×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Arabia Saudite gjunjëzon Argjentinën, Messi nuk mjafton për pretendentët
Arabia Saudite ka bërë surprizën e pabesueshme teksa ka përmbysur Argjentinën ditën e sotme me rezultatin 1-2, e vlefshme për Grupin C të Botërorit “KATAR 2022”.

ARABIA SAUDITE

Sfida prodhoi gola dhe emocione, ku nisi me Mesin, i cili humbi një gol të sigurt në minutën e 2-të.

Golin e avantazhit e shënoi përfaqësuesja “Albiceleste” me Lionel Mesin, i cili shndërroi në gol një penallti të akorduar nga VAR-i pas një kontakti në zonë.

Argjentina shënoi dy herë me Lautaro Martinezin, në minutat 28′ dhe 35′, por në të dyja rastet sulmuesit të Interit i është mohuar goli.

Pjesa e dytë nisi me dominimin e Arabisë Saudite që menjëherë gjetën golin, në minutën e 48′ me anë të Al Shehrinë, falë një aksioni model.

Ndërsa goli i përmbysjes së madhe erdhi 5 minuta më vonë, ekzaktësisht në minutën e 53′ falë një supergoli nga distanca e Al Dausari.

Argjentina e nis kështu Botërorin në Katar në mënyrën më të keqe, ndërsa Sauditët bëjnë surprizën e madhe deri më tani në këtë edicion.

FT  | ARGJENTINË 1-2 ARABI SAUDITE

Mesi 10′ (p) / Al Shehri 48′, Al Dausari 53′

KOMENTI LIVE –

PËRFUNDON SFIDA!

90+9′ Lë fushën e lojës i dëmtuar Al Shahrani për Al Breik.

90′ Arbitri i katërt ka akorduar 8 minuta shtesë!

88′ Arabia Saudite bën sërish zëvendësim, largohet Al Abed dhe Al Buraikan për Al Amrin dhe Asirin.

80′ Lionel Mesi provon të rikthejë baraspeshën me një goditje të lirë, por tentativa drejt portës ishte për tu harruar.

78′ Sauditët bëjnë zëvendësim, largohet autori i golit të parë Al Shehri për Al Ganam.

75′ Argjentina kryen një tjetër lëvizje, largohet Taljafiko për Akunjën.

67′ Vjen dhe kartoni i parë i verdhë, Al Malki ndëshkohet me karton pas një kontakti që bëri ndaj lojtarit argjentinas.

59′ Argjentina kryen tre zëvendësime, largohen Romero, Papu Gomez dhe Paredes për t’i bërë vend Lisandro Martinezit, Alvarezit dhe Fernandes, shkruan Panorama Sport.

53′ GOOOL ARABIA SAUDITE 1-2! E pabesueshme në Katar! Sauditët gjejnë golin e përmbysjes me Al Dausarin, i cili shënoi një supergol nga distanca duke shtangur portierin e Argjentinës, Martinez.

48′ GOOOL ARABIA SAUDITE 1-1! Ndodh befasia, sauditët barazojnë rezultatin me Al Shehrinë pas një aksioni model.

46′ Nis pjesa e dytë!

PËRFUNDON PJESA E PARË!

45+2′ Kapiteni i Arabisë Saudite, Al-Faraj pëson një dëmtim dhe lë fushën e lojës, për t’i bërë vend Bahebrit.

45′ Arbitri i katërt ka akorduar 5 minuta shtesë!

35′ Argjentinës i mohohet sërish goli, përsësi Lautaro Martinez shënon, por anësori e akordon si pozicion të parregullt.

28′ Përfaqësuesja “Albiceleste” gjen golin e dytë me një superaksion dhe një “perlë” nga Lautaro Martinez, i cili i shkëputet mbrojtjes saudite dhe dërgon topin bukur në rrjetë. Por VAR jep pozicion të jashtë loje.

