet me 23 mln lekë

Kënduan për Ramën dhe Ballukun, grupi polifonik shpërblehet me 23 mln lekë

Publikuar më 28.09.2022
Grupi i quajtur “Zëri i Bilbilit” është paguar me 23 milionë...

Grupi i quajtur “Zëri i Bilbilit” është paguar me 23 milionë e 322 mijë lekë të vjetra nga ana e Bashkisë së Sarandë. Pagesat tashmë janë publike dhe kanë si motivacion kategorizimin “Shpenzime për aktivitete sociale për personelin”, kur i njëjtë grup polifonik i kushtoi një këngë kryeministrit Edi Rama dhe ministres së Infrastrukturës Belinda Balluku, […]

Lexo më shumë

Shuhet Hetem Qerimaj, “Mjeshtri i madh” i violinës

Shuhet Hetem Qerimaj, “Mjeshtri i madh” i violinës

Publikuar më 13.09.2022
Ndahet nga jeta “Mjeshtri i Madh” i violinës Hetem Qerimaj. ...

Ndahet nga jeta “Mjeshtri i Madh” i violinës Hetem Qerimaj. Qerimaj, i konsideruar si babai i dinastisë së muzikës, është ndarë nga jeta në moshën 88-vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur djali i tij, muzikanti i njohur Fatos Qerimaj. “Të nderuar miq, me dhimbje ju njoftoj ndarjen nga kjo jetë të babit tim të dashur […]

Lexo më shumë

‘Fluturat’ pa filtra të Bujar Alimanit

‘Fluturat’ pa filtra të Bujar Alimanit

Publikuar më 31.08.2022
Arben Rrozhani Afër fundit të dokumentarit “Fluturat” të Buj...

Arben Rrozhani Afër fundit të dokumentarit “Fluturat” të Bujar Alimani, që po shfaqej mbrëmë në kinema “Millenium” e ndjeva se më ishte sosur durimi. Po lodhesha. Regjisori, me të cilin isha takuar pak minuta përpara nisjes së premierës, na paska sjellë ca rrëfime të copëzuara grash të lindura apo të rritura të Gradishtë të Lushnjës, […]

Lexo më shumë

Si i mashtroi bashkia qytetarët me ‘Sunny Hill’, biletat deri në 350 Euro

Si i mashtroi bashkia qytetarët me ‘Sunny Hill’, biletat deri në 350 Euro

Publikuar më 30.08.2022
“Sunny Hill ishte një eksperiment i pastër social. Aty u stu...

“Sunny Hill ishte një eksperiment i pastër social. Aty u studiua se çfarë ndodh me shqiptaret nëse ti i mashtron në shkallë industriale. Dhe rezultati i eksperimentit ishte se nuk ndodh asgjë. Populli shqiptar e ka qejf mashtrimin”. Kështu e nis reagimin e tij gazetari i ekonomisë Klodian Tomorri, lidhur me festivalin e trumbetuar nga […]

Lexo më shumë

U arrestua për shakanë që bëri për shkollat fetare, gjykata liron këngëtaren e famshme turke

U arrestua për shakanë që bëri për shkollat fetare, gjykata liron këngëtaren e famshme turke

Publikuar më 30.08.2022
Këngëtarja turke, Gulsen, e cila u arrestua pas një shakaje ...

Këngëtarja turke, Gulsen, e cila u arrestua pas një shakaje që bëri për shkollat fetare, është lënë në arrest shtëpiak. Ylli i muzikës pop, e cilësuar si Madonna e Turqisë, u arrestua për nxitje të urrejtjes për një batutë që bëri në koncertin e saj lidhur me një nga muzikantët. Dje, gjykata penale e Stambollit […]

Lexo më shumë