×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Arrestohet me armë zjarri, shqiptari del “bllof” në gjykatë!

Një armë zjarri e paligjshme, e gatshme për të shtënë iu sekuestruar një krimineli shqiptar, i cili u ndalua nga policia pranë një stacioni benzine në Durham.

Burri, duke pretenduar të jetë një shtetas grek, Christos Papadimitriou, u pa në timon të një automjeti BMW X3, me tre persona më 7 prill të vitit të kaluar.

David Lamb, duke ndjekur penalisht, tha se arma e zjarrit me silenciator u gjet në trupin e të arrestuarit, i cili nuk bëri rezistencë dhe pranoi se arma ishte e mbushur gati për të qëlluar.

Arma ishte kopje e një pistolete të shërbimit policor të prodhuar nga Rusia, e kontrabanduar në mënyrë të paligjshme në Britani.

Ai u intervistua me ndihmën e një përkthyesi grek, por nuk dha përgjigje “pa koment”.

Hetimet me Interpolin zbuluan se i pandehuri, që jetonte në Hayes në Middlesex në atë kohë, është në të vërtetë një shtetas shqiptar, Aleksander Dedukaj, 40 vjeç, i cili ka vuajtur një dënim me pesë vjet burg në vendin e tij të lindjes për një vepër që lidhet me lëndët narkotike dhe i nënshtrohet një urdhri arresti ndërkombëtar.

Liam O’Brien, avokati mbrojtës, tha në gjashtë vitet e tij në Mbretërinë e Bashkuar, akuza e vetme që rëndonte mbi Dedukajn, ishte një shkelje si drejtues mjeti.

Gjykatësi Jonathan Carroll tha që nuk ka asnjë arsye të dukshme pse ai të mos shqiptojë mandatin e detyrueshëm penal pesëvjear dhe, me tipare rënduese të këtij rasti, ai vendosi një dënim gjashtë vjeçar.

Ai tha se dukej se pavarësisht përdorimit të synuar të armës, përfundimi ishte “për një formë të rëndë të kriminalitetit”.

Vërejtjet për dënimin e gjykatësit do t’i kalohen Zyrës së Brendshme për të ndihmuar çdo vendim nëse i pandehuri duhet të deportohet në lirimin e tij nga burgu.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Arrestohet në Korçë i kërkuari me rrezikshmëri të lartë, pjesë e një grupi të strukturuar kriminal (EMRI)

Arrestohet në Korçë i kërkuari me rrezikshmëri të lartë, pjesë e një grupi të strukturuar kriminal (EMRI)

Publikuar më 11.07.2020
Është finalizuar me sukses operacioni i policisë së Korçës i...

Është finalizuar me sukses operacioni i policisë së Korçës i koduar “Ndihmësi”,ku është arritur që të kapet 39-vjeçari me rrezikshmëri të lartë. Mësohet se policia ka arrestuar Dhimitër Shkodranin 39-vjeç, banues në Korçë. 39-vjeçari njihej si pjesëtar i një grupi të strukturuar kriminal që operonte në disa vende të huaja dhe në Shqipëri, ku dhe […]

Lexo më shumë

Arrestohen dy të rinj dhe një tjetër shpallet në kërkim, policia e Durrësit dokumenton 12 vjedhje banesash (DETAJE)

Arrestohen dy të rinj dhe një tjetër shpallet në kërkim, policia e Durrësit dokumenton 12 vjedhje banesash (DETAJE)

Publikuar më 11.07.2020
Policia e Durresit ka finalizuar operacionin e koduar “Perif...

Policia e Durresit ka finalizuar operacionin e koduar “Periferia”, për zbardhjen e vjedhjeve të banesave të ndodhura më parë, ndërkohë që ka zbardhur dhe dokumentuar 12 vjedhje të ndodhura gjatë muajve të fundit në rrethin e Durrësit. Pas hetimeve, jane vënë në pranga 2 shtetas dhe është shpallur në kërkim 1 tjetër. “Nga veprimet hetimore […]

Lexo më shumë

Konflikt mes të rinjve në Gramsh, rrëmbehet me forcë 32-vjeçari (DETAJE)

Konflikt mes të rinjve në Gramsh, rrëmbehet me forcë 32-vjeçari (DETAJE)

