×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Ata janë kukulla të Soros”/ Postimi në Twitter i kryeministrit slloven shkakton stuhi politike në mbarë BE-në!

Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansa po përballet me kritika pasi shkroi në Twitter se disa eurodeputetë janë “kukulla të Sorosit”. Eurodeputetët e sulmuar përfshinin Sophie ‘t Veld, kryetarja e një misioni faktmbledhës që aktualisht po shqyrton pajtueshmërinë e Sllovenisë me sundimin e ligjit dhe lirinë e medias.

“Ne i bëjmë thirrje urgjentisht Jansas që të ndalojë provokimet kundër anëtarëve të Parlamentit Europian. Sulmet ndaj anëtarëve të kësaj shtëpie janë gjithashtu sulme ndaj qytetarëve europianë”, tha Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli në Twitter të enjten.

“Një bashkëpunim konstruktiv me presidencën e rradhës të Këshillit mund të bazohet vetëm në besimin dhe respektin reciprok”, tha ai.

Deklarata erdhi pasi Jansa shkroi në Twitter një imazh me titullin “13 nga 226 kukullat e njohura të Soros në parlamentin e BE”, duke iu referuar miliarderit hungarez George Soros.

Jansa, i cili shpesh ka akuzuar kundërshtarët politikë se ishin në listën e pagave të Soros, që atëherë ka fshirë reagimin në Twitter.

Autorët e Twitter kanë gjetur imazhin që ai ka postuar në një blog radikal të urrejtjes.

Disa nga njerëzit në imazh nuk janë më eurodeputetë dhe njëri, Hans van Baalen, vdiq në prill.

Disa e akuzuan Jansa-n për antisemitizëm, përfshirë eurodeputetin holandez Malik Azmani, i cili e përshkroi imazhin si një “trup të neveritshëm, antisemitik”. Nënkryetari i Europës së Re, dhe eurodeputeti gjerman i ‘Të Gjelbërve’, Daniel Freund tha se Jansa “shpërndan teori konspirative antisemitike të stilit Orban”.

Kryeministri holandez Mark Rutte e përshkroi atë si “pa shije” duke shtuar se “qeveria sapo ia përcolli këtë ndjenjë të njëjtë ambasadorit slloven në Hagë”.

Ligjvënësi liberal i BE-së, Guy Verhofstadt i bëri thirrje Jansa-s të mos përhapë teori konspirative antisemitike, antidemokratike dhe anti-BE, të cilat “nxiten nga njerëzit, fijet e të cilëve tërhiqen nga Putini”.

“Kjo nuk ka vend në asnjë demokraci dhe sigurisht jo në BE!” shkroi Verhofstadt në Twitter.

Jansa është një “frikacak”

Para twitterit së tij të ‘kukullave Soros’, Jansa sulmoi gjithashtu partinë e majtë të opozitës LEVICA në Twitter, duke thënë se anëtarët e saj përfaqësojnë “krahun politik të #antifës terroriste”.

Eurodeputeti i majtë, Kostas Arvanitis nga GUE-NGL e përshkroi sulmin si “rrëqethës dhe të pacipë” dhe e quajti Jansan frikacak që nuk iu përgjigj pyetjeve të ligjvënësve të BE mbi sundimin e ligjit në Slloveni.

Arvanitis tha se kryeministri slloven anuloi, në minutën e fundit, pjesëmarrjen e tij në një takim me eurodeputetët nga Grupi Punues i Parlamentit të BE -së për Demokracinë, Sundimin e Ligjit dhe Grupin e Monitorimit të të Drejtave Themelore (DRFMG).

“Është një sulm frikacak, sepse në perspektivën e përballjes me pyetjet e DRFMG në të cilat unë marr pjesë, në lidhje me akuzat për korrupsion, ndërhyrje në gjyqësor dhe përpjekje për të manipuluar shtypin, kryeministri anuloi takimin e planifikuar në minutën e fundit”, tha eurodeputeti.

Ai shtoi se në të kaluarën, Jansa gjithashtu shmangte bashkimin me një takim të ngjashëm dhe në vend të kësaj dërgoi një video të para-regjistruar.

“Të zgjedhurit nga përfaqësuesit e qytetarëve të BE -së nuk e pranojnë ngacmimin as përmes videove, as përmes Twitter. Ne do të presim që kryeministri slloven të ketë guximin t’i thotë këto gjëra personalisht”, përfundoi Arvanitis.

Dhimbje koke për qendrën e djathtë të BE-së

Jansa është një admirues i njohur e kryeministrit hungarez Viktor Orban, partia e të cilit Fidesz u largua nga fraksioni i Partisë Popullore Europiane (PPE) marsin e kaluar.

Grupi i PPE -së tashmë ishte duke u përgatitur për të votuar mbi pezullimin e Fidesz pas vitesh mosmarrëveshje për disa çështje.

Orban gjithmonë ka krijuar dhimbje koke për familjen e qendrës së djathtë të BE-së dhe kritikët sugjerojnë se Jansa synon të luajë rolin e “deles së zezë” të PPE-së.

Javën e kaluar, kryeministri slloven mbështeti Varshavën në përplasjen e saj ligjore me BE.

Një gjykatë polake ka kundërshtuar parësinë e ligjit të BE -së mbi të drejtën kombëtare dhe Jansa akuzoi Komisionin Europian për abuzim politik mbi sundimin e ligjit.

Jansa gjithashtu e ka përshkruar si “legjitime”, një deklaratë kundër BE-së e nënshkruar kohët e fundit nga partitë e ekstremit të djathtë nga 16 vende të BE-së, përfshirë Frances ’Rassemblement National, PiS të Polonisë, Fidesz të Hungarisë dhe Lega të Italisë.

Në PPE, shumë politikanë pro-europianë kanë frikë se pas humbjes së konservatorëve të Gjermanisë në zgjedhjet e fundit, ultra-konservatorët si Jansa do të kërkojnë të përfitojnë nga vrulli dhe ta shtyjnë PPE-në më tej në të djathtë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ndërron jetë senatori amerikan, postimi i tij i fundit në Twitter: Zoti e bekoftë Kosovën dhe SHBA-të

Ndërron jetë senatori amerikan, postimi i tij i fundit në Twitter: Zoti e bekoftë Kosovën dhe SHBA-të

Publikuar më 05.12.2021
Është ndarë nga jeta në moshën 98-vjeçare ish-senatori ameri...

Është ndarë nga jeta në moshën 98-vjeçare ish-senatori amerikan dhe ish-kandidati për President, Bob Dole. Ish-senatori ka ndërruar jetë gjatë kohës që ishte në gjumë dhe ende nuk dihen shkaqet e sakta të kësaj humbjeje. Vdekja e Dole u konfirmua nga Fondacioni Elizabeth Dole dhe familja e tij përmes një deklarate të dielën. Dole u […]

Lexo më shumë

Makina përplas këmbësoren, shoferi ia mbath. E plagosura dërgohet me urgjencë në spital

Makina përplas këmbësoren, shoferi ia mbath. E plagosura dërgohet me urgjencë në spital

Publikuar më 05.12.2021
Një 58-vjeçare është përplasur nga një automjet, duke e lënë...

Një 58-vjeçare është përplasur nga një automjet, duke e lënë të plagosur. Ngjarja ka ndodhur në Korçë, ndërsa drejtuesi i mjetit është larguar. E plagosura aktualisht ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. “Më datë 05.12.2021, rreth orës 16:45, në lagjen nr. 18, Korçë, një automjet ka përplasur shtetasen D. M., 58 vjeçe, banuese në […]

Lexo më shumë

11 efektivë dalin përdorues droge në Tiranë! Ja komisariatet ku kanë rezultuar pozitivë

11 efektivë dalin përdorues droge në Tiranë! Ja komisariatet ku kanë rezultuar pozitivë

Publikuar më 05.12.2021
11 efektivë të Policisë së Shtetit kanë rezultuar përdorues ...

