×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Anthony Blinken merr frenat e politikës së jashtme amerikane, ja sfidat e tij

Antony Blinken u konfirmua si Sekretar i Shtetit të martën, duke marrë frenat e politikës së jashtme të SHBA mes sfidave të mëdha globale dhe viteve të trazirave në Departamentin e Shtetit.

Blinken fitoi miratimin dypartiak në Senat, me një votim prej 78-22. Ai pritet të fillojë punën pothuajse menjëherë, duke përfshirë adresimin e fuqisë punëtore në Foggy Bottom. Blinken, një ndihmës i vjetër i Presidentit Joe Biden, është një ithtar i fortë i kthimit drejt aleancave ndërkombëtare për më tej interesat e SHBA. CV-ja e tij përfshin të ketë shërbyer si zëvendës këshilltar i sigurimit kombëtar dhe zëvendës sekretar i Shtetit gjatë administratës së Obamës.

Blinken bëhet kryediplomati i SHBA ndërsa SHBA përballet me prova në fronte të shumëfishta, përfshirë: një pandemi që ka vrarë 2.1 milion njerëz në të gjithë botën dhe ekonomitë e shkatërruara; një Kinë në rritje dhe gjithnjë e më agresive; një Lindje e Mesme e trazuar nga tensionet midis Iranit dhe fqinjëve të tij; dhe një rraskapitje në rritje midis amerikanëve me luftën në Afganistan. Ai është zotuar të bëjë “përulësinë dhe besimin” gurët themelorë të qasjes së tij në punë, një reflektim i pikëpamjes së ekipit të Biden se si Amerika duhet të sillet në një botë ku Uashingtoni, D.C., nuk është e vetmja qendër e fuqisë.

Seanca dëgjimore e konfirmimit të Senatit 58-vjeçar shkoi relativisht pa probleme, me republikanët që shprehnin kënaqësi disa herë se sa shpesh Blinken binte dakord me ta.

Për shembull, Blinken tha se ish Presidenti Donald Trump kishte të drejtë të merrte një qëndrim më të ashpër ndaj Kinës, megjithëse ai nuk ishte dakord me disa nga taktikat e përdorura nga administrata e mëparshme. Ai gjithashtu tregoi se ai do të mbështeste mbajtjen e disa sanksioneve të lidhura me terrorizmin ndaj qeverisë së udhëhequr nga islamikët në Iran, pavarësisht qëllimit të administratës Biden për t’u bashkuar me marrëveshjen bërthamore të Iranit, të cilën Trump e hoqi në 2018. Disa republikanë votuan kundër Blinken. Ata përfshinin senatorin Rand Paul të Kentucky, i cili u ankua përpara votimit të së martës rreth mbështetjes së kaluar të Blinken për ndërhyrjet ushtarake të SHBA në vende si Libia. Ai argumentoi se Blinken nuk ka mësuar mësimet nga kaosi që ka ndjekur ndërhyrje të tilla. “Kundërshtimi im i Z. Blinken për të qenë Sekretar i Shtetit nuk është aq shumë sepse unë kundërshtoj administratën. Është sepse unë kundërshtoj konsensusin dypartiak për luftë”, tha Paul.

Blinken fitoi shumë vlerësime përpara votimit të Senatit, gjithashtu. Demokrati më i lartë në Komitetin e Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit, Bob Menendez i New Jersey, tha se Blinken ishte “i zhytur në mendime” dhe “në gjendje të merrej me çështjet sfiduese më komplekse me të cilat përballej vendi ynë, dhe i përkushtuar për të angazhuar Kongresin”.

Blinken ka theksuar prej kohësh rëndësinë e Shteteve të Bashkuara që punojnë me aleatët ndërkombëtarë për të përparuar interesat e tyre, duke përfshirë qëndrimin ndaj Pekinit. Ai ka kritikuar ashpër Trump dhe ndihmësit e ish-presidentit për ndjekjen e qasjeve më të njëanshme drejt diplomacisë.

Në të njëjtën kohë, Blinken ka argumentuar se Amerika duhet të jetë e hapur për të bashkëpunuar me kundërshtarë si Kina dhe Rusia, veçanërisht në sfidat transnacionale siç është pandemia e koronavirusit dhe ndryshimi i klimës.

Nën Blinken, Departamenti i Shtetit pritet të ndihmojë rindërtimin e programit amerikan të zhvendosjes së refugjatëve, të cilin Trump gati e shpërbëu pasi kufizonte rrënjësisht numrin e refugjatëve të pranuar çdo vit.

Blinken është i njohur mirë në Foggy Bottom, ku ai shërbeu si zëvendës i John Kerry nga 2015 në 2017. Ky familjaritet mund ta ndihmojë atë të adresojë moralin e Departamentit të Shtetit: Oficerët e Shërbimit të Jashtëm dhe zyrtarë të tjerë shpesh ndiheshin të margjinalizuar nën Trump, i cili përgjithësisht i injoronte këshillat e tyre dhe i akuzoi ata si anëtarë të një “Deep State” të vendosur për të penguar politikat e tij.

Sekretari i parë i Shtetit i Trump, Rex Tillerson, shpesh mënjanoi zyrtarët e karrierës dhe përqendroi vendimmarrjen në duart e disa ndihmësve të lartë. Sekretari i dytë i Shtetit i Trump, Mike Pompeo, e përmirësoi moralin kur ai mori për herë të parë, por shumë shpejt humbi besimin e shumë diplomatëve veteranë. Refuzimi i tij për të dalë me Marie Yovanovitch, ish-ambasadorja amerikane në Ukrainë e përfshirë në gjyqin e parë të fajësimit të Trump, ishte një pikë e veçantë e dhimbshme.

Punonjësit e departamentit thonë se do të shikojnë nga afër se sa në radhët e tyre do të ngrihen në pozicionet më të larta në Departamentin e Shtetit dhe Këshillin e Sigurimit Kombëtar nën Biden dhe Blinken.

Deri më tani, shumë nga vendet e para të punës kanë shkuar në emërime të jashtme politike ose ish zyrtarë të karrierës të cilët u larguan nga qeveria para ose nën Trump. Por shumë role kryesore mbeten të paplotësuara, duke përfshirë një numër ndihmës sekretarësh të pozicioneve të shtetit që mund t’u shkojnë zyrtarëve aktualë të karrierës.

Blinken ka diplomacinë në gjak. Babai i tij, Donald Blinken, është një ish-ambasador i SHBA në Hungari dhe xhaxhai i tij, Alan Blinken, shërbeu si ambasador i SHBA në Belgjikë.

Blinken gjithashtu u ndikua thellësisht nga njerku i tij, Samuel Pisar, avokat ndërkombëtar që mbijetoi Holokaustin dhe më vonë mbrojti idenë e rritjes së lidhjeve tregtare si një mjet për arritjen e paqes midis fuqive rivale.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Çfarë po ndodh në Greqi? 7 oficerë policie plagosen nga qytetarët, ja shkaku (Foto+Video)

Çfarë po ndodh në Greqi? 7 oficerë policie plagosen nga qytetarët, ja shkaku (Foto+Video)

Publikuar më 07.03.2021
Oficerët e policisë në Greqi u sulmuan në orën 3 pasdite të ...

Oficerët e policisë në Greqi u sulmuan në orën 3 pasdite të së dielës. Një grup prej 30 personash thuhet se sulmuan katër oficerë policie, të cilët po kryenin kontrolle për përdorimin e maskës, distancat dhe lëvizjet e paligjshme. Ajo që pasoi ishte një betejë më vete me policinë duke kërkuar përforcime nga forcat DIAS […]

Lexo më shumë

Në Maqedoninë e Veriut arrijnë 3.000 vaksina ruse

Në Maqedoninë e Veriut arrijnë 3.000 vaksina ruse

Publikuar më 07.03.2021
Të dielën në Maqedoninë e Veriut kanë arritur 3.000 vaksina ...

Të dielën në Maqedoninë e Veriut kanë arritur 3.000 vaksina ruse Sputnik V, nga rreth 200.000 sa janë porositur nga Rusia për vaksinimin e popullatës për mbrojtje nga koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, i cili së bashku me ambasadorin rus Sergej Bazdnikin, kanë dalë për të pritur vaksinat në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit, tha […]

Lexo më shumë

Kosovë/ Nëntë viktima dhe 548 të infektuar me koronavirus

Kosovë/ Nëntë viktima dhe 548 të infektuar me koronavirus

Publikuar më 07.03.2021
Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar të dielë...

