×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

A po përdoren burimet shtetërore për fushatën që filloi sot?

Zef Preçi

Para një muaji, me mbështetjen e BE-së dhe Këshillit të Europës KQZ dhe Instituti Demokratik Amerikan (NDI) trajnuan rreth 40 monitorues të financimit të fushatës zgjedhore mbi kuadrin ligjor të miratuar, në përpjekje për të krijuar një sistem monitorimi dhe raportimi që bazohet në përvojat e mira botërore në këtë fushë.

Përdorimi i burimeve shtetërore mbetet sfida kryesore në fushatën që ka nisur tashmë edhe zyrtarisht. Kur flasim për burimet shtetërore fjala është jo vetëm për asetet si zyra, makina, por edhe për stafet e punës. Po çfarë tregon përovja jonë në këtë drejtim. Le të rendisim disa nga problemet që mendoj se janë evidente në këtë fushë.

Në shumicën e zyrave të rëndësishme të pushtetit qëndor dhe sidomos të atij vendor prej muajsh drejtuesit dhe punonjësit nuk janë në vendin e tyre të punës, por merren rregullisht, çdo ditë me fushatën, në këtë rast duke përdorur taksat e të gjithë qytetarëve sepse paguhen prej tyre.

Pagesat e qerase për strehimin e përkohshëm të familjeve që kanë humbur strehën nga tërmeti i 2019-ës përbën një rast tjetër të përdorimit të burimeve shtetërore në funksion të fushatës. Nga emisionet investigative të medias audio-vizuale janë denocuar mjaft raste të abuzimeve me këto fonde dhe nuk ka ende asnjë reagim të institucioneve përgjegjëse shtetërore, apo të riparimeve të shtëpive duke ndarë fondet mbi bazë të preferencës partiake, apo edhe personave që nuk jetojnë fare në fshat

Vendim-marrje favorizuese për prishje banesash me procedura të parregullta, deri edhe shembje pallatesh pa vendime të këshillit bashkiak janë denoncuar në mas-media. Përsëri pa reagim.

Mospajisja e familjeve me aktin e pronësisë në ndërtesat e reja dhe përdorimi elektoral i dhënies së çelësave për të banuar në to.

Të jemi të qartë, riparimet dhe ndërtimet e reja në kuadër të zhdukjes së pasojave të tërmetit të 26 nëntorit 2019 mbështeten në kontributin financiar të të gjithë qytetarëve shqiptarë dhe jo dhuratë të asnjë partie apo biznesmeni. Përdorimi i rindërtimeve pas tërmetit si faktor influencues elektoral u duk edhe në fjalimin e hapjes së fushates së z. Rama ditën e djeshme.

Punësimet e përkohshme në administratën qëndrore dhe lokale, siç janë denoncuar edhe nga faktorë politikë të opozitës, por edhe nga raporte të pavarur siç është BIRN, përbën një përdorim të burimeve shtetërore, por që për çudi nuk ka ende një pozicionim të vetë KQZ rreth këtij fenomeni.

Mbajtja e funksioneve publike mbas rregjistrimit si kandidatë dhe fillimit të fushatës është abuzim i rëndë i këtyre kandidatëve sepse vend pages, përdorin autoritetin që të jep posti, angazhojnë stafet e punës, etj.

I bej thirrje KQZ që të kërkojë publikisht dorëheqjen e tyre dhe shtypit që ta monitorojë nëse këta individë që kandidojnë në zgjedhjet e 25 prillit 2021 do të largohen realisht nga funksionet e veta aktuale në utilitetet publike apo në shërbimet bazë si në arsim, në shëndetësi, etj.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Lëreni pranverën të vijë!

Lëreni pranverën të vijë!

Publikuar më 07.04.2021
Silvana Begaj E vërteta që i bën njerëzit të lirë, në shumic...

Silvana Begaj E vërteta që i bën njerëzit të lirë, në shumicën e rasteve, është e vërteta të cilën njerëzit preferojnë të mos e dëgjojnë! (H.S.Agar) Por, Lëreni pranverën të vijë. Me të del Dielli. Ai diell që i jep jetë cdo qenieje, ai diell që lë zbuluar cdo padrejtësi. Dielli që bën sythat të […]

Lexo më shumë

Të mos përjashtohen shqiptarët që jetojnë jashtë!

Të mos përjashtohen shqiptarët që jetojnë jashtë!

Publikuar më 06.04.2021
Alban DACI Një betejë e rëndësishme është rotacioni politik,...