11 efektivë të Policisë së Shtetit kanë rezultuar përdorues droge, nga testimet e kryera në 6 Komisariate të Tiranës. Testimi ka nisur në të gjithë vendin, në mënyrë rastësore dhe do të jetë periodik, pas urdhrit të dhënë nga drejtori i ri i Policisë së Shtetit, Gledis Nano. Disa efektivë kanë kundërshtuar rezultatin e testimit, […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda nga momenti kur ushtria vërsulet me makinë drejt protestuesve, vdesin 5 persona (Video)

Pamje të rënda nga momenti kur ushtria vërsulet me makinë drejt protestuesve, vdesin 5 persona (Video)

Publikuar më 05.12.2021
Pesë demonstrues janë vrarë, e të paktën 15 tjerë janë arres...

Pesë demonstrues janë vrarë, e të paktën 15 tjerë janë arrestuar, pasi që forcat e sigurisë në Mianmar kryen aksionin e bastisjes kundër atyre që supozohet se kryen grusht-shtet, raportojnë mediat lokale. Dëshmitarët okularë kanë bërë të ditur për Reuters, se dhjetëra persona janë lënduar e fotografitë dhe videot e publikuara nëpër rrjetet sociale, tregojnë […]

Lexo më shumë

Zetori bie në kanal, humb jetën 55 vjeçari në Fier, plagoset e bija 10 vjeçe

Zetori bie në kanal, humb jetën 55 vjeçari në Fier, plagoset e bija 10 vjeçe

Publikuar më 05.12.2021
Një aksident i rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Fier, nj...

Një aksident i rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Fier, një një 55-vjeçar ka humbur jetën, ndërsa vajza e tij e mitur 10 vjeçe është plagosur. Sipas policisë, 55-vjeçari ishte duke drejtuar mjetin e tij zetor, kur ka rrëshqitur dhe është rrëzuar në kanal. “Sot rreth orës 15:40, shtetasi B. H., 55 vjeç, banues […]

Lexo më shumë

Shoferi humb kontrollin e mjetit dhe del nga rruga, plagosen tre pasagjerët. Detajet e aksidentit

Shoferi humb kontrollin e mjetit dhe del nga rruga, plagosen tre pasagjerët. Detajet e aksidentit

Publikuar më 05.12.2021
Tre persona, pasagjerë në një automjet kanë mbetur të plagos...

Tre persona, pasagjerë në një automjet kanë mbetur të plagosur si pasojë e një aksidenti. Ngjarja ka ndodhur pasditen e kësaj të diele në rrugën Elbasan-Peqin, ku shoferi i makinës, një 23-vjeçar ka humbur kontrollin e mjetit duke dalë nga rruga. Të plagosurit janë të moshës 48, 52 dhe 21 vjeç, të cilët u dërguan […]

Lexo më shumë

Shënohet 1 viktimë nga Covid-19 në Kosovë, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve të fundit

Shënohet 1 viktimë nga Covid-19 në Kosovë, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve të fundit

Publikuar më 05.12.2021
Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë ...

Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 3 raste të reja të infektuara me këtë virus. Kështu është bërë e ditur nga Ministria e Shëndetësisë. Gjatë kësaj kohe janë shëruar 4 persona nga COVID-19.

Lexo më shumë

Skandali në Greqi, si u pajis me pasaportë false porositësi i vrasjes së komisarit Artan Cuku për t’i shpëtuar ekstradimit

Skandali në Greqi, si u pajis me pasaportë false porositësi i vrasjes së komisarit Artan Cuku për t’i shpëtuar ekstradimit

Publikuar më 05.12.2021
Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me skandalin e pasa...

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me skandalin e pasaportave në Greqi. Bledar Jambelli allias Rikardo Muho, porositësi i vrasjes së Komisar Artan Cukut, rezulton të jetë pajisur me identitet grek fals nga grupi kriminal që u ndryshonte identitetin kriminaleve shqiptare me qellim që t’i shmangeshin drejtësisë. Bledar Jambelli kishte siguruar në Xania […]

Lexo më shumë