×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

A do të rinis normalisht viti i ri shkollar në shtator? Profesorë dhe arsimtarë: Të hapen shkollat pavarësisht situatës

Gati një muaj para nisjes së vitit të ri akademik, mësuesit dhe nxënësit në Shqipëri janë ende të paqartë nëse mësimi do të zhvillohet nëpër klasa apo në platformat online, si rrjedhojë e shifrave të larta të infektimeve me COVID-19 në Shqipëri.

Përveç datës së nisjes më 14 shtator, edhe Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë nuk ka përcaktuar ende asgjë zyrtare – ndonëse pohon se është “e përgatitur për çdo lloj skenari”.

“Në varësi të ecurisë së pandemisë, do të dalin dhe udhëzime përkatëse. Deri tani nuk ka diçka, pasi po vlerësohet pandemia,” deklaroi Ministria së Arsimit në një përgjigje për BIRN.

Sistemi i arsimit është një ndër fushat më të prekura nga pandemia e COVID-19, e cila vazhdon të mbajë në paqartësi me mijëra mësues, nxënës dhe prindër. Një publikim i Kombeve të Bashkuara mbi COVID-19 vlerëson se pandemia imponoi mbylljen e shkollave në 188 vende të botës, duke cënuar të drejtën për arsim të më shumë se 1.5 miliardë fëmijëve.

Përgjatë muajve mars –qershor, të gjitha institucionet arsimore në Shqipëri testuan  platformat e mësimit online. Por mësues dhe akademikë i thanë BIRN se ka ardhur kohë që të bashkëjetohet me pandeminë, ndërsa shpresonin që viti i ri akademik t’i gjejë nëpër klasa.

“Siguri nuk ndjejmë askund, as në shtëpinë tonë, pasi dikush do duhet të punojë e të ketë kontakt me persona të tjerë. E përderisa jemi në kontakt me njerëz, risku është përherë i pranishëm. Ndaj jeta dhe puna duhet të vazhdojnë, dhe do të gjenden mënyra për ta menaxhuar procesin mësimor,” tha Irini Tase, pedagoge e gjuhës greke në një prej shkollave të Tiranës.

Megjithë hezitimin dhe pasigurinë nga pandemia, Tase e konsideron të rëndësishëm kontaktin e drejtpërdrejtë me nxënësit, ndërsa vlerëson se procesi mësimor në distancë është më i ndërlikuar.

Të tjerë mësues ndajnë të njëjtën ndjesi.

Erjona Saqe, mësuese e ciklit fillor pranë kolegjit Turgut Ozal i tha BIRN se pandemia e gjeti të papërgatitur.

“Nuk isha e përgatitur për një ndryshim kaq të shpejtë, kaq rrënjësor, dhe pa asnjë alternativë tjetër. Sfida ime më e madhe ishte që krahas mësimit online, duhej të kujdesesha në mënyrë të vazhdueshme për psikologjinë dhe shëndetin mendor të nxënësve të mi 10-vjeçarë,” tha Saqe.

Edhe Elsa, pedagoge e Gjuhës Angleze në Universitetin Bujqësor të Tiranës e konsideroi sfidë procesin e zhvillimit të mësimit online. Ndonëse është e shqetësuar nga numri i lartë i infektimeve në Shqipëri, ajo shpreson që viti i ri akademik të fillojë fizikisht nëpër klasa.

“Procesi i zhvillimit të mësimit në distancë është një sfidë në vetvete. Si fillim, ishte një rrugë të cilës pjesa dërrmuese e mësimdhënësve iu fut vetëm me një urdhër të MASR, pa patur asnjë ndihmë apo trajnim , materiale apo burime didaktike online pa pagesë, pa sigurimin e platformave të mësimdhënies në distancë,” tha pedagogia e anglishtes.

“Sigurisht nuk mendoj se masat mbrojtëse do të sigurojnë një mësim normal, pasi mendoj se për të folur për normalitet do të na duhet akoma shumë kohë, ndoshta deri vitin tjetër. Të paktën të zhvillohet një pjesë e mësimit fizikisht në klasa dhe një pjesë e tij online,” sugjeroi ajo.

Sipas Erjona Saqes, mësimi online i ngjan një emisioni live –ku interferojnë njëkohësisht familjarë të mësuesve dhe nxënësve dhe menaxhimi sipas saj është sfilitës. Ajo shton se shkolla ku punon ka kushte specifike për të garantuar higjienën dhe procesi mësimor do të ishte më frytdhënës.

