×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Ai nuk po na merr seriozisht”/ Karim Benzema shpallet fajtor me 1 vit burg në rastin e shantazhit seksual

Sulmuesi i Francës dhe Real Madridit, Karim Benzema është shpallur fajtor për komplot për të shantazhuar një bashkëfutbollist francez me një kasetë seksuale.

Një gjykatës i dha Benzemas një dënim me kusht me një vit burg dhe e urdhëroi atë të paguante një gjobë prej 75,000 € (63,000 £; 84,000 dollarë).

Benzema, 33 vjeç, ishte një nga pesë personat që u vunë para gjyqit muajin e kaluar për një përpjekje për të zhvatur francezin Mathieu Valbuena.

Skandali ka habitur komunitetin e futbollit në Francë dhe të dy lojtarët humbën vendet e tyre në kombëtare.

Rasti daton në qershor të vitit 2015, kur dy futbollistët ndodheshin në një kamp stërvitor francez.

Në kamp, ​​Benzema i bëri presion Valbuenës për të shlyer shantazhuesit, me të cilët kishte komplotuar për të vepruar si ndërmjetës, thanë prokurorët.

Benzema gjithmonë i ka mohuar akuzat dhe ka insistuar se ai vetëm po përpiqej të ndihmonte Valbuenën të hiqte qafe videon komprometuese.

Benzema që atëherë është rikthyer në skuadrën franceze dhe pritet të luajë për Real Madrid të mërkurën mbrëma, kur ata do të luajnë me FC Sheriff Tiraspol në Champions League.

Benzema nuk ishte i pranishëm në gjykatën e Versajës për vendimin, as Valbuena, i cili luan për klubin grek Olympiakos.

Katër nga të pandehurit e Benzemas në gjyq u shpallën gjithashtu fajtorë të mërkurën. Atyre iu dhanë dënime me burg që varionin nga 18 muaj me kusht deri në dy vjet e gjysmë burg.

Avokatët e Benzemas thanë se do të apelonin dënimin e tij. “Reagimi është përfundimisht i zemëruar ndaj këtij gjykimi, i cili është krejtësisht kontradiktor”, u tha avokati i tij, Sylvain Cormier, gazetarëve jashtë gjykatës.

Por gjatë dhënies së vendimit, gjyqtari tha se Benzema kishte “përfshirë veten personalisht, përmes mashtrimeve dhe gënjeshtrave, për të bindur shokun e tij të skuadrës që t’i nënshtrohej shantazhit”.

Avokatët e Benzemas thanë se futbollisti francez do të apelonte dënimin

Benzema bëri një rikthim surprizë në kombëtaren franceze në maj, pesë vjet pasi ai u dëbua kur akuzat u shfaqën për herë të parë në 2015.

Por muajin e kaluar, federata franceze e futbollit tha se një vendim fajësie nuk do të rrezikonte domosdoshmërisht pozicionin e Benzemas në ekipin kombëtar.

Që kur u thirr nga trajneri i Francës, Didier Deschamps, Benzema ka qenë në formë produktive, duke shënuar nëntë herë në 13 ndeshje për vendin e tij. Ai gjithashtu ka shënuar 10 gola këtë sezon për klubin e tij, Real Madrid, i cili ende nuk ka komentuar mbi vendimin.

Për paraqitjet e tij në fushë, Benzema u emërua kandidat për çmimin e Topit të Artë të futbollistit të vitit që do të shpallet javën e ardhshme.

Rasti e lë statusin e Real Madridit të paprekur

Analizë nga eksperti i futbollit evropian i BBC Sport, Guillem Balague

Ka dy mënyra për të përballuar jetën private të futbollistëve dhe këtë e kemi parë në rastin e Benzemas. Historisë nuk i është dhënë shumë rëndësi në mediat sportive në Spanjë, por ajo ka qenë jashtëzakonisht e spikatur në Francë.

Në Francë, Benzema do të merret në pyetje profesionalisht për shkak të sjelljes së tij jashtë fushës, shumë më tepër se në Spanjë. Në Francë, jetët private janë më të rëndësishme, jo vetëm në sport, por edhe në politikë.

Benzema – i cili është me origjinë algjeriane – ka sugjeruar se kishte një element racizmi në këtë rast. Ai ndjeu se, po të ishte lojtar i bardhë, do të ishte trajtuar ndryshe.

Por asnjëra prej tyre nuk ndikon fare në statusin e tij në Real Madrid. Në Spanjë, ekziston një pikëpamje se jeta juaj private është jeta juaj private, madje ka pasur një fushatë të fortë në mediat madrilene që ai të fitojë Topin e Artë.

Për çfarë është ky rast?

Filloi në vitin 2015 kur Valbuena, tani 37 vjeç, i kërkoi një burri në Marsejë, Axel Angot, të ngarkonte përmbajtjen e celularit të tij në një pajisje të re.

Angot gjeti materiale seksualisht eksplicite në telefon. Ai dhe një i pandehur tjetër në gjyq, Mustapha Zouaoui, u akuzuan se u përpoqën të shantazhonin Valbuenën duke kërcënuar se do ta bënte publike kasetën.

Zouaoui u tha gazetarëve se kishte shpërndarë kasetën, por nuk kishte pasur kurrë një përpjekje për të zhvatur para.

