×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Antonio Fauci: SHBA nuk është në gjendje të mirë përballë virusit, situata do të rëndohet më

Me SHBA mesatarisht 40,000 raste të reja në ditë, Drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive Dr. Anthony Fauci thotë se vendi “nuk është në një gjendje të mirë” tani.

“Është diçka që ju nuk doni të jeni në një pozitë të tillë pasi moti fillon të ftohet”, tha Fauci, duke paralajmëruar se shifrat janë veçanërisht shqetësuese për të ndërsa muajt e ftohtë fillojnë dhe njerëzit fillojnë të lëvizin në aktivitete të brendshme”.

Në gusht, Fauci tha se SHBA duhej të arrinte në 10,000 raste në ditë për të pasur një kontroll mbi koronavirusin.

Fauci po paralajmëron se mund të shohim një rritje të vdekjeve pasi shtetet tregojnë një rritje të rasteve dhe shtrimeve në spital.

Gjatë fundjavës, plazhet, baret dhe restorantet në Florida ishin mbushur plot, vetëm disa ditë pasi guvernatori lehtësoi kufizimet e koronavirusit.

Fauci tha se rihapja në Florida është shqetësuese dhe se ata duhet të jenë shumë të kujdesshëm.

Ai tha se ata “po kërkojnë telashe”, nëse këto kongregacione të mëdha bëhen pa maska.

Ai përsëriti të vazhdojë të ndjekë protokollet e zakonshme shëndetësore të tilla si distancimi shoqëror, mbajtja e maskave dhe larja e duarve.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shkencëtarët shuajnë shpresat/ Një ilaç eksperimental për COVID rezultoi pa efekt

Shkencëtarët shuajnë shpresat/ Një ilaç eksperimental për COVID rezultoi pa efekt

Publikuar më 27.10.2020
Studiuesit e qeverisë amerikane thonë se një ilaç eksperimen...

Studiuesit e qeverisë amerikane thonë se një ilaç eksperimental për koronavirusin nuk ka efekt në trajtimin e pacientëve të shtruar në spital me një fazë të përparuar të sëmundjes. Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive tha në një deklaratë se do të ndërpresë provat klinike me ilaçin eksperimental bamlanivimab. Ilaçi, i prodhuar nga firma […]

Lexo më shumë

Studimi i fundit zbulon rënie të ndjeshme të imunitetit pas infeksionit me koronavirus

Studimi i fundit zbulon rënie të ndjeshme të imunitetit pas infeksionit me koronavirus

Publikuar më 27.10.2020
Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar se nivelet e antitrupave...

Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar se nivelet e antitrupave në ata që kanë pasur COVID-19 ranë me rreth 26 përqind gjatë tre muajve, duke ngritur pikëpyetje në lidhje me mbrojtjen afatgjatë nga virusi. Të dhënat më të fundit nga studimi REACT2, botuar të martën, treguan se në një mostër të rastësishme të më shumë se 365,000 […]

Lexo më shumë

NASA zbulon ujë në sipërfaqen e Hënës

NASA zbulon ujë në sipërfaqen e Hënës

Publikuar më 27.10.2020
Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA, njoftoi të hënën se ka...

Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA, njoftoi të hënën se ka konfirmuar ekzistencën e ujit në zonat e ndriçuara të Hënës, duke sinjalizuar se uji mund të jetë i pranishëm më gjerësisht se ç’mendohej më parë. NASA tha se zbulimi u konfirmua nga Obzervatori Stratosferik për Astronominë me Rreze Infra të Kuqe i njohur me inicialet […]

Lexo më shumë

Shfarosen insektet që ishin armiqtë më të mëdhenjë të bletëve

Shfarosen insektet që ishin armiqtë më të mëdhenjë të bletëve

Publikuar më 25.10.2020
Foleja e parë e bletëve gjigande aziatike e gjetur në SHBA ë...

Foleja e parë e bletëve gjigande aziatike e gjetur në SHBA është shkatërruar me sukses nga shkencëtarët. Foleja, në shtetin e Uashingtonit, u gjet duke vendosur pajisje gjurmuese në brirë dhe u thith nga një pemë duke përdorur një gete vakumi. Insektet e specieve invazive, të njohura si “brirë vrasjesh”, kanë një pickim të fuqishëm […]

Lexo më shumë

E frikshme në Durrës, krijohet tornado, çfarë dëshmojnë banorët (VIDEO)

E frikshme në Durrës, krijohet tornado, çfarë dëshmojnë banorët (VIDEO)

Publikuar më 25.10.2020
Një vorbull ajri është shfaqur në bregdetin e Gjirit të Lalë...

Një vorbull ajri është shfaqur në bregdetin e Gjirit të Lalëzit mëngjesin e kësaj të diele. Videoja është regjistruar nga disa banorë të zonës, të cilët dëshmojnë se vorbulla është afruar shumë pranë bregut dhe rreth 500 metra larg tij ajo është shpërndarë. Sakaq, deri më tani nuk raportohet asnjë dëme.

Lexo më shumë

Rama shfaqet si kurrë më parë/ Me puthje dhe lule, i uron bashkëshortes datën e veçantë

Rama shfaqet si kurrë më parë/ Me puthje dhe lule, i uron bashkëshortes datën e veçantë

Publikuar më 24.10.2020
Kryeministri Edi Rama, ka publikuar një foto në llogarinë e ...

Kryeministri Edi Rama, ka publikuar një foto në llogarinë e tij të ‘Instagramit’, ku shfaqet shumë ndryshe nga sa jemi mësuar të shohim, me bashkëshorten. Si kurrë më parë, kryeministri ka ndarë një foto teksa puth Lindën dhe i dhuron lule. Të dy të veshur me të bardha dhe lule në dorë, Rama i uron […]

Lexo më shumë

SHBA: Jemi drejt krijimit të maskës që vret në ajër koronavirusin

SHBA: Jemi drejt krijimit të maskës që vret në ajër koronavirusin

Publikuar më 23.10.2020
Një zbulim shumë i rëndësishëm po ndodh në SHBA. Në vend që ...

Një zbulim shumë i rëndësishëm po ndodh në SHBA. Në vend që ta filtrojë, një maskë elektrike mund ta vrasë koronavirusin duke e kaluar ajrin që thithim në një sitë bakri me nxehtësi 90 gradë. Ky është projekti i prestigjiozes MIT (Instituti i Teknologjisë së Masaçusetsit) në SHBA. Bëhet fjalë për një maskë me bateri […]

Lexo më shumë

Zbuloni rastet kur qentë janë më të fuqishëm se politikanët

Zbuloni rastet kur qentë janë më të fuqishëm se politikanët

Publikuar më 23.10.2020
Tani e njohim grupin më të fuqishëm të lobit në Belgjikë. Jo...

Tani e njohim grupin më të fuqishëm të lobit në Belgjikë. Jo, nuk janë sindikatat, muratorët ose prodhuesit e birrës Trappist, por shëtitësit e qenve natën vonë. Duket se kur bronzi i lartë belg po diskutonte se si të frenohej përhapja e koronavirusit dhe vendosi të ndiqte Francën në vendosjen e një shtetrrethimi natën, ata […]

Lexo më shumë