×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Aksidenti me Alec Baldwin nuk është i pari, historia e plumbave fatalë në industrinë e filmit me aktorët që u vranë aksidentalisht

Ekziston një histori e plumbave që janë qëlluar në skena filmash në SHBA – duke përfshirë incidente që rezultuan në vdekjen e aktorëve amerikanë Brandon Lee, 28 vjeçar, në 1993 dhe Jon-Erik Hexum, 26, në 1984.

Kujtimet e këtyre aktorëve amerikanë u shfaqën pasi autoritetet konfirmuan të premten herët se pas shkrepjes aksidentalisht të armës gjatë xhirimeve të filmit “Rust” aktori Alec Baldwin vrau drejtoreshën e fotografisë dhe plagosi regjisorin. Halyna Hutchins, 42 vjeç, u transportua me helikopter në Spitalin e Universitetit të New Mexicos, ku u shpall e vdekur nga personeli mjekësor, tha departamenti i sherifit, raporton AP. Joel Souza 48 vjeç, u dërgua me ambulancë në Qendrën Mjekësore Rajonale Christus St. Vincent, ku po trajtohet për plagët e marra.

Në vitin 1993, Brandon Lee, 28 vjeç, djali i yllit të ndjerë të arteve marciale, Bruce Lee, vdiq pasi u qëllua nga arma e kalibrit 44 ndërsa filmonte një skenë vdekjeje për filmin “The Crow”. Arma supozohej të kishte qënë e zbrazët, por një autopsi zbuloi një plumb të rënë pranë shtyllës kurrizore të tij. Në vitin 1984, aktori Jon-Erik Hexum vdiq pasi qëlloi veten në kokë me një pistoletë ndërsa pretendonte se luante ruletë ruse me një Magnum 44 në xhirimet e serialit televiziv “Cover Up”.

 

Aktori Brandon Lee

Aktori Jon-Erik Hexum

Ka shumë pyetje pa përgjigje që shqetësojnë autoritetet dhe botën e kinemasë rreth asaj se si një armë me plumba të rregullt është përdorur në një skenë filmi. Si dhe pse në skenën e filmit ‘Rust’ ishte bërë zgjedhja që të kishte armë edhe me raketa antiplumb. Ndërkohë, ende nuk është sqaruar se çfarë lloj arme ka përdorur aktori. Policia njoftoi se askush nuk është arrestuar në lidhje me incidentin dhe asnjë akuzë nuk është ngritur deri më tani, tha zyra. “Hetimi për ngjarjen mbetet i hapur”, tha policia. Kompania e prodhimit të filmit, Rust Movies Productions LLC, tha në një deklaratë për tragjedinë: “I gjithë kasti dhe ekipi janë krejtësisht të shkatërruar nga tragjedia e sotme dhe ne dërgojmë ngushëllimet tona më të thella për familjen dhe të dashurit e Alinës. Ne kemi ndërprerë prodhimin e filmit për një kohë të pacaktuar dhe po bashkëpunojmë plotësisht me hetimin e policisë së Santa Fe. Ne do të ofrojmë shërbime konsulence për të gjithë të përfshirë në film ndërsa përpiqemi të përpunojmë këtë ngjarje tragjike.

Si mund të vrasin armët false

Kur realizohet një film me armë, ka shumë zgjedhje për të bërë: Çdo armë duhet të jetë e përshtatshme për personazhin dhe e përshtatshme për skenën. Ekziston gjithashtu zgjedhja nëse do të përdorni pajisje, kopje, armë të vërteta ose të treja. Por më e rëndësishmja, të gjithë në grup duhet të dinë se si të punojnë me armët.

Një armë pa municion, domethënë një armë pa plumba ose me plumba nuk është e rrezikshme. Por, ka gjithmonë një person të armatosur, një oficer sigurie dhe një koordinator në xhirime: Të paktën tre persona që i kanë gjithmonë sytë te armët në shesh. Një armë mbështetëse nuk është gjithmonë një lodër ose një armë e rreme dhe në fakt mund të jetë një armë plotësisht funksionale. Sipas faqes së internetit të The Specialists LTD, një kompani që ofron armë për të mbështetur prodhimet e Hollivudit, armët e zjarrit ndahen në tre kategori.