23′ Lionel Mesi shënon sërish, por 7 herë fituesi i “Topi të Artë” është dukshëm në pozicion jashtë loje.

18′ Lautaro Martinez provon të befasojë sauditët me një kundërsulm, por sulmuesi i Interit gjendet në pozicion të parregullt, me anësorin që ngre flamurin lart.

10′ GOOOL ARGJENTINA 1-0! Zhbllokohet sfida, Lionel Mesi kalon në avantazh me penallti Argjentinën duke dërguar topin në fundin e rrjetës.

8′ VAR-i thirret në apel, Argjentina fiton penallti pas një kontakti në zonë.

2′ Argjentina e nis furishëm! Mesi godet portën, por portieri Alouais ishte i saktë duke e grushtuar.

1′ Starton sfida!

FORMACIONET ZYRTARE –

ARGJENTINË –

arg

ARABIA SAUDITE –

ara

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Një javë pas vrasjes së çiftit shqiptar, autoritetet italiane rindërtojnë dinamikën e krimit: Autori qëlloi me një plumb ish-gruan dhe goditi 10 herë me thikë bashkëjetuesin

Një javë pas vrasjes së çiftit shqiptar, autoritetet italiane rindërtojnë dinamikën e krimit: Autori qëlloi me një plumb ish-gruan dhe goditi 10 herë me thikë bashkëjetuesin

Publikuar më 27.11.2022
Vrasja e çiftit shqiptar në Itali tronditi mbarë opinionin  ...

Vrasja e çiftit shqiptar në Itali tronditi mbarë opinionin  publik. Mediat italiane kanë sjellë sërish në qendër të vëmendjes ngjarjen e rëndë. Në një artikull të publikuar së fundmi thuhet se autori i ngjarjes së rëndë ish-bashkëshorti i Vera Myrtaj, Viron Karabollaj, fillimisht dyshohet se ka qëlluar në kokë ish-gruan e tij dhe më pas […]

Lexo më shumë

Dalin detaje mbi aksidentin që u mori jetën të rinjve në autostradë: Vdiqën 26-vjeçarja dhe një 24-vjeçare

Dalin detaje mbi aksidentin që u mori jetën të rinjve në autostradë: Vdiqën 26-vjeçarja dhe një 24-vjeçare

Publikuar më 27.11.2022
Dy vajza humbën jetën në një aksident që ndodhi rreth orës 0...

Dy vajza humbën jetën në një aksident që ndodhi rreth orës 02.00 të mëngjesit të së dielës në autostradën Durrës – Tiranë. Njëra prej tyre është identifikuar si Silva Gjergji, 26 vjeçe me origjinë nga Rubiku dhe Roxhesa Klironomi. Arbër Tivari dhe Roxhesa Klironomi Drejtues i automjetit ka qenë 26-vjeçari Arbër Tivari, banues në Durrës. […]

Lexo më shumë

Motorristi denoncon policin e Veliajt që u arrestua dje: Për 1 muaj merrte sufllaqe dhe fruta deti falas, për të mos më hequr patentën

Motorristi denoncon policin e Veliajt që u arrestua dje: Për 1 muaj merrte sufllaqe dhe fruta deti falas, për të mos më hequr patentën

Publikuar më 27.11.2022
Dje, një polic patrulle i komisariatit nr.1 dhe një polic i ...

Dje, një polic patrulle i komisariatit nr.1 dhe një polic i bashkisë Tiranë u arrestuan sepse vidhnin e grabisnin me dhunë banorët e Tiranës. Njëri prej tyre, Sajmir Muzikanti u denoncua më herët se ndalonte gjithashtu edhe motoristët që bënin shpërndarje dhe i kërcënonte se gjoja do i vinte gjobë rreth 100 mijë lekë. Për ta […]

Lexo më shumë

Ekrem Spahiu: 110 vjet pavarësi. Po bashkim kombëtar?

