Armët e fundit/ Nga barnat e OBSH-së dhe testet në SHBA, te vaksina izraelite dhe kineze

Orvatjet e shkencës mjekësore, por edhe asaj teknologjike janë intensifikuar muajin e fundit, në përpjekje për të luftuar virusin Covid-19, përmes bareve dhe pajisjeve të nevojshme në spitale. “Shekulli” iu sjell një material të përmbledhur në 24 orët e fundit, me të dhëna nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe shtetet me ekonomi të fortë për gjetjet dhe zbulimet shpresëdhënëse.  Megjithatë, vlen të theksohet se vaksina (si fjala kyç për fundin e pandemisë) do të kërkojë kohë, ndërsa është punuar intensivisht me pajisje ventilatorë dhe kombinimin e barnave për trajtimin e sëmundjes infektive.

SHBA / Test / Dy kompani amerikane, BD, një kompani e madhe e teknologjisë mjekësore, dhe BioMedomics, një kompani e diagnostikimit klinik me qendër në Karolinën e Veriut, njoftuan një test të ri të shpejtë të antitrupave që mund të zbulojë prova të ekspozimit të së kaluarës ose të tanishëm ndaj Coronavirus në aq pak sa 15 minuta / Financial Times
Indi / Ventilatorë / Në qytetin perëndimor Indian të Pune, inxhinierë të rinj në fillimin e robotikës Nocca po zhvillojnë një ventilator invaziv prej 662 dollarë që mund të shpëtojë mijëra jetë nëse pandemia koronavirus mposht spitalet e vendit / BBC
Kanada / Pajisje / Një grup vullnetarësh në Toronto lançuan një kuti intubimi COVID-19, përkatësisht një kuti polikarbonate lehtësisht të transportueshme, dhe u përgatitën për ta vendosur në punë, tek një pacient i infektuar/ Tech Crunch
Irlandë / Test / Pacientët me sëmundje kritike me Covid-19 në Irlandë do t’ju kërkohet të marrin pjesë në një provë klinike se si të trajtojnë sëmundjen. Prova do të testojë efektet e ndërhyrjeve të ndryshme për pacientët Covid 19, të cilët janë duke u trajtuar në njësitë e kujdesit intensiv, dhe ndërhyrjet do të përfshijnë ilaçe antivirale dhe ilaçe imunomoduluese / RTE
Universiteti i Nebraskas/ Transmetimi/ Në një studim të përbashkët nga Universiteti i Nebraska Qendra Mjekësore (UNMC), Instituti Kombëtar i Kërkimeve Strategjike në Universitetin e Nebraska, dhe të tjerët, studiuesit gjetën materiale gjenetike nga virusi që shkakton COVID-19, në mostrat e ajrit nga brenda dhe jashtë dhomave të konfirmuara të pacientëve me koronavirus, duke shprehur frikën se është e mundur që Coronavirus të transmetojë përmes ajrit / medRxiv.org
Mbretëria e Bashkuar/Bar/ Një firmë me seli në Oksford, që përdor inteligjencën artificiale për të zhvilluar ilaçe të reja, është bashkuar me një strukturë shkencore kombëtare në Mbretërinë e Bashkuar për të ekzaminuar më shumë se 15,000 ilaçe për efektivitetin e tyre si një trajtim për Covid-19 / The Guardian
Izrael/Test/ Izraeli ka filluar testimin e një prototipi vaksinimi COVID-19 mbi brejtësit në laboratorin e mbrojtjes bio-kimike, pasi kryeministri Benjamin Netanyahu urdhëroi Institutin e Izraelit për Kërkime Biologjike (IIBR), në Ness Ziona, të bashkohej me luftën kundër pandemisë / CNA
Greqi/Maska/ Anëtarët e ekipit hulumtues TED3D të Universitetit Thesalia krijuan maska ​​mbrojtëse me teknologjinë e shtypjes 3D në një laborator në Volos, Greqinë qendrore, për t’u shpërndarë në spitale, komisariate të policisë dhe ambulanca / Kathimerini
Mbretëria e Bashkuar / Ventilatorë / F1 Red Bull po punon me qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar të zhvillojnë ventilatorë të rinj dhe ekzistues, me prototipin e tyre të fundit të lartë që është një ventilator për pacientët që luftojnë me infeksione të rënda të mushkërive të sjella nga koronavirusi / Screen Rant
Kina / Testime/ Kina, e cila po zhvillon një vaksinë për Covid-19, planifikon të kryejë testime shtesë në vende të tjera të goditura seriozisht nga pandemia, nëse gjykimi në vazhdim në epiqendrën e virusit të vendit Wuhan dëshmon se është i sigurt dhe efektiv / Economy Times
SHBA/Test/ Fillimi Nurx.Inc, i njohur shitjen e kontollit shëndetësor në internet, nisi një test shtëpie prej 181 dollarë për Covid-19, duke u kërkuar pacientëve të mbledhin një mostër fyti vetë dhe ta dërgojnë në një laborator. Ndërkohë, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) tha se nuk kishte autorizuar asnjë vetë-kontroll që nga shtëpia/ Bloomberg
Bota / Vaksina / Shkencëtarët bëjnë thirrje për kontrollin e realitetit, duke kërkuar më shumë kohë për të testuar vaksinat, përpara se ato të dalin në treg / Bloomberg

OBSH / Bar / Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) tha që të dhënat paraprake nga studimet treguan se disa ilaçe dhe kombinimi i tyre ’mund të kenë një ndikim në luftimin e Covid-19, por deri më tani, nuk ka asnjë lloj terapie apo ilaçi të dëshmuar efektiv për Coronavirus / IBT

MIT / Ventilatorë / Një ekip vullnetar i inxhinierëve, fizikanëve, shkencëtarëve të kompjuterave (ekipi MIT E-Vent) nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusets (MIT), janë duke punuar në një dizajn me kosto të ulët të ventilatorit, që do të botohet në internet për të kopjuar dhe prodhuar / Forumi Ekonomik Botëror (blog)
OBSH / Maska / Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) sugjeroi që njerëzit të përmbahen nga mbajtja e maskës përveç nëse janë të sëmurë ose duke u kujdesur për dikë që është i sëmurë, pasi kjo mund të çojë në mungesa dhe rreziqe shëndetësore, nëse vendosen pa kriter / CNN
SHBA / Ventilatorë / Virgin Orbit, ndërmarrja e raketave të Richard Branson së bashku me studiuesit e universiteteve të Irvine, California dhe Austin, Texas zhvilluan një pajisje shumë të thjeshtë dhe të fortë të ventilatorit. Virgin Orbit është gati për prodhim masiv dhe thotë se do ta dërgojë atë në spitale, sa më shpejt të jetë e mundur, me miratimin e FDA të SHBA. / CNBC

                                                                                                                                                    Përgatiti N.Gj

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet