×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Amerikani që adhuron Shqipërinë: Është vend perfekt, çfarë më ka çuditur më shumë nga shqiptarët

Amerikani më i njohur i rrjeteve sociale në Shqipëri, Ben Washburn, tregon në një intervistë për “Shekulli”-n çfarë e ka bërë të bjerë në dashuri me vendin tonë dhe çfarë e habit më shumë nga traditat e kultura e shqiptarëve.

Lorena Resulaj

Nëse jeni përdorues i rregullt i rrjeteve sociale, me siguri nuk do ju ketë shpëtuar pa parë ndonjë video nga amerikani Ben Washburn. Prej 6 muajsh ai jeton në Shqipëri dhe këtë eksperiencë e ka dëshmuar në mënyrën më të bukur me video e postime të ndryshme. Ben u njoh me Shqipërinë për herë të parë nga e dashura e tij, Fiorina, dhe ai nuk dëshiron që të largohet më prej këtej. Ai ka mësuar deri më tani disa prej gjërave më të veçanta nga kultura e tradita shqiptare dhe tregon në një intervistë për “Shekulli”-n se çfarë i ka pëlqyer dhe e ka habitur më shumë prej tyre deri më tani. Ben tregon se përveç vendeve të bukura që ka Shqipëria, pëlqen shumë edhe mirësinë e shqiptarëve, që kanë qenë gjithmonë të gatshëm ta ndihmojnë me gjithçka.

Kur erdhe për herë të parë në Shqipëri dhe sa gjatë do të qëndrosh këtu?

Historia e shkurtër është kështu: Unë po studioja në nivelin master në Universitetin e Oksfordit në vitet 2016-2017 dhe aty njoha të dashurën time shqiptare: Fiorina. Ajo studionte në të njëjtën degë me mua dhe nisëm të dilnim me njëri-tjetrin pas pak kohësh. Unë vizitova Shqipërinë me Fiorinën për herë të parë në prill të 2017-tës dhe rashë menjëherë në dashuri me këtë vend! Ne vizituam Tiranën, Gjirokastrën, Beratin, Durrësin, Korçën dhe Thëthin. Pasi u diplomuam nga Oksfordi ne punuam në Amerikë, Tanzani dhe Vietnam për disa vite. Së fundmi vendosëm që të zhvendoseshim në Tiranë, kur Fiorinës ju ofrua një vend pune këtu dhe të dy menduam të përfitojmë nga kjo mundësi. Edhe unë kam mundësi të vazhdojë punën që këtej, kështu që lëvizja jonë në Tiranë funksionoi mirë për të dy ne. Nuk kemi plane për t’u larguar së shpejti.

Ben dhe e dashura e tij, Fiorina

Çfarë mendon për shqiptarët përpara se t’i njihje dhe të jetoje këtu? A ekziston ndonjë paragjykim për shqiptarët në Amerikë?

Për t’u treguar i sinqertë, nuk dija shumë për kulturën shqiptare përpara se të takoja Fiorinën dhe pasi vizitova Shqipërinë më vonë. Unë jam rritur në Connecticut në Amerikë dhe nuk kam dëgjuar ndonjë paragjykim për shqiptarët në vendin ku jetoja. Megjithatë nuk them se nuk ekzistojnë paragjykimet; mendoj se disa njerëz supozojnë për një vend vetëm duke parë një film si për shembull “Taken” apo duke lexuar disa artikuj në media dhe kjo është vërtetë për të ardhur keq. Por nga perspektiva ime, nuk kam vënë re ndonjë paragjykim për shqiptarët në vendin ku jam rritur.

Çfarë të pëlqen më shumë dhe më pak nga shqiptarët?

Nuk dua t’i përgjithësoj të gjithë shqiptarët. Megjithatë, një gjë që kam vënë re nga bashkëveprimet e mia këtu është rëndësia e mikpritjes. Unë jam ndjerë shumë i mirëpritur që kur kam lëvizur në Shqipëri dhe kjo për shkak të mirësisë së njerëzve këtu për të më treguar Tiranën, për të më shpjeguar kulturën dhe traditat shqiptare etj. Mendoj se shumë njerëz këtu janë të gatshëm të të japin dhe të ndihmojnë pa pritur asgjë në këmbim.