-Predha të zbrazëta janë armë të vërteta që lëshojnë plumba me një predhë të paarmatosur.

-Pistoletat kopje janë bërë prej metali, rrëshirë, plastike ose gome dhe janë të dizajnuara për t’u dukur identike me armët e vërteta. Ata nuk qëllojnë.

-Armët pa zjarr janë të ngjashme me armët e kopjuara, por kanë veçorinë e shtuar të një ndezjeje të aktivizuar elektronikisht në fytyrë, drita e gjeneruar nga një shpërthim për të simuluar të shtënat e një arme.

Një fishek i zbrazët është një njësi municioni që depërton në tytën e një arme me të gjithë përbërësit si një fishek normal pa pasur plumbin. Kjo do të thotë se ai ende përmban kutinë, barutin dhe një kunj në fund të fishekut. Kur shkrepni një vakum, baruti ndizet dhe e shtyn kutinë jashtë armës. Pavarësisht se nuk ka asnjë plumb, gjatë gjuajtjes ka ende një zhurmë të fortë, një kërcim dhe një blic në fytyrë. Si mund të vrasë dikë një pistoletë? Vezullimi i grykës dhe ndezja e barutit janë aq shpërthyese sa shkaktojnë lëndime te dikush nëse e godasin shumë afër.

Aktoi Alec Baldwin pas aksidentit tragjik me një të vrarë dhe një të plagosur

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kinematografia shqiptare në zi! Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur Edi Luarasi

Kinematografia shqiptare në zi! Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur Edi Luarasi

Publikuar më 03.12.2021
Kinematografia shqiptare në zi! Këtë të premte është ndarë n...

Kinematografia shqiptare në zi! Këtë të premte është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur Edi Luarasi. Lajmi i hidhur është bërë me dije nga miqtë përmes postimeve në rrjetet sociale. Shkrimtarja e njohur Elvira Dones shkruan: “Nga një postim i djalit të saj Eldonit sapo mësova se Edi Luarasi ka ndërruar jetë. Nuk ishte […]

Lexo më shumë

Rileximi i komedisë ‘Prefekti’, mbesa e Qazim Mulletit: Të gjitha durohen, por të vazhdohet të përtallet mbiemri jonë në vitin 2021 është e tepërt

Rileximi i komedisë ‘Prefekti’, mbesa e Qazim Mulletit: Të gjitha durohen, por të vazhdohet të përtallet mbiemri jonë në vitin 2021 është e tepërt

Publikuar më 02.12.2021
Mbesa e Qazim Mulletit, personazhi real në veprën “Prefekti”...

Mbesa e Qazim Mulletit, personazhi real në veprën “Prefekti” që u rilexua më 28 nëntor nga aktorët e Teatrit Kombëtar e quan të tepërt përtalljen që bëhet sipas saj, edhe në shekullin 21 me mbiemrin e saj. Besforta Mulleti tregon vuajtjet e familjes së saj gjatë kohës së komunizmit, ndërkohë që edhe sot vuan akoma pasojat. […]

Lexo më shumë

Aktori Luftar Paja merr urime nga deputetët socialistë, me rastin e 80-vjetorit

Aktori Luftar Paja merr urime nga deputetët socialistë, me rastin e 80-vjetorit

Publikuar më 01.12.2021
Aktori i mirënjohur Luftar Paja, ditën e sotme feston 80-vje...

Aktori i mirënjohur Luftar Paja, ditën e sotme feston 80-vjetorin e tij të lindjes. Urimeve të kësaj dite të shënuar për aktorin i janë bashkuar dhe deputetët e Kuvendit të Shqipërisë nga rradhët e Partisë Socialiste. Ka qenë Taluant Balla i cili përmes një postimi në rrjetet sociale e ka uruar Pajën, krenarinë e Gorishovës, […]

Lexo më shumë

Dhori Qirjazi nxjerr nga harresa ‘’Bletën Shqipëtare’’ të Thimi Mitkos

Dhori Qirjazi nxjerr nga harresa ‘’Bletën Shqipëtare’’ të Thimi Mitkos

Publikuar më 28.11.2021
Pirro Naçi Një javë më parë më mori në telefon… ai nga...

