×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Akuzat ndaj Thaçit/ Bodo Weber: Kjo gjë pritej, skenari për Kosovën përfshin zgjedhjet e parakohshme

Lëvizjet e fundit në Kosovës, të cilat kanë kulmuar sot me anulimin e takimit të Washingtonit, midis Hashim Thaçit dhe Aleksandar Vuçiç, pritet të sjellë disa efekte për shtetin më të ri të Ballkanit.

Gazeta “Shekulli’, ka zhvilluar një prononcim me ekspertin e njohur të politikave për Ballkanin Perëndimor, Bodo Weber, i cili shikon si skenar edhe zgjedhjet e parakohëshme për Kosovën.

Presidenti Hashim Thaçi akuzohet nga Gjykata për krime lufte. Si e shihni këtë proces?

Fakti që Presidenti Thaçi dhe Kadri Veseli, krahas të tjerëve, emrat e të cilëve nuk i dimë ende, janë paditur nuk është befasuese – pritej prej disa kohësh. Në fakt, që nga fillimi i negociatave për një marrëveshje përfundimtare, gjithëpërfshirëse ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në vitin 2017, kryeqytetet perëndimore po prisnin një veprim të tillë, dhe kishin frikë nga ndikimi i tij i mundshëm negativ në negociata. Përveç kësaj, shumë përpjekje që presidenti Thaçi i vuri në presion për një marrëveshje të shkëmbimit të territorit, në këtë mënyrë privatizimi i pozitës së tij si negociator i Kosovës, ishte treguesi më i fuqishëm që një aktakuzë po vjen. As nuk vjen si befasi që kanë parë vëzhguesit zyrtarë në Prokurorinë e Specializuar ato përpjekje të vazhdueshme për të përcaktuar punën e tyre – duke filluar me Përpjekjet e Krishtëlindjes 2017 në Kuvendin e Kosovës për të shfuqizuar Dhomën e Specialistit. Por, momenti i bërjes së aktakuzës publike vjen si befasi – dhe kështu duket se tregon qartë një lidhje me takimin e ardhshëm, në Shtëpinë e Bardhë.

Cili është skenari më i keq që mund të ndodhë për Kosovën?

Epo, presidenti Thaçi tashmë anuloi pjesëmarrjen e tij në takimin e ardhshëm të Shtëpisë së Bardhë. Mbetet për tu parë nëse Kryeministri Hoti do të shkojë, ose mbledhja do të anulohet krejt, si nga perspektiva e Prishtinës me siguri do të konkludohet se Deklarata e zyrtarit të prokurorit dobësoi pozicionin negociues të Kosovës – megjithëse do të argumentoja që ka qenë në të vërtetë i Presidentit Thaçi performanca e tre viteve të fundit që ka dobësuar pozicionin e Kosovës, ky zhvillim i fundit është një pasojë e drejtpërdrejtë e performancës së tij. Zyrtarisht, mund të argumentohet se Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka menduar që Kryeministri dhe jo Presidenti drejton negociatat dhe BE duket se ndërkohë e kanë pranuar atë pozicion, mungesa e Presidentit Thaçi nga bisedimet e mëtejshme nuk duhet të ketë një ndikim negativ përkatës. Por nuk mund të sundojë nga një reagim i elitave politike, qeverisëse dhe parlamentare që do të çojë në një pezullim të përkohshëm të iniciuar së fundmi pasi edhe rivendosja e negociatave për dy javë ose muaj, pasi dhe tensionet janë ftohur. Gjithashtu, duhet të shihet në ditët në vijim nëse Presidenti Thaçi mund të pezullojë funksionin e tij apo të tërhiqet. Në atë rast, nuk është e qartë fare koalicioni i brishtë qeverisës me të hollat ​​e tij shumica në Kuvend mund të bien dakord për një kandidat presidencial, ose nëse ai skenar do të përfundonte të çojë në zgjedhje të parakohshme, të cilat do të shkaktonin një vonesë të mëtejshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

“Në këtë vend gjithçka është e shkatërruar”/ “The Sun” reportazh në Shqipëri! Pensionisti: Me paratë e dërguara të djalit nga Anglia kemi ndërtuar shtëpinë e ëndrrave

“Në këtë vend gjithçka është e shkatërruar”/ “The Sun” reportazh në Shqipëri! Pensionisti: Me paratë e dërguara të djalit nga Anglia kemi ndërtuar shtëpinë e ëndrrave

Publikuar më 08.11.2022
Shqipëria çdo ditë e më shumë merr vëmendjen e mediave brita...

Shqipëria çdo ditë e më shumë merr vëmendjen e mediave britanike, kjo për faktin se shumë shqiptare jetojnë dhe punojnë aty, pavarësisht nëse janë ilegalë apo me dokumente. SHIKONI VIDEON The Sun ka shkuar në një familje shqiptare në veri të vendit, ku tre fëmijët i ka në emigracion, njëri prej të cilëve në Angli. […]

Lexo më shumë

Infermierja dhunon pacienten e moshuar, nënën e dëshmorit të UÇK-së (Pamje të rënda)

Infermierja dhunon pacienten e moshuar, nënën e dëshmorit të UÇK-së (Pamje të rënda)

Publikuar më 02.11.2022
Një video jashtëzakonisht shqetësuese ka postuar Kaltrinë Ze...

