×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ambulanca në mes të Tiranës me kushte skandaloze

Pavarësisht propagandës, shëndetësia vazhdon të mbetet një problem shqetësues. BOOM ka bërë një vëzhgim në një prej ambulancave që ndodhet në mes të Tiranës dhe kushtet lënë për të dëshiruar. Kamera e BOOM shkoi në pikën shëndetësore 3, në varësi të qendrës shëndetësore numër 8 në Tiranë, e cila ndodhet në rrugën “Irfan Tomini”, pranë ish stacionit të fundit të Tiranës së re. Siç duket kushtet janë skandaloze! Myk, lagështirë, mobilje të vjetra, ambiente të errëta, dyert një me xham dhe një me kompesatë në vend të xhamit, ndriçim i dëmtuar. Nëse do e përkufizonim , do e quanim: “Ambulanca në mes të Tiranës , që s`ka rilindur akoma ” Gazetarja kontaktoi me drejtoreshën e qendrës shëndetësore, e cila tha se ambulanca do rikonstruktohet.

Nevila Shtino, Drejtoresha e qendrës shëndetësore 8: Jemi shumë të lumtur sepse kemi dy javë që kemi marrë miratimin nga Ministria e Shëndetësisë për rikonstruksionin e të gjithë qendrës shëndetësore nr.8 dhe të pikës Irfan Tomini. Jemi në pozitat për prokurim, tenderim për rikonstruksionin gjeneral të të tëra ambienteve të qendrës shëndetësore nr.8.

Gazetarja: Kur pritet të përfundojnë këto punime?

Nevila Shtino, Drejtoresha e qendrës shëndetësore 8: Është një procedurë ligjore që duhet të presim sa të dali.

Gazetarja: Përfshihet dhe pjesa e mobilimit?

Nevila Shtino, Drejtoresha e qendrës shëndetësore 8: Po, përfshihet gjithçka, të gjitha kushtet e brendshme, që tek rruga, hyrja, dyert , krevatet mobilimi dhe gjithçka tjetër.

Mjekët nuk zbatojnë orarin e punës

Një tjetër problem është mosrespektimi i orarit zyrtar në pikat shëndetësore. Edhe pse orari është 7:30-20:10, kjo nuk zbatohet. Gazetarja e BOOM shkoi pikërisht në orën 07:30 për të parë nëse kishte shërbim. Por jo vetëm që nuk kishte shërbim, por ambulanca ishte e mbyllur.

Nevila Shtino, Drejtoresha e qendrës shëndetësore 8: Konstatimi juaj është shumë i rëndësishëm për mua.Unë e kam target pjesën e etikës dhe të pëlqyeshmërisë nga ana e pacientit, të punës që bën mjeku nga ana e pacientit.Jam marrë personalisht gati dy muaj, që jam në këtë detyrë dhe do rimerrem deri sa të kemi formimin e vetë mjekut që vihet në detyrë dhe vihet në orar për zbatimin e punës. Është dashur pak kohë që ta vendos etikën në vend , jam duke u marrë me këtë gjë, e vlerësoj shumë konstatimin tënd se do më ndihmoj që të ndryshoj situatën , do merrem personalisht vetë me këtë problem dhe ditët në vijim.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kreu 29 vjedhje në dy vite në Gjermani, dënohet me burg Gentjan Duraku

Kreu 29 vjedhje në dy vite në Gjermani, dënohet me burg Gentjan Duraku

Publikuar më 03.07.2020
Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Or...

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shpallur fajtor Gentjan Durakun, i cili akuzohet se ka grabitur 29 banesa në Gjermani. Duraku u akuzua për veprën penale “Vjedhjes” të kryer gjatë dy viteve në Gjermani. Gjatë viteve 2015-2017 ai ka kryer 29 grabitje të kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal. […]

Lexo më shumë

Tronditëse/ Zbardhet ekspertiza, 33-vjeçarja kishte 15 muaj e vdekur

Tronditëse/ Zbardhet ekspertiza, 33-vjeçarja kishte 15 muaj e vdekur

Publikuar më 03.07.2020
Detaje të tjera tronditëse kanë dalur nga ngjarja horror ...

Detaje të tjera tronditëse kanë dalur nga ngjarja horror në Kombinat. Sipas zbardhjes së ekspertizës rezulton se 33 vjeçarja Anisa Josifi ka ndërruar jetë 15 muaj më parë. Ekipi i ekspertizës pas shqyrtimit të trupave të 33 vjeçares Anisa Josifi dhe nënës së saj Zhaneta, dolën në përfundimin që viktimat kishin ndërruar jetë prej mosushqyerjes. […]

Lexo më shumë

Ngjarja tronditëse në Kombinat, detaje horror: Si i gjeti policia trupat e vajzave dhe nënës

Ngjarja tronditëse në Kombinat, detaje horror: Si i gjeti policia trupat e vajzave dhe nënës

Publikuar më 03.07.2020
Pas ngjarjes tronditëse në Kombinat, ku u gjetën të vdek...