Pirro Naçi Një javë më parë më mori në telefon… ai nga Selaniku dhe unë nga Athina…Folëm gjatë për shëndetin për punët dhe pastaj për Sarandën, me shumë nostalgji për vendlindjen… Folëm edhe për ‘’Bletën’’ e Mitkos. Sot e ndoqa live në  ceremoninë  e organizuar nga Akademia e Shkencave  për  shpalljen e  fituesve të  konkursit […]

Lexo më shumë

Rovena Rrozhani, pjesë e kolanës ndërkombëtare të librit për fëmijë

Rovena Rrozhani, pjesë e kolanës ndërkombëtare të librit për fëmijë

Publikuar më 20.11.2021
Shkrimtarja për fëmijë, Rovena Rrozhani është bërë pjesë e k...

Shkrimtarja për fëmijë, Rovena Rrozhani është bërë pjesë e kolanës ndërkombëtare “Awake not Sleeping” reimagining fairy tales for a new generation”. Libri i publikuar më 18 nëntor nëpërmjet një aktiviteti të mbajtur në Stamboll, është iniciativë e Zyrës Rajonale të UN Women për Evropën dhe Azinë Qendrore dhe përmban 28 përralla të ilustruara për fëmijë. […]

Lexo më shumë

“Tirana një qytet më i dendur, por me çfarë kostoje” Bloomberg: Nga vijnë paratë për rrokaqiejt që po rriten si kërpudha?

“Tirana një qytet më i dendur, por me çfarë kostoje” Bloomberg: Nga vijnë paratë për rrokaqiejt që po rriten si kërpudha?

Publikuar më 20.11.2021
Një qytet më i dendur, por me çfarë kostoje?”.  Kështu...

Një qytet më i dendur, por me çfarë kostoje?”.  Kështu titullohet artikulli i Bloomberg për Tiranën. “Gjatë dekadës së ardhshme, Tirana është gati për një ndryshim dramatik. Në qendër të kryeqytetit shqiptar, ndërtesat moderne të larta po zënë vendin e ndërtesave historike, sipas një plani të quajtur Tirana 2030.”  Qeveria thotë se qëllimi i saj […]

Lexo më shumë

‘Mos u bëni merak, Iliri i ka në dorë dokumentet tuaja, ja për Krishtlindje, për Pashkë…’, çifti i artistëve nxjerr mesazhet: Si na mashtruan këshilltarët e presidentit (LETRA)

‘Mos u bëni merak, Iliri i ka në dorë dokumentet tuaja, ja për Krishtlindje, për Pashkë…’, çifti i artistëve nxjerr mesazhet: Si na mashtruan këshilltarët e presidentit (LETRA)

Publikuar më 19.11.2021
Çifti i artistëve Diana Ziu Toçe kompozitore dhe Vangjel Toç...

Çifti i artistëve Diana Ziu Toçe kompozitore dhe Vangjel Toçe aktor i kanë dërguar një letër presidentit të vendit Ilir Meta ku i shpjegojnë të gjithë kalvarin që po ndjekin prej tre vitesh për të marrë titullin Mjeshtër i Madh nga ana e tij. Ata thonë se prej tre vitesh këshilltari i Presidentit Leonard Tase […]

Lexo më shumë

‘Faqja e fundit’, rrëfimi ngjethës mes dy kohëve i Gazmend Kapllanit

‘Faqja e fundit’, rrëfimi ngjethës mes dy kohëve i Gazmend Kapllanit

Publikuar më 19.11.2021
Artemisa Bushi Gjithnjë ndiej një kënaqësi të veçantë kur (r...

Artemisa Bushi Gjithnjë ndiej një kënaqësi të veçantë kur (rastësisht, ndoshta?) në rendin e punës më përcaktohet një autor shqiptar. Pas pritjes mjaft të mirë nga lexuesi të romanit “I keqi i vetes”, të Gazmend Kapllanit, tanimë botimeve të shumta të Albas-it i shtohet edhe një roman tjetër i tij: “Faqja e fundit”.  Sërish (ashtu […]

Lexo më shumë