“Në shkollën ku punoj, klasat, korridoret, oborri dhe tualetet  pastrohen dhe mirëmbahen rregullisht, ka ujë të rrjedhshëm dhe sapun kudo, dhe krahas këtyre, për situatën e pandemisë kemi shtim të dezinfektimit të ambjenteve gjatë gjithë ditës. Duke pasur parasysh këto kushte që i njoh me vite, nëse nxënësit dhe mësuesit do mbajnë rregullisht maskat dhe do zbatojnë ruajtjen e distancës, mendoj se kthimi në shkollë nuk do të përbëjë rrezik,” thotë Saqe.

Në mungesë të një vendimi nga Ministria e Arsimit dhe e udhëzimeve përkatëse, pedagogët përpiqen të japin sugjerime se si mund të funksionojë mësimi nëpër klasa në kushtet e COVID-19.

“Zgjidhja më e mirë do të ishte mësimi në klasë me dritare dhe dyer të hapura. Të paktën për muajt shtator- tetor, kur moti është ende i mirë dhe nuk kemi ndryshim të orës. Herë pas here mund të alternohet me një mësim në oborrin e shkollës apo në një ambjent tjetër jo të mbyllur,” sugjeron Erjona Saqe nga Turgut Ozal.

Edhe Irini Tase e konsideron të vështirë fillimin e një viti shkollor me nxënës të rinj nga distanca dhe mendon se institucionet arsimore mund të garantojnë kushtet e higjienës dhe të distancës fizike.

“Mësimi online nuk të jep mundësinë e kontaktit të drejtpërdrejtë me fëmijët, dhe ata duan të ndjejnë ngrohtësinë dhe mbështetjen. Unë personalisht do preferoja procesin mësimor në klasat e shkollës, pasi edhe nga drejtoria kemi pasur inkurajim dhe mbështetje të vazhdueshme për çdo gjë,” tha Tase për BIRN.

Megjithatë, mësuesja e konsideron përballjen me pandeminë si një ndër periudhat më të çuditshme, të përjetuara nga brezi i saj.

“Na bëri të ndjejmë shumë pasiguri në realitetin e ri që jetuam. Qe plot me sfida: sfidë me veten për të dhënë më të mirën në një metodë pune të re dhe sfidë për të kapërcyer stresin e për t’u dukur normale në orët mësimore,” përfundoi ajo.

/Birn/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mjeku shqiptar në SHBA flet për pasojat që Covid-19 lë në tru: Po prek moshat e reja, i çon pacientët drejt vetëvrasjes

Mjeku shqiptar në SHBA flet për pasojat që Covid-19 lë në tru: Po prek moshat e reja, i çon pacientët drejt vetëvrasjes

Publikuar më 19.09.2020
Neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, Gentian Tos...

Neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, Gentian Toshkezi, foli në një lidhje me “Skype” në “News24” lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Mjeku theksoi se situata në Filadelfia paraqitet më e qetë se në muajt e parë të pandemisë, dhe sipas tij, po shkohet drejt një normaliteti. “Ka pasur një rënie të […]

Lexo më shumë

FNSH, RENEA dhe “Shqiponjat” në aksion, kontrolle në mjete, banesa dhe lokale! 21 të arrestuar, sekuestrohen armë dhe drogë (Video)

FNSH, RENEA dhe “Shqiponjat” në aksion, kontrolle në mjete, banesa dhe lokale! 21 të arrestuar, sekuestrohen armë dhe drogë (Video)

Publikuar më 19.09.2020
Përmes një njoftimi zyrtar Policia e Shtetit ka njoftuar se ...

Përmes një njoftimi zyrtar Policia e Shtetit ka njoftuar se vijon aksioni i kontrolleve nga FNSH, RENEA dhe ekipi i “Shqiponjave”. Mësohet se në të gjithë vendin janë ngritur 73 pika kontrolli dhe janë ushtruar kontrolle në dhjetëra mjete, banesa, lokale dhe ambiente të ndryshme. Bëhet e ditur se si rezultat i kontrolleve janë sekuestruar […]

Lexo më shumë

Përfshihet në flakë Bashkia e Kamzës, dalin pamjet e para (Video)

Përfshihet në flakë Bashkia e Kamzës, dalin pamjet e para (Video)

Publikuar më 19.09.2020
Është përfshirë në flakë Bashkia e Kamzës. Ngjarja është rap...