Një video jashtëzakonisht shqetësuese ka postuar Kaltrinë Zeneli, aktore e njohur e Kosovës. Në video shihet teksa keqtrajtohet një zonjë në moshë nga disa vajza të reja, të cilat duket sikur të jenë infermiere. Ajo nuk ka treguar se ku ka ndodhur rasti dhe në çfarë kohe. Infermierja shihet derisa e godet disa herë në fytyrë […]

Lexo më shumë

Grekët arrestojnë në Kakavijë 3 shqiptarë, mes tyre 2 gra të shumëkërkuara

Grekët arrestojnë në Kakavijë 3 shqiptarë, mes tyre 2 gra të shumëkërkuara

Publikuar më 24.10.2022
Dy shqiptare të shumëkërkuara në Europë dhe një shqiptar u a...

Dy shqiptare të shumëkërkuara në Europë dhe një shqiptar u arrestuan ditën e djeshme nga policia greke në doganën e Kakavijës. Ndaj dy shqiptareve kishte urdhër arreste, përkatësisht nga Spanja dhe Belgjika. Mësohet se e arrestuara me urdhër arresti nga Spanja kërkohej për trafik droge në kuadër të organizatës kriminale dhe shkelje e urdhrit të ndalimit. Ndërsa shqiptarja […]

Lexo më shumë

“Dëshironi në makinë?” Bisedat mes 12-vjeçares së abuzuar, “padronit” dhe klientëve në Greqi: Me 120 euro mund të kesh gjithçka që do

“Dëshironi në makinë?” Bisedat mes 12-vjeçares së abuzuar, “padronit” dhe klientëve në Greqi: Me 120 euro mund të kesh gjithçka që do

Publikuar më 17.10.2022
Të tjera detaje tronditëse janë zbardhur nga ngjarja e rëndë...

Të tjera detaje tronditëse janë zbardhur nga ngjarja e rëndë e zbuluar pak ditë më parë në Greqi, ku një 12-vjeçare përdhunohej për muaj me radhë dhe shfrytëzohej seksualisht nga persona të ndryshëm. 53-vjeçari që trafikonte të miturën Ngjarja në fjalë tronditi Greqinë, pasi e mitura shfrytëzohej seksualisht nga një i afërm, që kishte edhe […]

Lexo më shumë

“Gjeje kush jam”, Edi Rama i mbyll sytë Albin Kurtit në Berlin (VIDEO)

“Gjeje kush jam”, Edi Rama i mbyll sytë Albin Kurtit në Berlin (VIDEO)

Publikuar më 14.10.2022
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka bërë një shaka me kr...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka bërë një shaka me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, gjatë një takimi në Berlin. Rama i është afruar Kurtit duke ia mbyllur sytë.  “Duhet të më kishe gjet vetë, jo me spiuna”, dëgjohet duke thënë me të qeshur kryeministri Rama. Momenti u shoqërua me të qeshura mes të pranishmëve, […]

Lexo më shumë

Qindra të rinj ikin me gomone drejt Anglisë, ambasadori britanik: Kemi program për vende pune në Kukës

Qindra të rinj ikin me gomone drejt Anglisë, ambasadori britanik: Kemi program për vende pune në Kukës

Publikuar më 13.10.2022
Ambasadori britanik në vendin tonë, Alastair King Smith ditë...

Ambasadori britanik në vendin tonë, Alastair King Smith ditën e djeshme nën shoqërinë e kryebashkiakut Safet Gjici, ka vizituar Kukësin, ku u bë prezantimi i startimit të projektit “Perspektiva të reja për qarkun e Kukësit” me një fond prej 8.4 milionë paund që qeveria britanike do të zbatojë për 3 vite në qarkun e Kukësit. […]

Lexo më shumë

Greqia tronditet nga skandali i përdhunimit të 12-vjeçares, mbi 200 persona në listën e anëtarit të partisë në pushtet

Greqia tronditet nga skandali i përdhunimit të 12-vjeçares, mbi 200 persona në listën e anëtarit të partisë në pushtet

Publikuar më 12.10.2022
Greqia është tronditur nga rasti përdhunimit dhe shfrytëzimi...

Greqia është tronditur nga rasti përdhunimit dhe shfrytëzimit për prostitucion të 12-vjeçares nga një 53-vjeçar në Greqi. 53-vjeçari ka përdhunuar për dy vite rresht të miturën, njëkohësisht ai i gjente klientë adoleshentes nëpërmjet rrjeteve sociale në këmbim të pagesës. Sakaq mësohet se përveç 53-vjeçarit është arrestuar një 42-vjeçar që ka përdhunuar gjithashtu të miturën në […]

Lexo më shumë

Rama habit liderët europianë me kravatën e mbushur me imazhet e organit gjenital femëror

Rama habit liderët europianë me kravatën e mbushur me imazhet e organit gjenital femëror

Publikuar më 06.10.2022
Kryeministri Edi Rama, po merr pjesë në Samitin informal të ...

Kryeministri Edi Rama, po merr pjesë në Samitin informal të Pragës mes 44 liderëve të BE-së dhe të vendeve jo anëtare.  Shumë të pranishëm kanë treguar vëmendje të shtuar ndaj kryeministrit tonë, duke hedhur edhe vështrime të habitura, për shkak të kravatës që ai mbante, e cila jep përshtypjen e disa vaginave të shumëngjyrshme. Me siguri […]

Lexo më shumë