×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Abdurrahim Ashiku: Universiteti i parë në Shqipëri dhe niveli shumë i lartë arsimor krahasuar me emigrantët e tjerë apo grekët
Abdurrahim Ashiku
Kur u krijua universiteti i parë në Shqipëri?
– Një pyetje që ngjalli debat, por edhe krijoi respekt për Shqipërinë dhe shqiptarët emigrantë.
Shkas për atë debat, ose më mirë të themi “leksion” njohës të historisë së Shqipërisë së kohës sonë, u bë një fjalë e përdorimit të gjuhës greke, një pyetje, një habi me pasthirmë dhe një spjegim në gjërësi dhe thellësi.
Fjala është për ciklin “Dhelta” ose ciklin e lartë të njohjes së gjuhës, historisë dhe kulturës greke që zhvillohet nën kujdesin dhe financimin e Ministrisë së Arsimit dhe Besimeve Fetare të Greqisë. Në këtë kurs marrin pjesë të huaj nga vende të ndryshme të Lindjes e të Perendimit, kuptohet edhe nga Shqipëria, të angazhuar në punë.
Mësuesja, një filologe e përgatitur, i kërkoi një shqiptari që me fjalën e re të tregonte se kur është ngritur në Shqipëri Universiteti i Parë.
Shqiptari e ndërtoi në çast fjalinë dhe iu përgjigj pyetjes:
– Universiteti i parë në Shqipëri është krijuar në vitin 1957.
– Kur, kur ?! – pyeti e befasuar mësuesja
– Kur ? ! pyetën thuajse njëzëri të gjithë pjesmarrësit.
– Është krijuar në vitin 1957. – sqaroi studenti shqiptar duke i rrokëzuar fjalët.
Këtu nisi debati, një debat që shprehte habi. Secili nga studentët tregonte se kur është krijuar universiteti në vendin e vet. Duhet thënë se në këtë kurs ka studentë nga Rusia, Ukrahina, Bullgaria, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, madje edhe nga Afrika e Jugut…
Shqipëria kishte universitetin më të ri në botë!
Këtu filloi “leksioni”. Shkas u bë një pyetje e dytë: “Si shpjegohet që emigrantët shqiptarë kanë nivel shumë të lartë arsimor krahasuar me emigrantët e tjerë, madje edhe me vendasit?
Shqiptarët hynë në historinë e tyre të re me një nivel arsimor më të ulëtin në Evropë dhe një nga më të ultit në botë. Në vitet 1946 – 1947 në shtypin e pakët të kohës ( Bashkimi, Zëri i Rinisë ) dhe në propagandën gojore qarkulloi parrulla “ Bukë dhe kulturë për popullin “ dy gjëra që përbënin legjendën e dhimbshme të popullit shqiptar. Kurset kundër analfabetizmit hodhën rrënjë edhe në kullat më të largëta të vendit. Mësues ishin ata që dinin të tridhjetë e gjashtë gërmat e alfabetit, që dinin të gërmëzonin fjalët e të formonin fjali. Për fletore u përdorën pllaka guri dhe lapsa guri. Shqipëria, për disa vite radhazi përjetoi shkollimin më masiv që njihej për të gjitha kohët. Lufta klundër analfabetizmit u bë një betejë për dije e kulturë…
Shkollat fillore u shtuan shpejt në numër duke u shtrirë në formën e “shkollave dimërore” dhe “shkollave verore” në të gjithë vendin. Mësues u bënë ata që i mbaronin ato me rezultate të mira. Kështu ndodhi që ai që mbaroi filloren të mbahej mësues për filloren ashtu siç ndodhi edhe për tetvjeçaren dhe të mesmen…
Kështu do të ecej në vitet e para derisa do të krijoheshin institutet e profileve të ndryshme, kryesisht të profilit pedagogjik, historik, bujqësor, politeknik, etj.
Kështu do të vazhdohej deri në vitin 1957 kur institutet e larta që ndodheshin në Tiranë do të bashkoheshin e do të formonin Universitetin e Parë Shqiptar, Universitetin e Tiranës.
Universiteti i Tiranës si dhe institutet e tjera të larta të hapura në Shkodër, Gjirokastër, Korçë etj. do të krijonin kushte dhe kuadrin e nevojshëm që jo më arsimi tetëvjeçar, por edhe ai i mesëm të shtriheshin në çdo fshat e qendër fshatrash duke bërë që në vitet tetëdhjetë shqiptarët të arrinin në një nivel të përgjithshëm arsimor që qëndronte përkrah vendeve më të zhvilluara të kohës.
Ajo ditë mësimi në “Stratigu Dhanli 53” në “Kato Patisia” u shndërrua nga një ditë e mësimit të gjuhës greke në një ditë të mësimit të historisë dhe kulturës të një vendi që ka numrin më të madh të emigrantëve në Greqi, të një vendi që i ka përcjellë botës emigracionin më të shkolluar të të gjitha kohërave.
Kjo temë, ajo e dijeve dhe kulturës të emigrantëve shqiptarë, që shpesh befason grekët kur përballen me punën praktike të tyre, pak (për mos me thënë fare) është lakuar. U desh një pyetje e filologes greke, një “leksion” i studentit shqiptar, që auditori i vockël i një klase të mësojë se si një vend i vogël, me universitetin dhe institucionet shkencore më të reja në botë, ka krijuar një dinjitet dhe autoritet që të habit…
Sot në Shqipëri ka shumë universitete, shtetërorë dhe privatë, ndoshta më shumë se çdo vend tjetër në botë, krahasuar me numrin e popullsisë dhe sipërfaqen e vendit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Publikuar më 25.06.2022
Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carr...

Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carré Otis u kontaktuar nga agjentët e modelingut sapo fotoja e saj ra në tavolinën e shefit të agjencisë më të madhe të modeleve. Në moshën 16 vjeçare ajo nënshkroi me ‘Elite Model Management’ – ku janë krijuar gjithashtu supermodelet si Naomi Campbell, Cindy Crawford e Helena Christensen, shkruan në […]

Lexo më shumë

Masakër në një ‘gay-bar’ në Oslo, dy të vdekur dhe 14 të plagosur

Masakër në një ‘gay-bar’ në Oslo, dy të vdekur dhe 14 të plagosur

Publikuar më 25.06.2022
Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën orët e para...

Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën orët e para të mëngjesit të sotëm në një lokal homoseksualësh në Oslo të Norvegjisë. Policia ka bërë me dije se një person i dyshuar si autor i ngjarjes është arrestuar dhe janë sekuestruar dy armë. Policia e armatosur rëndë e pajisur me jelek antiplumb […]

Lexo më shumë

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Publikuar më 25.06.2022
“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata ...

“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata e Lartë të premten ishte një rrufe ligjore, politike dhe shoqërore që meriton termin e mbipërdorur “historik” sepse do të ndryshojë jetën në shumë mënyra, shumë ende të panjohura.” Kështu hapet artikulli i medias së njohur amerikane “CNN” pas vendimit të Gjykatës së Lartë […]

Lexo më shumë

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

Publikuar më 25.06.2022
Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqe...

Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqet e saj deri aty sa është shtyrë që të kthehet në një hajdute. Ka arritur deri aty problematika saqë ajo në një rast vodhi çantën e mësueses mbasi nuk po siguronte para për të mbuluar kërkesat e shoqeve të klasës, të cilat kishin mësuar sekretin […]

Lexo më shumë

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

Publikuar më 25.06.2022
Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita ...

Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita Alvarez nga Kampionati botëror, pas incidentit që ndodhi në provat gjenerale përpara garës së Budapestit. Notarja amerikane shpresonte të merrte pjesë në finalen e ekipit pasi i ra të fikët në pishinë, por nuk është lejuar. 25-vjeçarja u shpëtua nga trajnerja spanjolle, Andrea Fuentes dhe kjo e […]

Lexo më shumë

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Publikuar më 25.06.2022
Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezulta...

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezultatet e Barometrit të Ballkanit 2022, nëpërmjet një ankete me rreth 6000 qytetarë në Bosnjë, Serbi, Kosovë, Shqipëri, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi. Rezultaet treguan se kënaqësia për jetesën aktuale mbetet e njëjtë (41%, e njëjtë si në vitin 2020), po pritshmëritë e rajonit për të ardhmen […]

Lexo më shumë

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Publikuar më 24.06.2022
Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për ...

Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për të miratuar propozimin e Presidencës Franceze për heqjen e vetos për negociatat për Republikën e Maqedonisë së Veriut. Për projektvendimin e paraqitur nga Hristo Ivanov, kryetar i PG “Bullgaria Demokratike” (DB), votuan 170 deputetë, 37 ishin “kundër” dhe 21 “abstenuan”. Kuvendi i Bullgarisë ka ndryshuar kështu një rezolutë […]

Lexo më shumë

Shoferi parkon ‘Range Rover-in’ mbi ‘Golf’, policia e Londrës në alarm

Shoferi parkon ‘Range Rover-in’ mbi ‘Golf’, policia e Londrës në alarm

Publikuar më 24.06.2022
Policia e Londrës ka nisur një hetim pas raporteve për të sh...

Policia e Londrës ka nisur një hetim pas raporteve për të shtëna me armë zjarri mbrëmjen e djeshme. Por policia është shtangur kur është hasur me një aksident “të çuditshëm.” Një Range Rover u gjet e parkuar mbi një makinë tjetër. Policia shkoi rreth orës 19:00 në një rrugë në periferi të West Hampstead, në veriperëndim të Londrës […]

Lexo më shumë