×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Anija turke kthehet në shtëpi, rriten shprest për një ulje të tensioneve mes Greqisë dhe Turqisë

Pas muajsh tensionesh të ashpra midis Greqisë dhe Turqisë, ka një dritë shprese se situata po qetësohet.

Oruç Reis, një anije sizmike turke, u kthye në portin në Antalia në fundjavë, pak më shumë se një muaj pasi hyri në ujërat e pretenduara nga Greqia – pjesë e përpjekjeve më të gjera të Ankarasë për kërkimin e energjisë në ujërat e diskutueshme në Mesdheun Lindor, të cilat e kanë vënë atë kundër Greqisë dhe Qipros, të cilët i konsiderojnë zonat ku Turqia po kërkon për hidrokarbure pjesë e rafteve të tyre kontinentale.

“Turqia ka ende kohë, para dhe pas samitit të BE [më 24-25 shtator], për të vazhduar me këtë hap të parë inkurajues të shkëputjes nga kjo krizë dhe de-përshkallëzimit në Egje dhe Mesdhe”, tha Kryeministri Grek, Kyriakos Mitsotakis të marten, pas një takimi me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel, i cili po viziton Athinën.

“De-përshkallëzimi në Egje dhe Mesdhe duhet të ketë vazhdimësi, duhet të ketë qëndrueshmëri, sepse kjo është mënyra e vetme për të krijuar terrenin e nevojshëm, të përshtatshëm për një dialog të frytshëm”, tha Mitsotakis.

Ai shtoi se “është koha që mbështetja e Evropës të kalojë nga fjalët në veprime, për t’u shprehur në solidaritet të prekshëm”.

Michel përsëriti thirrjen e tij për një konferencë ndërkombëtare për të adresuar çështjet në rajon dhe shtoi: “Ne duhet të punojmë së bashku për të parë se si përparojmë. Ne duhet të jemi të rreptë në mënyrë që të respektohen parimet, për Greqinë, Qipron dhe të gjitha vendet anëtare. Nëse ka respekt për vlerat e përbashkëta, kjo do të jetë shumë e rëndësishme”.

Përpjekjet diplomatike, të drejtuara nga Gjermania dhe SHBA, janë duke vazhduar, me disa zyrtarë që tregojnë se bisedimet midis Athinës dhe Ankarasë mund të fillojnë në ditët në vijim.

Përfaqësuesit ushtarakë grekë dhe turq u takuan tashmë të martën për bisedime nën ndërmjetësimin e NATO-s në selinë e organizatës në Bruksel për krijimin e një mekanizmi de-konfliktual. Ministrat e jashtëm të të dy vendeve, Nikos Dendias dhe Mevlüt Çavuşoğlu, shprehën pikëpamjet e tyre mbi rrugën përpara në artikujt e botuar të martën nga gazeta greke Kathimerini, në atë që shihet si një provë për dialogun.

“Të drejtat sovrane në zonat detare nuk janë as produkt i perceptimit individual të ligjit dhe ato nuk ndryshojnë sipas korrelacionit të madhësisë dhe fuqisë midis shteteve”, shkroi Dendias ndërsa i bëri thirrje Turqisë të respektojë të drejtën ndërkombëtare, të angazhohet në dialog dhe të përmbahet nga kërcënimet.

Çavuşoglu gjithashtu këmbënguli në nevojën për dialog, por pa parakushte. “Parakushtet krijojnë kundër-parakushte (më besoni, ne mund të dalim me disa nga tonat) dhe kështu nuk janë një mënyrë e mirë për të kërkuar bisedime midis dy fqinjëve”, shkroi ai në gazetë.

Dendias e quajti largimin e anijes turke të kërkimit “një hap pozitiv”, megjithëse ai tha se ishte shoqëruar me retorikë kërcënuese.

“Duke njohur këtë hap pozitiv, ne presim që Turqia të tregojë qëndrueshmëri dhe vazhdimësi në veprimet e saj, në një drejtim pozitiv, në mënyrë që të jetë në gjendje të fillojë bisedimet”, tha Dendias pas takimit me homologun e tij egjiptian Sameh Shoukry në Athinë. Në gusht, Greqia dhe Egjipti nënshkruan një marrëveshje kufitare detare, shumë për irritimin e Ankarasë, e cila e quajti atë “të pavlefshme” dhe pretendoi zonën në fjalë “shtrihet në shelfin kontinental turk”. Bisedimet hulumtuese, të cilat ishin vendosur të shpalleshin zyrtarisht të nesërmen, u ndërprenë menjëherë.

