×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Anulimi i PPP-së për Milot-Balldren, “Zgjidhja”: Ra një koncesion skandaloz

Partia “Zgjidhja” e drejtuar nga Koço Kokëdhima ka reaguar pasi zëvendëskryeministri Erion Braçe deklaroi se marrëveshja PPP për ndërtimin e aksit rrugor Milot-Balldren është anuluar, pasi kompania që fitoi tenderin nuk i përgjigjej dot kontratës.

 

Partia “Zgjidhja” ngre pikëpyetje mbi lehtësinë e anulimit të kësaj kontrate të miratuar nga parlamenti, me vlerë deri në 300 milionë euro për 17 kilometra rrugë.

 

“Zgjidhja” thekson që Rama e thelloi gropën e koncesioneve të lëna nga Berisha, duke tradhtuar interesat e Shqipërisë dhe të shqiptarëve, sepse u japin interesa vetëm përfituesve të koncesioneve, thuhet në deklaratë.

 

Deklaratë shtypi e partisë ‘Zgjidhja’

Numri dy i qeverisë deklaroi mbrëmë se marrëveshja PPP për ndëtimin e aksit rrugor Milot-Balldren është anuluar për shkak se kompania që fitoi tenderin nuk i përgjigjej dot kontratës. Por kontratat e tjera të këtij lloji do të vijojnë nga qeveria, edhe pse qeveria s’ka kokërr leku për rindërtimin e vendit të shkatërruar nga tërmeti i 26 nëntorit.
Partia ‘Zgjidhja’ ngre pikëpyetje mbi lehtësinë e anulimit të kësaj kontrate të miratuar nga parlamenti, me vlerë deri në 300 milionë euro për 17 kilometra rrugë. Qeveria ishte informuar se kompania fituese nuk kishte kapacitetin për të ndërtuar një rrugë të përmasave të tilla, sepse, ndërsa premtonte të financonte 52 milionë euro nga kapitali i vet, kompania kishte të ardhura prej 16 milionë eurosh në 2017-n dhe një fitim minimal prej më pak se 1 milion eurosh.
Njëlloj si në këtë rast, më 21 janar të këtij viti qeveria njoftoi se do të tërhiqej nga partneriteti publik -privat për ndërtimin e aksit rrugor Thumanë-Kashar, me vlerë 225 milionë euro dhe këto fonde do të viheshin në funksion të “Paktit për Universitetin”.
Në një vend normal, ku funksionon ekonomia e tregut, anulimi i këtyre kontratave, që janë shndërruar në ligje, do të kishte kosto të mëdha për buxhetin e shtetit, sepse firmat do të kërkonin mbrapsht paratë. Por mënyra se si ato rrëzohen, me një të rënë të lapsit, tregon këto janë ngritur mbi pazare të qeverisë dhe të klientëve të saj, për të përfituar të dyja palët, përmes fryrjes jashtë imagjinatës të kostove, siç janë rrugët e ‘florinjta’ që Rama ka dhënë me PPP.
Partia ‘Zgjidhja’ i kishte paralajmëruar shqiptarët për rreziqet që paraqisnin koncesionet dhe projekti ‘1 miliard dollarë’ i qeverisë. Qeveria, prej 6 vitesh nuk solli asnjë investim të vetëm të huaj, por bëri dhjetra koncesione, me miliarda që i merr borxh për t’ua shpërndarë biznesmenëve të saj. Rama e thelloi edhe më shumë gropën e koncesioneve të lënë nga Berisha, duke tradhëtuar interesat e Shqipërisë dhe të shqiptarëve, sepse u japin interesa vetëm përfituesve të koncesioneve.
Kjo dramë me paratë e shtetit dhe të shqiptarëve do të marrë fund vetëm me ardhjen në pushtet të të forcave të reja politike si partia ‘Zgjidhja’, e cila do t’i zhbëjë politikat e Berishës e të Ramës dhe do t’u vendosë tatime të jashtëzakonshme firmave përfituese të koncensioneve korruptivë e skandalozë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Katastrofa në Bejrut, Kokëdhima: Të shmangim Gërdecë të tjerë

Katastrofa në Bejrut, Kokëdhima: Të shmangim Gërdecë të tjerë

Publikuar më 05.08.2020
Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, deklaroi se t...

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, deklaroi se tragjedia njerëzore në Bejrut, me dhjetëra jetë të humbura, mijëra të plagosur dhe dëme kolosale materiale duhet të shërbejë si këmbanë alarmi për autoritetet shqiptare. Ai u bëri thirrje autoriteteve që të nisin pa vonesë kontrollin e territorit dhe të sigurojnë jetën dhe pronën e qytetarëve. Reagimi […]

Lexo më shumë

“Më ka dhënë goditje në mushkëri”/ Ish-deputeti i PS rrëfen betejën 25-ditore me Covid-19

“Më ka dhënë goditje në mushkëri”/ Ish-deputeti i PS rrëfen betejën 25-ditore me Covid-19

Publikuar më 04.08.2020
Ish-deputeti i PS, Fatmir Toçi ka lajmëruar pas 25 ditësh be...

