Akuzohen për tentativë vrasjeje, ja çfarë thonë në gjyq dy shqiptarët

Në Greqi ka nisur një gjyq kundër dy shqiptarëve, të cilët akuzohen për tentativë vrasjeje. Dy shqiptarët akuzohen për tentativë të vrasjes të një gjyqtari grek, Michalis Zofiropulos. Shtetasit shqiptarë kanë thënë se janë detyruar që të veprojnë në në të tillë mënyrë, për shkak se iu kanë ardhur në burgun e Karidhalos dhe se aty kanë tentuar t’i vrasin. Një kurd pranoi se kishte marrë urdhra për të ekzekutuar shqiptarët.

Ata thanë se janë tepër të shqetësuar në lidhje me trajtimin që po iu bëhet. Në seancë gjyqësore ka pasur përplasje dhe replika ndërmjet të pandehurve dhe avokatëve. Shqiptarët nuk pranuan fajësinë dhe akuzën dhe se janë larguar nga salla e gjyqit. Seanca e radhës do të mbahet më datë 24 janar 2018. Shqiptarët ka dyshime se janë kontigjent kriminal, pasi kanë tentuar të vrasin edhe një tjetër avokat po grek.

/D.Xh/

 

Të tjera

Abissnet