Këshilli i Sigurimit Kombëtar të ShBA përshëndeti largimin e Oruç Reis dhe përsëriti nevojën për dialog.

Kthimi i anijes në port “është një hap i rëndësishëm. Shtetet e Bashkuara mbështesin dialogun midis Greqisë dhe Turqisë si mënyra e vetme për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve të vazhdueshme në Mesdheun Lindor”, NSC postoi në Twitter.

Megjithatë, Turqia thotë se ajo ka tërhequr Oruç Reis thjesht për të kryer mirëmbajtjen e planifikuar tashmë dhe se anija do të kthehej në zonë. Duke reaguar ndaj deklaratave që përshkruajnë nisjen e anijes si një shenjë pozitive, Çavuşoglu u tha mediave turke të hënën: “Nëse ata do të na kishin pyetur ne, ne do t’u kishim thënë atyre se ishte për mirëmbajtje”.

Anija turke kishte qenë në zonën direkt në jug të ishujve grekë Karpathos, Rhodes dhe Kastellorizo ​​që nga 10 gushti. Si rezultat, flotilat turke dhe greke ishin përballur me njëri-tjetrin për javë të tëra, me frikën se një përshkallëzim aksidental ose i qëllimshëm mund të ndezte një konflikt i plotë.

Duke folur gjatë një debati në Parlamentin Evropian të Martën, shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell tha se “situata në Mesdheun Lindor kërkon një angazhim urgjent dhe kolektiv”.

Ai u bëri thirrje udhëheqësve të BE që u takuan më vonë këtë muaj “për të krijuar hapësirën e nevojshme urgjente për të punuar me udhëheqjen Turke, për të arritur një de-përshkallëzim që do të lejojë të ndjekë zgjidhje të qëndrueshme për problemet themelore të krizës së sotme”.

Sekretari i Shtetit i SHBA, Mike Pompeo gjithashtu u bëri thirrje të dy palëve “të ulin tensionin” dhe “gjurmën ushtarake” në rajon dhe u kërkoi të gjitha palëve të zgjidhnin mosmarrëveshjet e tyre rreth të drejtave detare sipas konventave ndërkombëtare, “pa përdorimin e fuqisë ushtarake por përmes mekanizmave normalë”.

Pompeo bëri një vizitë në Qipro gjatë fundjavës, ku u takua me Presidentin Nicos Anastasiades dhe Ministrin e Jashtëm Nikos Christodoulides dhe bëri thirrje për një zgjidhje diplomatike të krizës. Ai nuk vizitoi veriun turk të ishullit të ndarë, për zhgënjim të udhëheqësit të tij Mustafa Akıncı.

Qipro dhe SHBA gjithashtu nënshkruan një marrëveshje për të krijuar një qendër trajnimi të sigurisë, disa ditë pasi SHBA hoqi embargon e saj 33-vjeçare të armëve në ishull.

“Ne i ftojmë SHBA të kthehen në politikën e neutralitetit që ndjek tradicionalisht në ishullin e Qipros dhe të kontribuojnë në përpjekjet që synojnë zgjidhjen e çështjes së Qipros”, tha Ministria e Jashtme turke të hënën.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eksperti nga Izraeli thirrje Kosovës: Mendohuni mirë para se të hapni ambasadën në Jeruzalem!

Eksperti nga Izraeli thirrje Kosovës: Mendohuni mirë para se të hapni ambasadën në Jeruzalem!

Publikuar më 25.09.2020
Yonatan Touval, studiues pranë Institutit të Izraelit për Po...

Yonatan Touval, studiues pranë Institutit të Izraelit për Politikat e Jashtme Rajonale, thotë në një intervistë për gaetën “Shekulli”, se njohja e Kosovës nga Izraeli, 12 vjet pas shpalljes së pavarësisë, është një ‘koncension’ taktik ndaj Donald Trump. Shqetësimet se pavarësia e Kosovës do t’i nxiste ndjenjat secesioniste në Izrael, nuk janë më dominuese, sipas […]

Lexo më shumë

Të tjera arrestime të ish-pjesëtarëve të UÇK-së nga Gjykata Speciale

Të tjera arrestime të ish-pjesëtarëve të UÇK-së nga Gjykata Speciale

Publikuar më 25.09.2020
Arrestimi i djeshëm i Salih Mustafës në ditët në vijim mund ...