Alban DACI Një betejë e rëndësishme është rotacioni politik, i cili sjellë një frymë të re dhe një kohezion të ri politik, duke e shkundur shtetin nga themelet bashkë me problematikat aktuale që, për fat të keq, i ka. Një betejë e rëndësishme e Presidentit, po në të njëjtën kohë, është ndalimi i fenomenit të […]

Lexo më shumë

“Një krahasim në shifra midis vaksinave perëndimore dhe kineze”

“Një krahasim në shifra midis vaksinave perëndimore dhe kineze”

Publikuar më 01.04.2021
Nga Erion Dasho Në renditjen botërore të vaksinimit, Britani...

Nga Erion Dasho Në renditjen botërore të vaksinimit, Britania e Madhe dhe Kili qëndrojnë në vendet e para (përkatësisht në vendin e katërt dhe të gjashtë). Britania e Madhe ka administruar më tepër doza të para (58% përkundrejt 46%) kurse Kili ka arritur të vaksinojë me të dy dozat më shumë se trefishin e Britanisë […]

Lexo më shumë

Dedikim një heroi të kohës sonë…

Dedikim një heroi të kohës sonë…

Publikuar më 28.03.2021
Zef Preçi Titulli i këtij komenti të së dielës nuk ka asnjë ...

Zef Preçi Titulli i këtij komenti të së dielës nuk ka asnjë lidhje me romanin e mirënjohur të Lermontovit gati dy shekuj më parë. Unë po shkruaj për Arjanin, për atë djalin që vetëm katër ditë më parë dha jetën mes tymit dhe flakëve për të shpëtuar jetët e të tjerëve. Mendimi i parë është […]

Lexo më shumë

Bab, a jam biri i një Heroi?

Bab, a jam biri i një Heroi?

Publikuar më 27.03.2021
Nga Enida Vërça – Bab, a jam biri i një Heroi? –...

Nga Enida Vërça – Bab, a jam biri i një Heroi? – Sot nuk ka rëndësi bir, unë i mbylla sytë përgjithmonë! Ai u largua si çdo ditë, me vrapin që e shoqëronte çdo mëngjes. Më puthi në ballë, fort, fort. Më të qeshur më tha se e kisha lënë pa gjumë gjithë natën nga […]

Lexo më shumë

A është ky fundi i Azerbajxhanit?

A është ky fundi i Azerbajxhanit?

Publikuar më 23.03.2021
Kur kryeministri armen Nikol Pashinyan pranoi një armëpushim...

Kur kryeministri armen Nikol Pashinyan pranoi një armëpushim në 10 nëntor 2020, presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev kishte arsye të ndjehej triumfues. Ai përmbysi humbjet territoriale të pësuara nga babai i tij, ish presidenti i Azerbajxhanit, në fund të luftës së parë të Nago-Karabakut. Ai kishte filtruar me sukses me Shtetet e Bashkuara duke u […]

Lexo më shumë

“Fëshfërima në errësirë”- Është koha që BE të vendosë se çfarë të bëjë me Turqinë

“Fëshfërima në errësirë”- Është koha që BE të vendosë se çfarë të bëjë me Turqinë

Publikuar më 21.03.2021
Në samitin e dhjetorit Këshilli Evropian edhe një herë vendo...

Në samitin e dhjetorit Këshilli Evropian edhe një herë vendosi të shtyjë zvarritjen e negociatave. Në përfundimet e tij ai vuri në dukje: “BE do të kërkojë të koordinojë në çështjet që lidhen me Turqinë dhe situatën në Mesdheun Lindor me Shtetet e Bashkuara”. Pra, problemi i është kaluar Joe Biden, por për vetë-respektimin e […]

Lexo më shumë

E për këtë vras mendjen: Po për zgjedhje kë të zgjedh?

E për këtë vras mendjen: Po për zgjedhje kë të zgjedh?

Publikuar më 20.03.2021
Silvana Begaj Dhe si ka mu ba Shqypnia? Dhe si ka mu ba Shqy...

Silvana Begaj Dhe si ka mu ba Shqypnia? Dhe si ka mu ba Shqypnia Ku në të njëjtën rrugë ecin Krah për krah Dija e padija E kur në një tra me Sokëllima Jetojnë së bashku vrasësi e viktima (At Gjergj Fishta)   E për këtë vras mendjen: Po për zgjedhje kë të zgjedh? Të […]

Lexo më shumë