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar të dielën 548 raste me koronavirus, pas testimit të 4.193 mostrave në institucionet publike dhe ato private. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), më 7 mars janë regjistruar nëntë viktima. “Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjakovë 2 raste (80, 76 vjeç), Mitrovicë 2 raste (84, […]

Lexo më shumë

FOTO/ Aksident i frikshëm automobilistik, kamioni del nga autostrada, shoferi dërgohet me urgjencë në spital!

FOTO/ Aksident i frikshëm automobilistik, kamioni del nga autostrada, shoferi dërgohet me urgjencë në spital!

Publikuar më 07.03.2021
Një aksident i rëndë ka ndodhur në një zonë me qarkullim të ...

Një aksident i rëndë ka ndodhur në një zonë me qarkullim të lartë në Greqi. Bllokimi i trafikut aktualisht po mbizotëron në zonën e Kifissos për shkak të këtij aksidenti automobilistik. Siç mund të shihet në foto, kamioni ktheu kursin dhe si rezultat ra në parmakët mbrojtës. Për shkak të trafikut ka një ndalim trafiku […]

Lexo më shumë

OBSH: Rritet numri i infektimeve me COVID-19 në Europë, varianti britanik dominues

OBSH: Rritet numri i infektimeve me COVID-19 në Europë, varianti britanik dominues

Publikuar më 07.03.2021
Numri i rasteve të infektimit me koronavirus është duke u rr...

Numri i rasteve të infektimit me koronavirus është duke u rritur sërish në gjithë Evropën, duke i dhënë fund trendit gjashtë javor të rënies, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Evropa ka regjistruar 1 milion të infektuar javën e kaluar, 9 për qind më shumë sesa java paraprake. Rritja e numrit të rasteve është nxitur […]

Lexo më shumë

“Nuk mund të mbrohesha edhe pse isha sportiste”/ Zyrtarja e lartë greke: Ata u përpoqën të më përdhunonin kur isha 15 vjeçe

“Nuk mund të mbrohesha edhe pse isha sportiste”/ Zyrtarja e lartë greke: Ata u përpoqën të më përdhunonin kur isha 15 vjeçe

Publikuar më 07.03.2021
Ish-Ministrja e Kulturës greke, Lydia Koniordou foli për ank...

Ish-Ministrja e Kulturës greke, Lydia Koniordou foli për ankesat në lidhje me ngacmimet seksuale, duke theksuar se në asnjë rast nuk duhet të njollosen viktimat. Duke folur në Open dhe emisionin “Ela, Hamogela”, Znj. Koniordou iu përgjigj Ministres së Kulturës, Lina Mendoni, duke thënë se përmendja e emrit të saj ishte për të ardhur keq […]

Lexo më shumë

Angela Merkel/ Ulja e popullaritetit të partisë së saj, faktor janë normat e ngadalta të vaksinimit

Angela Merkel/ Ulja e popullaritetit të partisë së saj, faktor janë normat e ngadalta të vaksinimit

Publikuar më 07.03.2021
Konservatorët e Angela Merkel kanë rënë me 32% në vota, nga ...

Konservatorët e Angela Merkel kanë rënë me 32% në vota, nga 32.9% në zgjedhjet e fundit parlamentare, midis kritikave ndaj pandemisë, sipas një sondazhi të publikuar sot. Kjo është një rënie prej dy pikësh në një javë dhe gjithashtu niveli më i ulët në të cilin Bashkimin Kristian Demokratik (CDU) i kancelares dhe aleati i […]

Lexo më shumë

Kryeministri i Malit të Zi: Kurrë nuk do ta pranoja pavarësinë e Kosovës

Kryeministri i Malit të Zi: Kurrë nuk do ta pranoja pavarësinë e Kosovës

Publikuar më 07.03.2021
Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç, ka deklaruar...

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç, ka deklaruar se sikur ai të kishte qenë në krye të qeverisë malazeze në vitin 2008, shteti i tij kurrë nuk do ta kishte njohur pavarësinë e Kosovës. Kreu i qeverisë së Malit të Zi në një intervistë për gazetën serbe “Blic” ka thënë çështja e Kosovës, për […]

Lexo më shumë