×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Anglezët kanë ‘bërë veprime jo miqësore’/ Rusia ndalon hyrjen e 25 diplomatëve britanikë në vend

Rusia vendosi të shtunën sanksione ndaj 25 diplomatëve britanikë në një lëvizje që e përshkroi si një përgjigje ndaj ndëshkimeve të Mbretërisë së Bashkuar kundër zyrtarëve rusë për pretendime të abuzimeve të të drejtave të njeriut në fillim të këtij viti.

Masa është e fundit në një seri konfrontimesh midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Rusisë, marrëdhëniet e së cilës janë tensionuar gjithnjë e më shumë që nga përpjekja për vrasjen e agjentit të dyfishtë rus Sergei Skripal në tokën britanike në 2018.

Në një deklaratë, ministria e jashtme e Rusisë tha se “në përgjigje të veprimeve jo miqësore të autoriteteve britanike dhe në bazë të parimit të reciprocitetit, pala ruse mori një vendim për të vendosur sanksione personale kundër 25 përfaqësuesve britanikë të cilëve u ndalohet hyrja në Federata Ruse.” Moska nuk përmendi se cilët diplomatë të Mbretërisë së Bashkuar do të preken.

Qeveria britanike në korrik njoftoi se kishte ndaluar 25 shtetas rusë të hynin në Mbretërinë e Bashkuar, si dhe ngrirjen e disa prej pasurive të tyre ndërkombëtare, në lidhje me vdekjen e Sergei Magnitsky, një avokat rus i cili vdiq në paraburgim në 2009 pasi zbuloi korrupsionin të lidhur me disa zyrtarë të nivelit të lartë lokal.

Kremlini ka mohuar në mënyrë të përsëritur çdo keqbërje në këtë rast dhe e përshkroi përgjigjen e Britanisë si një përpjekje për të ndërhyrë në punët e brendshme ruse.

Dominic Raab, sekretari i jashtëm britanik, tha se vendimi për të synuar diplomatët rusë me sanksione ishte pjesë e përpjekjes së Mbretërisë së Bashkuar për të mbështetur të drejtat globale të njeriut. “Kjo është një demonstrim i angazhimit të Britanisë Globale për të vepruar si një forcë për të mirë në botë”, tha ai në korrik.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Biden dhe Merkel do të takohen në Shtëpinë e Bardhë në korrik

Biden dhe Merkel do të takohen në Shtëpinë e Bardhë në korrik

Publikuar më 11.06.2021
Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vizitojë Shtëpinë e ...

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vizitojë Shtëpinë e Bardhë në muajin korrik. Kështu Merkel bëhet udhëheqësja e tretë e huaj që takon personalisht Presidentin Joe Biden në Uashington që kur ai mori detyrën në fillim të këtij viti. Takimi i nivelit të lartë, i planifikuar për në 15 korrik, “do të afirmojë lidhjet e […]

Lexo më shumë

SOBR, ata thirren për çdo rrezik/ Brenda njësisë super speciale të Rusisë

SOBR, ata thirren për çdo rrezik/ Brenda njësisë super speciale të Rusisë

Publikuar më 11.06.2021
Nëse do të kërkohet të etiketohej një njësi antiterrorizmi n...

Nëse do të kërkohet të etiketohej një njësi antiterrorizmi në Rusi, shumica e njerëzve ndoshta do të mendonin për njësinë elitare të FSB-së “Alpha”. Alpha mori pjesë në krizën kushtetuese të vitit 1993, rrethimin e teatrit Nord-Ost dhe krizën e pengjeve në Beslan dhe thirren në incidentet më të mëdha dhe më të ndjeshme. Sidoqoftë, […]

Lexo më shumë

Qeveria gjermane merr vendimin, hiqen kufizimet e lëvizjes së lirë për 100 vende të botës

Qeveria gjermane merr vendimin, hiqen kufizimet e lëvizjes së lirë për 100 vende të botës

Publikuar më 11.06.2021
Qeveria gjermane ka vendosur lehtësimin e masave anti-Covid,...