Është përfshirë në flakë Bashkia e Kamzës. Ngjarja është raportuar pak minuta për parë, ndërsa nuk dihet ende se çfarë e ka shkaktuar zjarrin në hyrjen kryesore të institucionit. Pamjet janë bërë virale në rrjetet sociale dhe ashtu siç shihet nga taraca e hyrjes kryesore dalin shtëllunga të zeza tymi.

Lexo më shumë

“Kemi përpara një dimër të vështirë”, eksperti gjerman bën deklaratën e fortë: Nga maskat nuk do të shpëtojmë lehtë

“Kemi përpara një dimër të vështirë”, eksperti gjerman bën deklaratën e fortë: Nga maskat nuk do të shpëtojmë lehtë

Publikuar më 19.09.2020
Gjatë pandemisë së koronës gjermanët dëgjonin këshillat e vi...

Gjatë pandemisë së koronës gjermanët dëgjonin këshillat e virologut, Christian Drostenit. Në një intervistë për Deutsche Wellen ai paralajmëron se kemi përpara një dimër të vështirë. DW: Dhe sa kohë do të na duhet të jetojmë me pandeminë e koronës? Christian Drosten: Është e vështirë të bësh prognoza globale. Në Europë ne kemi gjendje me […]

Lexo më shumë

“S’dua para e as ushqim”, vajza nga Afganistani shpërthen në lot pasi kapet nga policia shqiptare: S’jemi terroristë!

“S’dua para e as ushqim”, vajza nga Afganistani shpërthen në lot pasi kapet nga policia shqiptare: S’jemi terroristë!

Publikuar më 19.09.2020
“Nuk dua para. Nuk dua ushqim, dua të shkoj në një vend më t...

“Nuk dua para. Nuk dua ushqim, dua të shkoj në një vend më të mirë ku të shkollohem. Ne nuk jemi terroristë”. Kështu deklaroi një vajzë e re nga Afganistani, e cila është kapur nga policia e Pogradecit, bashkë me 5 të tjerë, pasi kishin hyrë ilegalisht në vendin tonë. Mes lotëve dhe duke u […]

Lexo më shumë

Cikloni shënon viktimën e dytë në Greqi/ Vdes fermeri shqiptar, u rrëmbye nga uji (Video)

Cikloni shënon viktimën e dytë në Greqi/ Vdes fermeri shqiptar, u rrëmbye nga uji (Video)

Publikuar më 19.09.2020
Moti i keq, i shkaktuar nga cikloni “Ianos”, i ka marrë jetë...

Moti i keq, i shkaktuar nga cikloni “Ianos”, i ka marrë jetën një tjetër personi në Greqi, mediat greke raportojnë se viktima e radhës është një fermer shqiptar, i cili është rrëmbyer nga ujërat. Ngjarja e rëndë u raportua mëngjesin e kësaj të shtune, pas kalimit të motit të keq nga Thesalia. Pasi një grua […]

Lexo më shumë

Arrestohet 43-vjeçari në Elbasan, në gusht të 2019-ës plagosi 3 persona (Emri)

Arrestohet 43-vjeçari në Elbasan, në gusht të 2019-ës plagosi 3 persona (Emri)

Publikuar më 19.09.2020
Ka rënë në prangat e policisë 43-vjeçari Gentian Mino, i cil...

Ka rënë në prangat e policisë 43-vjeçari Gentian Mino, i cili më 2 gusht të 2019, në lagjen “28 Nëntori”, Elbasan, në ambientet e një lokali gjatë një konfliktit për motive të dobëta plagosën me armë zjarri dy shtetas si dhe me sende të forta një shtetas tjetër. Sipas policisë, ky shtetas dyshohet të jetë […]

Lexo më shumë

Transportonin emigrantë të paligjshëm, arrestohen 2 persona në Korçë (Video)

Transportonin emigrantë të paligjshëm, arrestohen 2 persona në Korçë (Video)

Publikuar më 19.09.2020
Dy shtetas kanë rënë në prangat e policisë pasi janë kapur d...

Dy shtetas kanë rënë në prangat e policisë pasi janë kapur duke transportuar 6 emigrantë të paligjshëm. Policia e Korçës ka bërë me dije se janë goditur dy raste të tjera të aktivitetit kriminal në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit kundrejt shpërblimit, si rezultat i të cilit […]

Lexo më shumë