 

@bwashfit##foryou ##albania♬ 40 Day Dream – Edward Sharpe & The Magnetic Zeros

Ke thënë se e dashuron Shqipërinë. Pse? Çfarë të pëlqen kaq shumë nga vendi ynë?

Po, e dashuroj jetesën këtu! Unë kam udhëtuar dhe jetuar në shumë vende, por Shqipëria është përshtatur më së miri me prioritetet dhe interesat e mia. Duke folur për Shqipërinë në përgjithësi, është një qytet që të ofron shumë vende të mrekullueshme për të ecur, plazhe të bukura, vende ku mund të njohësh kulturën dhe historinë, etj. Kanë kaluar 6 muaj nga dita kur lëviza këtu për herë të parë, por mendoj se kam akoma shumë për të parë! Për Tiranën, mund të them se ka gjithçka çfarë dua nga një qytet. Duke qenë se jam duke punuar në distancë, më pëlqen shumë varieteti i kafeneve këtu, çmimet dhe kualiteti i kafes. Gjithashtu më pëlqen që nuk është një qytet shumë i madh dhe në këtë mënyrë mund të shkojë në këmbë në çdo vend (Blloku, Myslym Shyri, Parku etj) në më pak se 30 minuta. Gjithashtu më pëlqen shumë energjia e këtij qyteti, sepse unë jam rritur në një qytet shumë të qetë, kështu që tani jam kthyer në një person qyteti që i pëlqen edhe zhurma dhe gjallëria. Megjithatë, diçka që dua të theksoj është se unë jam i vetëdijshëm se eksperienca ime këtu nuk përfaqëson atë të të gjithë njerëzve. E di shumë mirë që shumë shqiptarë nuk jetojnë me të njëjtin komoditet si unë ose kanë prioritet të tjera për sa u përket interesave të tyre, mundësive etj. Por për mua Tirana është si një shtëpi perfekte.

Cila është gjëja dhe tradita më e çuditshme që të ka surprizuar nga Shqipëria?

Ka shumë ndryshime në kulturë mes Shqipërisë dhe Amerikës. Për shembull, unë jam surprizuar nga mënyra se si njerëzit përshëndesin njëri-tjetrin në Shqipëri në krahasim me Amerikën. Unë gjithmonë i kam përshëndetur njerëzit me një shtrëngim dore (ose nëse personi është një mik i ngushtë, ndonjëherë edhe me një ‘high-five’). Kur arrita në Shqipëri, nuk isha mësuar me përshëndetjen e njerëzve duke i puthur në të dyja faqet! Kjo më surprizoi shumë në fillim, kështu që kam pasur mjaft momente të sikletshme. Një tjetër ndryshim, nga i cili fillimisht u befasova, ishte sasia e herëve që njerëzit bënin “Gëzuar” me njëri-tjetrin gjatë një vakti. Më pëlqejnë shumë këto ndryshime dhe ju kam thënë njerëzve se ndonjëherë kam bërë më shumë “gëzuar” gjatë në një nate në Shqipëri se sa gjatë një viti të tërë në Amerikë. (qesh)

 

@bwashfitGëzuar ##foryou ##albania♬ original sound – bwashfit

Çfarë ushqimi tradicional shqiptar ke mësuar të gatuash dhe cili është i preferuari yt?

Deri tani kam realizuar 5 video duke gatuar ushqime të ndryshme shqiptare. Kam provuar të gatuaj byrek, pispili, fli, petulla dhe trileçe. Mund të them se disa ishin më të mira se të tjera, por padyshim flija dhe trileçet janë më të mirat! Do provojë të gatuajë ushqime të tjera së shpejti.

Të kemi parë të kërcesh valle shqiptare. A ke arritur t’i mësosh siç duhet hapat?

Fillova të praktikoja vallet kur ishim në karantinë, kështu që arrita të mësoja pak! E di që ka versione të ndryshme, por më së shumti kam praktikuar pogonishten, sepse dukej më e lehtë. Nuk jam kërcimtar aq i mirë (sepse unë kërcej shumë rrallë) kështu që më ka marrë pak kohë mësimi i hapave të duhur. Megjithatë, mendoj se nuk do e dijë kurrë nëse jam i aftë të kërcejë valle shqiptare deri sa të marrë pjesë në një dasmë apo party, ku do të vihet praktika ime në testim.

