Akuzohet për korrupsion, arrestohet Michel Platini

Ish-presidenti i UEFA-s, Michel Platini është arrestuar në Francë. Deri më tani bëhet me dije se Platini akuzohet për korrupsion.

Mediat ndërkombëtare shkruajnë se ish-presidenti i UEFA-s është vënë në pranga pas dyshimeve për korrupsion “Katar 2022.

Mendohet se Platini ka manipuluar votat për dhënien e Botërorit 2022 Katarit.

Legjenda franceze Platini, 63 vjec, u zgjodh në vitin 2007 dhe shërbeu si president deri në vitin 2015 kur u ndalua nga Komiteti i Etikës i FIFA-s për një seri shkeljesh. Mediat ndërkombëtare theksojnë se Platini është marrë në paraburgim të martën në mëngjes, si pjesë e hetimit për dhënien e Kupës Botës në Katar. Ai thuhet se është marrë në ambientet e Zyrës Anti-Korrupsion të Policisë Gjyqësore (OCLCIFF). Katari u emërua si organizatore e Kupës Botërore në dhjetor 2010, por ka pasur një numër të polemikave në lidhje me përshtatshmërinë e tyre.

Ish-zëvendës presidenti Jack Warner pretendoi se një e-mail ishte publikuar mes akuzave se Katari kishte ‘blerë’ Kupën e Botës – megjithëse Katari e ka mohuar këtë gjë. Platini u zgjodh për të pasuar Sepp Blatterin si president të FIFA-s në 2016, para të dy ishin të ndaluara për të marrë pjesë në veprimtari në futbolli për katër vjet. Francezi u ndalua për marrjen e një pagese prej 1.35 mil paund nga FIFA me urdhër të Blatter dhe ka shërbyer tre vjet e gjysmë të një ndalimi katërvjeçar. Ai vazhdon të mohojë çdo shkelje dhe po merr masa ligjore për shpifjet dhe akuzat e rreme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet