×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

A është ky fundi i Azerbajxhanit?

Kur kryeministri armen Nikol Pashinyan pranoi një armëpushim në 10 nëntor 2020, presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev kishte arsye të ndjehej triumfues. Ai përmbysi humbjet territoriale të pësuara nga babai i tij, ish presidenti i Azerbajxhanit, në fund të luftës së parë të Nago-Karabakut. Ai kishte filtruar me sukses me Shtetet e Bashkuara duke u zotuar në diplomaci në këmbim të parave dhe ndihmës ushtarake vetëm për të filluar më pas një sulm të befasishëm për të arritur ushtarakisht shumë më tepër sesa mund të kishte diplomatikisht. Ai gjithashtu çimentoi fuqinë e tij: Duke u shndërruar në një aleat të domosdoshëm për presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe presidentin rus Vladimir Putin, ai mund të llogarisë se ata do të ruajnë fuqinë e tij në Azerbajxhan nëse do të ketë ndonjë trazirë të rëndësishme, aq sa Putini nuk ka kursyer asnjë përpjekje për të mbrojtur interesat ruse duke mbështetur presidentin sirian Bashar al-Assad.

Armenia humbi luftën dhe Aliyev fitoi. Por Azerbajxhani gjithashtu humbi. Flamujt e Azerbajxhanit mund të valëviten mbi Shusha, i njohur gjithashtu midis armenëve si Shushi dhe Kalbajar, por fitorja e Aliyev vjen në kurriz të pavarësisë së Azerbajxhanit. Në mënyrë që të forcojë fuqinë personale dhe garancinë e mundshme që gruaja dhe djali i tij do të pasojnë atë, Aliyev ka shitur sovranitetin e Azerbajxhanit.

Trupat ruse tani janë në Azerbajxhan. Si në teori ashtu edhe në realitet, ata po zbatojnë një armëpushim midis Azerbajxhanit dhe Armenisë, por rivendosja e forcave ruse në rajon ka qenë gjithashtu qëllimi i gjatë i Putinit pasi hap pas hapi ai duket se do të kthejë të gjitha ish-shtetet Sovjetike në vendin e tij . Ndoshta Aliyev ndihej i sigurt duke pranuar trupat ruse sepse ato forcuan fitimet që ai dhe forcat turke arritën gjatë luftës.

Turqit, gjithashtu, nuk ka gjasa të largohen nga Azerbajxhani. Qëllimi i luftës së Azerbajxhanit ishte Nago-Karabaku dhe rrethet Azeriane përreth, të cilat Armenia kishte marrë në luftën 1988-1994. Por motivimi i Turqisë ishte i ndryshëm. Erdogan dhe drejtuesit intelektualë të ushtrisë si Doğu Perinçek kanë përqafuar prej kohësh ambiciet pan-turke për të lidhur Turqinë nga ana kulturore, ekonomike dhe politike me Azerbajxhanin dhe shtetet turke të Azisë Qendrore. Duke udhëtuar nga Aeroporti Esenboga i Ankarasë në qytet, vizitorët kalojnë një murale buzë rrugës e zbukuruar me flamuj të republikave Turke nga Azerbajxhani në Turkestanin Lindor, siç e quajnë Ujgurët Kinezë pro pavarësisë. Armenia, megjithatë, është një pengesë për ambiciet e mëdha të Erdogan pasi ajo (dhe Gjeorgjia) fizikisht e ndajnë Turqinë nga republikat Turke. Marrëveshja e armëpushimit jo vetëm që raportohet se i dha Turqisë një korridor përmes territorit armen (megjithëse mekanizmat e asaj rruge mbeten të paqartë), por Turqia gjithashtu do të dërgojë trupa në një qendër të përbashkët monitorimi Turko-Ruse. Forcat speciale turke janë në Baku dhe avionët turq F-16 mbeten të vendosur në bazat e Azerbajxhanit. Aliyev mund ta shikojë Erdoğanin si një mik, por Erdoğan e sheh Aliyevin si mjetin për një qëllim.

Në fund, janë mercenarët sirianë. Turqia lehtësoi transportin e tyre në Azerbajxhan dhe Aliyev mirëpriti kontributin e tyre. Tani, megjithatë, nuk ka gjasa që Aliyev të ketë aftësinë për të detyruar daljen e tyre, edhe nëse ai dëshironte ta bënte këtë. Ashtu si Turqia ishte në gjendje të drejtojë zjarrin e mercenarëve kundër Armenëve, ata mund t’i shfrytëzonin ato me lehtësi për të shënjestruar çdo Azerbajxhanas që kundërshton qëllimet e Turqisë.

Azerbajxhani fillimisht fitoi pavarësinë në 1918, por kjo zgjati vetëm njëzet e tre muaj ndërsa forcat ruse u zhvendosën në territorin e pasur me naftë të Azerbajxhanit. Shpërbërja e Bashkimit Sovjetik i dha Azerbajxhanit një shans të dytë. Këshilli i Lartë i Republikës Socialiste Sovjetike të Azerbajxhanit shpalli pavarësinë e Azerbajxhanit më 18 tetor 1991, një lëvizje e konfirmuar më pas nga referendumi. Ndërsa kjo periudhë e pavarësisë ka zgjatur shumë më gjatë, rezultati përfundimtar është i njëjtë: trupat e huaja në territorin Azerbajxhan duke iu përgjigjur jo Baku-s, por më tepër Kremlinit dhe Ak Saray. Azerbajxhanasit mund të festojnë 10 nëntorin si datën e fitores së tyre mbi Armeninë në Luftën e Nagarabagit në vitin 2020 por, kur ditët e kremtuara të kremtimit tërhiqen, ata thjesht mund ta kuptojnë se kjo shënon fillimin e fundit të pavarësisë së vërtetë Azeriane dhe fillimin e vartësia e vendit ndaj suzerencës turke.

