×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

A do të ketë valë të re të COVID-19 në Kosovë? Zyrtari i lartë i OBSH: Ekziston rreziku, duhet të përgatitemi mirë!

Gjatë muajit shtator në Kosovë, është shënuar një rënie e lehtë e të infektuarve me koronavirus, që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Muaji korrik e gusht ka qenë kulmi i të infektuarve ku shifrat ditore kanë qenë kryesisht treshifrore, kurse në ditët e fundit, numri i infektuarve me koronavirus nuk ka kaluar shifrën 76.

Po ashtu, është shënuar edhe rënie e rasteve të vdekjes si pasojë e koronavirusit. Në shtatë ditët e fundit, 30 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se këtë vjeshtë, Evropa duhet të jetë e përgatitur për më shumë vdekje nga COVID-19, kjo pasi ka filluar të rritet numri i të infektuarve në Evropë, e që rrjedhimisht parashihet të ketë më shumë vdekje.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shënuar rekord ditor të rasteve të reja me koronavirus, meqë në gjithë botën janë regjistruar 307,930 persona të prekur nga sëmundja COVID-19, që shkakton ky virus.

Kjo Organizatë ka thënë më 14 shtator, se përgjatë një dite janë regjistruar edhe 5,500 vdekje, duke e çuar totalin e viktimave në 917,417. Rritja më e madhe e infektimeve është raportuar në Indi, Shtetet e Bashkuara dhe Brazil.

Udhëheqësi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Bullgari, Skender Syla, në një deklaratë dhënë Radios Evropa e Lirë, tha se derisa virusi është i pranishëm në mesin tonë, ekziston rreziku potencial që të kemi ngritje të numrit të rasteve apo valë të re të pandemisë.

‘’Në ditët e fundit në rajonin evropian jemi dëshmitarë të shtimit të numrit të rasteve sidomos në Spanjë, Francë, Itali, Angli por edhe në vende tjera. Kosova në muajt korrik dhe gusht ka pasur një shtim të numrit të rasteve, derisa gjatë shtatorit kemi një stabilizim të numrit të rasteve. Duhet të jemi vigjilent sepse mund të kemi rritje të numrit të rasteve dhe kjo varet ekskluzivisht prej masave të parapara nëse ato respektohen në mënyrë rigoroze, atëherë mund të mbahet situata nën kontroll. Por, assesi nuk bën që të ripërsëritet gjendja kur u bë lirimi i masave gjatë fundit të majit në Kosovë, pa ndonjë kontroll të duhur’’, tha Syla.

Mikrobiologu Lul Raka nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës, tha se rihapja e shkollave dhe kthimi në hapësira të mbyllura për shkak të ftohjes së motit, pashmangshëm do ta shtojnë qarkullimin e njerëzve. Ai shton se sezoni vjeshtor e rikthen edhe virusin e gripit sezonal.

‘’Të gjithë këta faktorë janë elemente për shqetësim në rritjen e rasteve të sëmundjes. Prandaj, kjo edhe më shumë e fuqizon rolin e zbatimit të masave parandaluese nga popullata dhe mbikëqyrjen e tyre nga organet shtetërore. Rezultati përfundimtar do të varet nga vetë qytetarët e Kosovës dhe nga institucionet qeveritare. Numrat e ditëve të fundit, të cilët kanë trend të uljes, na kanë treguar qartë rezultatin pozitiv të një bashkëveprimi të tillë sinkronik’’, tha Raka.

Ndërkaq, Syla shton se janë disa studime të cilat janë bërë në Singapor dhe një formë e virusit ka treguar se mund të ketë një rënie të lehtë të virulencës, por në përgjithësi, sipas tij, kjo duhet të merret relative, sepse sa më i madh që të jetë numri i të infektuarve në çdo vend të botës, thotë ai , mundësia për fatalitet prapë mbetet e madhe.

‘’Nëse kemi numër më të madh të të infektuarve, edhe nëse bie virulenca, prapë numri i të vdekurve mund të jetë i pranishëm. Përderisa nuk do ta kemi një vaksinë efikase, apo një trajtim efikas, gjendja epidemiologjike në një vend do të varet nga sjellja e njerëzve se sa ju përmbahen masave dhe OBSH-ja rekomandon gjithsesi evitimin e ngjarjeve që mund të përshpejtojnë përhapjen e virusit, sidomos grumbullimin e njerëzve në numër të madh, si dhe mbajtjen e maskës dhe mbajtjen e distancës’’, tha Syla.

Edhe Raka ka thënë se nëse zbatohen masat parandaluese, atëherë numri i rasteve do të jetë i kontrolluar edhe për institucionet shëndetësore kosovare.

Por, ai shton se testimi gjithëpërfshirës zbulon shpejt rritjen e rasteve dhe identifikon grupet me rrezik të lartë të sëmundjes. Shpejtësia e gjurmimit të kontakteve është e rëndësishme për të zvogëluar përhapjen e sëmundjes dhe duhet të bëhen përpjekje për të shkurtuar kohën e nevojshme për secilin hap në procesin e testimit, njoftimit për rezultat dhe gjurmimit të kontaktit.

‘’Deri atëherë duhet të përgatitemi sa më mirë me teste, staf dhe pajisje mjekësore. Testimi i gjerë, izolimi i shpejtë i rasteve dhe gjurmimi në kohë dhe efektiv i kontakteve dhe karantina e kontakteve të identifikuara mbeten shtyllat kryesore e reagimit të shëndetit publik për të kontrolluar COVID-19’’, tha Raka.

Viktimat nga koronavirusi në Kosovë, të moshës 30-50 vjeç

Sidoqoftë, Raka tha se sipas studimeve të Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) gjatë muajve janar-maj, 40% e rasteve ishin të moshës mbi 60 vjeç, kurse përqindja më e madhe e rasteve u raportua te grupmosha 50-59 vjeç (18.7%).

Mirëpo, në muajt qershor dhe korrik, personat mbi 60 vjeç u prekën në vetëm 17.3% të rasteve dhe përqindja më e madhe ishte te mosha 20-29 vjeç (19.5%).

Përqindja e rasteve të diagnostikuara midis fëmijëve dhe të rinjve 20 vjeç gjithashtu u rrit nga 4.2%, në 12.8% në të njëjtën periudhë.

Deri më sot, numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Kosovë arrin në 14,839, i viktimave në 604 dhe i të shëruarve në 11,949.

Raste aktive mbeten edhe 2,286.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosnett: Marrëveshje gjithëpërfshirëse nuk arrihet pa kompromise

Kosnett: Marrëveshje gjithëpërfshirëse nuk arrihet pa kompromise

Publikuar më 21.09.2020
Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett tha në një int...

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se në mënyrë që Kosova dhe Serbia të lëvizin përpara, të gjithë duhet të kenë qasje të re ndaj çështjeve dhe “të ndërmarrin hapa të guximshëm për të sjellë ndryshime”. Duke mos dashur të hyjë në detaje të procesit politik […]

Lexo më shumë

Vjen lajmi/ Premtohen 100 milionë dollarë investime, Grenell thotë se Trump i solli në Kosovë

Vjen lajmi/ Premtohen 100 milionë dollarë investime, Grenell thotë se Trump i solli në Kosovë

Publikuar më 21.09.2020
I dërguari special i presidentit amerikan për dialogun Kosov...

I dërguari special i presidentit amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka thënë delegacioni që ai udhëheq është në Kosovë, për të nisur zbatimin e marrëveshjes së 4 shtatorit. Këtë deklratë ai e ka bërë pas takimit të kryeministrit, Avdullah Hoti me delegacionin nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i cili po qëndron për vizitë […]

Lexo më shumë

Fillon takimi i Hotit me delegacionin amerikan

Fillon takimi i Hotit me delegacionin amerikan

Publikuar më 21.09.2020
Ka nisur takimi i kryeministrit të vendit Avdullah Hoti me d...

