×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Akademia e Shkencave me 400 dryne

Valbona Nathanaili

Përpara disa ditësh, Prof. Artan Fuga në faqen e tij, kishte postuar një draft në lidhje me reformimin e Akademisë së Shkencave. Fillimisht, dua të them se më ka bërë gjithnjë përshtypje qasja që kemi ndaj Akademisë dhe vetë titullit “Akademik”. Ndërsa Akademia wshtw shumë hermetike dhe pwrjashtuese, vetë titulli “Akademik” perceptohet si një gradë që mund të merret vetëm pasi je bërë Profesor, dmth vetëm sipas linjës: Universitet-Akademi. Për fat të keq, edhe z. Fuga ruan të njëjtat qasje. Akademia vazhdon të ketë 400 çelësa e dryne, ndërsa kishte rreshtuar aq shumë kërkesa për t’u bërë Akademik, sa një çast mendova se nuk i plotësonte as vetë dhe duhet të jepte dorëheqjen. Sigurisht që një qasje tjetër, me një frymë më gjithëpërfshirëse dhe në të njëjtën kohë me përgjegjësi e detyra konkrete për “Akademikët” kërkon tjetër përgjegjshmëri dhe angazhim, – të cilat besoj se Prof. i ka pasur në vëmendje – por sa kohë shtrohet nevoja për ndryshim, të paktën ligji a nisma për reformë të japi shpresë se diçka po ndryshon për më mirê.

Artan Fuga reagoi duke postuar këtë pjesë të platformës së tij:   

Neni 2 : Statusi institucional

  1. Akademia e Shkencave dhe e Novacionit Teknologjik e Republikës të Shqipërisë udhëhiqet nga interesat më të larta kombëtare, nga e vërteta shkencore, si edhe nga parimet e lirisë të mendimit dhe kërkimit shkencor të pavarur , nga fryma e demokracisë në vendimmarrje si edhe nga vlera si etika e lartë dhe dinjiteti personal dhe institucional.
  2. Akademia e Shkencave dhe Novacionit Teknologjik gëzon autonomi financiare dhe administrative në bazë të parimeve themelore që drejtojnë çdo institucion kërkimor- shkencor apo universitar publik.
  3. Akademia e Shkencave dhe Novacionit Teknologjik e Republikës të Shqipërisë ka selinë e vet në Tiranë dhe zotëron logon e vet zyrtare, e cila përcaktohet në Statutin Themeltar të saj.
  4. Akademia e Shkencave dhe Novacionit Teknologjik përbëhet prej një bashkësie prej jo më shumë se 30 kërkuesish shkencorë, shkencëtarësh dhe intelektualësh të nivelit shumë të lartë që emërtohen : « Anëtarë të Akademisë të Shkencave dhe të Novacionit Teknologjik».

Akademia e Shkencave dhe e Novacionit Teknologjik përfiton edhe nga kontributi i 100 anëtarëve korrespondentë. Mënyra e kontributit të anëtarëve korrespondentë, të drejtat dhe detyrat e tyre përcaktohen konkretisht në statutin e Akademisë. Si anëtarë korrespondentë janë automatikisht të gjithë anëtarët e Akademisë të Shkencave dhe të Novacionit Teknologjik që kanë mbushur moshën e pensionit.

  1. Akademia e Shkencave dhe e Novacionit Teknologjik ka edhe një numër të kufizuar “Akademikë Nderi”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ju duket i drejtë vendimi i qeverisë që e cilëson vrasjen e Klodian Rashës si aksidentale dhe i jep 8 pensione sociale familjes?

Loading ... Loading ...

Një popull që zgjedh hajdutë dhe tradhëtarë nuk është viktimë, por bashkëpunëtor

Një popull që zgjedh hajdutë dhe tradhëtarë nuk është viktimë, por bashkëpunëtor

Publikuar më 16.01.2021
Pirro Naçi Për disa, politikanët mund të jenë si trëndafila,...

Pirro Naçi Për disa, politikanët mund të jenë si trëndafila, për t’u marrë erë.  Nuk do të kundërshtoja, për më të shumtit, nga kopshti në  buqetë dhe pastaj… në koshin e plehrave.  Se për nga fjalët, mund  të bëjnë edhe lule këta, por pa fryte dhe farë. Me gjithë mëkatet që mund të kenë, nuk […]

Lexo më shumë

Katastrofa e paralajmëruar e Rilindjes, koha nuk pret!

Katastrofa e paralajmëruar e Rilindjes, koha nuk pret!

Publikuar më 16.01.2021
Nga Erion Dasho Epidemia e COVID-it e nxori zbuluar sistemin...

