×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Antishqiptarizmi, virusi që rrezikon Kosovën

Koço Kokëdhima

Qeveria e Kosovës vendosi mbrëmë që të kufizojë lëvizjet e qytetarëve për shkak të parandalimit të përhapjes së koronavirusit. Por ky vendim u cilësua antikushtetues nga Presidenca e Kosovës, që u bëri thirrje qytetarëve dhe institucioneve që të mos ta respektojnë. Për partinë ‘Zgjidhja’ përplasjet e rënda ndërinstitucionale të kohëve të fundit janë me pasoja të mëdha për interesat shqiptare në Kosovë e më gjerë dhe nuk kanë lidhje me forcimin e luftës kundër pandemisë që kërcënon botën, apo kushtetuetshmërinë e vendimit të firmosur nga Kurti, por me interesat që shërbejnë një grusht politikanësh në të dy anët tona të kufirit.

Antishqiptarizmi i politikanëve të korruptuar dhe kompromentuar në Shqipëri e Kosovë është virusi më i rrezikshëm për interesat e kombit shqiptar. Kujt i shërben mocioni për rrëzimin e qeverisë 50 ditore dhe largimin nga pushtetit të Vetëvendosjes, forcës së parë politike në Kosovë, pas zgjedhjeve të 6 tetorit 2019? “Zgjidhja” e mbështeti vendimin e qeverisë së ish-kryeministrit Haradinaj në nëntor 2018 për vendosjen e taksës 100 për qind për mallrat serbe dhe boshnjake si përgjigje ndaj sabotimit të njohjes së Kosovës si shtet të pavarur.

‘Zgjidhja’ ishte dhe është kundër pazareve me tokat shqiptare në këmbim të njohjes nga Serbia. Po ashtu ajo mbështeti strategjinë e qeverisë së Kurtit për heqjen e taksës 100 për qind dhe vendosjen e reciprocitetit me Serbinë. Shqiptarët nuk duan asnjë pazar për të këmbyer trojet e tyre të copëtuara gati një shekull më parë. “Zgjidhja” bashkohet me apelin e pesë ambasadave të vendeve të fuqishme aleate në Kosovë (Quint) për liderët politikë që të fokusohen në luftën kundër koronavirusit.

Kosovës i duhet stabilitet politik dhe respekt reciprok ndërinstitucional më shumë se kurrë. Politikanët që përpiqen të shfrytëzojnë këtë situatë kritike për të krijuar një krizë politike në Kosovë e bëjnë këtë më së shumti për interesat e tyre vetiake apo për llogari të interesave të huaja dhe tjetërsimin e trojeve shqiptare gjoja për të fituar njohje të Kosovës. Cilado qoftë nga këto, ajo mbetet një zgjedhje e turpshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Brenga e një emigranti!

Brenga e një emigranti!

Publikuar më 05.08.2020
Silvana Begaj I dashur baba! (Ajo që e vuante mosbindjen tim...

Silvana Begaj I dashur baba! (Ajo që e vuante mosbindjen time si fëmijë ishte mami. Por le të jetë kjo letër vetëm e jona. Vetëm e ne të dyve.) E di, nëse unë të shkruaj një letër ti do mendosh se dua të të kërkoj dicka dhe mënyra më e mirë për të të bindur […]

Lexo më shumë

Diaspora nuk ka nevojë për mashtrime

Diaspora nuk ka nevojë për mashtrime

Publikuar më 05.08.2020
Anxhela Likrama Kryetare e Forumit të Politikave në partinë ...

Anxhela Likrama Kryetare e Forumit të Politikave në partinë ‘Zgjidhja’ Tenderi për blerjen e 2000 lojërave “Mos u nxeh” organizuar nga Qendra e Botimeve për Diasporën, në varësi të ministrit të shtetit për Diasporën, nuk është lojë “novative” apo një program plotësues i mësimdhënies për fëmijët, siç u munduan ta justifikojnë drejtuesit e saj. Është […]

Lexo më shumë

Ndryshimi i vetëm që i duhet bërë kushtetutës

Ndryshimi i vetëm që i duhet bërë kushtetutës

Publikuar më 30.07.2020
Koço Kokëdhima Rilindja i vuri sot një mballomë tjetër Kusht...