Publikuar më 11.07.2020
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në orët e ...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në orët e vona të natës në Gramsh, ku një grup të rinjsh janë konfliktuar me njëri-tjetrin  në lokal. Mësohet se pas konfliktit që kishte degjeneruar në dhunë, tre të rinj kanë marrë me forcë 32-vjeçarin A.B. i cili rezulton të jetë vëllai i personit që […]

Lexo më shumë

Goditet banda që vidhte skafe në Greqi, arrestohen 8 shqiptarë (DETAJE)

Goditet banda që vidhte skafe në Greqi, arrestohen 8 shqiptarë (DETAJE)

Publikuar më 11.07.2020
Një operacion i madh i policisë greke i shtrirë në disa qyte...

Një operacion i madh i policisë greke i shtrirë në disa qytete dhe ku morën pjesë edhe forcat speciale Zeus, ka ndodhur  mëngjesin e sotëm në Greqi. Si pasojë u godit një bandë e sofistikuar që vidhte skafe. Autoritetet greke kanë arritur të arrestojnë 8 shqiptarë që ishin pjesë e grupit kriminal. Dyshohet që grupi […]

Lexo më shumë

Operacioni i policisë italiane/ Arrestohen 5 shqiptarë, sekuestrohet kokainë dhe para (DETAJE)

Operacioni i policisë italiane/ Arrestohen 5 shqiptarë, sekuestrohet kokainë dhe para (DETAJE)

Publikuar më 10.07.2020
Pesë shtetas shqiptarë kanë përfunduar në pranga nën akuzën ...

Pesë shtetas shqiptarë kanë përfunduar në pranga nën akuzën e shitjes së kokainës. Të arrestuarit dyshohet se kanë furnizuar sheshin e Terni me rreth 3 kg kokainë në më pak se dy javë. Ata arrinin të blinin dhe paketojnë në bazën e tyre në një shtëpi me qira lëndën narkotike, duke shitur 1 kg kokainë […]

Lexo më shumë

Po transportonte ilegalisht 9 sirianë në Malin e Zi, arrestohet 21-vjeçari nga Tirana (DETAJE)

Po transportonte ilegalisht 9 sirianë në Malin e Zi, arrestohet 21-vjeçari nga Tirana (DETAJE)

Publikuar më 10.07.2020
Policia e Elbasanit, në kuadër të operacionit të koduar “Men...

Policia e Elbasanit, në kuadër të operacionit të koduar “Mengel”, ka arritur që të arrestojë një 21-vjeçar i cili po tentonte kontrabandimin në mënyrë ilegale kalim-kufirin për 9 shtetas sirianë. Policia ka bërë me dije se ka arrestuar shtetasin R.M, 21-vjeç, i cili kundrejt fitimit 400-500 euro për person i premtonte 9 shtetasve sirianë që […]

Lexo më shumë

E RËNDË/ Kishte ardhur me pushime, mbytet i riu në plazhin e Shëngjinit (DETAJE)

E RËNDË/ Kishte ardhur me pushime, mbytet i riu në plazhin e Shëngjinit (DETAJE)

Publikuar më 10.07.2020
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e sotme rreth orës 1...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e sotme rreth orës 17:00 në plazhin e Shëngjinit, ku një 34-vjeçar është mbytur. Mësohet se të riut i është tentuar t’i jepet ndihma e parë, por fatkeqësisht është transportuar në Spitalin e Lezhës pa shenja jete. Trupi i 34-vjeçarit u vu re në det nga disa pushues […]

Lexo më shumë

E RËNDË në Përrenjas/ Mjeti del nga rruga dhe përplas kalimtarin, humb jetën 24-vjeçari (DETAJE) 

E RËNDË në Përrenjas/ Mjeti del nga rruga dhe përplas kalimtarin, humb jetën 24-vjeçari (DETAJE) 

Publikuar më 10.07.2020
Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Përrenjas, ku një mj...

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Përrenjas, ku një mjet ka dalur nga rruga dhe si pasojë ka aksidentuar një të ri 24-vjeçar i cili fatkeqësisht ka ndërruar jetë. Bëhet me dije se aksidenti ka ndodhur afër shkollës së mesme të qytetit të Përrenjasit. Njoftimi i Policisë:  Prrënjas/Informacion paraprak Në aksin rrugor Prrënjas-Librazhd, shtetasi […]

Lexo më shumë