×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Aksioni antikontrabandë, Kokëdhima dënon deklaratën e Borrell: Kosova është shtet i pavarur dhe nuk merr leje askund për zbatimin e ligjit në territorin e saj

Kreu i partisë “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima, e cilësoi aksionin e sotëm antikontrabandë të policisë së Kosovës një detyrë institucionale të qeverisë për kontrollin e territorit dhe zbatimin e ligjit në çdo pëllëmbë të vendit, dhe dënoi deklarimet e Beogradit, që trimërojnë elementët kriminalë në veri të Kosovës.

Kokëdhima e cilësoi të papranueshme deklaratën e Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Josep Borrell, se veprimet e njëanshme dhe të pakoordinuara të qeverisë së Kosovës janë të papranueshme, duke u shprehur se ajo dukej sikur ishte shkruar në Beograd e jo në Bruksel.

Reagimi i Kokëdhimës

Operacioni policor anti-kontrabandë i realizuar sot në Kosovë, fatkeqësisht, la 4 policë të lënduar pas sulmeve të banorëve serbë, të trimëruar nga politika anti-shqiptare e Beogradit, që qëndron pas çdo veprimi antiligjor të elementëve kriminalë në Republikën e Kosovës.

Fakti se mes të arrestuarve për kontrabandë ishin më shumë shqiptarë dhe vetëm një serb e një boshnjak, tregon se ajo që ndodhi sot, nuk ishte sulm kundër serbëve apo etnive të tjera, por një detyrë institucionale e qeverisë për kontrollin e territorit dhe zbatimin e ligjit në çdo pëllëmbë të Kosovës.

Deklarata e Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Josep Borrell, se “veprimet e njëanshme dhe të pakoordinuara të qeverisë së Kosovës janë të papranueshme”, është e dëmshme, kundër popullit të Kosovës e paqes në Ballkan dhe dukej sikur ishte shkruar në Beograd e jo në Bruksel.

Kosova, edhe pse jo e njohur ende nga Spanja e z.Borrell dhe 4 vende të tjera të BE-së, është shtet i pavarur nga 17 shkurti 2008, dhe nuk merr leje askund për zbatimin e ligjit në territorin e saj. Aq më shumë të negociojë me Serbinë apo BE-në për luftën ndaj krimit të organizuar dhe kontrabandës.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

‘Do të kundërpërgjigjemi!’, ministri i Jashtëm ukrainas: Po shtohen trupat ruse në kufi, kjo është përgatitje për pushtim

‘Do të kundërpërgjigjemi!’, ministri i Jashtëm ukrainas: Po shtohen trupat ruse në kufi, kjo është përgatitje për pushtim

Publikuar më 27.01.2022
Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, tha se grumbulli...

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, tha se grumbullimi i trupave ruse në afërsi të kufirit me Ukrainën, po rritet çdo ditë, teksa shqetësimet janë rritur se ky grumbullim ushtarak është përgatitje për një pushtim të Ukrainës nga Rusia. Rusia ka vendosur mbi 100,000 trupa në kufi me Ukrainën dhe sipas inteligjencës perëndimore, ka mbajtur një […]

Lexo më shumë

Vrau për gjakmarrje vëllain e vrasësit të babait, gjykata lë në burg 17-vjeçarin

Vrau për gjakmarrje vëllain e vrasësit të babait, gjykata lë në burg 17-vjeçarin

Publikuar më 27.01.2022
Gjykata e Lezhës këtë të enjte ka lënë  në burg 17-vjeçarin ...

Gjykata e Lezhës këtë të enjte ka lënë  në burg 17-vjeçarin Florian Përvathi që vrau për hakmarrje bashkëfshatrin e tij Lek Lekgjonaj. I mituri e ka vrarë para shtëpisë së tij 62 vjeçarin që ishte dhe vëllai i autorit që në 2009 i kishte vrarë me armë babain 17-vjeçarit. Adoleshenti është akuzuar për veprat penale: […]

Lexo më shumë

Basha e dërgoi si drejtues politik edhe në Shkodër, përkrahësit e Berishës tallen me 7 postet e Alibeajt

Basha e dërgoi si drejtues politik edhe në Shkodër, përkrahësit e Berishës tallen me 7 postet e Alibeajt

Publikuar më 27.01.2022
Pas largimit të Helidon Bushatit, drejtimin politik në Shkod...