Arrestimi i djeshëm i Salih Mustafës në ditët në vijim mund të shoqërohet edhe me arrestime të tjera. Pas një dekade hetimesh intensive, dje, Prokuroria Speciale e Tribunalit të Hagës e ka bërë sefte, duke e realizuar arrestimin e parë, atë të Salih Mustafës, i njohur si Cali. Prokuroria, në një njoftim për shtyp, ka […]

Lexo më shumë

Siguria në Ballkanin Perëndimor dhe frika kineze, Mike Pompeo zbret në Kroaci

Siguria në Ballkanin Perëndimor dhe frika kineze, Mike Pompeo zbret në Kroaci

Publikuar më 25.09.2020
Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo do të vizitojë Kroaci...

Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo do të vizitojë Kroacinë javën e ardhshme, ku ai do të diskutojë heqjen e kërkesave për viza për shtetasit kroatë, taksimin e dyfishtë dhe Ballkanin Perëndimor, tha të enjten (24 shtator) ministri i jashtëm Goran Grliç Radman. Radman tha se çështja e teknologjisë 5G dhe ajo kineze do […]

Lexo më shumë

Marko Gjuriç: Do e kthejmë pronën serbe në Kosovë

Marko Gjuriç: Do e kthejmë pronën serbe në Kosovë

Publikuar më 25.09.2020
Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në qeverinë se...

Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në qeverinë serbe, Marko Gjuriç, që njëherësh është edhe shef i delegacionit të Serbisë në dialog, në kuadër të nivelit të ekspertëve, ka thënë se të hënën do të zhvillohet një takim i radhës në Bruksel ku do të bisedohet në nivel teknik për, siç tha ai, kthimin […]

Lexo më shumë

Grenell jep lajmin, Liqeni i Ujmanit tashmë do të quhet “Liqeni Trump”

Grenell jep lajmin, Liqeni i Ujmanit tashmë do të quhet “Liqeni Trump”

Publikuar më 25.09.2020
Liqeni i Ujmanit tashmë do të ketë një tjetër emër, ndërsa a...

Liqeni i Ujmanit tashmë do të ketë një tjetër emër, ndërsa ai do quhet “Liqeni Trump”. Lajmi është publikuar nga i dërguari i presidentit të SHBA për dialogun, Kosovë-Serbi, Richard Grenell. Me një shënim në “twitter”, emisari për dialogun thotë se të dy shtete janë pajtuar, që liqeni të mbajnë emrin e shefit të Shtëpisë […]

Lexo më shumë

Kosova drejt “shërimit”, asnjë viktimë nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Kosova drejt “shërimit”, asnjë viktimë nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Publikuar më 24.09.2020
Gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovë janë testuar gjithsej 59...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovë janë testuar gjithsej 592 mostra të marra prej të cilëve rezultojnë 63 raste pozitive me Covid-19. Brenda 24 orëve nuk është raportuar asnjë viktimë si pasojë e koronavirusit. Numri total i rasteve pozitive që nga fillimi i pandemisë është 15.333 raste ndërsa kanë humbur betejën me Covid-19 616 […]

Lexo më shumë

Ish-pjesëtari i UÇK-së, Sali Mustafa i arrestuari i parë nga Gjykata Speciale

Ish-pjesëtari i UÇK-së, Sali Mustafa i arrestuari i parë nga Gjykata Speciale

Publikuar më 24.09.2020
Zyra e Prokurorit të Specializuar ka konfirmuar se sot ka ar...

Zyra e Prokurorit të Specializuar ka konfirmuar se sot ka arrestuar Sali Mustafën në bazë të një fletarrestimi. Urdhri për transferim dhe aktakuzës së konfirmuar, të lëshuara nga një gjykatës i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara të Kosovës. Në njoftim bëhet e ditur se Mustafa po transferohet në objektin e paraburgimit të Dhomave të […]

Lexo më shumë

Turqia dhe Greqia të gatshme për dialog

Turqia dhe Greqia të gatshme për dialog

Publikuar më 24.09.2020
Presidenca turke ishte e para, e cila publikoi lajmin se pal...

Presidenca turke ishte e para, e cila publikoi lajmin se palët kanë rënë dakord që të bisedojnë për shpuarjet dhe kërkimet e gazit në pjesën lindore të Detit Mesdhe. Ecuria e bisedimeve do të varet nga hapi i ardhshëm i Greqisë, mendon presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, kumtoi zyra e tij. “Impulsi për shtendosje […]

Lexo më shumë