Çfarë fjalësh ke mësuar nga gjuha shqipe dhe sa e vështirë të duket?

Nuk kam mësuar akoma shumë nga gjuha shqipe. Kam vetëm 6 muaj këtu dhe kam arritur të mësojë përshëndetjet dhe disa fjalë bazike që përdoren shpesh. Më duket një gjuhë e vështirë, por po jap më të mirën time për ta mësuar duke dëgjuar bisedat me kujdes. Të flasë shqip ka qenë një sfidë e vërtetë, sepse ka disa tinguj që nuk i kam dëgjuar si folës i gjuhës angleze. Megjithatë, po praktikohem shpesh dhe e dashura ime më ka ndihmuar shumë me këtë gjë!

 

@bwashfitGoogle Translate is back 🤖🇦🇱 ##foryou ##albania♬ original sound – bwashfit

 

@bwashfitStill trying to learn… 😆🇦🇱 ##fyp ##albania♬ original sound – bwashfit

Bën punë tjetër në Shqipëri, përveç kësaj që bën nga distanca?

Siç thashë unë po punoj që një organizatë jofitmprurëse me qendër në Tanzani. Organizata quhet ‘Asante Sana For Education’, që është themeluar nga familja ime rreth 10 vite më parë dhe është rritur shumë që nga ajo kohë. Ne punojmë për të mbështetur studentët nga komunitetet vulnerabël në Tanzai duke ju siguruar bursa, ndërtimin e shkollave të reja dhe asistuar për aplikimin e tyre në universitet. Roli im kryesor ka qenë menaxhimi i këtyre projekteve dhe të lidhemi me donatorë potnecial. Përveç kësaj po punoj edhe si studiues i pavarur.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Ekrem Spahiu në 125-vjetorin e lindjes: Pse Ahmet Zogu lartësohet gjithnjë e më shumë

Ekrem Spahiu në 125-vjetorin e lindjes: Pse Ahmet Zogu lartësohet gjithnjë e më shumë

Publikuar më 08.10.2020
Ekrem Spahiu Si sot 125 vjet më parë, më 8 Tetor 1895, lindi...

Ekrem Spahiu Si sot 125 vjet më parë, më 8 Tetor 1895, lindi Ahmet Zogu-Mbret i shqiptarëve, i cili që në rininë e hershme u thirr dhe iu përkushtua Shqipërisë në të gjitha momentet vendimtare historike të saj, duke filluar që nga shpallja e Pavarësisë dhe gjatë gjithë jetës së tij. Regjimi komunist, jo vetëm […]

Lexo më shumë

Silvio Berlusconi shërohet nga COVID-19

Silvio Berlusconi shërohet nga COVID-19

Publikuar më 14.09.2020
Lideri i Forza Italia, Silvio Berlusconi, është shëruar nga ...

Lideri i Forza Italia, Silvio Berlusconi, është shëruar nga koronavirusi. Mediat italiane shkruajnë se ish-kryeministri ka dalë nga spitali San Raffaele në Milano. Ai ka qëndruar 12 ditë rresht në këtë spital, që prej datës 3 shtator dhe është kuruar nga mjeku i tij personal Profesor Zangrillo. Tamponi i kryer pak orë më parë ka […]

Lexo më shumë

Pas Berlusconit infektohet me Covid-19 edhe vajza e tij

Pas Berlusconit infektohet me Covid-19 edhe vajza e tij

Publikuar më 07.09.2020
Gjendja e përgjithshme klinike e Silvio Berlusconi, aktualis...