Ka nisur takimi i kryeministrit të vendit Avdullah Hoti me delegacionin nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i cili po qëndron për vizitë në Kosovë. Delegacion i Shteteve të Bashkuara të Amerikës,  po udhëhiqet nga kryeshefi ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA (DFC) Adam Boehler, po ashtu në delegacion do të […]

Lexo më shumë

Çfarë do të ndodhë/ Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo viziton Greqinë javën e ardhshme

Çfarë do të ndodhë/ Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo viziton Greqinë javën e ardhshme

Publikuar më 21.09.2020
Sekretari i Shtetit i SHBA, Mike Pompeo do të vizitojë Athin...

Sekretari i Shtetit i SHBA, Mike Pompeo do të vizitojë Athinën javën e ardhshme në një përpjekje për të ulur tensionet midis Greqisë dhe Turqisë. Gjatë vizitës, e cila do të zhvillohet midis të hënës, 28 shtator dhe të mërkurës 30 shtator, Pompeo do të takohet me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis dhe do të vizitojë […]

Lexo më shumë

120 lopë i pret “dënimi me vdekje” pasi u sekuestruan gjatë operacionit në zonën kufitare

120 lopë i pret “dënimi me vdekje” pasi u sekuestruan gjatë operacionit në zonën kufitare

Publikuar më 21.09.2020
Lopët që u konfiskuan në mbrëmjen e së premtes në fshatin Ka...

Lopët që u konfiskuan në mbrëmjen e së premtes në fshatin Karaçevë të Kamenicës do të theren për të burgosurit në burgjet e vendit. Por, para therjes, fillimisht lopëve do të iu bëhen analiza laboratorike nga Agjencia e Ushqimit dhe Veterinës. Ndërkohë, në AUV e kanë konfirmuar se marrja e këtyre mostrave tashmë ka filluar. […]

Lexo më shumë

Si duhet të reagojnë shkollat në rast të përhapjes së koronavirusit?

Si duhet të reagojnë shkollat në rast të përhapjes së koronavirusit?

Publikuar më 21.09.2020
Tetë fëmijë nën moshën 10 vjeç dhe tetë mësimdhënës të shkol...

Tetë fëmijë nën moshën 10 vjeç dhe tetë mësimdhënës të shkollës fillore “Mustafë Venhari” në Vushtrri, kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, në javën e parë të fillimit të mësimit, bëri të ditur kryetari i kësaj komune, Xhafer Tahiri. Tahiri tregon se janë në pritje të rezultateve të testeve edhe të nxënëseve të dy klasave në […]

Lexo më shumë

Rrëmbehet nga spitali trupi i një personi të vdekur

Rrëmbehet nga spitali trupi i një personi të vdekur

Publikuar më 21.09.2020
Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Spit...

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Spitalin Infektiv në Strumicë. Dhjetëra anëtarë të një familje kanë hyrë me forcë në Klinikën Infektive dhe kanë marrë me gjithë krevat trupin e pajetë të të afërmit të tyre 49-vjeçar, i cili kishte ndërruar jetë pak minuta pasi ishte pranuar në spital. Drejtori i […]

Lexo më shumë

Rritet rreziku për Greqinë/ Më shumë se 240 migrantë në një kamp të ri, janë infektuar me koronavirusin

Rritet rreziku për Greqinë/ Më shumë se 240 migrantë në një kamp të ri, janë infektuar me koronavirusin

Publikuar më 21.09.2020
Më shumë se 240 migrantë në një kamp të ri, të përkohshëm në...

Më shumë se 240 migrantë në një kamp të ri, të përkohshëm në ishullin grek të Lesbos, janë infektuar me koronavirusin e ri, tha të hënën Agjencia e Shëndetit Publik në Greqi. Rezultatet dolën pas testimit të rreth 7.000 personave. Më 8 shtator, një zjarr që shpërtheu në kampin Moria të ishullit Lesbos, detyroi 12.000 […]

Lexo më shumë