Koço Kokëdhima Rilindja i vuri sot një mballomë tjetër Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, me 106 votat gjoja për listat e hapura që do jenë sërish të kryetarëve dhe ndalimin e koalicioneve paragjedhore. Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë u bë copash me amendimet e viteve 2007, 2008, 2012, 2015, 2016 dhe ndryshimin e sotëm, si […]

Lexo më shumë

Tmerri i kryetarëve nga listat e hapura

Tmerri i kryetarëve nga listat e hapura

Publikuar më 28.07.2020
Koço Kokëdhima Këmbëngulja e Ramës që më 30 korrik, me deput...

Koço Kokëdhima Këmbëngulja e Ramës që më 30 korrik, me deputetët e emëruar, të votojë ‘hapjen’ e pjesshme të listave të kandidatëve për deputetë, ku sërish vendosin kryetarët e partive, tregon frikën personale për t’u përballur me votën popullore. Partitë e vjetra ishin dhe janë bashkë në çdo maskaradë zgjedhore, siç tregoi sot edhe një […]

Lexo më shumë

Vërini gishtin kokës, vala e dytë Coronas do të vijë!

Vërini gishtin kokës, vala e dytë Coronas do të vijë!

Publikuar më 28.07.2020
Me një çmim të lartë ne arritëm ta mbajnë nën kontroll kurbë...

Me një çmim të lartë ne arritëm ta mbajnë nën kontroll kurbën e infeksionit me Sars-CoV-2. Por nëse tani nuk përpiqemi të gjithë bashkë do ta çojmë dëm suksesin e arritur në luftën kundër COVID-19, mendon Fabian Schmidt. Shumë vende të botës reaguan ndaj pandemisë Corona  me kohë duke marrë masat e izolimit si dhe […]

Lexo më shumë

T’i kthejmë çdo shqiptari dinjitetin e humbur nga skamja!

T’i kthejmë çdo shqiptari dinjitetin e humbur nga skamja!

Publikuar më 28.07.2020
Silvana Begaj A ke para?- Jo! Ti je askush, Ti je asgjë! A k...

Silvana Begaj A ke para?- Jo! Ti je askush, Ti je asgjë! A ke para?-Po ! Ti je gjithkush, Ti je gjithçka! “Varfëria është uri. Varfëria është mungesa e një strehe. Varfëria është të qenit i sëmurë dhe të mos kesh mundësi për t’u vizituar tek doktori. Varfëria është të mos kesh akses në edukim […]

Lexo më shumë

Kur televizioni publik fle

Kur televizioni publik fle

Publikuar më 27.07.2020
Vladimir Lulaj Nënkryetar i partisë ‘Zgjidhja’ Prej vitesh, ...

Vladimir Lulaj Nënkryetar i partisë ‘Zgjidhja’ Prej vitesh, televizioni publik “fle”, përton t’i bëjë oponencë konstruktive pushteteve të përkohshëm politikë, që vazhdimisht sillen në menyre destruktive dhe nuk përfaqësojnë interesat themelore të shtetit Juridik. Kater pushtetet kryesore të shoqërisë sonë (pushtetet e pavarur shtetërore legjislative, ekzekutive, gjyqësor dhe mediatik), prej kohësh ndihen të “droguar..” dhe […]

Lexo më shumë

Për zgjedhjet universitare

Për zgjedhjet universitare

Publikuar më 27.07.2020
Nga: Rezart Prifti Para 7 vjetësh kur fillova punë në Univer...

Nga: Rezart Prifti Para 7 vjetësh kur fillova punë në Universitetin e Tiranës si rishtar, idealist, zelltar dhe me një frymë inovative u ngërdhesha mes asaj si është dhe të paktën se si mendoja unë se si duhet të ishte. Rrugës nuk humba as të qenit rishtar, idealist, zelltar, apo frymën inovative, por mësova disa […]

Lexo më shumë