Pas ngjarjes tronditëse në Kombinat, ku u gjetën të vdekura Zhaneta dhe Anisa Josifi dhe në gjendje shumë të rëndë vazja tjetër Blerta Josifi, detaje të reja kanë dalur. Mësohet se fqinjët kanë dyshuar se familja prej gati dy vjetësh nuk jetonin në apartamentin e tyre pasi nuk dëgjonin  asnjë zhurmë apo aktivitet në shtëpinë […]

Lexo më shumë

Të shtëna me armë zjarri, një i vrarë dhe 5 të plagosur në Kosovë

Të shtëna me armë zjarri, një i vrarë dhe 5 të plagosur në Kosovë

Publikuar më 03.07.2020
Një ngjarje e rëndë ka tronditur sot fshatin Hallaq i Mad...

Një ngjarje e rëndë ka tronditur sot fshatin Hallaq i Madh në Lipjan të Kosovës, ku një person është vrarë me armë zjarri dhe janë plagosur 5 të tjerë. Zëdhënësja e rajonit të Prishtinës Flora Ahmeti ka konfirmuar për “KlanKosova.tv” se:  “Sot rreth orës 07:00, policia ka marrë informacionin për një plagosje me arme zjarri […]

Lexo më shumë

Shkarkohet nga detyra gjyqtarja e Apelit Shpresa Beçaj

Shkarkohet nga detyra gjyqtarja e Apelit Shpresa Beçaj

Publikuar më 03.07.2020
Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) ka vendosur shkarki...

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) ka vendosur shkarkimin nga detyra të Shpresa Beçaj. Gjyqtarja e Apelit nuk ishte e pranishme, në sallë, por u përfaqësua nga avokati Julian Mërtiri. Ish-kryetarja e Gjykatës së Lartë, Shpresa Beçaj, aktualisht gjyqtare në Gjykatën e Apelit Tiranë e konsideroi përballjen e saj me vetingun një “rast unik”, ndërsa […]

Lexo më shumë

Arrestohet personi me rrezikshmëri të lartë shoqërore, pjesë e operacionit edhe RENEA (Emri-Video)

Arrestohet personi me rrezikshmëri të lartë shoqërore, pjesë e operacionit edhe RENEA (Emri-Video)

Publikuar më 03.07.2020
Operacioni nga Drejtoria Vendore e Policisë Dibër, forcat ...

Operacioni nga Drejtoria Vendore e Policisë Dibër, forcat speciale RENEA, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Bulqizë. Kapet dhe vihet në pranga një person me rrezikshmëri të lartë shoqërore. Gjatë operacionit për kapjen e tij, forcat RENEA i gjetën dhe një armë zjarri pistoletë me municion luftarak. Në vijim të punës për kapjen e personave […]

Lexo më shumë

Detaje të frikshme/ Vajza prej disa javësh e vdekur, e lyer me vaj e uthull trupi i saj u gjet mbi krevat i dekompozuar

Detaje të frikshme/ Vajza prej disa javësh e vdekur, e lyer me vaj e uthull trupi i saj u gjet mbi krevat i dekompozuar

Publikuar më 02.07.2020
Të tjera detaje tronditëse po dalin në dritë nga ngjarja...

Të tjera detaje tronditëse po dalin në dritë nga ngjarja në kombinat ku u gjetën të pajeta, Zhaneta dhe Anisa Josifi, nënë e bijë, ndërsa vajza tjetër, Blerta Josifi, ndodhet në spital në gjendje të rëndë. Burime nga grupi hetimor raportojnë se Anisa Josifi, vajza e cila u gjet e vdekur bashkë me nënën e […]

Lexo më shumë

“Ditët e fundit nuk janë ushqyer”, Drejtori i Policisë së Tiranës rrëfen detaje rrëqethëse për vetëflijimin e 56-vjeçares me të bijën

“Ditët e fundit nuk janë ushqyer”, Drejtori i Policisë së Tiranës rrëfen detaje rrëqethëse për vetëflijimin e 56-vjeçares me të bijën

Publikuar më 02.07.2020
Kreu i policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj ka dhënë deta...

Kreu i policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj ka dhënë detaje për ngjarjen e rëndë në Kombinat, ku nënë e bijë u gjetën pa jetë. Ai tha se viktimat ditët e fundit nuk janë ushqyer, ndërsa në shtëpi janë gjetur shënime fetare. Ndër të tjera theksoi se vajzat janë të arsimuara. “Policia ka dhënë njoftim paraprak […]

Lexo më shumë