Gjendja e përgjithshme klinike e Silvio Berlusconi, aktualisht i shtruar në spitalin San Raffaele në Milano pas infektimit me koronavirus, duket se po përmirësohet. Përveç Berlusconit, i cili prej katër ditësh vijon të jetë i shtruar në spitalin e Milanos me diagnozën e pneumonisë bilaterale SARS-COV-2, edhe vajza e tij Marina gjithashtu doli pozitive sot […]

Lexo më shumë

Ndërron jetë Joe Ruby, krijuesi i filmit “Scooby-Do”

Ndërron jetë Joe Ruby, krijuesi i filmit “Scooby-Do”

Publikuar më 28.08.2020
Ka ndëruar jetë në moshën 87-vjeçare, Joe Ruby, një nga krij...

Ka ndëruar jetë në moshën 87-vjeçare, Joe Ruby, një nga krijuesit  e filmit për fëmijë ‘Scooby-Doo’. Ruby ka lënë këtë botë në Westlake Village, Kaliforni. Seriali origjinal i Ruby, ‘Scooby-Doo, Where are you?’ u krijua në vitin 1969 dhe flet për një qen të madh të quajtur Scooby-Doo dhe miqtë e tij njerëzorë që zgjidhin mistere […]

Lexo më shumë

E mbani mend Kevin tek “I vetëm në shtëpi”/ Sot feston ditëlindjen dhe ndihet i moshuar

E mbani mend Kevin tek “I vetëm në shtëpi”/ Sot feston ditëlindjen dhe ndihet i moshuar

Publikuar më 27.08.2020
Filmi “I vetëm në Shtëpi” me protagonist “Kevin”...

Filmi “I vetëm në Shtëpi” me protagonist “Kevin”, ende mbetet një prej kujtimeve më të bukura, teksa shijohet çdo fundvit në ekrane apo platforma nga familjet. Por, Kevin i cili mbetet për botën ai çunaku simpatik i vitit 1990, dje ka mbushur 40 vjeç. Lajmin e ka bërë të ditur vetë aktori Macaulay Culkin, në faqen […]

Lexo më shumë

Sonetet nuk mund ta fshehin/ Shekspiri ishte ‘pa dyshim’ biseksual

Sonetet nuk mund ta fshehin/ Shekspiri ishte ‘pa dyshim’ biseksual

Publikuar më 24.08.2020
William Shakespeare ishte ‘pa dyshim biseksual’ ...

William Shakespeare ishte ‘pa dyshim biseksual’ dhe shkroi 27 prej soneteve të tij për meshkujt pavarësisht martesës së tij 34-vjeçare me një grua, kanë zbuluar studiuesit. Profesor Sir Stanley Wells dhe Dr. Paul Edmondson analizuan 182 sonete të shkruara nga Shekspiri që nga viti 1578 e më vonë. Dramaturgu, i cili jetoi midis 1564 dhe […]

Lexo më shumë

“S’dua të jem pjeshka mbi taka”/ Einxhel Shkira i thotë “lamtumirë” ekranit

“S’dua të jem pjeshka mbi taka”/ Einxhel Shkira i thotë “lamtumirë” ekranit

Publikuar më 21.08.2020
Jo vetëm në Shqipëri, por edhe në vende me eksperiencë shumë...

Jo vetëm në Shqipëri, por edhe në vende me eksperiencë shumë më të gjatë televizive, figura e femrës përdoret shumë për konceptin e të bukurës dhe tërheqëses përmes pamjes fizike. Kjo nuk i pëlqen aspak një vajze si Einxhel Shkira dhe moderatorja tregon se nuk dëshiron të kthehet më në një projekt televiziv. Eksperienca e […]

Lexo më shumë

Nga ushtarak në agronom/ Zaim Sina, duararti i festave dhe gëzimeve familjare

Nga ushtarak në agronom/ Zaim Sina, duararti i festave dhe gëzimeve familjare

Publikuar më 20.08.2020
Dilaver Xhelili Në një nga lulishtet e qytetit ishin ulur dy...

Dilaver Xhelili Në një nga lulishtet e qytetit ishin ulur dy ish-ushtarakë. Ata po bisedonin për jetën ushtarake, që kishin kaluar ndër vite. Tregonin për ish-kolegët e tyre, që kishin punuar një jetë të tërë. Kemi kaluar një pjesë të madhe në ushtri, pa llogaritur vitet e bukura të rinisë. Njëri nga ish-ushtarakët, u shpreh; […]

Lexo më shumë