Valbuena përshkroi se ishte afruar nga një i pandehur tjetër, Younes Huass, i cili i tha gjykatës se e kishte paralajmëruar lojtarin për këtë çështje pa kërkuar para.

Mathieu Valbuena dhe Karim Benzema (djathtas) po luanin të dy për Francën derisa doli rasti

Kur futbollisti shkoi në polici, ata organizuan një operacion sulmues ku përfshihej një agjent i fshehtë.

Prokurorët thanë se një tjetër i pandehur u fut më pas në mashtrim – Karim Zenati, i cili është një shok fëmijërie i Benzemas. Në këtë pikë, Benzema-s iu kërkua të vepronte si “ndërmjetës” në skemë, thanë prokurorët.

Në tetor 2015, Benzema iu afrua lojtarit të tij francez në dhomën e tij në kampin stërvitor të ekipit kombëtar.

Benzema tha se ai thjesht ishte përpjekur të ndihmonte shokun e tij të skuadrës për të hequr videon e vlerësuar me x, duke e paralajmëruar atë: “Ki kujdes, Math, ata janë banditë të mëdhenj”.

Më pas ai i ofroi të kontaktonte me dikë që mund t’i besonte – mikun e tij të fëmijërisë, Z. Zenati.

Benzema u rikthye në kombëtaren franceze në maj pasi u përjashtua për pesë vjet

Policia po përgjonte telefonatat e tyre dhe regjistroi Benzema duke i thënë shokut të tij: “Ai nuk po na merr seriozisht”.

Zenati thuhet se është përgjigjur: “Ne jemi këtu për ta zgjidhur; nëse ai nuk dëshiron, do të duhet të merret me piranhat”.

Duke dhënë dëshmi në fillim të gjyqit, Valbuena tha se nuk e kishte menduar kurrë dorëzimin e parave për të ndaluar daljen e videos.

Ndryshe nga ish-shoku i tij i skuadrës, Valbuena nuk ka luajtur për Francën që nga fillimi i skandalit.

Duke dëshmuar gjatë gjyqit, Valbuena i tha gjykatës se futbolli ishte jeta e tij.

“E dija nëse ajo video do të dilte, do t’i vështirësonte gjërat me francezët

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risil...

Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risili të Vlorës. Bëhet me dije nëpërmjet njoftimit zyrtar se një mjet tip ‘Toyota’ ka humbur kontrollin dhe është përplasur me murin rrethues të një banese. Nga ana tjetër njoftohet se ka mbetur i lënduar drejtuesi dhe pasagjeri, të cilët ndodhet në spital jashtë rrezikut për […]

Lexo më shumë

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Publikuar më 28.01.2022
Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë pres...

Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë presidentin rus Vladimir Putin këtë vit, pavarësisht nga vendosjet ushtarake e Moskës në kufirin ukrainas. “Ne organizojmë tradicionalisht një takim vjetor biznesi me Presidentin Putin dhe ministra të rëndësishëm për ekonominë për të adresuar çështjet aktuale në marrëdhëniet ekonomike”, tha Komiteti Gjerman për Marrëdhëniet Ekonomike të Evropës […]

Lexo më shumë

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Publikuar më 28.01.2022
Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidat...

Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit në logon e Partisë Socialiste. Menjëherë pas mbledhjes së kryesisë në Selinë Rozë, drejtuesit politikë të qarqeve ku do zhvillohen zgjedhjet në 6 bashki, kanë dalë dhe kanë bërë publikë […]

Lexo më shumë

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Publikuar më 28.01.2022
Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat i...

Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat italiane bëjnë me dije se gjatë operacionit janë sekuestruar pasuri me vlerë deri në 2 mln euro që përfshijnë makina, pasuri të paluajtshme dhe para të thata. Pasuritë i përkasin dy grupeve kriminale me origjinë shqiptare që trafikon drogë në territorin e Venetos. Hetimi përfshiu 33 persona […]

Lexo më shumë

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

Publikuar më 28.01.2022
Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë france...

Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë franceze dhe policinë lokale, ka çmontuar një organizatë kriminale me bazë në provincën e Tarragona, me degë në Tarragona, Cambrils, Calafell, El Vendrell, Flix dhe La Bisbal del Penedés. Organizata u zbulua nga agjentët e hetimit në mesin e vitit të kaluar 2021, por për shkak të […]

Lexo më shumë

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Publikuar më 28.01.2022
Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgje...

Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale kandidati pë Bashkinë e Shkodrës, Ardit Qylybyli. Reagimi nga Ardit Qylybyli: “Te nderuar demokrate, qytetare te Shkodres! Une jam propozuar nga strukturat si kandidat per kryetar te Bashkise se Shkodres ne zgjedhjet e pjesshme vendore te 6 marsit. Jam shume i nderuar […]

Lexo më shumë

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pa...

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Lezhë. Mësohet se një motor është përplasur me një fuoristradë dhe ka mbetur i plagosur drejtuesi i motomjetit. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Shtraus” në Lezhë. Menjëherë pas aksidentit, drejtuesi i motorit, identiteti i të cilit nuk bëhet ende i ditur, […]

Lexo më shumë

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 28.01.2022
COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qyteta...

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qytetarë të infektuar, 5 humbje jete dhe 2564 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose […]

Lexo më shumë