Qeveria gjermane ka vendosur lehtësimin e masave anti-Covid, duke hequr kufizimet e lëvizjes së lirë me 100 vende të botës. Vendimi hyn në fuqi duke filluar prej 1 Korrikut, raportojnë mediat huaja. Kështu, vendet që regjistrojnë norma infeksioni prej 50-200 rastesh për 100,000 njerëz në shtatë ditë nuk do të konsiderohen më “zonë rreziku”. “Gjermania […]

Lexo më shumë

Përballja e re/ Parlamenti Europian kërcënon se do të padisë Komisionin Evropian mbi sundimin e ligjit

Përballja e re/ Parlamenti Europian kërcënon se do të padisë Komisionin Evropian mbi sundimin e ligjit

Publikuar më 11.06.2021
Parlamenti Europian kërcënoi të enjten (10 qershor) Komision...

Parlamenti Europian kërcënoi të enjten (10 qershor) Komisionin Evropian me një proces gjyqësor për dështimin në përdorimin e kompetencave të reja të sundimit të ligjit të bllokut për të mbajtur parate e rikuperimit nga Polonia dhe Hungaria. Mekanizmi i shtetit të së drejtës u përfshi me dhimbje në paketën e rimëkëmbjes pandemike prej 750 miliardë […]

Lexo më shumë

BE-ja lehtëson kufizimet për pushimet verore

BE-ja lehtëson kufizimet për pushimet verore

Publikuar më 11.06.2021
Shtetet e Bashkimit Evropian janë pajtuar të premten që të l...

Shtetet e Bashkimit Evropian janë pajtuar të premten që të lehtësojnë kufizimet për udhëtime gjatë verës, ku do të lejohen turistët e vaksinuar plotësisht që të mos u nënshtrohen testeve për koronavirus apo karantinave në rajonin e BE-së. Ambasadorët nga 27 shtetet anëtare të bllokut evropian kanë miratuar një propozim të modifikuar të Komisionit Evropian, […]

Lexo më shumë

U vaksinua me AstraZeneca në 25 maj, humb jetën 18-vjeçarja

U vaksinua me AstraZeneca në 25 maj, humb jetën 18-vjeçarja

Publikuar më 11.06.2021
Një 18-vjeçare në Itali ka ndërruar jetë si pasojë e një tro...

Një 18-vjeçare në Itali ka ndërruar jetë si pasojë e një tromboze. Mediat italiane raportojnë se Camilla Canepa iu nënshtrua një operacioni për të hequr trombin dhe për të ulur presionin në tru por nuk mundi të mbijetonte. E reja ishte vaksinuar me AstraZeneca më 25 maj, ditën kur kjo vaksinë nisi t’u behet edhe […]

Lexo më shumë

“Në fillim mendova ti hidhja vezë”/ Prokurorët kërkojnë 18 muaj burg për 28-vjeçarin që goditi Macron

“Në fillim mendova ti hidhja vezë”/ Prokurorët kërkojnë 18 muaj burg për 28-vjeçarin që goditi Macron

Publikuar më 10.06.2021
Prokurorët francezë kërkuan të enjten një dënim me burg prej...

Prokurorët francezë kërkuan të enjten një dënim me burg prej 18 muaj për mësuesin 28 vjeçar të arteve marciale Damien Tarel, i cili goditi Emanuel Macron në publik në fillim të kësaj jave gjatë një fushate. Tarel u paraqit në gjykatën e Valence për të kërkuar falje, i akuzuar për sulmin ndaj një zyrtari publik, […]

Lexo më shumë

Bashkimi Europian nuk e njeh vaksinën kineze “Coronavac”, penalizohen mijëra qytetarë që duan të udhëtojnë

Bashkimi Europian nuk e njeh vaksinën kineze “Coronavac”, penalizohen mijëra qytetarë që duan të udhëtojnë

Publikuar më 10.06.2021
Edhe pse vendi ynë konsiderohet një vend me rrezik të ulët n...

Edhe pse vendi ynë konsiderohet një vend me rrezik të ulët nga pandemia, kufijtë me vendet e BE-së vijojnë të jenë të mbyllur. Por kësaj herë penalizuese nuk është situata pandemike apo shifrat e infeksionit, që prej javësh janë në nivele të ulëta, por vaksina. Bashkimi Europian nuk njeh vaksinën kineze “Coronavac”, duke penalizuar me […]

Lexo më shumë