Ish-deputeti i PS, Fatmir Toçi ka lajmëruar pas 25 ditësh betejë më Covid-19, ia ka dalë ta mposhtë virusin duke rezultuar tanimë negativ. Toçi e konsideroi betejën me Covid-19 si të vështirë, duke theksuar se nuk ka shpëtuar pa goditje në mushkëri. Mushkëritë sipas tij janë prekur, por për t’i kuruar shprehet ai do të […]

Lexo më shumë

Nga Bujar Nishani te Mark Marku/ Zbardhen emrat në përbërje të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve në PD

Nga Bujar Nishani te Mark Marku/ Zbardhen emrat në përbërje të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve në PD

Publikuar më 03.08.2020
Kryesia e Partisë Demokratike ka emëruar sot 5 anëtarët e Ko...

Kryesia e Partisë Demokratike ka emëruar sot 5 anëtarët e Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, që është përgjegjës për shqyrtimin e kandidaturave të propozuara nga anëtarët. Sipas vendimit të Kryesisë së PD, anëtarë të kësaj strukture të rëndësishme dhe të re të Partisë Demokratike, do të jenë: Bujar Nishani, Kryetar i Këshillit Kombëtar të PD, […]

Lexo më shumë

Pasuria e Edi Ramës dhe ministrave për 2019-ën, kush është më i “pasuri” dhe më i “varfri”

Pasuria e Edi Ramës dhe ministrave për 2019-ën, kush është më i “pasuri” dhe më i “varfri”

Publikuar më 03.08.2020
“Spending Data Albania” ka zbardhur me shifra pa...

“Spending Data Albania” ka zbardhur me shifra pasurinë dhe lëvizjet financiare të ministrave, duke nisur me kreun e qeverisë, Edi Rama. Portali rendit të ardhurat vjetore të vetëdeklaruara në 2019-ën mbi ministrat dhe sa arkëtojnë ata nga burime të tjera përveç pagës si funksionarë të lartë shtetërorë. Ndërkaq në vetëdeklarim janë përfshirë edhe të ardhurat e anëtarëve […]

Lexo më shumë

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus: Do kryej obligimet nga shtëpia

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus: Do kryej obligimet nga shtëpia

Publikuar më 02.08.2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv ...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Ka qenë vetë kreu i qeverisë që ka njoftuar përmes një njoftimi në “Facebook” se ka rezultuar pozitiv pas testit të bërë. “Sot e kam bërë testin për covid-19 dhe kam rezultuar pozitiv. Nuk kam shenja, përveç një kollë shumë të lehtë. Nga sonte jam […]

Lexo më shumë

Kokëdhima: Ndalimi i veteranit të UÇK-së, gjest antikombëtar dhe i paligjshëm

Kokëdhima: Ndalimi i veteranit të UÇK-së, gjest antikombëtar dhe i paligjshëm

Publikuar më 02.08.2020
Pas ndalimit nga policia shqiptare e veteranit të UÇK-së, Mu...

Pas ndalimit nga policia shqiptare e veteranit të UÇK-së, Murtez Kastrati, ka ardhur edhe reagimi i kreut të partisë ZGJIDHJA, zotit Koço Kokëdhima, i cili e ka cilësuar këtë veprim si një gjest antikombëtar dhe të paligjshëm. Sipas Kokëdhimës, Policia e Shtetit nuk duhet të përsërisë më akte të tilla antikombëtare dhe duhet t’i shpallë […]

Lexo më shumë

“Po blindohet autokracia e Ramës!”, Vetëvendosje në Shqipëri: Hapja e listave nuk demokratizon partitë

“Po blindohet autokracia e Ramës!”, Vetëvendosje në Shqipëri: Hapja e listave nuk demokratizon partitë

Publikuar më 31.07.2020
Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Shqipëri ka denoncuar sot vot...

Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Shqipëri ka denoncuar sot votimin në Kuvend me 106 vota pro të ndryshimeve kushtetuese. VV thekson se deputetët që ngritën kartonin në Kuvend i shtruan Edi Ramës rrugën drejt kapjes së pushtetit, sipas shembujve të Thaçit e Vuçiçit. Në deklaratë thuhet se hapja e listave nuk do t’i demokratizojë subjektet politike, […]

Lexo më shumë

“Vendet e BE të zgjohen!” Pack e ashpër me Ramën: Po luan lojë të rrezikshme

“Vendet e BE të zgjohen!” Pack e ashpër me Ramën: Po luan lojë të rrezikshme

Publikuar më 31.07.2020
Kryetarja e Forumit të Gruas së Partive Popullore Europiane ...

Kryetarja e Forumit të Gruas së Partive Popullore Europiane PPE, Doris Pack, ka reaguar mbi votimin e njëanshëm të ndryshimeve Kushtetuese nga Parlamenti i Shqipërisë, ditën e djeshme. Përmes një deklarate në rrjetet sociale, Pack shprehet se kryeministri Edi Rama po luan një lojë të keqe dhe të rrezikshme për Shqipëri. Ajo deklaron se: “janë […]

Lexo më shumë