Michael Rubin është studiues në Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve dhe autor i shpeshtë për National Interest.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Lëreni pranverën të vijë!

Lëreni pranverën të vijë!

Publikuar më 07.04.2021
Silvana Begaj E vërteta që i bën njerëzit të lirë, në shumic...

Silvana Begaj E vërteta që i bën njerëzit të lirë, në shumicën e rasteve, është e vërteta të cilën njerëzit preferojnë të mos e dëgjojnë! (H.S.Agar) Por, Lëreni pranverën të vijë. Me të del Dielli. Ai diell që i jep jetë cdo qenieje, ai diell që lë zbuluar cdo padrejtësi. Dielli që bën sythat të […]

Lexo më shumë

Të mos përjashtohen shqiptarët që jetojnë jashtë!

Të mos përjashtohen shqiptarët që jetojnë jashtë!

Publikuar më 06.04.2021
Alban DACI Një betejë e rëndësishme është rotacioni politik,...

Alban DACI Një betejë e rëndësishme është rotacioni politik, i cili sjellë një frymë të re dhe një kohezion të ri politik, duke e shkundur shtetin nga themelet bashkë me problematikat aktuale që, për fat të keq, i ka. Një betejë e rëndësishme e Presidentit, po në të njëjtën kohë, është ndalimi i fenomenit të […]

Lexo më shumë

“Një krahasim në shifra midis vaksinave perëndimore dhe kineze”

“Një krahasim në shifra midis vaksinave perëndimore dhe kineze”

Publikuar më 01.04.2021
Nga Erion Dasho Në renditjen botërore të vaksinimit, Britani...

Nga Erion Dasho Në renditjen botërore të vaksinimit, Britania e Madhe dhe Kili qëndrojnë në vendet e para (përkatësisht në vendin e katërt dhe të gjashtë). Britania e Madhe ka administruar më tepër doza të para (58% përkundrejt 46%) kurse Kili ka arritur të vaksinojë me të dy dozat më shumë se trefishin e Britanisë […]

Lexo më shumë

Dedikim një heroi të kohës sonë…

Dedikim një heroi të kohës sonë…

Publikuar më 28.03.2021
Zef Preçi Titulli i këtij komenti të së dielës nuk ka asnjë ...

Zef Preçi Titulli i këtij komenti të së dielës nuk ka asnjë lidhje me romanin e mirënjohur të Lermontovit gati dy shekuj më parë. Unë po shkruaj për Arjanin, për atë djalin që vetëm katër ditë më parë dha jetën mes tymit dhe flakëve për të shpëtuar jetët e të tjerëve. Mendimi i parë është […]

Lexo më shumë

Bab, a jam biri i një Heroi?

Bab, a jam biri i një Heroi?

Publikuar më 27.03.2021
Nga Enida Vërça – Bab, a jam biri i një Heroi? –...

Nga Enida Vërça – Bab, a jam biri i një Heroi? – Sot nuk ka rëndësi bir, unë i mbylla sytë përgjithmonë! Ai u largua si çdo ditë, me vrapin që e shoqëronte çdo mëngjes. Më puthi në ballë, fort, fort. Më të qeshur më tha se e kisha lënë pa gjumë gjithë natën nga […]

Lexo më shumë

A po përdoren burimet shtetërore për fushatën që filloi sot?

A po përdoren burimet shtetërore për fushatën që filloi sot?

Publikuar më 26.03.2021
Zef Preçi Para një muaji, me mbështetjen e BE-së dhe Këshill...

Zef Preçi Para një muaji, me mbështetjen e BE-së dhe Këshillit të Europës KQZ dhe Instituti Demokratik Amerikan (NDI) trajnuan rreth 40 monitorues të financimit të fushatës zgjedhore mbi kuadrin ligjor të miratuar, në përpjekje për të krijuar një sistem monitorimi dhe raportimi që bazohet në përvojat e mira botërore në këtë fushë. Përdorimi i […]

Lexo më shumë

“Fëshfërima në errësirë”- Është koha që BE të vendosë se çfarë të bëjë me Turqinë

“Fëshfërima në errësirë”- Është koha që BE të vendosë se çfarë të bëjë me Turqinë

Publikuar më 21.03.2021
Në samitin e dhjetorit Këshilli Evropian edhe një herë vendo...

Në samitin e dhjetorit Këshilli Evropian edhe një herë vendosi të shtyjë zvarritjen e negociatave. Në përfundimet e tij ai vuri në dukje: “BE do të kërkojë të koordinojë në çështjet që lidhen me Turqinë dhe situatën në Mesdheun Lindor me Shtetet e Bashkuara”. Pra, problemi i është kaluar Joe Biden, por për vetë-respektimin e […]

Lexo më shumë

E për këtë vras mendjen: Po për zgjedhje kë të zgjedh?

E për këtë vras mendjen: Po për zgjedhje kë të zgjedh?

Publikuar më 20.03.2021
Silvana Begaj Dhe si ka mu ba Shqypnia? Dhe si ka mu ba Shqy...

Silvana Begaj Dhe si ka mu ba Shqypnia? Dhe si ka mu ba Shqypnia Ku në të njëjtën rrugë ecin Krah për krah Dija e padija E kur në një tra me Sokëllima Jetojnë së bashku vrasësi e viktima (At Gjergj Fishta)   E për këtë vras mendjen: Po për zgjedhje kë të zgjedh? Të […]

Lexo më shumë