Ekrem Spahiu: 110 vjet pavarësi. Po bashkim kombëtar?

Publikuar më 27.11.2022
EKREM SPAHIU 28 nëntor 2022: 110 vjet të pavarur si shtet sh...

EKREM SPAHIU 28 nëntor 2022: 110 vjet të pavarur si shtet shqiptar, por të ndarë përgjysmë si komb. Aq sa arritje historike, aq edhe dramë kombëtare. Por të gjitha kombeve të ndara u takon e drejta natyrore të jetojnë të bashkuara. Historia botërore është e mjaftueshme për ta vërtetuar këtë të drejtë. Në atë ditë […]

Lexo më shumë

Tre vite pas tërmetit, Luljeta Bozo: Fshatarët hynë në vila që s’i kanë ëndërruar kurrë

Tre vite pas tërmetit, Luljeta Bozo: Fshatarët hynë në vila që s’i kanë ëndërruar kurrë

Publikuar më 27.11.2022
Dje, në 3-vjetorin e tërmetit të 26 nëntorit 2019, deputetja...

Dje, në 3-vjetorin e tërmetit të 26 nëntorit 2019, deputetja e PS-së, Luljeta Bozo, lavdëroi qeverinë që ka bërë me shtëpi mijëra familje. “Tërmeti ishte një gjë e frikshme është një ndër katastrofat natyrore që ndodhin shpesh. Është një fenomen i frikshëm. Shumica ishin të papërgatitur. Pati shumë shkatërrime ç’është e vërteta. Problem i parë ishte […]

Lexo më shumë

Vidhnin të rinjtë që i kapnin me kanabis te Liqeni Artificial, ja dy policët e arrestuar

Vidhnin të rinjtë që i kapnin me kanabis te Liqeni Artificial, ja dy policët e arrestuar

Publikuar më 26.11.2022
Policia e Tiranës ka dhënë detaje në lidhje me arrestimin e ...

Policia e Tiranës ka dhënë detaje në lidhje me arrestimin e dy efektivëve që kryenin grabitje në zonën e Liqenit Artificial. Burimet bëjnë me dije se Serxhio Cani 23 vjeç dhe polici bashkiak Sajmir Muzikanti 39 vjeç akuzohen se vidhnin të rinjtë të cilët konsumonin kanabis në zonën e Parkut të Liqenit artificial në kryeqytet në […]

Lexo më shumë

Lihen në burg 10 të arrestuarit për laboratorin e kokainës në Frakull, mes tyre edhe drejtori i OST-së

Lihen në burg 10 të arrestuarit për laboratorin e kokainës në Frakull, mes tyre edhe drejtori i OST-së

Publikuar më 26.11.2022
Gjykata e Posaçme rikonfirmoi sot masat e sigurisë “arrest n...

Gjykata e Posaçme rikonfirmoi sot masat e sigurisë “arrest në burg” për 10 personat e arrestuar për laboratorin e drogës që u zbulua në Frakull të Fierit. Personi që e ka porositur plehun organik nga Kolumbia, Zenel Çervenaku, ka pretenduar se nuk ka pasur asnjë dijeni për sasinë e lëndës narkotike nëpër thasë. Sipas tij, […]

Lexo më shumë

Kryenin grabitje me dhunë në zonën e Liqenit Artificial, autorët ishin dy policë

Kryenin grabitje me dhunë në zonën e Liqenit Artificial, autorët ishin dy policë

Publikuar më 26.11.2022
Dy efektivë kanë rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi...

Dy efektivë kanë rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi akuzohen për grabitje në zonën e liqenit Artificial të Tiranës. Policët, konkretisht polici i Patrullës së komisariatit nr1. Serxhio Cani 23 vjeç dhe polici bashkiak Sajmir Muzikanti 39 vjeç akuzohen se kanë vjedhur dy qytetarë. Po ashtu mësohet se të dyshuarit u mbajtën nën […]

Lexo më shumë