Nga Erion Dasho Epidemia e COVID-it e nxori zbuluar sistemin shëndetësor shqiptar! Pothuajse asnjë hallkë e ofrimit të shërbimit nuk arriti të funksionojë si duhet. Pasojat janë të dukshme. Ato i kanë vuajtur dhe po i vuajnë dhjetëra mijëra familje, pjestarët e të cilave u prekën nga COVID-i ose humbën jetën. Sikur të mos mjaftonte […]

Lexo më shumë

Qeveritë që gabojnë, ikin, ato që bëjnë faje, ndëshkohen

Qeveritë që gabojnë, ikin, ato që bëjnë faje, ndëshkohen

Publikuar më 15.01.2021
Flutura Açka Qeveria holandeze pritet nga minuta në minutë t...

Flutura Açka Qeveria holandeze pritet nga minuta në minutë të shpallë dorëheqjen. Ende pa u hequr zbukurimet e kapërcyellit të viteve, përgjegjësia morale dhe ligji, e ka vënë para përgjegjësisë. Edhe pse kryeministri Rutte u shpall nëpër popull si heroi i kohërave të vështira të Covid-19, asgjë nuk e mbrojti dot para së drejtës njerëzore […]

Lexo më shumë

Skandali te “Shefqet Ndroqi”, Erion Dasho: Disa mjekë marrin nga 3 mijë euro për të dërguar pacientë në Turqi

Skandali te “Shefqet Ndroqi”, Erion Dasho: Disa mjekë marrin nga 3 mijë euro për të dërguar pacientë në Turqi

Publikuar më 13.01.2021
PËRFITUESIT E VËRTETË TË COVID-IT Historia e dhimbshme e pac...

PËRFITUESIT E VËRTETË TË COVID-IT Historia e dhimbshme e pacientes që humbi jetën në Spitalin COVID-2 ndërkohë që familja paguante shuma të majme për të marrë një trajtim sado pak njerëzor, ka potencialin të hapë një kuti pandore. Sigurisht, ministria reagoi menjëherë duke kërkuar ndëshkim shembullor të fajtores sipas parimit “hajdut është ai që kapet”. […]

Lexo më shumë

Darka e Dubait dhe turistët nga Tirana

Darka e Dubait dhe turistët nga Tirana

Publikuar më 11.01.2021
Enver Robelli Javën që po shkon gazeta britanike «Financial ...

Enver Robelli Javën që po shkon gazeta britanike «Financial Times» botoi një tekst mbi Dubain në kohën e pandemisë. Thelbi i shkrimit ishte ky: ndërsa shumë metropole të botës po qëndrojnë të mbyllura, Dubai po shndërrohet në qytet të ndejave, drekave, darkave e «netëve të çmendura» të turistëve nga bota e jashtme, sidomos europianëve. Në […]

Lexo më shumë

Çdo shekull ka edhe ‘’mesjetën’’ e vet

Çdo shekull ka edhe ‘’mesjetën’’ e vet

Publikuar më 08.01.2021
Pirro Naçi Dhe ne po e kalojmë ndoshta  tani.. Është histori...

Pirro Naçi Dhe ne po e kalojmë ndoshta  tani.. Është histori që përsëritet, e njëjta gjë ka ndodhur edhe në shekullin e kaluar. Përsëritet, apo mesjeta ka bërë tutje vitet dhe shekujt tek ne dhe është ulur këmbëkryq!? …Ajo që i ‘’hëngri’’ kokën Ismail Qemalit në 14 muajt e qeverisjes  në shtetin e parë shqiptar […]

Lexo më shumë

Destinacioni ynë është Brukseli

Destinacioni ynë është Brukseli

Publikuar më 07.01.2021
Koço Kokëdhima Deklarata e djeshme e kryeministrit të Shqipë...

Koço Kokëdhima Deklarata e djeshme e kryeministrit të Shqipërisë në Ankara, për “krijimin e Këshillit të Bashkëpunimit të nivelit të lartë, gjë që e ngre partneritetin tonë të shpallur strategjik në stadin e një marrëdhënieje institucionale ndërqeveritare” është fotokopje e asaj çka Rama thoshte për CNN turk që më 3 gusht 2013, ende pa hyrë […]

Lexo më shumë

Koronavirusi dhe sulmet ndaj të moshuarve

Koronavirusi dhe sulmet ndaj të moshuarve

Publikuar më 06.01.2021
Një nga pasojat më të rënda të krizës së koronës është imazh...

Një nga pasojat më të rënda të krizës së koronës është imazhi i ri negativ ndaj të moshuarve. Një grup i madh i popullsisë thjesht diskriminohet në të gjithë botën. Gabim fatal, mendon Astrid Prange. Është një paradoks. Për vite me radhë filozofi Richard David Precht kërkonte një detyrë për punë vullnetare për të moshuarit. […]

Lexo më shumë