A do të zhduket ndonjëherë koronavirusi? Ja çfarë thotë eksperti i OBSH-së

Dr Bruce Aylward, I cili ka gati 30 vjet përvojë në luftimin e poliomielitit, Ebola dhe sëmundjeve të tjera, tani, ai është duke I kushtuar vëmendje mundësisë se si të ndalohet përhapja e koronavirusit të ri.

Aylward, këshilltar i lartë i Drejtorit të Përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), është një nga zyrtarët më të lartë në botë, i ngarkuar në luftën kundër pandemisë Covit-19.

Mjeku, i cili drejtoi një mision të përbashkët të OBSH-së në Kinë, në shkurt, për të studiuar efektivitetin e përgjigjes së koronavirusit në vend, ka parë nga afër masat që Pekin mori për të luftuar virusin.

Tani ai po ndan atë që mësoi dhe po komunikon me ekipet e reagimit të OBSH-së që punojnë për të luftuar COVID-19 dhe epiqendrat e virusit në të gjithë globin.

Në një intervistë të gjerë me telekonferencë me TIME nga zyra e tij në Gjenevë, Aylward ndau atë që ai mendon se duhet të bëhet për të ndaluar pandeminë dhe çfarë mund të na siguroj e ardhmja.

A prisni që COVID-19 të vazhdojë të përhapet?

Ne mund të marrim pak vështrime në të ardhmen nga vendet që janë infektuar së fundmi, nga vendet që nuk infektohen, por edhe nga vendet ku filloi gjithçka. Dhe nëse ktheheni dhe shikoni Kinën tani, ata e identifikuan virusin në fillim të janarit, ata kishin një përgjigje të plotë, hodhën gjithçka në të, dhe ata vlerësojnë se mbase fundi i marsit do të jetë fundi I tij, kështu që kaluan tre muaj.

Kur shikoni në të gjithë botën në Evropë, Amerikën e Veriut, Lindjen e Mesme, mund të shihni që ne jemi me të vërtetë në periudhën e rritjes eksponenciale, ne ende po shohim që virusi të rritet shumë, shumë shpejt, madje edhe në vendet me goditje të forta si Italia, për shembull. Këto vende e kanë ende sfidën para.

Kur shikoni në pjesë të tjera të botës, si Afrikën, për shembull, dhe pjesë të nënkontinentit Indian, mund të shihni që po fillon. Edhe pse ato kanë shumë pak raste, nëse shikoni me kujdes atë kurbë, është gjithashtu në një fazë të rritjes eksponenciale.

Duke parë më tej, në të ardhmen, çfarë parashikoni? A do të zhduket ndonjëherë COVID-19?

Çfarë duket është se ne do të kemi një valë të konsiderueshme të kësaj sëmundje në të gjithë globin, përveç nëse ndodh diçka shumë e ndryshme në hemisferën jugore. Dhe pyetja atëherë është: Çfarë do të ndodhë? A do të zhduket plotësisht kjo? A do të futemi në një periudhë valësh ciklike? Apo do të përfundojmë me sëmundje endemike të nivelit të ulët me të cilin duhet të merremi? Shumica e njerëzve besojnë se ai skenar i parë, ku kjo mund të zhduket plotësisht, është shumë, shumë pak e mundshme, ai thjesht transmeton shumë lehtë në popullatën njerëzore, kështu që ka më shumë të ngjarë që vala apo sëmundja të ulë nivelin.

 

Shumë nga kjo do të varen nga ajo që bëjmë ne si vende, si shoqëri. Nëse bëjmë testimin e çdo rasti të vetëm, izolimin e shpejtë të çështjeve, duhet të jeni në gjendje ta mbani atë në nivele të ulëta. Nëse thjesht mbështeteni në masat e mëdha të fikjes pa gjetur çdo rast, atëherë sa herë që hiqen frenat, mund të kthehet në valë. Kështu që e ardhmja sinqerisht, mund të përcaktohet nga ne dhe përgjigja jonë ndaj virusit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet