×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Alarm në Maqedoninë e Veriut/ 89 të infektuar dhe 7 viktima në 24 orë

Shifra shqetësuese gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se janë regjistruar edhe 89 raste të reja me COVID-19, nga 727 testime të bëra.

Në Maqedoninë e Veriut, raportohet për 7 viktima gjatë ditës së djeshme. 2 nga Shkupi, 2 nga Kumanova, 2 nga Tetova dhe një nga Struga. Të infektuarit e rinj janë nga: Shkup (35), Kumanovë (12), Tetovë (7), Koçani (4), dhe nga një në Prilep, Gostivar, Strumicë, Gjevgjeli dhe Shën Nikollë. Janë regjistruar edhe 17 persona të shëruar plotësisht pas dy testimeve të njëpasnjëshme negative.

Rastet

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut ka njoftuar se janë kryer 727 teste në 24 orët e fundit, prej të cilave 89 kanë rezultuar pozitivë. Sipas qyeteve: Shkup-35, Kumanovë-12, Shtip-27, Prilep-1, Tetovë-7, Gostivar-1 , Strumica-1, Kocani-4, Sveti Nikole-1. Sot, Instituti i Shëndetit Publik ka regjistruar 17 pacientë të shëruar dhe 7 të vdekur. Pacientët e shëruar janë regjistruar në: Shkup-2, Prilep-12, Veles-3. Të vdekurit janë nga: Shkupi-2, Kumanova-2, Tetova-2 dhe Struga-1. Gjashtë persona kanë ndërruar jetë në Spitalin “8 Shtatori”, dy nga Shkupi në moshën 83 dhe 80 vjeç, dy nga Kumanova të moshës 73 dhe 66 vjeç, një pacient nga Struga në moshën 44 vjeç dhe një nga Tetova në moshën 65 vjeç. Një pacient 54 vjeç nga Tetova vdiq në Klinikën për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile. Numri i përgjithshëm i rasteve të diagnostikuara në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 2 mijë e 315, numri i pacientëve të shëruar është 1 mijë e 569, numri i të vdekurve është 140, dhe aktualisht numri i rasteve aktive në vend është 606. Shpërndarja e fundit sipas qyteteve është si vijon:

• Shkup – 876, aktiv 298 • Kumanovë – 467, aktiv 55 • Dibër – 51, aktive 0 • Shtip – 103, aktiv 68 • Prilep-212, aktiv 30 • Tetovë – 217, aktive 83 • Struga – 84, aktive 13 • Velesi – 130, aktiv 27 • Manastir –28, aktiv 3 • Ohër –23, aktiv 6 • Kavadar – 5, aktiv 0 • Gostivar -27, aktiv 7 • Gjevgjeli – 4, aktiv 0 • Strumica – 4, aktive 2 • Kriva Pallanka – 6, aktive 0 • Radovishi – 4, aktiv 0 • Krusheva – 3, aktiv 0 • Kocan – 37, aktiv 6 • Probishtip – 2, aktiv 0 • Kërçova – 3, aktive 1 • Negotinë -12, 3 aktivë • Demir Hisar – 1, aktiv 0 • Makedonski Brod – 2, aktiv 0 • Pehçevë- 3, aktiv 0 • Delçevë-1, aktiv 0 • Valandovë -2, aktive 1 • Vinicë – 3, aktiv 1 • Kratovë-2, aktiv 0 • Berovë-1, aktiv 0 • Sveti Nikollë-2, aktiv 2.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Greqia tronditet nga tërmeti me magnitudë 5.2 në malin Athos

Greqia tronditet nga tërmeti me magnitudë 5.2 në malin Athos

Publikuar më 27.09.2020
Vijojnë lëkundjet sizmike në Greqi. Pas tërmetit të mbrëmjes...

Vijojnë lëkundjet sizmike në Greqi. Pas tërmetit të mbrëmjes së djeshme me magnitudë 4.4 të regjistruar një tjetër tërmet me magnitudë 5.2 i shkallës Rihter është regjistruar në orën 01:50 të mëngjesit të sotëm. Epiqendra e lëkundjeve ka qenë 22 kilometra në jugperëndim të malit Athos. Pas tij pasuan tërmete të tjera me magnitude më të […]

Lexo më shumë

E rëndë/ Bie nga skela gjatë punës, 22-vjeçari ndërron jetë nga plagët e marra

E rëndë/ Bie nga skela gjatë punës, 22-vjeçari ndërron jetë nga plagët e marra

Publikuar më 16.09.2020
Një ngjarje e rëndë është shënuar këtë të mërkurë në Kumanov...

Një ngjarje e rëndë është shënuar këtë të mërkurë në Kumanovë. Një i ri 22-vjeçar ka ndërruar jetë, gjatë punës, në një objekt ndërtimi pasi ka rënë nga skela. Viktima është identifikuar si shtetasi me inicialet A.D., nga Shkupi. Ai ka qenë i angazhuar në instalimin e kabllove elektrike. Grupi hetimor ka kryer inspektime në […]

Lexo më shumë

Rriten shifrat e të infektuarëve me Covid në shtetin fqinj, ja sa raste u regjistruan

Rriten shifrat e të infektuarëve me Covid në shtetin fqinj, ja sa raste u regjistruan

Publikuar më 01.09.2020
Shifra të larta të personave të infektuar me Covid-19 janë r...

Shifra të larta të personave të infektuar me Covid-19 janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë e vendit fqinj informon se nga 1665 testime për koronavirus,  115 raste kanë rezultuar pozitiv ndërsa ka humbur jetën një person. 34 raste janë shënuar në  Shkup, Kumanovë-10, Shtip-14, Prilep-15, Tetovë-3, Strugë-13, […]

Lexo më shumë

6 të vdekur dhe 213 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

6 të vdekur dhe 213 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

Publikuar më 24.07.2020
6 pacientë kanë humbur jetën dhe 213 të tjerë janë infektuar...

6 pacientë kanë humbur jetën dhe 213 të tjerë janë infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë, raportojnë mediat vendase. Në përditësimin e të dhënave, në ditën e sotme IKSHPK ka bërë të ditur se numri total i viktimave në Kosovë ka shkuar në 164. Në Prishtinë janë regjistruar 80 raste të […]

Lexo më shumë

Sot pritet të shpallet gjendja e jashtëzakonshme, ish-gjenerali tregon se çfarë duhet të bëjë qeveria

Sot pritet të shpallet gjendja e jashtëzakonshme, ish-gjenerali tregon se çfarë duhet të bëjë qeveria

Publikuar më 12.07.2020
Sot pritet të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Këtë e ka ...

Sot pritet të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Këtë e ka komentuar ish gjenerali, eksperti i çështjeve ushtarake dhe të sigurisë, Ramadan Qehaja, i cili ka shpjeguar se a duhet të bëhet një gjë e tillë. Ai në postimin e tij në Facebook, ka shkruar se një vendim i tillë në momentin aktual të rrezikut nga Covid-19 është […]

Lexo më shumë

Takim virtual Hoti-Vuçiç për dialogun Kosovë-Serbi

Takim virtual Hoti-Vuçiç për dialogun Kosovë-Serbi

Publikuar më 12.07.2020
Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm (EEAS), e ka publiku...

Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm (EEAS), e ka publikuar agjendën e plotë të takimit që pritet të mbahet sot në mes kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hotit, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Ky video-takim, sipas njoftimit të EEAS, pritet të fillojë në ora 10:00. “Dialogu Beograd-Prishtinë i lehtësuar nga Bashkimi Evropian do të rifillojë […]

Lexo më shumë

Mbyllet qendra e Athinës, shkak protestat masive

Mbyllet qendra e Athinës, shkak protestat masive

Publikuar më 03.07.2020
Qeveria greke ka vendosur të mbyllë qendrës e Athinës për sh...

Qeveria greke ka vendosur të mbyllë qendrës e Athinës për shkak të protestave masive që po bëhen kohët e fundit në kryeqytet. Rrugët kryesore të qendrës, Panepistimiou, Stadiou, Amalias dhe Vas.S Sofias janë aktualisht të mbyllura për shkak të një proteste të qytetarëve kundër ankandeve. Por Partia Komuniste e Greqisë do të protestojë sot pikërisht […]

Lexo më shumë

Greqi/ Pesë persona në kampet e azilantëve kanë vdekur nga sulmet me thikë

Greqi/ Pesë persona në kampet e azilantëve kanë vdekur nga sulmet me thikë

Publikuar më 11.06.2020
Një mori vrasjesh me thikë në kampin më të madh të azilkërku...

Një mori vrasjesh me thikë në kampin më të madh të azilkërkuesve në Greqi ka lënë të vdekur pesë persona, përfshirë një grua dhe një djalë të ri. Vrasjet ndodhën në kampin e mbipopulluar Moria në ishullin Lesbos, i cili është shtëpia e 17,000 njerëzve që jetojnë atje. Pesë janë vrarë në përplasje që nga […]

Lexo më shumë