Pas largimit të Helidon Bushatit, drejtimin politik në Shkodër Basha ia ka besuar Enkelejd Alibeajt, që merr kështu postin e shtatë nga Basha. Reagimet në rrjetet sociale janë të shumta. Ndiqini më poshtë disa prej tyre: NARD NDOKA Sikur të gjithë të largohen, s’ka problem për Lulin! Alibeaj e Gjekmarkaj zëvendësues për çdo vrimë..! EDMOND […]

Lexo më shumë

Sekuestrohen në Serbi 300 kg kanabis që dyshohet se vinte nga Shqipëria, 5 të arrestuar (VIDEO)

Sekuestrohen në Serbi 300 kg kanabis që dyshohet se vinte nga Shqipëria, 5 të arrestuar (VIDEO)

Publikuar më 27.01.2022
Rreth 300 kilogramë kanabis janë sekuestruar në Serbi, drogë...

Rreth 300 kilogramë kanabis janë sekuestruar në Serbi, drogë e cila dyshohet se vinte nga Shqipëria. Sipas mediave serbe, 87 pakot e drogës u gjetën në një furgon në fshatin Turija, ndërsa janë arrestuar 5 persona, të cilët dyshohet se janë trafikantët e drogës. Policia ka arrestuar shtetasit, E. N. (1972), M. A. (1987), F. […]

Lexo më shumë

Berisha çon deputetët dhe mbështet protestën e banorëve të ‘5 majit’: Pallatet do t’i ndërtojë ortaku i Lul Bravës

Berisha çon deputetët dhe mbështet protestën e banorëve të ‘5 majit’: Pallatet do t’i ndërtojë ortaku i Lul Bravës

Publikuar më 27.01.2022
Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, mbërriti në Kuv...

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, mbërriti në Kuvend ditën e enjte, për të shprehur fillimisht solidaritetin me protestuesit e ‘5 Majit’. “Pavarësisht se kanë 15-20 vite në shtëpitë e tyre, iu prishen banesat në kundërshtim me çdo normë, ligj dhe Kushtetutë. U prishen banesat nga qeveritarë, të cilët dëshmojnë se hajnitë, vjedhjet e tyre, […]

Lexo më shumë

Alarmon ish-presidenti rus, Medvedev: Konflikti ShBA-Rusi do të ishte katastrofik

Alarmon ish-presidenti rus, Medvedev: Konflikti ShBA-Rusi do të ishte katastrofik

Publikuar më 27.01.2022
Ish-presidenti i Rusisë, i cili tani gjithashtu mban një pos...

Ish-presidenti i Rusisë, i cili tani gjithashtu mban një post të lartë në fushën e sigurisë, Dmitry Medvedev, tha të enjten se Rusia dhe Shtetet e Bashkuara duhet të angazhohen në diplomaci për ta zgjidhur mosmarrëveshjen rreth Ukrainës dhe jo t’i shtojnë tensionet për të fituar pikë në politikë. “Është e qartë këtu se rruga më […]

Lexo më shumë

Tarifat e reja të ujit, ERRU miraton metodologjinë e re, paralajmërohet rritja e çmimit

Tarifat e reja të ujit, ERRU miraton metodologjinë e re, paralajmërohet rritja e çmimit

Publikuar më 27.01.2022
Enti Rregullator i Ujit (ERRU) ka miratuar metodologjinë e r...

Enti Rregullator i Ujit (ERRU) ka miratuar metodologjinë e re e cila do të zbatohet në vazhdim sa herë të aplikohet nga ndërmarrjet e ujësjellës-kanalizimeve për rishikim të tarifave. Referuar dokumentit të bërë publik nga ky institucion i cili ka hyrë në fuqi qysh këtë muaj, ndërmarrjet do të duhet të kenë plane të qarta […]

Lexo më shumë

Iu shembën banesat, banorët e ‘5 Majit’ dhe Laprakës protestojnë para Kuvendit

Iu shembën banesat, banorët e ‘5 Majit’ dhe Laprakës protestojnë para Kuvendit

Publikuar më 27.01.2022
Banorët e lagjes “5 Maj” dhe Laprakës në Tiranë janë mbledhu...

Banorët e lagjes “5 Maj” dhe Laprakës në Tiranë janë mbledhur këtë mëngjes në protestë përpara Parlamentit. Banorët e 5 Majit kanë kërkuar nga Qeveria dhe institucionet transparencë lidhur me projektin e rindërtimit, ndërsa javën e kaluar disa qindra forca policore mësynë në zonë duke nxjerrë dhunshëm banorët nga banesat, të cilat më pas u […]

Lexo më shumë